It is currently Thu Jun 22, 2017 7:37 pm

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 
Author Message
 Post subject: Tabbouleh (Tabule) - patrunjel cu lamaie - demential !!
PostPosted: Sun Apr 20, 2014 12:41 am 

Acum vreo 6 luni mi-a aratat un arab o reteta super adevarata: https://en.wikipedia.org/wiki/Tabbouleh
In reteta originala se pune bulgur (un fel de gris dar mai mare, care este putin fiert) dar merge foarte bine si fara bulgur.

Taiati patrunjelul marunt. Taiati ceapa si rosii in cubulete si amestecati. Puneti lamaie deasupra. Si sare, evident.

Eventual puteti pune si ulei.
Eventual, in loc de bulgur puteti incerca diverse cereale inmuiate in apa: grau, hrisca etc.
In reteta originala, se pune intr-o frunza de salata - din aceea lunga, vezi poza aici, nu iceberg (care e comuna, ca si la noi).

Se poate manca asa direct dar e mai bine sa lasati macar 10 minute ca sa se imbine aromele. Poate mai bine 30 de minute. Eu nu reusesc niciodata sa astept. :)

Baze este patrunjelul si lamaia ┼či sucul de la rosii - este o combinatie incredibil de buna.
Ceapa si rosii puneti cat va place, fiecare cu preferintele sale.

Pentru a face mancarea mai consistenta, puteti pune inauntru avocado pisat - ii da o savoare de nedescris. Si face mancarea de avocado mult mai savuroasa.

Incercati !

Report this post
 Profile  

Post subject: Re: Tabbouleh (Tabule) - patrunjel cu lamaie - demential !!
PostPosted: Sun Apr 20, 2014 1:44 am 

Nu am deloc stil literar, asa ca revin cu completari.

Tabule se pune in frunza de salata doar inainte de a-l manca. Nu lasati Tabule 30 de minute inauntrul frunzei de salata.
Oricum, eu mananc Tabule fara salata.

Daca puneti avocado pisat in tabule, asta face mancarea mult mai consistenta.
Savoarea extra este fata de avocado normal. Adica este mult mai savoros sa mananci avocado cu Tabule decat avocado cu altceva.

Oricum, neaparat trebuie sa incercati Tabule !

Report this post
 Profile  

Post subject: Re: Tabbouleh (Tabule) - patrunjel cu lamaie - demential !!
PostPosted: Fri Nov 07, 2014 7:41 pm 

Dragutz, multumesc. Daca trebuie ...

Report this post
 Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ]