It is currently Sun Jun 25, 2017 6:41 pm

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 26 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Pai si ce sa mai mananc?
PostPosted: Fri Oct 26, 2012 9:12 pm 

Pai si ce sa mai mananc? daca elimin si cereale(fara gluten) - porumb orez etc. si fructe.
Tu ce mananci?

Report this post
 Profile  

Post subject: Re: Pai si ce sa mai mananc?
PostPosted: Sat Oct 27, 2012 2:20 am 

florin100 wrote:
Ai spus despre cartofi ca au valoare in nutritia vegetala. Nu am inteles partea asta?

celula vegetala are pereti de celuloza, care este tot un polimer al glucozei, la fel ca si amidonul.
cartofii, sint un depozit de amidon, rezerva de energie facuta de planta, pentru iarna.
amidonul este un mod pentru planta, de a-si stoca energie pentru zile negre.

celula animala, nu are pereti din celuloza (zahar polimerizat), ci din lipide (grasimi).
acesta este motivul pentru care, animalele nu stocheaza amidon, ci GRASIME. (si neavind radacini, o stocheaza pe cur / burta).

consumul de amidon de catre un organism animal nu duce decit la degradarea acestuia.

conform cunostintelor actuale ale umanitatii, nutrientii esentiali sint: ACIZII GRASI, AMINOACIZII, VITAMINELE si ANUMITE MINERALE.

pentru o alimentatie ideala, ai de rezolvat aceste 4 probleme, nu mai multe.

1. grasimi. grasimea ideala, in opinia mea, o constituie OVULELE - este grasimea din care se naste viata. acestea pot fi vegetale (seminte, din care ulterior se stoarce uleiul) sau animale (galbenusuri de ou).

2. minerale. cele mai multe minerale se gasesc in SPERMA - iarasi, sint mineralele din care ne nastem. aici... fetele au mai multe optiuni :P, eu personal ma limitez la consumul de POLEN - care este nimic altceva decit sperma vegetala. o alta sursa excelenta de minerale o constituie SEVA ASCENDENTA (primavara), care se poate extrage din anumiti copaci. exista de asemeni modalitati de a-ti prepara singur 'suplimente' (un anumit mineral, in forma organica), dar asta e alta discutie.

3. vitamine. concentratia cea mai mare de vitamine, o au regiunile IN CRESTERE dintr-o planta. de asta, in fructe, daca maninci coaja, ai mincat tot - pentru ca aia e zona de crestere. totusi, fructele fiind doar depozit de amidon (destinat fermentatiei), acestea nu reprezinta zona optima de 'extractie'. o sursa mult mai buna o constituie MUGURII (adica FRUNZE aflate IN CRESTERE). acestea vor avea rol de captare a luminii, ceea ce necesita clorofila, enzime, etc. de asemeni, mugurii ARBORILOR vor fi net superior celor ai plantelor anuale, pentru ca primii, avind o radacina mult mai adinca, vor extrage minerale care nu sint disponibile plantelor pitice (alea pe care le maninca 'lumea' in general).

4. proteine. pastrind acelasi principiu al 'reintoarcerii la sursa', observam ca singurele care PRODUC proteine, FIXIND AZOTUL din aer, sint organismele unicelulare. nu trebuie deci sa ne mire ca acestea furnizeaza de altfel, proteinele de cea mai buna calitate. spirulina se afla din acest punct de vedere pe primul loc in topul meu personal, iar daca nu se poate, un 'second best' il constituie CINEPA. merita de asemeni amintite URZICILE.

cam din asta ar trebui sa se compuna alimentatia unui om rational, zic eu.

in ce priveste problema gustului, acesta se educa. motivul pentru care ne 'plac' cartofii, este ca i-am mincat de mici. este pur si simplu un 'program' care trebuie 'up-datat'.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Mon Oct 29, 2012 10:36 am 

Am inteles. Dar cum te saturi din astea? Adica inteleg ca nu trebuie sa manacam mult dar daca ti se face foame cum te descurci? Imi poti da un link ceva cu anumite retete sau sa imi descrii mai multe alimente din care mananci tu?
Din ce am vazut pe site-urile raw vegan, tu ai scos mare parte si din acele alimente.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Mon Oct 29, 2012 10:49 am 

Mananci si produse animale - ou?

Report this post
 Profile  

PostPosted: Mon Oct 29, 2012 9:48 pm 

nu am gasit nici un argument 'chimic' contra galbenusului, singura problema care se pune este cea de ordin moral. cum eu am gainile mele, aceasta problema este rezolvata.

te saturi mincind PINA te saturi. cu 5 galbenusuri crude si un lighean de spanac esti 'satul' o zi intreaga. de exemplu.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Tue Oct 30, 2012 12:24 am 

Am inteles. Deci in albus se gasesc toxinele. Multumesc pentru raspunsuri.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Tue Oct 30, 2012 6:00 pm 

in albusul crud se gaseste avidina, o toxina ce inhiba absorbtia biotinei din galbenus; avidina este inactivata prin preparare termica

Report this post
 Profile  

PostPosted: Fri Nov 02, 2012 9:34 pm 

Ce mancati iarna?
EU ma gandeam la fasole orez dar vad ca si astea contin amindon...

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sat Nov 03, 2012 12:47 pm 

seminte de cinepa, muraturi, salata si patrunjel din sera :)

Report this post
 Profile  

PostPosted: Fri Feb 01, 2013 4:56 pm 

Inca ceva:
1.Deci trebuie sa mancam de toate din cele 4 pncte
M-am lamurit in afara de pct3. si anume vitaminele, ziceai de muguri, tu ce mananci pt vitamine, care e alimentul sau alimentele "supreme" pt vitamine? Cum mi-ai dat exemple si la celealate 3 puncte :)
2. Daca ma iau dupa cele 4 puncte care mi-ai dat tu si mananc de toate, nu mai trebuie nimic altceva nu?(grasimi, minerale, vitamine, proteine ) Aminoacizii sunt cuprinse in cele 4, nu?
3. La Minerale in afara de polen, e buna si seva de mesteacan? Ce alte alimente bogate in minerale pot sa mai mananc?
Multumesc mult!

Report this post
 Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 26 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next