It is currently Thu Jun 29, 2017 3:12 am

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Tofu RAW?
PostPosted: Tue Aug 21, 2012 5:21 pm 

Servus! In speranta ca postez in sectiunea potrivita , intreb si eu daca se poate face tofu raw? Si CUM? am gasit undeva pe forum o varianta de a inmuia seminte de soia cateva ore apoi le stoarcem bine bine si le amestecam cu MISO-am inteles ca miso e un produs ce ajuta fermetarea semintelor de soia..nu prea sunt in tema nici cu acest miso..din cate am cercetat, inteleg ca e facut din diverse cereale ( alta intrebare: aceste cereale sunt crude sau procesate in vreun fel? miso mai contine si alti aditivi? si daca intradevar se adauga acest miso cat se adauga raportat la cantitatea de soia?) In principiu ma intereseaza un tofu cat mai natural..
Multumesc mult:)

Report this post
 Profile  

Post subject: Re: Tofu RAW?
PostPosted: Tue Aug 21, 2012 9:50 pm 

Nu stiu de tofu dar pot sa-ti spun reteta de branza raw din caju & nuci brazilia

Se iau nucile se inmoaie 6-8 ore.
Se dau prin mixer. Daca ai storcator cu ax canelat poti sa le dai prin el fara sa mai adaugi apa.
Daca ai blender clasic trebuie sa mai adaugi putina apa.
Pentru a incuraja fermentarea se adauga probiotice si putina sare ca sa crape microorganismele nebenefice.
Apoi amesteci cu probiotice (se cumpara de la plafar costa vreo 40 lei o sticluta si e portocalie, astea le folosesc eu)
Am auzit ca ar merge si cu suc de lamaie.
Apoi acoperi cu un servetel compozitia si o lasi vreo 16-20 ore la temperatura camerei ca sa fermenteze.

Poti sa opresti putin din aceasta branza rezultata si sa o folosesti ca starter pt urmatoarea, in felul asta se intaresc culturile de probiotice. Sau poti sa pastrezi din ea la congelator ca sa nu mai cumperi de la plafar probiotice.

Posibil sa mearga jmecheria si cu boabe de soia dar sincer n-am incercat si nu stiu ce poate sa iasa.

"Succesuri" nature16

Report this post
 Profile  

PostPosted: Wed Aug 22, 2012 8:31 am 

BASIC TOFU
1 cup slightly sprouted soybeans (tail should just be poking out of the bean)
2 to 4 tablespoons filtered water
1 teaspoon nigari [clorura de magneziu - este folosit drept coagulant / se mai poate folosi si sulfat de calciu (sare de calciu) sau sulfat de magneziu (sare amara) pe care le gasesti in farmacii]
1 teaspoon miso

To prepare the tofu, rinse the sprouted soy beans well. Using a food processor, grind the sprouted soy beans with just enough water to create a
thick paste. Place the sprouted soy beans in a bowl and stir in the nigari and the miso. Cover the tofu with a piece of cheesecloth. Place a second,
smaller bowl inside the first, pressing so that it presses down on the tofu. (You may need to put a brick or jug of water in the second bowl to add
weight.) Leave the tofu in a warm (70° to 85°F), dark place for 24 hours, or until it’s dry and firm. Remove the tofu from the bowl and, using the
cheesecloth or a silk screen, squeeze out any remaining water.

How to make miso
http://www.soya.be/make-miso.php

Report this post
 Profile  

PostPosted: Wed Aug 22, 2012 9:48 am 

Multumesc mult, citisem undeva ca in loc de clorura de magneziu se poate folosi chiar si zeama de lamaie..o sa incerc..si vin cu vesti; acum sunt la stadiul branzei de migdale: se inmoaie migdalele in apa pentru 8-10 ore...apoi se decojesc si se lasa la germinat pentru 32-48 ore, schimbandu-se apa la fiecare 24 ore(la mine nu au germinat..nu stiu de ce), si apoi se baga in blender..cu apa pana se obtine o crema fina fina. Apoi se lasa la scurs intrun tifon peste noapte, la temperatura camerei . Dupa, se baga la frigider sa se intareasca. Se poate adauga dupa gust, sare, ardei capia, ceapa, marar...ca la orice branza.
E prima oara cand fac asa ceva si inainte de a o baga la frigider am gustat branza si laptele de migdale rezultat.. de branza nu prea am fost multumita iar laptele nu se putea bea:)) (nici nu stiu ce gust ar trebui sa aiba de fapt) dar vedem ce iese dupa condimentare. Sper sa nu fie chiar un esec total.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Wed Aug 22, 2012 5:57 pm 

Servus, se pare ca branza de migdale, condimentata nu a fost chiar un esec. Am gustat-o insa inainte si nu era deloc grozava. Si cum imi parea rau dupa bunatate de migdale pe care le-am irosit am zis sa adaug putina sare, ceapa marar, un pic de capia si doi stropi de zeama de lamaie...si un pic de ulei de seminte de struguri. Nu am pus de masline pentru ca pasta de migdale era si asa destul de amaruie..si a iesit ceva mai comestibil (chiar aducea cu gustul cremei de branza cu marar si ceapa), aproape bun ..totusi cred ca ceva nu a fost ca la carte, dupa cum am spus mai sus..migdalele mele nu au germinat, si mai mult decat atat au prins si un miros usor neplacut cat au stat in apa.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Wed Aug 22, 2012 11:06 pm 

cred ca majoritatea migdalelor din comert sunt moarte, daca nu le iei din piata si le spargi tu, mici sanse sa incolteasca.
Daca te uiti pe eticheta multe sunt din sua imporate. Si baietii de treaba cred ca le iradiaza :P pentru siguranta noastra :)
O branza decenta iese din caju da si ala e prajit chiar daca scrie pe el crud..search forumcred ca mai creste in substante nutritive de la probioticele alea care digera din el mixed43

Report this post
 Profile  

PostPosted: Wed Aug 22, 2012 11:53 pm 

Da, cred ca ai dreptate..ce-i drept, am luat migdale varsate de la un supermarket...cel mai proobabil inainte sa se vanda "varsate" au fost si ele ambalate si nu s-au vandut lamomentul respectiv.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Wed Sep 05, 2012 11:42 am 

Claudia, din cate stiu eu tofu raw (practic soia cruda - chiar si germinata) e cam greu digerabil, la fel ca aproape toate leguminoasele.
Daca ai facut tofu, cum ti-a placut?
Ai incercat laptele de cocos? Sigur ti-ar placea, desi e ceva munca la el..

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sun Sep 09, 2012 5:18 pm 

Salut, Gabriela. Inca nu am incercat sa fac Tofu, dar chiar azi am cumparat boabe de soia si probabil zilele urmatoare o sa incerc dupa reteta postata de Shature mai sus . Nu am incercat nici lapte de cocos.si nici nu stiu cum se face... M-as bucura mult daca ai putea posta "reteta" . Multumesc anticipat

Report this post
 Profile  

PostPosted: Tue Sep 11, 2012 9:02 pm 

Laptele de cocos se poate face in 2 feluri (cel putin asa-l prepar eu): the easy and the hard way :)
Usor: cumperi fulgi de cocos cat mai ok (sa aiba cat mai multa grasime - peste 65%), torni peste 1/2 - o cana de fulgi (depinde cat de gras vrei sa-l faci) cam 2-3 cani de apa cat mai calda (poti sa adaugi fierbinte daca vrei sa urgentezi procesul; evident se mai duc din proprietati cu apa fierbinte, dar nici fulgii cumparati nu sunt cruzi - cu mici exceptii). Eu ii las acoperiti cu apa de seara pana dimineata, apoi bag tot la blender vreun minut, apoi strecor prin punga de lapte. Daca vrei poti condimenta cu ce te taie capul si gustul: scortisoara, vanilie, carob, cacao.
Dificil:cumperi o nuca (sau mai multe) de cocos din supermarket, ii scoti lichidul printr-una din cele 3 gauri, bei apa cu paiul si-apoi spargi nuca (o bagi intr-o punga si-o lovesti cu ciocanul), o desfaci din coaja, o speli, daca vrei poti sa-i razuiesti si pielita maro (o sa iasa laptele mai alb), o tai bucatele si o bagi la blender cu 2-3 cani de apa cam 1-2 minute. Apoi storci prin punga si procedezi ca mai sus cu condimentarea.
Iese mai bun daca-ti cumperi nuca intreaga, dar e si de munca..

Report this post
 Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ]  Go to page 1, 2  Next