It is currently Sun Jun 25, 2017 6:32 pm

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Înlocuitor de cafea?
PostPosted: Mon Aug 29, 2011 7:52 am 

Salutare tuturor! :)

Eu sunt nou în această comunitate şi de aceea vreau să vă întreb ce înlocuitor există pentru cafea?
Mie îmi place cafeaua foarte mult şi nu ştiu cum să mă dezvăţ de ea.... De asemenea ştiu că sunt unii doctori care recomandă maxim 1 cană de cafea, naturală, pe zi.

[ Daca mai există un topic asemănător vă rog să îl ştergeţi pe acesta şi să îmi daţi link-ul de la cel activ :) ]

O zi frumoasă!

Report this post
 Profile  

Post subject: Re: Înlocuitor de cafea?
PostPosted: Mon Aug 29, 2011 9:25 am 

Buna, Bogdan,

S-a inventat cafeaua cu reishi (ganoderma), ca si alternativa sanatoasa la obiceiul nostru zilnic.
Cauta produsele de la GanoExcel. Bauturile lor cu cafea cotin doar cateva mg de cofeina (dar gustul este cel normal,de cafea), provin din culturi organice (de cafea si reishi) , nu au chimicale sau conservanti si, cel mai important, au ph alcalin (intre 7.3 - 7.5, din ce am citit pe site-ul lor principal din sua).
La noi am gasit informatii pe site-ul http://www.cafea-terapeutica.ro, dar mai sunt si altele.

(o sa vina ea ziua in care nu mai avem nevoie de astfel de "stimulenti", nu?)

Report this post
 Profile  

PostPosted: Mon Aug 29, 2011 10:34 am 

Buna Ramona,

Multumesc pentru indrumari :) Sper sa vina repede ziua in care sa nu mai am(avem) nevoie de stimulenti, ci doar de hrana...
Deocamdata pretul acestui inlocuitor mi se pare cam mare... asa ca poate voi renunta dintr-o data la cafea, asa cum am facut si cu tigarile :D

Report this post
 Profile  

PostPosted: Mon Aug 29, 2011 2:30 pm 

Eu am auzit de cafea de cicoare, insa nu stiu detalii despre ea. Ar putea fi, totusi, de ajutor sa cauti mai multe informatii despre asta.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Mon Aug 29, 2011 7:07 pm 

Ce anume iti place la cafea? Gustul sau efectul stimulant al acesteia? Sau amandoua? :)
Poti sa faci inlocuirea treptat, sau sa inlocuiesti cu totul cu, sa zicem, cacao, care are un stimulent mai moderat pt ca nivelul de cofeina este mai redus.
Mai exista pe la noi, cum zicea si Kaarsha, produse pe baza de cicoare prajita, de ex. Inka, Orzo, le gasesti pe la Plafar sau chiar pe la supermarketuri.

Pentru mine nimic nu se compara dimineata cu un suc verde cu muulte verdeturi, asta-i cafeaua mea matinala ce produce un efect energizant similar cafelei :droll:

Report this post
 Profile  

PostPosted: Mon Aug 29, 2011 7:08 pm 

Ce anume iti place la cafea? Gustul sau efectul stimulant al acesteia? Sau amandoua? :)
Poti sa faci inlocuirea treptat, sau sa inlocuiesti cu totul cu, sa zicem, cacao, care este un stimulent mai moderat pt ca nivelul de cofeina este mai redus.
Mai exista pe la noi, cum zicea si Kaarsha, produse pe baza de cicoare prajita, de ex. Inka, Orzo, le gasesti pe la Plafar sau chiar pe la supermarketuri.

Pentru mine nimic nu se compara dimineata cu un suc verde cu muulte verdeturi, asta-i cafeaua mea matinala ce produce un efect energizant similar cafelei :droll:

Report this post
 Profile  

PostPosted: Mon Aug 29, 2011 7:10 pm 

scuzati dublura

Report this post
 Profile  

PostPosted: Mon Aug 29, 2011 10:04 pm 

Gabriela, sincer sa-ti spun nici eu nu stiu :))

Gustul nu pot sa zic ca ma atrage asa mult, vorba aia, e amar :) Efectul stimulant probabil o fi, dar nici p'ala nu il simt... :D
Daca e sa trec pe cacao, atunci sigur voi spune DA! Cand eram mic beam dimineata o cana de cacao cu lapte si imi placea foarte mult, intr-adevar avea si zahar pe masura, dar na eram mai mic :D

Report this post
 Profile  

PostPosted: Mon Aug 29, 2011 10:21 pm 

O sa simti probabil lipsa efectului stimulant atunci cand te vei lasa de cafea. Doar cateva zile o sa fii mai buimac, don't worry.

Daca te reprofilezi pe cacao n-ar fi cazul sa exagerezi nici pe partea asta; o contine ea mai putina cofeina, dar, consumata in exces (ca orice alt aliment consumat in cantitate mare), poate avea efecte nedorite (probleme cu tiroida, suprarenalele de ex). Cred ca "excesul" asta trebuie definit in functie de sensibilitatea fiecarui individ.

Acum daca tot treci pe cacao tre sa inveti sa faci lapte de seminte si nuci :milk:

Report this post
 Profile  

PostPosted: Mon Aug 29, 2011 10:31 pm 

Deci voi avea mai mult de lucru daca trec pe cacao.... :(
Probabil cea mai buna varianta va fi sa trec pe "deloc' :P

Report this post
 Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next