It is currently Sun Jun 25, 2017 6:38 pm

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Galbenus
PostPosted: Tue Feb 05, 2013 7:23 pm 

raman pe galbenus de ou. chiar, cam care e doza saptamanala de oua?

Report this post
 Profile  

Post subject: Re: Mancare pe drum
PostPosted: Tue Feb 05, 2013 7:50 pm 

Eu de ani buni mananc 1 ou/zi, dimineata, fara probleme. Il poti manca si fiert, proprietatile galbenusului nu dispar prin preparare termica.

Report this post
 Profile  

Post subject: Re: Mancare pe drum
PostPosted: Wed Feb 06, 2013 11:59 pm 

bhairava wrote:
eu maninc in jur de 10-15 pe zi. dar eu am gainile mele. nu stiu ce se poate intimpla daca incerci asta cu jeg din supermarket.

Cu ce hranesti gainile, oua de prepelita sunt bune?
La modu' serios, nu mi-ai raspuns la intrebare, chiar vreau sa stiu :)
Vad ca raspunsul tau e cocos ci cocos:), deduc ca avem nevoie de grasimi vegetale cel mai mult/des sau doar astea tin de foame cel mai bine?

Report this post
 Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu Feb 07, 2013 1:17 am 

ouale de prepelita sint foarte bune, prepelitele au o putere de regenerare fantastica (isi SCOT OCHII una alteia, si LE CRESC LA LOC).

la modul foarte serios ti-am raspuns, dar nu m-ai luat in serios. in opinia mea, au existat nemuritori pe aceasta planeta, si vor exista din nou. din ce istorie am studiat eu (evident NE-'oficiala'), asta e un ciclu care se repeta PERIODIC. iar daca ma plictisesc vreodata, am metode de sinucirede mult mai demne decit transformarea intr-un cadavru viu. adica poti sa mori repede si elegant, nu incet si chinuit, ca un idiot. din punctul meu de vedere, insa, existenta asta 'pendulind' intre doua lumi (asta si 'cealalta'), din incarnare in incarnare, 'reset'-indu-ne memoria la fiecare 'trecere', este tot o masura a propriei imbecilitati. nu vad de ce n-as cauta sa depasesc aceasta problema. practic, nu caut 'nemurirea' - pe aia o avem deja. caut doar s-o manifest in toate 'corpurile', ceea ce este oricum inevitabil, pe termen suficient de lung - spre asta ne indreptam, fie ca vrem sau nu. tot ce fac eu este sa accelerez un pic procesul - atit cit ma duce capul. este LOGIC ca lucrurile stau exact asa :D.

grasimile sint baza energetica - de asta le si stocam, de altfel. de restul nutrientilor te poti lipsi pe perioade SCURTE (cum ar fi o 'excursie') fara sa 'se simta'. totusi, cauta sa ai SI necesarul de proteina zilnica - in jur de 30 de grame de proteina completa in cazul meu, de exemplu, trebuie calculat in cazul fiecaruia. sint usor de obtinut din doar 3 oua de gaina 'murate' pe zi (deci, consumate cu tot cu albus, nu doar galbenusul).

momentan hranesc gainile cu tarite, cereale si alte porcarii :) le folosesc ca rafinarie de grasimi si proteine. planul pe termen lung este sa le hranesc cu alge, evident productie proprie, dar mai am un pic de munca.

Report this post
 Profile  

Post subject: Re: excursie, vitamina C, nemurire, gaini. pina acum. :P
PostPosted: Thu Feb 07, 2013 11:59 am 

Da, extrem de interesant subiectul cu nemurirea. Vreau si eu sa stiu.
Taratele nu sunt facute de grau GMO, sau nu le intereseaza pe gaini asta?

Report this post
 Profile  

PostPosted: Thu Feb 07, 2013 1:12 pm 

Tre sa ai rabdare :D
Daca tot s-a facut ciorba pe-aici, intreb si eu, ca de la gospodina la gospodina (NOT), care-i reteta de oua murate? Asa largim spectrul informational al topicului..

Report this post
 Profile  

PostPosted: Thu Feb 07, 2013 2:15 pm 

Gabriela wrote:
Tre sa ai rabdare :D
Daca tot s-a facut ciorba pe-aici, intreb si eu, ca de la gospodina la gospodina (NOT), care-i reteta de oua murate? Asa largim spectrul informational al topicului..

Reteta de oua murate pe care o incerc acum este cam asa:

1. Faci o solutie sarata si alcalina din 1 L apa (preferabil fara clor), 72 g sare (preferabil neiodata, gasesti la plafaruri) si 42 g hidroxid de sodiu (NaOH, gasesti pe net, eu am luat un sac de vreo 20 kg cu aprox. 100 ron). Amesteci ingredientele si dai solutia in fiert; iei de pe foc si lasi sa se raceasca natural.
2. Pregatesti ouale adica le speli cu otet si le lasi imersate in otet aprox.5-10 min (valabil ptr ouale de prepelita care au coaja destul de subtire) sau mai mult (15 min. ptr oua de gaina/rata). Clatesti ouale cu apa si le imersezi in solutia racita intr-un borcan de sticla (atentie ouala trebuie sa stea scufundate in solutie deci se va pune o greutate ca sa contracareze suparatoarea tendinta a oualeler de a face pluta la suprafata). Sigilezi borcanul si il depozitezi intr-un los ferit de soare, la o temperatura cuprinsa intre 15- 20 grade timp de 10 zile.
3. Dupa 10 zile scoti si clatesti ouale, le lasi sa se usuce si le imersezi intr-un recipient plin cu argila (eu am luat argila albastra de la plafar + argila galbena din curte) amestecata cu sare (2 ,3 pumni) pentru 2 saptamani.
4. Voilà, vei obtine 'the century egg' al carui galbenus va deveni gri-verzui si albusul tare gelatinos, gri spre negru.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Tue Feb 12, 2013 10:23 pm 

De unde iei tarate non-gmo?

Report this post
 Profile  

PostPosted: Wed Feb 13, 2013 5:27 pm 

De fiecare data cand am intrebat, nu s-a vazut deci:
De unde iei tarate non-gmo?

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sat Feb 16, 2013 12:47 am 

Chiar sunt interesat de tarate non-gmo...

Report this post
 Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next