It is currently Thu Jun 29, 2017 3:27 am

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 24 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: despre ELTA
PostPosted: Wed Mar 07, 2012 2:03 am 

Ar trebui sa se infiltreze cineva la ELTA (eltauniversitate.ro). Faceau oamenii aceia niste mancaruri raw de statea matza in coada: ciorbe, prajituri, carnati(!), si toate cele. Si erau bune ca de incepeai sa mananci, nu te mai puteai opri!
Asta era in perioada 1990-2000, dupa aceea eu nu i-am mai prins. Oare au mai au vreun restaurant macar in Bucuresti?

Profile  

Post subject: Re: Ciorba/ supa fara foc
PostPosted: Wed Mar 07, 2012 7:19 am 

Am cunoscut eu o tipa care a fost la Elta dupa retete : toate prajiturile erau pe baza de gris amestecat cu tarate si faina integrala. Cu umplutura de branza... restul mancarurilor erau pe baza de hrisca ( aia era prajita toata ). Branza si cerealele sunt toxice.
Ciorbele si restul de mancaruri , eu nu le-am putut manca : erau execrabile.

Profile  

PostPosted: Thu Mar 08, 2012 1:11 am 

enter wrote:
Branza si cerealele sunt toxice.

Asta n-am stiut. Imi amintesc ca spunea cineva ca laptele are nustiuce toxine. Dar de cereale n-am stiut. Ai ceva linkuri?

enter wrote:
Ciorbele si restul de mancaruri , eu nu le-am putut manca : erau execrabile.

Eu ce pot sa-ti garantez este ca cel putin cele pe care le-am incercat eu si ceva amici erau foarte bune. Dar unele erau facute destul de complicat, cu o gramada de mirodenii, nu as fi sigur ca prietena ta le-a invatat bine.
Ai incercat vreodata la vreun restaurant ELTA, direct de la sursa?

Profile  

PostPosted: Thu Mar 08, 2012 3:31 am 

ParaMukti wrote:
. Dar de cereale n-am stiut. Ai ceva linkuri?

Aici am pus toate linkurile despre cereale http://romaniaraw.freeforums.org/cerealele-t497.html?hilit=cerealele%20raw%20forumi

ParaMukti wrote:
... erau foarte bune. Dar unele erau facute destul de complicat, cu o gramada de mirodenii, nu as fi sigur ca prietena ta le-a invatat bine.
Ai incercat vreodata la vreun restaurant ELTA, direct de la sursa?

N-am incercat restaurant ELTA. Nicinu stiam ca au asa ceva. Prietena mea cu inca vreo 4-5 prieteni de-ai ei, s-au desprins din ELTA si au incercat sa-si faca o firma de catering prin 2004 , cu retetele invatate acolo ( au stat ceva ani in ELTA ). N-a mers, ca romanii nu erau interesati de raw food. Dar cred ca retetele erau de la mama lor : eu nu le-am putut manca.

Profile  

PostPosted: Sat Mar 10, 2012 12:07 am 

enter wrote:
Prietena mea cu inca vreo 4-5 prieteni de-ai ei, s-au desprins din ELTA si au incercat sa-si faca o firma de catering prin 2004 , cu retetele invatate acolo ( au stat ceva ani in ELTA ). N-a mers, ca romanii nu erau interesati de raw food. Dar cred ca retetele erau de la mama lor : eu nu le-am putut manca.

Daca mai tii legatura cu ea sau cu alti (ex-)Eltisti, te rog mult spune-i ca, daca are timp sa intre pe forum, am o gramada de intrebari despre ELTA. Cat am trait in Romania n-am avut posibilitatea sa-i cunosc (n-am avut nicicum vreme), desi m-ar fi interesat foarte mult. Este o secta foarte interesanta, desi are destule ciudatenii.

Profile  

PostPosted: Sat Mar 10, 2012 1:59 am 

Din pacate nu mai pastrez legatura cu ea din 2005. Intre timp stiu ca femeia a divortat, s-a mutat, chestii.
Asta era asociatia lor : incearca sa-i contactezi, poate ai noroc http://www.cesan.ro/asociatia-cesan.html

Profile  

PostPosted: Sat Mar 10, 2012 6:47 pm 

Ciudatenii ELTA: beau cola-multa cola- si fumeaza. Am un prieten care a fost eltist si primea in vizita alti eltisti...care il enervau pentru ca fumau mai mult ca el. Alte ciudatenii ELTA: painea aia buna a lor este facuta in conditii unde igiena lasa ceva loc si pentru hepatita. Ca sa nu mai zic de temperatura de fabricatie, mult peste cea folosita pentru produsele "raw".

Eltistii aveau o reteta de preparare a micilor, bineinteles, fara carne. Imi vin in minte cuvintele unui prieten: "daca vrei sa mananci ceva cu gust de mici, de ce draq nu mananci direct mici?!". Omu' are dreptate...daca nu se schimba si gusturile o data cu regimul, ceva nu e in regula acolo. Un vegan care devine asa in mod natural, fara sa forteze, renunta automat la nevoia de a simti anumite gusturi si texturi.

Profile  

Post subject: Ce este Alimentatia?
PostPosted: Sat Mar 10, 2012 8:20 pm 

Titlu alternativ: despre ce este vorba, de fapt?
Alimentatia este doar primul pas pe drumul catre o viata sanatoasa.

Alimentatia este un schimb de informatie cu mediul inconjurator. Moleculele ce formeaza glucidele, lipidele si amino-acizii (proteinele) sunt fiecare in parte un sir de atomi, ordonati fiecare intr-un fel anume, astfel ca ele sunt practic informatii.
Compozitia moleculelor si distributia lor, ca procentaje, in alimentele consumate, indica provenienta lor. Corpul nostru poate intelege daca proteinele ingerate provin din vegetale, animale sau insecte, in functie de calitatea si cantitatea lor. Hranirea este practic o ingerare de informatii.
Actiunile noastre sunt informatii. Daca omoram un animal ca sa-i consumam carnea, am ucis. Actiunea de a ucide este o interactiune care rezulta in urma unor convingeri si decizii - care sunt de fapt informatii.
A ucide este astfel o informatie (toxica). A culege un fruct este de asemenea o informatie - mai putin toxica sau chiar deloc toxica. Totusi a culege un fruct prin furt este o informatie toxica.
Actiunile (faptele) si gandurile noastre au si ele un efect asupra noastra - sunt informatii pe care noi le emitem si care se intorc tot asupra noastra - ne modeleaza felul de a trai, mentalitatile, prieteniile pe care le legam, societatea in care alegem sa traim, iar in ultima instanta ne afecteaza sanatatea si karma.
Cei care angreneaza multe ganduri de invidie, de rautate, de ura, vor avea sanatatea afectata pana la urma.
Astfel ca nu numai calitatea hranei conteaza, ci si felul in care am obtinut acea hrana - faptele si gandurile implicate in obtinerea hranei.
Nu conteaza doar faptul ca mancam sanatos, cat conteaza si faptul ca am obtinut mancarea la un mod ne-distructiv, fara sa deranjam alti oameni sau animale.

Daca obtinem hrana naturala, de cea mai buna calitate, cu bani furati, sau cultivand pe un teren pe care l-am obtinut in mod fraudulos, sau afectand negativ vietile altora la un alt mod, atunci degeaba mancam hrana naturista, pentru ca actiunile noastre toxice tot se vor intoarce asupra noastra.
Decat sa obtii hrana naturala distrugand pe altii, este mai bine chiar sa te hranesti cu mancare gatita dar sa fii un om onest. Asemenea situatii de viata pot aparea daca hrana cruda costa mai mult decat cea procesata, sau in cazul persoanelor care sunt afectate puternic de stres - stresul poate influenta la un mod negativ apetitul, distorsionandu-l.
In timp, iti vei gasi o solutie pentru a trece la hrana naturala, fara sa deranjezi pe altii.

Practic, alimentatia, mai presus de a fi un combustibil, este o informatie.

Suntem fiinte informationale. Asta nu inseamna ca suntem o insiruire de numere sau de biti. Afirmatia nu este una "stiintifica" sau matematica, ci una mai mult metafizica.

Le dau perfecta dreptate celor de la ELTA, care afirma ca evolutia omului tine de trei componente: Alimentatie, Sexualitate si Informatie. Omul trebuie sa aiba grija de toate cele trei, nu numai de una sau doua.

Sexualitatea este de asemenea informatie. Interactiunea sexuala face parte dintr-o relatie intre doua fiinte, care schimba intre ele stari de afectiune, stari de spirit, stari intelectuale, cunoastere. Actul sexual este de asemenea o traire, este o explorare a celor mai intense si adanci trairi umane, si un schimb de asemenea trairi. Este senzualitate, este iubire, este extaz. Practic sexualitatea este de asemenea un schimb informational.
Pentru cei care aleg un mod de viata sanatos este mult mai simplu sa practice actul sexual la un mod armonios, cu o durata mai lunga si fara descarcare (adica fara ejaculare).

Astfel ca, atat alimentatia, cat si sexualitatea, sunt doar componente (fundamentale totusi) ale aspectului informational.

Ceea ce interpreteaza foarte gresit adeptii ELTA este chiar aspectul informational. Ei au senzatia ca informatia inseamna sa tii un jurnal, sa te exprimi in limbaj ritualic si sa te izolezi cat mai total de societate.
Informatia inseamna foarte multe: Auto-cunoasterea, starile de spirit pe care le angrenam, intelegerea vietii, intelegerea mecanismelor afective, psihologice - toate tin de aspectul informatie si pe toate trebuie sa le perfectionam.
De asemenea, atitudinea noastra fata de oameni, fata de prieteni, dorinta de a fi util celor din jur, de a fi constructiv, iarasi sunt la fel de importante.
Genul de prietenii pe care le avem, modul in care putem avea incredere in cei din jur - si increderea pe care o pot avea si ei in noi - sunt de asemenea informatii.

Ca sa ne perfectionam, trebuie sa ne auto-cunoastem, sa ne intelegem (cine suntem de fapt, ce vrem cu adevarat), trebuie sa actionam ne-distructiv, pozitiv, sa facem lucruri utile, trebuie sa invatam, sa colaboram, sa devenim cat mai eficienti in actiunile noastre.
Trebuie sa devenim capabili sa legam prietenii trainice, de substanta, sa fim capabili sa gasim oamenii care merita cu adevarat prietenia noastra. Trebuie sa traim printre oameni in care putem avea incredere, si care, la randul lor, sa poata avea incredere in noi.
Trebuie sa traim intr-o comunitate (oras, tara), sanatoasa, in care ne simtim in siguranta, in care avem un viitor previzibil, o societate in care se poate avea incredere, in care contribuim cu placere si chiar cu pasiune pentru a realiza lucruri utile pentru comunitate.
Toate aceste lucruri tin de aspectul informational.

Cele trei aspecte (alimentatie, sexualitate, informatie) trebuiesc tratate cu egala seriozitate. Ignorarea unuia dintre ele va duce la blocarea celorlalte doua - pentru ca este ca si cum ai vrea sa mergi inainte folosind doar un singur picior.
De exemplu, daca ignoram aspectul informational, nu vom da atentie suficienta mediului social in care traim.
Atunci cand traim intr-o societate nesanatoasa, mai devreme sau mai tarziu acest lucru ne va afecta. Nesanatatea din societate se va concretiza intr-o buna zi prin stres puternic si de durata asupra noastra (nu avem loc de munca, sau o sa avem un sef "bully", etc).
Un stres puternic poate denatura complet pofta de mancare - vom simti ca nu ne putem satura cu hrana cruda. Vom consuma mancare sanatoasa nu numai pentru a avea senzatia de a fi satul, ci si pentru simplul motiv ca alimentatia nesanatoasa este un anestezic, ea ne amorteste si da senzatia ca "stinge" stresul.
De asemenea, un stres puternic poate denatura complet apetitul sexual. Daca inainte simteam dorinta sexuala ca pe ceva frumos, atunci cand suntem supusi stresului vom constata ca apetitul sexual devine o nevoie de descarcare a tensiunii acumulate.
Exista destule studii care arata ca stresul si anxietatea afecteaza pofta de mancare.

Nu este de ajuns sa mancam naturist. Daca bunastarea noastra se cladeste pe exploatarea altora, atunci se numeste ca suntem egoisti, lacomi, indiferenti si cinici. Daca noi ne obtinem fructele si legumele exploatand pe alti oameni din tari sarace, atunci din punct de vedere informational suntem niste zombie.
De asemenea, daca asiguram traiul prosper fara sa deranjam pe altii, dar in acelasi timp suntem indiferenti la saracia si suferinta altora, tot nu este de ajuns, tot niste zombie suntem. Vrem sau nu vrem, traim toti pe aceeasi planeta. Daca vreodata vom gasi metode sa ne separam pe planete diferite in functie de convingeri, afinitati si prioritati - foarte bine. Insa pana atunci trebuie sa cautam si sa gasim solutii sa traim in pace, fara sa ne deranjam, sa traim constructiv si armonios.
Nu este de ajuns sa ne scoatem pe noi din mizerie. Trebuie sa facem tot ce este omeneste posibil sa ii scoatem si pe ceilalti din mizerie - macar pe cei care nu au avut niciodata o sansa sa traiasca civilizat, macar pe cei care merita. Altfel suntem doar niste animalute "raw food".
Sunt niste lucruri elementare - atata timp cat traim intr-o comunitate, avem niste obligatii de bun simt. Inclusiv legea umana ne obliga sa acordam primul ajutor daca intalnim pe drum o persoana ranita sau care este in pericol de moarte.

Omul se afla la jumatatea drumului intre animal si inger. Omul are posibilitatea fantastica de a alege - daca vrea sa traiasca precum un animalut sau sa devina precum un inger.
Animalele ucid pentru a-si asigura existenta, animalele au ierarhii sociale, au interactiuni afective complexe, pot fi triste, enervate, bucuroase, pot face glume, se joaca, pot simti (ne)incredere si chiar dispret, au memorie, gandesc, planifica, animalele colaboreaza atunci cand merg la vanatoare (haitele de lupi si grupurile de cimpanzei), animalele inteleg anumite concepte, samd.
Spre deosebire de animal, omul are niste abilitati fantastice: structura anatomica ce permite prelucrarea materialelor (spre deosebire de cimpanzei, omul isi poate folosi mainile foarte eficient), poate vorbi si poate scrie, ceea ce il ajuta sa invete mult mai mult, mai rapid si mai eficient.
Pentru ca poate invata mai mult si pentru ca poate avea timp liber, omul a avut posiblitatea de a se gandi la concepte mai abstracte, a avut posiblitatea de a sintetiza, de a extrapola, etc.

Poate ca intr-o buna zi vom putea pleca sa colonizam o noua planeta unde traim cat mai verde si sustenabil, unde vom manca numai cruditati, unde nu vor exista inegalitati sociale strigatoare la cer, etc.
Dar ca sa putem face asta, trebuie sa devenim capabili. Tehnologie exista deja suficienta.
Practic ne putem imagina ca adeptii raw food isi fac o organizatie, se grupeaza ca o mica tarisoara, construiesc rachete, emigreaza pe Marte unde incep un proces de terraformare, samd. Deja lucrurile acestea sunt deja posibile.
Dar nu le aplicam pentru ca ne lipseste componenta informationala - nu stim sa fim uniti, sa ne organizam, sa ne ajutam unii pe altii, nu avem legaturi trainice intre noi, etc.
Practic adeptii raw food nu sunt cu mult mai evoluati decat restul oamenilor. Aproape ca nu sunt deloc mai evoluati. Daca ar fi mai evoluati, atunci lucrul acesta ar fi vizibil cu ochiul liber - prin faptele si realizarile lor.

Cei care ignora faptul ca evolutia tine de toate cele trei aspecte (Alimentatie, Sexualitate, Informatie), vor ajunge inevitabil la blocaje. Vor pendula intre regim alimentar cu cruditati si mancare gatita - eventual se vor intoarce la raw food de 3-5 ori intr-o viata de om. Sau, in cel mai bun caz, vor manca raw food pentru toata viata, vegetand si asteptand moartea ca niste animalute rasfatate, cu un trai tihnit si lipsit de griji si evenimente. Insa din punct de vedere al ridicarii nivelului de vibratie, a trece la alimentatie raw food nu poate reprezenta decat un mic pas, care nu are valoare fara parcurgerea altor pasi, si in nici un caz nu poate fi o realizare in sine.

Alimentatia pe baza de cruditati curata de toxine corpul fizic. Acesta este doar inceputul, intr-un proces mai lung de auto-curatare. Urmeaza sa ne curatam de "toxine" si sufletul si mintea. Schimbarea alimentatiei trebuie urmata de autocunoastere, de schimbarea mentalitatilor, de perfectionarea interactiunii cu alte fiinte.

Profile  

PostPosted: Sat Mar 10, 2012 9:07 pm 

Ba da, gusturile se schimba curand dupa ce schimbi dieta : e nevoie de ceva timp. Insa mi emi se pare o cretinitate sa abandonezi " mancarea gatita" pe motiv ca-i toxica, si sa incerci sa imiti cu mancarea raw, exact ceea ce ai abandonat ca fiind toxic ! E stupid sa incerci sa imiti cu raw, gustul, aspectul si retetele de mancare gatita : pai mananca direct gatit si gata. E ca si cand divortezi, da' apoi iti cauti un partener sa fie exact ca fostul sot ...

Schimbarea nu trebuie sa aiba loc doar in farfurie, ci si in mentalitate : altfel o sa ramanem dependenti de vechile gusturi ale mancarii gatite. Insa Eltistii, ca si promotorii raw pe retete, tocmai asta se chinuie sa faca : sa pastreze vechile gusturi si vechile dependente. D'aia nu prea functioneaza pe termen lung...

Profile  

Post subject: Re: Ce este Alimentatia?
PostPosted: Sat Mar 10, 2012 9:30 pm 

Vad ca tot apare acest cuvint in ultima vreme, who the fuck is ELTA?!

Despre ce e vorba de fapt sigur nu reiese din textul asta. E un blabla lungut, "cele 10 porunci" macar sint mai concise. :)
Nu poti vorbi despre furt daca nu exista notiunea de proprietate. Iar notiunea de proprietate e legata de verbul a poseda si este extrem de discutabila, filosofic si nu numai.

ParaMukti wrote:
Trebuie sa traim intr-o comunitate (oras, tara), sanatoasa, in care ne simtim in siguranta, in care avem un viitor previzibil, o societate in care se poate avea incredere, in care contribuim cu placere si chiar cu pasiune pentru a realiza lucruri utile pentru comunitate.

O viata extrem de previzibila au oile. Si sint convins ca se simt in siguranta. Eu, ca OM in drumul meu spre OM, nu imi doresc viata previzibila si siguranta.
Singurul lucru sigur intr-o viata de om e ... moartea.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 24 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next