It is currently Thu Jun 29, 2017 3:26 am

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: ce motiveaza oamenii sa 'munceasca'
PostPosted: Fri Mar 25, 2011 2:22 pm 

explicatii despre ce ne motiveaza in viata si unde greseste modelul 'corporatist' : http://www.youtube.com/watch?v=u6XAPnuFjJc

Profile  

Post subject: Re: ce motiveaza oamenii sa 'munceasca'
PostPosted: Mon Mar 28, 2011 3:43 pm 

Total de acord cu ce se spune in clipul de mai sus, am vazut un clip pe TED cu explicatii asemanatoare.
Pacat ca societatea ne invata sa munim pentru bani ca sa ne putem cumpara ce dorim... dar asta duce strict la materialism. Suntem efectiv indoctrinati(/indobitociti) de mici. Nici nu stiu de cate ori am auzit intrebarea "Ce vrei sa fii cand o sa fii mare?"
-> Sa fiu? asta imi defineste existenta? Un job? o activitate zilnica, monotona si banala? sunt doctor, profesor, avocat? Nu... sunt eu un simplu suflet pe pamantul asta, sunt bland, sunt cald sunt alaturi cand cineva are nevoie de mine.
Nu inteleg de ce suntem crescuti cu notiunea de a invata pana crapam in scoli/liceee/facultati ca apoi sa ne angajam pe bani multi si sa muncim o viata pentru bani.. ca sa ce? Ce rasplata/satisfactie imi aduc banii?
Recent le-am zis parintilor ca decat cu bani mai bine dorm intr-o cutie in strada dar imi tin copilu in brate. S-au uitat la mine ca la un nebun. Pai ei nu au avut timp sa ma tina in brate pt ca erau la munca.. de ce? ca sa castige bani.. de ce? ca sa imi cumpere tot ce nu au avut ei... de ce cand eu tot ce vroiam era sa petrecem mai mult timp in familie?

Va las in continuare cu o mica naratiune, poate nu stiati povestea asta, merita citita:

La insistentele doctorului, un businessman american a luat o vacanta intr-un sat mexican de coasta. Frustrat de un telefon de la birou, americanul a iesit pe plaja sa se relaxeze. O barca mica, cu un singur pescar, se indrepta spre mal. In barca erau cativa toni de dimensiuni impresionante.
“Felicitarile mele, frumosi pesti. Cat timp ti-a luat sa-i prinzi?” a intrebat omul de afaceri.
“Putin timp” a raspuns rezervat pescarul.
“De ce nu stai mai mult ca sa prinzi mai mult peste?”.
“Am destul cat sa satisfac nevoile imediate ale familiei mele” a raspuns pescarul in timp ce descarca pestii din barca.
“Dar… Ce faci in restul timpului?”
Pescarul se uita in sus si zambeste, “Dorm pana tarziu, pescuiesc putin, ma joc cu copii, iau o siesta cu sotia mea Maria, seara mergem in sat, savuram niste vin cu prietenii si cantam la chitara pana noaptea tarziu”
“Pff!” exclama turistul si-i spune, “Eu sunt MBA la Harvard si te pot ajuta. Ar trebui sa stai mai mult timp la pescuit, cu surplusul obtinut cumperi o barca mai mare si reinvestesti in continuare. Apoi cumperi mai multe barci, iar in final vei avea o flota de pescuit.”
“In loc sa vinzi catre un intermediar, vei vinde direct catre consumatori, dupa care iti vei deschide propria fabrica de conserve. Vei controla productia, procesarea si distributia. Te vei muta initial in Mexico City, apoi in Los Angeles si in final la New York unde vei avea la dispozitie resursele necesare pentru a-ti dezvolta afacerea.”
Pescarul intreaba timid, “Dar, cat va dura asta?”
Americanul raspunde increzator, “Cel mult 15-20 de ani.”
“Si apoi?”
Omul zambeste mandru si-i raspunde, “Asta-i partea cea mai frumoasa! La momentul potrivit, vei anunta o oferta publica de vanzare (IPO), vei vinde actiunile companiei si vei fii bogat, o sa faci milioane!”
“Milioane? Si apoi…?”
Americanul raspunde “Apoi te pensionezi, te muti intr-un sat pe coasta, unde poti sa dormi pana tarziu, sa pescuiesti putin, sa te joci cu copii, iei sieste cu sotia iar seara poti sa savurezi un vin si sa canti la chitara cu prietenii.”

Profile  

PostPosted: Mon Mar 28, 2011 10:45 pm 

Si ai mei au aceleasi conceptii, mama s-a intors la munca dupa 3 luni de la nasterea mea , iar asta a facut ca intre mine si ea sa nu existe o legatura puternica asa cum as vrea io sa fie... Spre deosebire de sotul meu, unde mama sa a stat acasa vreo 10 ani cu el si cu fratii lui, si diferenta de valori, de caldura din familie, de intelegere e uriasa...
Copiii au nevoie de parinti ca de aer, nimic, nici jucarii, nici hainute nu pot inlocui prezenta lor...

Profile  

PostPosted: Tue Mar 29, 2011 10:31 am 

Mda, si eu am un caz asemanator in apropiere.. nu stiu daca am mai spus pe forumul asta, insa am o cunostinta care a plecat toamna trecuta la munca in Spania lasindu-si copilul in grija bunicilor (dupa ce fusese deja parasit de tata de aproape doi ani) si acum plinge de cite ori ne intilnim pe mess, ar veni acasa si pe jos, insa ca sa plece s-au imprumutat ai ei, etc.. Motivul pentru care a plecat? Cica n-aveau bani sa plateasca factura la curent, pe linga altele. Auzi dom`le, `corentul`! care se pare ca in viziunea multora este piesa de rezistenta de pe piedestalul modernismului. Acu` nu stiu daca toata lumea judeca la fel, dar eu una daca as ajunge chiar intr-o atare situatie (sa nu pot plati cit consum pe-un bec chior si-o masina de spalat), pur si simplu m-as aproviziona DIN TIMP cu citeva kilograme de seu de la vreo stina si fitile as face rost de oriunde, asa ca as avea propria sursa de lumina citeva ore pe seara -si asta doar in lunile de iarna, ca vara cind se intuneca e deja ora de culcare. Ok, solutia mea este cea mai ieftina si poate extrema dar nu-i asa ca e mai buna decit sa-ti lasi copilul de izbeliste si sa te duci pe coclauri doar pentru bani? Eu cu frate-meu avem o cabanuta la munte iar locul pe care e amplasata l-am ales DOAR in functie de peisajul din jur si distanta fata de un izvor de apa, in nici un caz si fata de sursa de curent. Vara trecuta am dormit prima oara acolo cu fetita mea, pe saltea umpluta cu fin proaspat cosit si crengi de brad, si la lumina luminarii. Nu vreau sa intru in detalii pentru ca nici timpul nu-mi permite, insa experienta aceea a lasat urme si pina in ziua de azi, abia astept sa vina primavara.. In doar citeva cuvinte, revenirea la acea simplitate maxima te aduce aproape abrupt intr-o stare unica de liniste, o pace si-un firesc greu de gasit in lumea `de jos` (pentru ca acolo suntem la 1300 m altitudine), iar somnul de noapte este atit de parfumat de mirosul finului si-a cetinii incit ma trezeam din timp in timp atit de odihnita de stateam si admiram toate detaliile casutei minute in sir la lumina placuta a luminarii. N-as vrea deloc sa punem curent acolo (desi ar fi posibil, avind riul aproape..), insa amindoi gindim la fel, ca fie si un singur acord de muzica ar strica armonia din jur (e un loc foarte izolat si pasarelele din padure sunt ca la ele acasa..), de lumina nu avem nevoie, de spalat spalam cu apa din riu, sapun si detergent luam de acasa, iar de cind am descoperit si raw-ul, imi dau seama ca si cu mincarea va fi infinit mai simplu. Care merge dintre noi primul in an acolo va pune citeva miini de verdeturi in spatele casei (patrunjel, marar, etc seminte deja germinate ca sa iasa repede), iar cind venim aducem cu noi seminte de tot felul de mincare, asa ca gata si cu stresul asta.. Si toate minunile incep sa mi se intimple tocmai de cind mi-am dat demisia de la jobul de 8 ore, lucrurile se aseaza de unele singure pe un fagas placut mie. Sigur, depinde si la ce standarde se raporteaza fiecare, pentru mine lucrurile care cu adevarat conteaza nu prea au nimic de-a face cu regulile societatii actuale.
Dar sa revin la povestea cunostintei mele.. Ghiciti ce face baietelul ei cu lucrurile primite de la ea (ca deh, mama spera ca se va compensa trimitind jucarii si haine..), pur si simplu le priveste cu antipatie si spune clar si raspicat ca el nu le vrea pe astea ci pe mama lui. Si are doar trei ani. Si cum timpul a trecut si mama tot nu s-a intors (desi suna saptaminal), de un timp incoace a inceput sa nici nu mai vrea sa vorbeasca la telefon cu ea, noroc ca pune bunica pe interfon ca sa-l poata auzi macar vorbind in timpul altor activitati.. So? Care-i faza, de fapt? Ce-a rezolvat? Degeaba va veni ea la vara, la ziua lui, cu multe cadouri si il va lua cu ea, aceasta trauma a separarii pentru aproximativ 8-9 luni va ramine adinc inradacinata in cel mic.
Nu stiu, poate ar fi bine sa incepem sa gindim din sens invers. Nu ce suntem in stare sa facem pentru bani, ci ce suntem in stare sa facem FARA bani. Si usor-usor ne vom reprograma si vom descoperi ca viata este atit de simpla, de fapt. Doar noi o complicam fara sens, sub imperiul conditionarilor de tot felul. Poate am mai scris pe-aici despre cartea `Cum am ales libertatea` de Tom Hodgkinson, imi aduc aminte cum spunea tipul, ca la ei oamenii care aplica down-shiftingul aleg sa locuiasca chiar si in case parasite de altii -si-au inceput sa existe din plin si la noi in tara, sate intregi aproape depopulate. In felul asta se reduce simtitor chiria sau chiar se anuleaza, ba mai ai si pamint pe care-ti poti pune de-ale gurii. Si cind am fost in Spania in toamna trecuta am fost surprinsa ca si acolo exista fenomenul asta de parasire a caselor dinafara oraselor, si sunt oferite aproape gratis spre locuire cu tot cu terenul aferent. Insa putini sunt cei care aleg sa traiasca `la tara`, nu-mi venea sa cred ca vedeam case in toata regula, bine facute, cu maslini in jur si peisaj mirific, goale si parasite, si la citiva kilometri stau inghesuiti sute de mii de oameni in praful din orase, cu produse din supermarket, etc.. Una peste alta, solutii exista din plin. Insa DOAR dupa ce reusim sa trecem de ego-ul asta nenorocit care la fiecare incercare ne atentioneaza `dar asta nu e de nivelul tau`, `cum ai sa poti sa spui prietenilor tai unde locuiesti?`, `ce , te intorci la viata de taran cu sapa in mina?`, `nu pot sa nu socializez..`. Cit timp lasam mintea sa faca ce vrea ea, o sa suferim si-o sa ne plingem ca nu ne ajung banii, ca sistemul ne apasa prea tare,etc. Doar pentru ca lasam sa se intimple asta.
Si-apoi nici nu e nevoie neaparat sa ne retragem cu totii la tara, si la margini de orase sunt terenuri pe care se pot construi casute. Ca sa nu mai spun ca multi dintre noi avem parinti care inca locuiesc in casa in care ne-au crescut, n-ar trebui decit sa invatam sa gasim acea punte de comunicare intre generatii, sa mai lasam din fite si tragedii ireconciliabile si curind ne-am da seama ca facem o imensa economie traind in comun. Iar daca respectiva casa se afla pe pamint, avantajul este dublu, of course. Dar, din nou, creierasul nostru se va pune pe lucru `dar cum sa stau eu doar intr-o singura camera?`, `dar cum sa suport cicaleala maica-mii,etc` si atunci continuam sa ne zbatem ca pestele pe uscat dupa un salar mare si plata ratelor si cumparaturile fade si fara gust de la supermarket.

Profile  

PostPosted: Tue Mar 29, 2011 11:27 am 

Pe mine ma roade din ce in ce mai mult treaba cu comunitatile. Undeva la munte, intr-un sat unde sunt oameni pe aceeasi lungime de unda cu mine...Fiecare cu treaba lui, iar cine are nevoie de ceva, primeste sprijin de la ceilalti...
Serviciu? Ce serviciu...Fiecare sa faca ce ii place. Intr-o zi desenez, in alta ud patrunjelu', in alta zi pun plante la uscat si apoi meditez in timp ce tricotez...
Oricum, vreau pisica. :D Pisici si caini. Alte animale nu as tine. Cine naiba s-ar mai gandi sa munceasca pentru bani?! Nu am mai fi stresati de normele sociale, de frica de a nu avea.
De asta muncesc oamenii pentru bani: din frica. Chiar si acolo unde e ambitia de a fi "un om de cariera", exista frica de a nu fi destul, de a nu fi asa cum trebuie ca om. Prostia isi are sursa in frica. Cand frica dispare, omul incepe sa vada clar...

Profile  

PostPosted: Tue Mar 29, 2011 12:33 pm 

Asa e Claude, doar privind lucrurile multilateral putem sa le percepem la adevarata valoare, pe care avem sau nu curajul sa ne-o asumam.

Profile  

PostPosted: Tue Mar 29, 2011 2:03 pm 

Claude, foarte frumoasa povestea cu cabanuta ta :) Si noi avem niste terenuri pe un deal pe langa Fagaras si ne gandim sa ne facem o cabanuta acolo, fara curent si alte "realizari tehnologice" :) Abia astept!!

Profile  

PostPosted: Tue Mar 29, 2011 2:04 pm 

Khaarsha, sunt total de acord cu tine, frica domina societatea de azi - frica de saracie, de terorism, de orice... Am ajuns intr-o stare de paranoia completa...
Din cauza asta devenim mici robotei care refuza sa gandeasca si se supun regulilor(uneori absurde), uite asa ne consumam zilele si sanatatea .

Profile  

PostPosted: Tue Mar 29, 2011 9:20 pm 

Mersi, Teodoca, si eu sunt tare incintata ca s-a realizat lucrul asta. Si pentru cei fara pretentii, sa stii ca este atit de simplu!! La noi pur si simplu s-a intimplat cam asa: eu am cumparat terenul acum citiva ani insa nu aveam si bani de casa. Si pe deasupra nici nu stabilisem macar locul, proprietarul avea mai multe hectare prin muntii din jur si-am stabilit de comun acord ca voi alege locul cind ma voi apuca de construit. Timpul a trecut si nici vorba de bani de casa.. Pina cind intr-o zi frate-meu imi zice c-a dat unui batrinel de la munte un scuter si s-a inteles cu el sa-i dea casuta bunicului lui din fundul curtii (genul acela micute, de pe vremuri, cu o singura camera si un hol), insa se intreba ce sa faca si unde s-o amplaseze, ca nici el n-ar fi avut bani sa-si cumpere teren. Evident ca am reactionat cu multa bucurie si in citeva luni s-a produs mutarea (identic, birna cu birna, cu calul, peste deal..), s-au facut si actele.. Dar cel mai important este ca am amplasat-o la `intersectia` mai multor peisaje fantastice, se vede si Calimaniul, si parti din traseul spre 12 Apostoli, si fie ca e ploaie, ceata sau rasarit de soare, senzatia e ca ma aflu intr-un tinut din Stapinul Inelelor.. Cele mai faine dupa-amieze acolo le-am petrecut stind turceste pe cerdac (asa spunem noi in Moldova la acele mici terase din fata casei) si privind cu ochii mariti de incintare zarea si drumurile serpuite si casele minuscule. Atit si nimic mai mult. Foloseam cuvintele cu masura si doar cit era musai necesar, cumva cu jena de-a nu deranja aerul si cintecul pasarilor din jur. Eh, ce mai, poet te face natura asta atunci cind iti dai voie sa-i patrunzi frumusetea.
In anotimpul calduros este cea mai exotica vacanta pentru mine, insa nu stiu daca as putea trai asa tot anul. Nu zic ca nu, ci doar nu stiu. Fratele meu a fost acolo si de sarbatori si a zis ca s-au simtit excelent. Probabil asa este, atunci cind ai un echilibru interior perfect.
Khaarsha, fa-ti tu rost de un locsor pe pamint si vor veni si vecinii, daca e sa fie. Acolo la munte asa-i iubesc de tare pe oamenii locului ca chiar nu vad de ce mi-ar trebui alti vecini doar pentru ca astia nu gindesc in toate la fel ca mine. E mai faina diversitatea si vorba lor molcoma si pasnica imi picura miere in urechi, nimic nu-mi trebuie mai mult.. Si-apoi, un om tolerant si ingaduitor ca tine n-ar avea probleme de adaptare in nici o comunitate, din contra, ai fi tu cea care ai influenta in bine anumite aspecte..

Profile  

PostPosted: Tue Mar 29, 2011 9:28 pm 

Intr-adevar, zici tu bine acolo cu diversitatea si ar merge oricum, dar...Am io un crush pentru comunitatile cu oameni dástia inclinati spre partea spirituala. :) Loc as avea.... Hm...O sa atudiez mai atent ideea.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next