It is currently Sun Jun 25, 2017 6:44 pm

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 50 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Jumatati, intreg, relatie
PostPosted: Sun Oct 02, 2011 10:30 pm 

Nu e vorba despre sex, dar n-am stiut unde sa-l incadrez.

Un articol lungut dar excelent imo, cu care, eu unul, rezonez in totalitate. Dream Lover

Am gasit acelasi lucru, in varianta condensata, pe blogul unui profesor de filosofie.
"solitudinea e temeiul oricărei relaţii", pentru că lucrurile cele mai frumoase pe care le punem alături de ceilalţi sunt cele câştigate solitar.
Oricum, consider că oamenii trebuie să coabiteze abia după ce şi-au rezolvat cele mai multe probleme cu ei înşişi (de orice natură - de integrare psiho-socială, materială etc.), nu să caute în Altul soluţia propriei ecuaţii nerezolvate...

Profile  

Post subject: Re: Jumatati, intreg, relatie
PostPosted: Mon Oct 03, 2011 10:27 am 

"Asigură-te că relaţia pe care eşti pe cale să o începi nu îţi satisface vreo altă nevoie cu excepţia celei de a împărtăşi cuiva din plenitudinea ta."

Vad ca oamenii incep sa se deschida, sa nu se mai lase condusi de frici, in special frica de singuratate. Am vazut cum se trece de la a avea o relatie conventionala, bazata pe dependente, frici si obisnuinta, la ceea ce e numit "relatie spirituala". Chiar si aici, insa, exista capcane.
Exemplu:
El si ea au aceleasi preocupari spirituale. Vorbesc aceeasi limba, nu se cearta, nu se streseaza reciproc etc. E fain? E, dar... Chiar si in aceasta situatie, radacina relelor poate persista. Armonia exista doar aparent. Nu iti mai stresezi prietenul cu faze gen "de ce nu ma pupi cand ma vezi si de ce nu imi zici ca ma iubesti, bah, pisi?!", dar continui sa pretinzi ca tu esti centrul universului. Continui sa pretinzi ca persoana de langa tine sa-ti ofere siguranta, sa fie acolo mereu. Se vorbeste de libertate, dar cand e vorba de pus in practica apar probleme. Cum face un pas putin mai departe de tine, cum te iau toate frisoanele, caldurile si fricile de a nu ramane singur. Ca deh, va intelegeti asa bine... Atasamentele tot acolo sunt. Indiferent ce forma vor lua aceste atasamente, vor continua sa otraveasca interactiunea. Nu mai exista nevoia de a iti hrani dependentele uzuale, dar se manifesta o nevoie mai subtila: de a fi langa cineva cu care rezonezi.

Iubirea autentica nu apartine acestei lumi. Rolul ei nu e sa satisfaca mofturile si impresiile cuiva, nici macar ale celui care iubeste. Atat timp cat vrei ceva de la celalalt, ceva acolo da cu rest...

Profile  

PostPosted: Mon Oct 03, 2011 7:25 pm 

Khaarsha wrote:
dar se manifesta o nevoie mai subtila: de a fi langa cineva cu care rezonezi.

Iubirea autentica nu apartine acestei lumi. Rolul ei nu e sa satisfaca mofturile si impresiile cuiva, nici macar ale celui care iubeste. Atat timp cat vrei ceva de la celalalt, ceva acolo da cu rest...

Buna capcana asta. Dar usor de evitat in acelasi timp. Cu putina atentie si ceva experienta poti schimba statutul acestei nevoi din must have in nice to have. Da, e ok a fi langa cineva cu care rezonezi dar in acelasi timp nu e nicio nenorocire daca esti singur, in drumul tau, un an, zece, o viata. Ba din destule puncte de vedere varianta 2 e chiar mai indicata. In momentul in care ai realizat ca solitudinea reprezinta intr-adevar o optiune, si nu doar la nivel cerebral ci la nivelul intregii tale fiinte, capcana este dezamorsata.
Btw, exista una si mai subtila. :) Nevoia de a cauta permanent pe cineva cu care rezonezi. Calatoria in sine, nu destinatia.

Cred ca iubirea autentica apartine acestei lumi doar ca este de o raritate extrema.

Profile  

PostPosted: Tue Oct 04, 2011 1:12 am 

Nu exista nici o iubire " autentica", ci doar egoism. Orice " iubire", afectiune, are la baza egoismul : ma simt bine ca te iubesc pe tine ( care imi oferi ceea ce eu am nevoie ). In momentul in care tu nu imi mai oferi ce am nevoie, mie imi dispare iubirea in timp. Dupa un divort, nu te voi iubi pana la moarte .
In orice tip de " iubire adevarata", la baza sta egoismul pur : EU ma simt bine, am stari minunate, sentimente care ma fac sa ma simt bine, atunci cand te iubesc pe tine, sau pisica, sau mamica. Daca atunci cand as iubi pe cineva, asta mi-ar crea mare disconfort sau durere ... crezi ca as mai implica sentimentele in relatia cu respectiva persoana ? De ce crezi ca nu raman oamenii intr-o relatie in care desi se iubesc.... nu sunt compatibili, nu se inteleg ? Pentru ca nu isi pot oferi unul celuilalt ceea ce au nevoie ( nu doar iubirea ) : si aici nu vorbesc despre aspectele materiale. Iar iubirea "dispare" si in cazul asta.

Profile  

PostPosted: Tue Oct 04, 2011 8:23 am 

Exemplul tau reductiv este doar o forma de nihilism. Te iubesc pentru ca asta ma face sa ma simt bine, dau 100 de lei ceresetorului pentru ca in acel moment m-am transformat pentru el in providenta si asta ma face sa ma simt zeu etc
Simplist vorbind, orice traire umana, nu numai iubirea, poate fi redusa la zero prin egoism. Dar nu cred ca despre asta e vorba. In momentul in care un om a depasit etapa hedonista si invata sa primeasca cu egala bucurie in viata lui si sa nu mai separe obsesiv 'raul' si 'binele', lumina si intunericul, bucuria si suferinta, placerea si durerea, albul si negrul, cunoscutul si necunoscutul etc constient fiind de gradul urias de relativitate al acestor notiuni, eu cred ca se deschide un next level unde regulile si conceptele 'lumii vechi' nu mai sint valabile. Ca un fel de renastere, aterizezi precum Arnold Schwarzenegger in Terminator, in pielea goala in mijlocul multimii. :D
Faptul ca 99.99% din populatia planetei nu experimenteaza sau nu acceseaza un lucru nu ma conduce deloc la ideea ca acel lucru nu exista. Conditia esentiala in cazul oricarei descoperiri este sa nu urmezi drumurile batatorite pentru ca ele sint caile altora. Si de obicei sint drumuri infundate.

Compatibilitatea mi se pare un mare bulshit, eu pot fi compatibil cu aproape oricine si in acelasi timp nu sint compatibil cu nimeni. Si nu glumesc deloc.

Profile  

PostPosted: Tue Oct 04, 2011 9:29 am 

Enter, ai dreptate. Iubirea este egoism pur. Iubirea pe care o traiesc oamenii de obicei, adica. De aia spuneam ca iubirea autentica nu apartine acestei lumi. Atunci cand omul intra mai adanc in el insusi, descopera ca gama de sentimente umane e o iluzie, praf in ochi. Chiar si cea mai intensa traire accesibila uzual omului, e doar o umbra. Iubirea despre care vorbesc eu poate parea uneori rece, dar asta pentru ca, asa cum spune si Torin, nu are nicio treaba cu "conceptele lumii vechi".
Nu iese explicata treaba asta in termenii existenti - e ca si cum ai incerca sa definesti ce e o integrala folosind doar notiunile matematice de adunare si scadere.

Profile  

PostPosted: Tue Oct 04, 2011 9:59 am 

Compatibilitatea mi se pare un mare bulshit, eu pot fi compatibil cu aproape oricine si in acelasi timp nu sint compatibil cu nimeni. Si nu glumesc deloc
Aidoma simt si eu. Interesant subiectul asta, va prind si eu din urma, cit de curind, cu un gind-doua..
Enter, incerc sa exprim in termenii mei ideea lui Torin si a lui Khaarsha.. iubeste cit vrei tu de egoist insa cind nu te mai atasezi de finalitatea sentimentului si impliciti a relatiei, se cheama c-ai ajuns la un mic alt nivel. Esti atit de complet tu cu tine insati, incit pur si simplu nu mai conteaza daca cel de alaturi pleaca azi si revine peste 5 luni, sau daca nu mai revine deloc. Si cu riscul de a parea total atipica, nu mai conteaza nici macar daca-si gaseste o alta partenera. Tu nu suferi pentru ca nu-ti lipseste nimic, ci doar el este inca in cautari si daca iubesti oamenii (nu doar unul, in special) il vei ajuta sa se regaseasca si-i vei respecta alegerile.. Foarte simplist spus. Insa revin cind voi avea mai mult timp la dispozitie.. Cu drag, Claudia.

Profile  

PostPosted: Tue Oct 04, 2011 10:56 am 

Profit de ocazie pentru a-mi defini si mai clar pozitia fata de compatibilitati. Termenul in sine imi suna prost de la bun inceput, parca ar fi un extras din horoscopul zilei. Pina la urma oamenii chiar n-au alteva mai bun de facut decit sa exploreze, sa ajusteze, sa armonizeze niste presupuse compatibilitati?
Cind am spus ca pot fi compatibil cu oricine nu m-am referit la fortarea unei compatibilitati cu scop precis, la nivel constient sau inconstient, pentru a obtine ceva pe termen mai mult sau mai putin scurt. Pur si simplu pot trai o viata linga o persoana ... dar la fel de bine si linga alta ... dar la fel de bine si linga a treia samd

Profile  

PostPosted: Tue Oct 04, 2011 5:40 pm 

Kaarsha si Torin : ati putea explica in termeni simpli siclari ce voiati saspuneti in postarile anterioare ? Ca eu n-am inteles nimic concret, decat ca exista un altfel de iubire, ca si Zana Maseluta : stim cu totii ca exista, insa nu o vede nimeni, in aara catorva copilasi dotati cu fantezie.

Claude : e irelevant ca te atasezi sau nu de relatie. Iubirea respectiva tot egoism are la baza, doar ca esti dispus sa renunti la ea in orice moment. Nu-i nici o diferenta.

Profile  

PostPosted: Tue Oct 04, 2011 8:43 pm 

Khaarsha wrote:
Enter, ai dreptate. Iubirea este egoism pur. Iubirea pe care o traiesc oamenii de obicei, adica. De aia spuneam ca iubirea autentica nu apartine acestei lumi. Atunci cand omul intra mai adanc in el insusi, descopera ca gama de sentimente umane e o iluzie, praf in ochi. Chiar si cea mai intensa traire accesibila uzual omului, e doar o umbra. Iubirea despre care vorbesc eu poate parea uneori rece, dar asta pentru ca, asa cum spune si Torin, nu are nicio treaba cu "conceptele lumii vechi".
Nu iese explicata treaba asta in termenii existenti - e ca si cum ai incerca sa definesti ce e o integrala folosind doar notiunile matematice de adunare si scadere.

Iubirea nu are nici o legatura cu egoismul. Acestea doua se afla la poli opusi. Iubirea este o energie divina venind de la divinitate. Atunci cand omul este departe de divinitate precum este cel apartinand acestei societati in care traim aceasta energie ramane doar la stadiul de scanteie care se stinge destul de rapid. Mediul care il inconjoara pe om in ziua de azi si de mai bine de cateva mii de anii buni este departe de divin deci este foarte normal ca energia divnina numita iubire sa moara cat mai rapid. Energia iubirii se mentine si se amplifica numai prin contemplarea creatiilor realizate alaturi de divinitate, creatii care in ziua de azi nu prea mai au loc deloc. Pana cand omul nu va incepe sa gandeasca singurel si sa incerce sa descopere divinitatea nu din carti ci din creatia Sa va mai avea mult de suferit si in final de viata tot doar cu o scanteie de energie a iubirii se va alege (si asta numai daca a fost norocos cum se spune). Imi doresc si va doresc mult succes in a redescoperi mediul care face ca energia divina sa apara in suflet si sa ramana din nou (precum in trecutul de care habar nu avem exact) pana la sfarsit de viata si sa dainuie etern.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 50 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next