It is currently Thu Jun 29, 2017 3:18 am

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 
Author Message
 Post subject: Nemurire si nemuritori
PostPosted: Sat Jun 22, 2013 8:27 pm 

Multi suntem interesati de subiect asa ca e bine sa aibe topicul lui.
Pentru inceput, ce carti ar fi "de citit" pt topicul asta?
Cam ce trebuie sa faci/gandesti sa te duci in directia asta?

Profile  

Post subject: Re: Nemurire si nemuritori
PostPosted: Sat Jun 22, 2013 10:57 pm 

Pai...in primu rand tre sa faci in asa fel sa nu mori. In al doilea rand, eu recomand studiul practicilor taoiste, qigong etc., acolo s-au inregistrat succese in domeniu. Cel putin, asa se spune.

Profile  

PostPosted: Sat Jun 22, 2013 11:02 pm 

Tu practici?

Profile  

PostPosted: Sat Jun 22, 2013 11:17 pm 

Da, dar nu nemurirea e scopul principal.

Profile  

PostPosted: Mon Jun 24, 2013 4:37 pm 

uite cat se traia inainte de potop Image ; interesant este ca longevitatea scade treptat pana la media cunoscuta de noi astazi;
daca cuplezi asta cu teoria 'ingerilor cazuti' (conform careia omul nu a evoluat din maimute propriu zis ci am fi mostenitorii unor rase avansate care au colonizat pamantul acum peste 10.000 ani si care, desi au jurat ca nu vor divulga alchimie, tehnologie, nutritie etc. rasei de oameni existente atunci pe pamant - care se trageau probabil din maimute si aveau un nivel rudimentar de dezvoltare - s-au indragostit de pamantencele primitive si au divulgat cunoasterea secreta care a si propulsat civilizatii la realizarea unor structuri (piramide. mecanismul de la Antikythera etc) care chiar si dupa standarde contemporane sunt inexplicabil de avansate. De aici li se trage si stigmatul de 'cazuti' intucat ca urmare a divulgarii cunoasterii au fost expulzati din comunitatea lor.)
Din imperecherea raselor avansate cu hominizii primitivi ar fi rezultat rase hibrid de uriasi (vezi David si Goliat din Biblie) care nu aveau scrupule si devastau totul in jur. De aceea se spune ca ar fi dat Dzeu potopul, sa eradice toate degenerarile astfel produse.
Se presupune ca ar fi existat si imperecheri reusite intre cele doua rase, din care ar fi emanat oameni cu o constiinta elevata si care ar fi avut acces la cunostintele avansate de alchimie, magie etc impartasite de rasa superioara (considerati ingeri probabil pentru cunostintele lor care pareau miraculoase la acea vreme, practicau levitatia, regenerarea spontana a ranilor etc si datorita faptului ca ar fi aterizat pe pamant din cer cu un mecanism de zbor nemaivazut la acea vreme; in toate mitologiile lumii se face referire la trasurile cu care zeii se plimba pe cer). Ca atare acesti oameni se puteau vindeca extrem de eficient si aveau o nutritie alchimica, ceea ce ii facea sa traiasca si 1000 de ani.
Parte din cunoasterea interzisa divulgata de ingerii cazuti a supravietuit si a fost aplicata de civilizatiile antice (egiptene, sumeriene, maiase); o data cu aparitia crestinismului habotnic au inceput sa se distruga toate urmele acestei cunoasteri care a fost etichetata drept opera lui satan; incepand cu arderea bibliotecii de la Alexandria, continuind cu masacrarea vrajitoarelor si ereticilor/alchimistilor in evul mediu, cunoasterea avansata predata de ingerii cazuti a fost sistematic suprimata pentu ca ar fi condus inevitabil la constituirea unor indivizi autonomi si self-sufficient, adica exact ceea ce nu vrea biserica sa propage.

Deci, un prim pas in intelegerea nemuririi ar fi studierea civilizatiilor longevive; de exemplu egiptenii; exista ipoteza conform careia regii egipteni se hraneau cu piatra filosofala/mana, in esenta un praf alb (posibil aur monoatomic) a carei reteta ar fi fost divulgata de ingerii cazuti. Laurence Garner emite teoria conform careia Chivotul Legământului ( obiect descris în Biblie care ar conține tăblițele de lut cu Cele zece porunci primite de Moise pe muntele Sinai, toiagul lui Aaron și o cantitate mică de mana, hrana cu care s-ar fi hrănit evreii timp de 40 de ani în deșert) este o masinarie de facut piatra filosofala/mana oferita oamenilor de zei.

Profile  

PostPosted: Mon Jun 24, 2013 5:07 pm 

Eu nu cred ca suntem urmasii acelor ingeri cazuti pentru ca din rezultatul imperecherii lor cu femeile noastre au rezultat uriasii cum ai zis si tu. De cealalta varianta nu am auzit.
Mai e si alta idee - ca acesti ingeri cazuti au coborat din alte dimensiuni aici pe pamant. De asemenea acesti ingeri cazuti se spune ca erau foarte rai cu noi, oamenii. Toate chestiile din Biblie s-au dovedit ca fiind adevarate deci de ce nu si chestia cu ingerii cazuti?

Am gasit asta pe net: "In urma cu 3.000 de ani, majoritatea egiptenilor antici nu traiau mai mult de 30 de ani."

Cert e ca inainte oamenii traiau mai mult, dupa pacat/potop din ceva ce s-a intamplat/ce au facut oamenii am ajuns la varsta asta.

Profile  

PostPosted: Tue Jun 25, 2013 12:45 am 

Biblia este o carte bine scrisa...pentru un roman SF. Nu as aduce-o in discutie pentru evidentia durata de viata a oamenilor din trecut. Si, in general, nu as aminti-o in discutiile unde se cer dovezi istorice pertinente.

Profile  

PostPosted: Tue Jun 25, 2013 9:14 am 

Pai si imaginea cu cei de mai sus de unde crezi ca e dedusa?

Profile  

PostPosted: Tue Jun 25, 2013 12:29 pm 

Se face referire in biblie la patriarhi si varsta lor, dar informatiile pot fi usor coroborate cu Manuscrisele de la Marea Moarta, in special Cartea lui Enoch vorbeste pe larg despre ingerii cazuti.

Profile  

PostPosted: Tue Jun 25, 2013 1:58 pm 

Cartea lui Enoh a facut parte din Biblie la un moment dat. :)

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ]