It is currently Sun Jun 25, 2017 6:46 pm

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 43 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Nutritie - lapte si brinzeturi
PostPosted: Fri Sep 04, 2009 11:02 pm 

http://www.notmilk.com/
http://www.milksucks.com/

Profile  

Post subject: Re: Nutritie - lapte si brinzeturi
PostPosted: Sat Sep 05, 2009 2:34 am 

ca tot veni vorba :d
http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1212535-no-mai-aburiti-atata-reclame-mincinoase.htm

Profile  

PostPosted: Wed Aug 25, 2010 9:12 pm 

de la ausar : http://www.notmilk.com/
extras din : http://www.notmilk.com/kradjian.html
scuzati greselile ....

"Scrisoarea laptelui": UN MESAJ PENTRU PACIENTII MEI
Robert M. Kradjian, MD
Breast Surgery Chief Division of General Surgery,
Seton Medical Centre #302 - 1800 Sullivan Ave.
Daly City, CA 94015 USA

"Ai fi surprins sa inveti ca majoritatea vietuitoarelor care traiesc pe Pamant astazi nu folosesc sau beau lapte de vaca. Mai mult, majoritatea nu pot bea lapte deoarece le dauneaza.

Cine are dreptate? De ce este aceasta confuzie? De unde sa primim raspunsurile? Putem avea incredere in vocile industriei de lapte? Putem noi avea incredere in orice alta voce industriala? Sunt nutritionistii la zi cu informatiile sau doar repeta ceea ce profesorii i-a invatat cu ani in urma? Dar ce parere aveti despre vocile care fac apelul de atentionare?

Eu cred ca sunt trei surse de incredere a acestor informatii. Primul, si probabil cel mai bun, este un studiu al naturii. Al doilea este sa studiezi istoria propriei specii.In final trebuie sa ne uitam la literatura de stiinta a lumii legata de subeictul "lapte".

Sa ne uitam la literatura stiintifica mai intai. Din 1988 pana in 1993 au fost inregistrate peste 2,700 articole despre lapte in arhivele de medicina. 1500 din acestea au ca subiect central laptele. Nu este deloc lipsa de informatii stiintifice despre acest subiect. Am revazut peste 500 din cele 1500 articole, excluzand articolele care se refereau exclusiv la animale, cercetare ezoterica si studii neconcludente.

Cum as sumariza articolul ? A fost aproape ingrozitor. In primul rand, niciun autor nu vorbea despre laptele vacii ca o mancare excelenta, fara niciun efect advers sau ca "hrana perfecta" asa cum am crezut din cauza industriei. Concentrarea principala a raporturilor publicate pare sa fie asupra unor colici intestinale, iritatii intestinale, sangerari intestinale, anemie, reactii alergice la copilasi, copii precum si infectii precum salmonella. Mai amenintator este frica de infectiile virale cu leucemia bovina sau un virus AIDS, precum si diabetul la copii. Contaminarea laptelui Printre copii problemele semnalate erau alergii, infectii ale urechii si "tonsillar" (nush ce inseamna), bedwetting, astm, sangerari itnestinale, diabet in copilarie. La adulti problemele au fost centrate mai mult in jurul bolilor de inima si artrite, alergii, sinuzite si cea mai serioasa intrebare a leucemiei, limfomului si cancerului.

Cred ca un raspuns poate fi gasit si in consideratia a ceea ce se intampla in antura si ce se intampla cu mamiferele din salbaticie si ce se intampla cu grupele de oameni care traiesc in apropierea unei stari naturale ca vanatori de grup.

Stramosii nostri din paleolitic sunt un alt grup interesant de studiat. Aici suntem limitati la speculatie si evidente indirecte, dar oasele ramase pentru studiile noastre sunt remarcabile. Nu este niciun dubiu ca acest schelet ramane reflecta forta mare, muscularitate (marimea insertiilor musculare arata asta) si absenta totala a osteoporozei avansate. Si daca considerati ca acesti oameni nu sunt importanti pentru a fi studiati, considerati ca astazi genele noastre ne programeaza trupurile in aproape exact acelasi fel cu o faceau stramosii nostri de acum 50,000 - 100,000 de ani.

CE ESTE LAPTELE ?

Laptele este o secretie materna de alaptat, un nutrient pe o perioada scurta de timp pentru nou-nascuti. Nimic mai mult, nimic mai putin. Constant, mama orcarui mamifer ii va oferi laptele ei pe o perioada scurta de timp imediat dupa nastere. Cand timpul de intarcare vine, tanarul copil este introdus mancarii adecvate pentru specia de mamifer. Un exmplu familiar este cel al unui catelus. Mama alapteaza catelul doar pentru cateva saptamani iar apoi respinge tanarul animal si il invata sa manance mancare solida. Alaptatul este asigurat de natura doar pentru cei mai tineri dintre mamifere. Bineinteles, nu este posibil pentru animalele care traiesc in conditii naturale sa continue sa bea lapte dupa intarcare.

SUNT TOATE TIPURILE DE LAPTE LA FEL?

Apoi este chestiunea de unde ne luam laptele. Ne-am stabilit la vaca deoarece au o natura docila, datorita marimii si aprovizionarii abundente de lapte. Cumva aceste alegeri par "normale" si ingaduite de natura, de cultura noastra si de obiceiuri. Dar este natural? Este intelept sa bem laptele altor specii de mamifere?
Considera pentru un moment, daca este posibil, sa bei laptele unui alt mamifer decat vaca, sa spunem un sobolan. Posibil lapte de cal sau pisica. Intelegi? Ei, eu nu sunt serios in privinta aceasta, cu exceptia sugestiei ca laptele de om este pentru copilasi, laptele de caine pentru catelusi, laptele de vaca pentru vitei, laptele de pisica pentru pisicute si asa mai departe. Cu claritate aceasta este calea pe care natura intentioneaza sa o aiba. Folosesti judecata ta cea buna in aceasta privinta ...."

Profile  

PostPosted: Wed Aug 25, 2010 9:27 pm 

The human palatine tonsils and the nasopharyngeal tonsil are lymphoepithelial tissues located in strategic areas of the oropharynx and nasopharynx, although most commonly - the term "tonsils" refers to the palatine tonsils [that can be seen in the back of the throat]. These immunocompetent tissues represent the defense mechanism of first line against ingested or inhaled foreign pathogens. However, the fundamental immunological roles of tonsils have yet to be addressed. [1][2]

Like other organs of the lymphatic system, some believe them to be involved in helping fight off pharyngeal and upper respiratory tract infections, but there is no conclusive evidence to that effect.

An inflammation of the tonsils is called tonsillitis. [3]

(wikipedia)

tonsil = amigdala

(dictionare.com)

Profile  

PostPosted: Wed Aug 25, 2010 9:32 pm 

ausar wrote:
The human palatine tonsils and the nasopharyngeal tonsil are lymphoepithelial tissues located in strategic areas of the oropharynx and nasopharynx, although most commonly - the term "tonsils" refers to the palatine tonsils [that can be seen in the back of the throat]. These immunocompetent tissues represent the defense mechanism of first line against ingested or inhaled foreign pathogens. However, the fundamental immunological roles of tonsils have yet to be addressed. [1][2]

Like other organs of the lymphatic system, some believe them to be involved in helping fight off pharyngeal and upper respiratory tract infections, but there is no conclusive evidence to that effect.

An inflammation of the tonsils is called tonsillitis. [3]

(wikipedia)

tonsil = amigdala

(dictionare.com)

Multumesc. Trebuie schimbat si sus.

Profile  

PostPosted: Tue Aug 31, 2010 8:18 pm 

Doamne ce fericita am mai fost cand am vazut ca nu trebuie sa consum lactate ca sa am calciu!de la 4 ani jumate incoace(pana am baut lapte si cate 2 litri pe zi cu biberonul)mi-a fist scarba efectiv de tot ce inseamna,lapte,smantana,branza...cu chinuri le mancam din cauza celor din jur!acum sunt cea mai fericita ca numai trebuie sa ma chinui sa le mananc!cel mai scarba imi e de lactatate!
http://altamed.wordpress.com/calciul-si-osteoporoza/

Profile  

PostPosted: Sat Feb 12, 2011 3:23 pm 

Va rog sa imi recomandati o sursa de calciu, de preferat produse care se gasesc usor in tara, nu importate de la zeci de mii de km.

Profile  

PostPosted: Sat Feb 12, 2011 3:36 pm 

susan, mac, smochine, frunze verzi (ex. spanac)

Profile  

PostPosted: Mon Feb 14, 2011 12:27 pm 

Eu mananc aproape zilnic susan si smochine, spanac nu am mancat crud pana acum, doar fiert. Si totusi am senzatia ca pierd calciu, de aceea completez cu pastile sau cu fiole de calciu.

Profile  

PostPosted: Mon Feb 14, 2011 2:07 pm 

iti faci prea multe griji,senzatie ca pierzi calciu?nu cred,poate altceva,dar calciu nu,cand o sa ai fracturi frecvente si o sa-ti cada dintii atunci ai probleme :)),incearca sa eviti ceea ce elimina calciu:cacao,ciocolata,cafea,ceai negru,verde,alcool,tutunul,antinevralgicele,lactatele:));
soare(vit.D),exercitiu fizic,vitamina c,siliciul,borul,manganul,fosforul,ajuta la absorbtia calciului;nu ai nevoie de suplimente

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 43 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next