It is currently Thu Jun 29, 2017 3:31 am

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Nutritie: Legea Adaptarii Vitale
PostPosted: Mon Mar 01, 2010 1:01 pm 

Motto: Esecul este nimic mai mult decit un numar mic de erori de judecata (care, luate izolat, par sa nu conteze), repetate in mod consistent.

Intelegerea Legii Adaptarii Vitale poate fi una din cele mai importante lectii despre nutritia umana.

Aceasta lege afirma ca atunci cind o otrava este introdusa intr-un organism, in doze superioare celor pe care organismul le poate elimina in mod regulat, acesta se va “adapta” la prezenta otravii, izolind-o (izolindu-se pe el de ea). Aceasta se face cu costul renuntarii la anumite abilitati naturale (moduri normale de functionare ale unui organism sanatos).

Spre exemplu, atunci cind fumezi, corpul va preveni absorbita toxinelor intarind (intr-un mod asemanator crearii “bataturilor”) membranele alveolare pulmonare, pentru a preveni intoxicarea organismului dincolo de un anumit grad de toleranta. Daca te “antrenezi” cu doze mai mici decit letale, in fiecare zi, dupa sase luni e posibil sa rezisti unei doze care initial te-ar fi omorit. Corpul va rezista otravii, evitind otravirea cu orice pret. Dar costul platit pentru aceasta “adaptare” este, evident, capacitatea mult redusa de a absoarbe si asimila nutrienti (in cazul de fata, oxigen). In Ortobionomics, Shelton scria “Toleranta la otravuri este doar o metoda inceata de sinucidere. Fenomenul de toleranta nu este dezirabil, ci ceva a carui necesitate ar trebui evitata”.

Atunci cind incepi o dieta “curata”, vegetariana, cruda, renunti la multe otravuri “pepulare”: cafea, ciocolata, tigari, conservanti, chimicale, etc. Corpul incepe sa elimine otravurile eliminate si revine la starea originara, pura – ca aceea a unui copil. Cu alte cuvinte, vei deveni ca un incepator, inainte de a-si fi inceput administrarea zilnica de otrava, ceea ce inseamna ca vei deveni mult mai sensibil si susceptibil la doze mici de otrava, decit majoritatea oamenilor. O ceasca cu cafea ar putea asupra ta acelasi efect cu cel pe care l-ar avea asupra vecinului, cinci cesti. Vei fi mai afectat de ceea ce maninci, in special cind “trisezi”. Shelton explica: “Primul fum sau prima gura de tutun mestecat are de obicei un efect foarte puternic asupra organismului. Cel care il inhaleaza tuseste, se inroseste la fata, il doare capul, vomita, isi pierde apetitul, ameteste, etc. Atita timp cit instintele de conservare nu sint insa alterate, ele percep instantaneu caracterul otravitor al substantei si o resping, alertind intregul sistem biologic; un efort consistent se duce in directia eliminarii otravii si utilizatorul este fortat sa intrerupa consumul. Daca totusi el perseverreaza si isi continua activitatea, reactia alergica devine tot mai slaba cu fiecare doza ulterioara, pina cind el este capabil sa inhaleze o doza mult mai mare decit cea initiala fara efecte adverse.”

Ai putea crede ca a “gusta” cite-o “bucatica” de porcarii “din cind in cind”, este “okay”: o bucatica de ciocolata, o cescuta de cafeluta, o gogosica, etc. Dar nu va fi ca in zilele de odinioara. Corpul ar putea sa iti respinga violent otrava, si aceste divergente repetate, vor destabiliza intregul echilibru, pe termen lung. Deviatii mici dar regulate pot face intregul efort inutil, facind imposibila aparitia noii stari de homeostaza. Corpul nu-si va pierde “adaptarile” la otrava in prezenta otravii.

De aceea nu recomand acest efect de yo-yo, schimbarea dietei alternativ, inainte si inapoi. Odata ce esti hotarit sa renunti la ceva, renunta pentru totdeauna.

[Sursa: Frederic Patenaude, Raw Secrets]

Profile  

Post subject: Re: Nutritie: Legea Adaptarii Vitale
PostPosted: Mon Mar 01, 2010 2:22 pm 

bre zici c-ai tradus cu picioarele :shy:
eu am simtit pe pielea mea efectul "yo-yo". am schimbat de multe ori stilul de alimentatie. ba raw, ba gatit, ba raw, ba gatit pana intr-o zi cand m-am pomenit cu o groaza de fire de par albe. cred ca mi-am zmuls vreo 100 de fire din cap. nu erau albe complet. se vedea cum fura colorate si se decolorau. iar acu m-am lecuit. fac tot posibilul sa mananc ori raw ori nimic

Profile  

PostPosted: Wed Mar 03, 2010 10:25 am 

ausar wrote:
Ai putea crede ca a “gusta” cite-o “bucatica” de porcarii “din cind in cind”, este “okay”: o bucatica de ciocolata, o cescuta de cafeluta, o gogosica, etc. Dar nu va fi ca in zilele de odinioara. Corpul ar putea sa iti respinga violent otrava, si aceste divergente repetate, vor destabiliza intregul echilibru, pe termen lung. Deviatii mici dar regulate pot face intregul efort inutil, facind imposibila aparitia noii stari de homeostaza. Corpul nu-si va pierde “adaptarile” la otrava in prezenta otravii.

De aceea nu recomand acest efect de yo-yo, schimbarea dietei alternativ, inainte si inapoi. Odata ce esti hotarit sa renunti la ceva, renunta pentru totdeauna.

mda...multumesc ausar...io sunt unul dintre cei yo-yo speech24 interesant punct de vedere.

apropo, de ce este ciocolata asa 'rea'? adica e pusa in aceeasi galeata cu cafeluta si gogosica doar ca exemplu de non-raw sau nu e buna si gata?

Profile  

PostPosted: Wed Mar 03, 2010 1:23 pm 

uhm... zahar rafinat ? need i say more ?

Profile  

PostPosted: Wed Mar 03, 2010 6:52 pm 

Gasisem undeva ca, cacaoa are cantitati mari de nu stiu ce substanta ( oxalati ? ), care face pietre la rinichi. Cacaoa era prima pe lista, cea mai bogata in oxalati. Nu are importanta daca e raw sau nu, ca e tot cacao.

Profile  

PostPosted: Wed Mar 03, 2010 9:47 pm 

@ enter : sau combinatia de rosii cu branza, cica ...rosiile au oxalati iar branza calciu...rezulta oxalati de calciu = pietre la rinichi...

Profile  

PostPosted: Wed Mar 03, 2010 10:56 pm 

Cu rosii cu branza ma mai destrabalez si eu din cand in cand ...
Da' nici cu spanacul nu mi-e rusine, ca si el e in topul oxalatilor .

Profile  

PostPosted: Thu Mar 04, 2010 10:46 am 

enter wrote:
Cu rosii cu branza ma mai destrabalez si eu din cand in cand ...
Da' nici cu spanacul nu mi-e rusine, ca si el e in topul oxalatilor .

pai tocmai, spanacul are destui oxalati, si bagam 'cu totii' zmuti-uri cu el! mixed43 daca ne-am uita la ce planta nu contine absolut nici o substanta 'perculoasa/toxica' pt om, am ramane sa consumam doar apa distilata....aaa...ups, stai ca si aia nu-i buna, ca fura mineralele din organism!! medium12 la fel cum consumam spanac, macris, seminte lucerna cu canavamaramatralala si altele cu inhibitori, de ce-ar fi mai rea o lingurita de cacao? :) (fara zahar rafinat bineinteles :) )
si pe net gasesti chestii gen cacao, poison or superfood...

Profile  

PostPosted: Thu Mar 04, 2010 1:08 pm 

Cei care au vazut “Greens can save your life” – by Victoria B, au aflat ca aceste “toxine”(alcaloizi) se gasesc in majoritatea plantelor si sunt acolo cu un scop. Este mecanismul de protectie dezvoltat de plante (pt a nu fi exterminate de “pradatori” mixed43 ) .. si reprezinta modul prin care natura incearca sa ne convinga sa consumam o varietate cat mai mare de plante.

Doza de “toxina” e insignifianta .. efectele nedorite aparand doar in cazul consumului in exces pe o perioada indelungata.

So .. enjoy your vegiz!!! All of them!!! mixed43 :tomato: :sprout:

animal85 animal85

Profile  

PostPosted: Thu Mar 04, 2010 9:13 pm 

sunbeam wrote:
aceste “toxine”(alcaloizi) se gasesc in majoritatea plantelor

in toate frunzele verzi. inclusiv salata, patrujel. si seminte incoltite. din cauza asta trebuie sa mancam o varietate cat mai mare de plante.

atunci cand mananci zilnic patrunjel te otravesti. dar daca mananci azi patrunjel, maine marar, dupa aia salata, rucola, spanac, iarba de grau etc cantitatile mici de toxine nu vor avea efect de otravire ci vor fi un tratament naturist

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next