It is currently Thu Jun 22, 2017 7:36 pm

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: Distributia carbo-grasimi-proteine pe parcursul zilei
PostPosted: Fri Apr 26, 2013 10:29 am 

Cum credeti ca este mai bine sa le distribuim si de ce ?

Profile  

Post subject: Re: Distributia carbo-grasimi-proteine pe parcursul zilei
PostPosted: Fri Apr 26, 2013 12:05 pm 

Cred ca o gasesti raspunsul aici post12377.html#p12377

Profile  

PostPosted: Fri Apr 26, 2013 2:20 pm 

florin100 wrote:
Cred ca o gasesti raspunsul aici post12377.html#p12377

Din acel post inteleg ca proteina trebuie consumata la micul dejun. Eu stiu ca rolul proteinelor este de a repara celulele avariate, iar surplusul de proteine este distrus. Aici am o nedumerire, banuiesc ca in timpul somnului se strica mai putine celule decat in timpul zilei cand ai activitate fizica si intelectuala mai mare, deci proteinele nu ar fi mai ideal sa le consumam dupa activitate, adica la mijlocul-sfarsitul zilei, ca sa aiba ce repara?

Profile  

PostPosted: Fri Apr 26, 2013 2:25 pm 

Stiu ca proteinele in surplus se transforma in zaharuri, si daca le mananci seara nu cred ca e tocmai ok dar poate ca nu zic bine. Cel mai bine ar fi sa astepti sa primesti si un alt raspuns.

Profile  

PostPosted: Fri Apr 26, 2013 5:00 pm 

carbo e bine sa-l distribui la gunoi. adica, in nici un caz in tine, decit daca vrei sa te transformi tu personal in gunoi, cum observam ca se intimpla cu majoritatea (totalitatea ?) oamenilor din jurul nostru, de-a lungul timpului. in privinta asta nu exista nici un dubiu.

intr-adevar rolul proteinelor este SI acela de a repara avarii structurale (care nu s-ar petrece in absenta ZAHARULUI), dar si acela de UNELTE care EFECTUEAZA 'reparatia', si nu numai (toate enzimele sint proteine). aceste reparatii se petrec mai ales in timpul somnului (de asta ne 'odihneste'), deci somnul 'consuma' enzimele, iar la trezire rezerva este oarecum 'terminata', deci e momentul optim pentru a 'alimenta'. astfel, un mic dejun proteic are un efect de 'trezire la viata'.

in ce priveste surplusul, acesta nu este distrus pur si simplu, ci ars ca ZAHAR, ulterior DE-AMINARII. de-aminarea produce uree care distruge rinichii, cit despre zahar s-a discutat mai mult decit suficient. de asta este imperativ sa NU EXISTE exces de proteine.

la prinz merg niste frunze cu grasime, iar seara, ideal un ceai sau ceva extrem de 'usor', pentru o noapte cit mai 'eficienta' in 'reparatii', adica, practic, un POST (de asta se cheama micul dejun 'break-fast': pentru ca reprezinta INTRERUPEREA POSTULUI din cursul noptii).

Profile  

PostPosted: Fri Apr 26, 2013 7:12 pm 

Deci dimineata consum majoritatea proteinelor pentru ca acestea sa ma repare in timpul noptii, cand dorm? Ma gandeam ca daca mananc marea majoritate a proteinelor dimineata, acestea nu mai apuca noaptea, sa inceapa reparatiile, ci sunt eventual distruse daca sunt surplus.Asta era defapt marea nelamurire, cat timp proteinele isi pastreaza capabilitatea de reparatie dupa ce au fost consumate.

Profile  

PostPosted: Sun Apr 28, 2013 6:11 pm 

daca sint surplus, sint distruse oricum, oricind le-ai minca.
maninci dimineata pentru ca ai rezervele pe zero, iar proteinele te TREZESC. nu vrei sa le maninci seara, tocmai din acest motiv.

reparatii se produc tot timpul, si ziua si noaptea. ziua insa, este activ mai mult sistemul nervos simpatic (lupta sau fuga), iar noaptea, ne permitem sa ne relaxam (odihneste-te si digera), de asta creste ritmul reparatiilor.

practic, tu ai o fabrica care consuma materia prima. fabrica lucreaza nonstop, dar noaptea lucreaza in regim 'turbo'. dimineata ramine fara materie prima, deci trebuie reumplute stocurile. daca aduci mai mult material la poarta fabricii decit se consuma in 24 de ore, surplusul face pagube prin fabrica.

cam asta ar fi o metafora rezumativa a fenomenului, imo.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ]