It is currently Sun Jun 25, 2017 6:29 pm

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 37 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Cele mai sigure surse de unde putem beneficia de grasimi
PostPosted: Thu Jul 12, 2012 2:15 pm 

Din cate am citit pe acest forum, uleiul de masline este destul de incert din punctul de vedere al calitatii, ma gandeam la inlocuirea lui cu uleiul de cocos.In legatura cu avocado nu stiu cat este de sigur sa-l cumparam din Romania nestiind cate luni a stat prin vapoare si cu ce a mai fost parfumat. Cea mai sigura sursa de grasimi care imi vine in minte este nuca de cocos intreaga. Voi ce parere aveti? Am tot citit sa inlocuim grasimile animale cu cele vegetale pentru ca cele animale nu sunt bune ca alimenteaza celulele canceroase. Ok, le inlocuim, dar cu ce mai exact, daca nici semintele nu sunt indicate? Mentionez ca am si un germinator automat, poate stiti ceva seminte sa pun sa se faca vlastari.

Profile  

Post subject: Re: Cele mai sigure surse de unde putem beneficia de grasimi
PostPosted: Thu Jul 12, 2012 2:46 pm 

In general germenii nu sunt o sursa de grasimi demna de mentionat. Eu consum fara probleme seminte de in si susan inmuiate in apa cateva ore; mai consum uneori si seminte de floarea soarelui sau de dovleac.

Nuca de cocos mi se pare o sursa buna de grasimi. Eu consum frecvent fulgi de cocos(fulgi de cocos+apa+blender => lapre de cocos), uneori si nuca de cocos proaspata. Uleiul de masline nu stiu daca e sau nu incert, mie imi cade bine cel extravirgin.

Profile  

PostPosted: Mon Feb 11, 2013 3:01 pm 

Eu tot pe avocado as merge, desi trebuie sa incerc macar seminte de in si canepa. Poate si de susan.

Profile  

PostPosted: Mon Feb 11, 2013 4:17 pm 

nuca de cocos intreaga contine inclusiv carbohidrati. recomandat este uleiul de cocos, preferabil rafinat.

Profile  

PostPosted: Mon Feb 11, 2013 11:55 pm 

bhairava wrote:
nuca de cocos intreaga contine inclusiv carbohidrati. recomandat este uleiul de cocos, preferabil rafinat.

Pai si uleiurile din floarea soarelui si dovleac de ce nu le mai recomanzi?
Parca mai era si ceva unt de arahide sau nu mai stiu din ce. Acelea nu sunt bune?

Profile  

PostPosted: Tue Feb 12, 2013 6:43 am 

sint utile dar nu ca sursa principala de grasimi. grasimea ideala este SATURATA, si de lungime MEDIE. n-am spus ca trebuie taiate complet, dar nu ele trebuie sa constituie BAZA grasimilor din alimentatie.

astfel, grasimile ideale sint cocos si palmier.

pentru 'detalii' genul omega-trei stuff, se poate 'suplimenta' cu uleiuri. nuca, floare, whatever. se pot consulta compozitiile pe nutritiondata.

'untul' de arahide nu este ULEI de arahide. este doar arahida facuta pasta, deci contine carbo.

Profile  

PostPosted: Sun Mar 24, 2013 8:13 pm 

De slanina de porc ce parere aveti? Conform nutritiondata, are 39.2g grasimi saturate, 45.1g mononesaturate si 11.2g polinesaturate.

Profile  

PostPosted: Tue Mar 26, 2013 2:59 pm 

slanina de porc este IDEALA din punct de vedere al continutului de grasimi. de ce ? simplu: porcul are un metabolism aproape identic cu cel uman (nu e de mirare ca se face transplant de inima de la porc la om).

singura problema o constituie faptul ca de obicei, porcul este hranit cu jeguri. iar jegurile, atunci cind depasesc capacitatea de eliminare a organismului, sint STOCATE IN GRASIMI. la fel cum stupul inveleste sobolanul atacator (de exemplu) in ceara, tot astfel sistemul limfatic animal/uman inveleste porcariile proprii in grasimi.

metale grele, virusi inactivi, si alte delicatese. cam asta e problema cu grasimea animala preluata 'din surse externe'.

si sigur, mai exista problema morala, dar pe asta n-o are toata lumea.

Profile  

PostPosted: Tue Mar 26, 2013 9:34 pm 

Daca toxinele sunt stocate in grasimi, atunci cand slabim, toxinele se muta in alte organe sau sunt eliminate din organism? Daca nu sunt eliminate, ma gandesc ca este foarte periculos pentru cineva sa slabeasca brusc.

Profile  

PostPosted: Tue Mar 26, 2013 11:02 pm 

evident ca in momentul in care incepi sa slabesti, toxinele sint eliberate si trebuie eliminate pe cai 'naturale'.

da, este foarte periculos slabitul brusc. este posibil sa mori, datorita cantitatii imense de toxine cu care corpul trebuie sa se descurce volens-nolens. dar cazurile de acest gen sint extrem de rare, implica un stil de viata complet dement, timp indelungat. in majoritatea cazurilor de obezitate, grasimea se datoreaza doar carbohidratilor iar cantitatea de toxine eliminata este suportabila.

evident, la eliminare ajuta imens bautul apei (de asta, in post, se bea apa multa).

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 37 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next