It is currently Thu Jun 22, 2017 7:31 pm

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Glucide (zaharuri): zahar, glucoza, fructoza, amidon..
PostPosted: Sun Mar 18, 2012 1:57 am 

Capitolul glucide (zaharuri):
Care sunt bune, care nu?

Zaharul contine zaharoza, care este un dizaharid, si este foarte nesanatos.
Spre deosebire de zahar, Mierea contine glucoza si fructoza (cam 30-40% din fiecare), pe care corpul le poate absorbi foarte usor.
Totusi din zahar se poate face zahar invertit, prin fierbere, si rezulta o combinatie de 50% glucoza si 50% fructoza, si este, evident, mult mai sanatos. Totusi, intrebare este cat de sanatos si cat de nesanatos este zaharul invertit?

Pe vremea comunismului, Glucoza se putea cumpara sub forma de tablete, ca ciocolata. Era foarte dulce si buna. In popor, i se spunea "zahar din cartofi". Vorba este confirmată de DEX: Zahăr de cartofi = glucoză obținută din amidonul de cartofi.
Stie cineva cum se obtine, mai exact?

Mai demult am avut ocazia sa vad glucoza sub forma lichida - arata ca mierea, dar curgea foarte greu. Iar gustul era aproape deloc dulce.

Fructoza a incercat cineva? Link 1 - Link 2

Amidonul stim ca este nesanatos (sau, ma rog, toxic)

Celuloza are, in esenta aceeasi compozitie ca si amidonul. Demult tare auzisem ceva povesti despre un om care devenise capabil sa digere celuloza. Sau, in fine, cel putin consuma celuloza.

Zaharina este un inlocuitor artificial pentru zahar, fara efect nociv (cel putin teoretic). Pai daca este asa, de ce nu se fac prajiturile cu zaharina in loc de zahar?

Profile  

Post subject: Re: Glucide (zaharuri): zahar, glucoza, fructoza, amidon..
PostPosted: Mon Apr 09, 2012 2:01 am 

Daca ne uitam la tabelul cu continutul de glucide in cele mai cunoscute fructe si legume, vom constata ca unele contin mult mai multa zaharoza decat glucoza si fructoza la un loc: Caise, Pere, Ananas, Morcovi si evident, Sfecla rosie.

Daca este sa consideram zaharoza mai nesanatoasa decat glucoza si fructoza, atunci poate ca ar trebui sa re-evaluam aceste alimente. Poate ca totusi, zaharoza din ele se absoarbe mult mai bine in prezenta celorlaltor substante din respectivele vegetale, asta ramane de vazut.

Profile  

PostPosted: Mon Apr 09, 2012 4:16 pm 

fructoza este cancer curat, s-a mai discutat. ea nici macar nu sesizeaza pancreasul de prezenta ei, deci nu se secreta insulina, deci merge linistita sa distruga in voie....
glucoza este tot otrava, faptul ca este 'absorbita' este complet irelevant.

nu ai citit topicurile despre rezistenta la insulina, principala cauza a imbatrinirii organismului.

Profile  

PostPosted: Tue Apr 17, 2012 3:27 pm 

http://www.descopera.ro/stiinta/9501212 ... oate-ucide

Profile  

PostPosted: Sat Jun 30, 2012 12:15 am 

Every cell in the body has a SODIUM-POTASSIUM PUMP in it that generates electricity which is POWER!

Everywhere we have a BLOOD VESSEL going through our body, we have a LYMPHATIC VESSEL going side by side with cells in between.

The purpose of the LYMPHATIC VESSELS is to pull out all the dead cells and poisons and excess water from the spaces around the cells which keeps the cells in the "DRY STATE" with no excess water around the cells.

The cells have to be kept in the "DRY STATE" in order to get OXYGEN from the blood vessels.

BLOOD PROTEIN and WATER leave the BLOOD STREAM to ALTER the "DRY STATE" which is the CAUSE OF LACK OF OXYGEN AT the cell level.

Breaking the MENTAL (anger, loss of temper, holding grudges etc.), NUTRITIONAL (Man-made Tea, coffee, liquor "beer", tobacco, drugs, too much salt, sugar, candy, cakes, ice cream, pop, and too much meat.), and PHYSICAL (being lazy and being a shallow breather), LAWS OF HEALTH is what brings the blood proteins and water out of the blood stream and produces lack of oxygen. Anything that will damage cells will cause the blood protein and water to leave the blood stream and alter the "Dry State" which is the actual cause of pain, loss of energy, and every disease on the face of this earth!

---

"Too much simple sugar (cakes, candies, ice cream etc) will dilate the capillary membranes just like stress, shock, or poisons from damaged cells. Sugar is also a physically and mentally addicting drug, just like alcohol. The simple sugars will trap your blood proteins."

"Trapped protein, excess sodium, shuts the generator off, and the calcium drops out of solution and forms calcium deposits everywhere it happens. This is the cause of arthritis and hardening of the arteries. This has been proven by Dr Campbell, who is osteopathic physician, he wrote the book A Doctors Proven New Home Cure for Arthritis......All he does is take the people off salt, sugar, fat, and high cholesterol foods, which we know will trap the proteins. No trapped proteins, no excess sodium, the generators are turned back on; calcium dissolves and the body rebuilds its joints. It's just that simple!."

The Golden Seven Plus One by C. Samuel West, D.N., N.D p72

Profile  

PostPosted: Sun Oct 28, 2012 11:53 pm 

Image

Profile  

PostPosted: Sun Dec 23, 2012 5:47 am 

Wendy Powell, care are 40 de ani, nu este niciodată crezută atunci când îşi dezvăluie vârsta. Aspectul femeii nu se datorează unor diete sau vreunei operaţii estetice, ci eliminării zahărului din alimentaţie. Teoria ei pare să fie susţinută şi de ştiinţă, după ce cercetătorii de la o universitate din Olanda au descoperit o legătură între cantitatea de zahăr din sânge şi felul în care arată persoanele în vârstă.

".. oameni pe care nu i-am mai văzut de mult îmi spun că arăt mai bine decât acum 20 de ani."

Femeia, antrenor personal şi mamă a doi copii din Truro (Cornwall), susţine că aspectul ei întinerit de datorează eliminării zahărului din alimentaţie

http://www.mediafax.ro/stiinta-sanatate ... iu-9483493

Profile  

PostPosted: Sun Dec 23, 2012 8:19 am 

A eliminat zaharul alb ssi brun sau a eliminat inclusiv mierea si fructele dulci?

Profile  

PostPosted: Sun Dec 23, 2012 11:04 am 

Khaarsha wrote:
A eliminat zaharul alb ssi brun sau a eliminat inclusiv mierea si fructele dulci?

Nu te astepta sa gasesti chestiuni clare, e un simplu articol de tabloid preluat la a 7a mana, tradus, care vizeaza sa fie bogat in senzational, nu in informatie.

A eliminat zaharul zahar + carbohidratii (ultra)rafinati -tort, fursecuri etc
In rest nimic spartan, chestii de bun simt, bea vin rosu in loc de bere, din astea.
As Wendy can testify: ‘I’m no saint, I still have a bit of a sweet tooth, but these days I try to make do with a few pieces of dark chocolate rather than a fizzy drink.

Profile  

PostPosted: Sun Dec 23, 2012 1:31 pm 

Heh...poza de pe mediafax nu e a lui Wendy, ci a altcuiva, probabil pentru a spori efectul dramatic. Puteau pune chiar poza cu Wendy Powell, care intr-adevar arata bine.

Si eu cred ca eliminarea din alimentatie a zaharului si a carbohidratilor rafinati duc la o sanatate mult mai buna si la un aspect fizic mai proaspat. Eu de 2-3 ani am inceput sa scot treptat astea si se simte.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next