It is currently Thu Jun 29, 2017 3:13 am

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 38 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Pasaj din cartea a8a din seria "cedrii sunatori ai rusiei"
PostPosted: Sat Jul 23, 2011 2:45 am 

Omul care traieste in condittile moderne de la bloc ar trebui sa isi cumpere in cantitai mici- cate o suta, 2 sute de grame- din toate legumele,fructele si verdeturile comestibile, care traiesc in regiunea lui.
Inainte de a le manca, sa ajuneze o zi intreaga. Sa bea apa de izvor, iar la ora pranzului sa ia un pahar de suc de sfecla rosie. Dupa ce-a baut sucul de sfecla, ar fi de preferabil sa nu iasa din casa, deoarece stomacul si intestinele vor incepe o curatire intensa.
A doua zi dimineata, cand se va trezi, ii va fi foame. Sa-si aleaga o leguma,un fruct sau o verdeata, s-o puna pe-o farfurie,apoi sa-l miroase, sa-l linga si,in fine,sa-l manance,mestecandu-l pe-ndelete.Cel mai bine ar fi sa faca asta singur in camera,izolat de sunetele artificiale.
Senzatia de foame nu-l va parasi dupa primul aliment mancat sau va reaparea in scurt timp. Atunci va trebui sa aleaga un alt aliment pe care sa-l manance la fel ca pe primul.
Omul ar trebui sa incerce toate aceste alimente cumparate in secventa care-i place, dar la intervale scurte de timp.
Momentul fiecarui aliment este determinat de senzatia de foame.
De preferat ar fi sa se inceapa totul dis-de-dimineata.
In decursul unei zile,omul sa guste din toate alimentele care cresc in regiunea lui. Daca asortimentul de alimente este prea vast pt a fi incercat intr-o singura zi,se va continua ziua urmatoare.
Aceasta procedura este foarte importanta, deoarece ii confera organismului uman posibilitatea, poate pt prima oara-n viata, sa cunoasca gustul si compozitia alimentului, sa stabileasca cat de necesar si in ce cantitati ii este acesta in momentul respectiv.
Dupa ce organismul a facut cunostinta cu toate aceste alimente, omul va trebui sa taie fiecare leguma in felii nu orea mari pe care le va aseza pe-o farfurie. Pe aceeiasi farfurie sau pe alta, va pune catea manunchiuri de verdeturi si boabe. Alimtentele perisabile sa fie stropite din cand in cand cu apa de izvor.
Pe masa,impreuna cu celelalte, sa se afle si miere,polen de flori,ulei de cedru si apa de izvor.Cand simte ca-i este foame, sa se apropie de masa si sa ia,cu mana sau cu o lingura de lemn, un aliment care-i place si sa-l manance.
Se poate intampla ca unele alimente sa se termine,in timp ce altele sa nici nu se atinga. Acest fapt dovedeste doftorul cel intelept,nutritionistul personal prezentat tie direct de Dumnezeu-organismul tau- a ales pt tine ceea ce era mai benefic in acel moment,lasand,totodata,deoparte ceea ce nu ti-a placut.
In ziua urmatoare, sa nu mai puna pe masa din ceea ce nu a mancat. Oricum, peste 3 zile, pe masa va trebui sa se gasesca din nou intregul asortiment de alimente. Este posibil ca, de data asta, preferintele organismului sa fie altele.
Treptat, omul va stabili care sunt alimentele care pot fi eliminate temporar din ratie, pt a nu se impovara cu cumpararea lor. Dupa un anumit interval de timp, totusi, e posibil ca si acestea sa-i fie necesare organismului, de aceea este bine ca, din cand in cand, pe masa, posibil, sa se afle intregul asortiment.
Eu stiu ca omul de la oras este adesea constrans sa-si paraseasca locuinta, insa exista solutie si in acest caz. Iata cum: omul sa-si cumpere sau sa-si faca cu mana lui un paneras-gamela din lemn de ulm, in care sa-si puna o parte din alimentele de pe masa. Organismul lui isi va alege independent cele necesare.
Daca este constrans sa se mute pe timp mai lung in alt loc, atunci si acolo va trebui sa-si familiarizeze organismul cu alimentele care cresc in acea regiune. Chiar daca denumirile vor fi aceleasi,gusturile lor pot fi mult diferite. Vladimir, in acest mod de alimentatie este importanta esenta. Capacitatea de a determina care alimente, in ce cantitati si in ce moment e mai oportun sa fie consumate pt a trafe cat mai multe beneficii, nu a fost data doar animalelor. Aceste cunostinte se afla si in ficare om.
Fiul nostru a predisus totul in mod corect: pt a-ti prepara extractul terapeutic din ierbuiri de taiga, a urmarit zibelina. Dar daca tu ai fi cunoscut singur gustul fiecarei ierburi, atunci organismul tau ar fi ales plantele necesare cu mai mare precizie decat a facut-o zibelina. Cand te intorci la apartament, cunoaste la gust alimentele pe care le gasesti cu facilitate. Nu le amesteca intre ele si nu le sara, alminteri organismul tau nu le poate defini valoarea si rolul.

Metoda prin care fiecare om poate sa-si formuleze dieta sau reteta unei alimentatii sanatoase mi s-a parut absolut logica si originala. Se intelege de la sine ca necesitatile oamenilor si sortimentul de alimente nu sunt acelasi pt toti. Prin urmare nu exista o reteta sau o dieta standard, identica pt toti. Aplicand modelul individual cu maxima precizie si cu randament maxim.....

Am copiat un pasaj din cartea a8a din seria "Cedrii sunatori ai Rusiei" de Vladimir Mengre. Mi s-a parut interesant ce zice Anastasia aici. (Fiul lui Vladimir i-a pregatit 3 zile de detoxifiere si "reintinerire", iar Vladimir ii cere lamuriri Anastasiei care incepe sa-i povesteasca niste chestii despre nutritia stramosilor, nutritia din ziua de azi, si ii da "tratamentul" asta, care zice ea ca vindeca orice boala) :)

Profile  

Post subject: Re: Pasaj din cartea a8a din seria "cedrii sunatori ai rusie
PostPosted: Sat Jul 23, 2011 9:54 am 

As vrea si eu cartile, daca se poate. Eu le am in format electronic in engleza, da' le-as vrea in romana...

Profile  

PostPosted: Sat Jul 23, 2011 10:25 am 

o sa incerc sa le scanez ca vreau sa i le trimit si mamei in format pdf... stiti vreun centru de scanare mai rapida? ca sunt 8 carti:D

Profile  

PostPosted: Sat Jul 23, 2011 8:49 pm 

Primele șapte cărți le am eu în română scanate. Dacă nu le-am scos pe net până acum a fost însă din motivul: eroina lor susține că indicat ar fi să fie citite în mijlocul naturii (eu am înțeles indicația: cărțile transmit niște informații greu de digerat de către mintea noastra din ziua de azi, minte de altfel plină de gânduri impure și atunci perceperea mesajului acestora este îngreunată când nu te afli într-un mediu care să îți permită să le acorzi o atenție sporită, dovadă stând reacțiile diverse existente: pentru unii pur S.F., pentru alții trezire la realitate). Khaarsha de ce le vrei în română? Nu prea le ai cu engleza? Varianta englezească din punctul meu de vedere este mult mai profesionist realizată (vezi note de subsol cu trimiteri și la experiențele altora și afirmațiile lor care pot fi relaționate cu spusele eroinei principale).

Profile  

PostPosted: Sun Jul 24, 2011 2:58 am 

se pot citi si in natura :)) stai cu laptopul in padure. yo le-am citit in apartamentul meu poluat fonic si tot mi-au transmis un mesaj puternic... daca spui ca le ai scanate in romana mi le trimiti si mie te rog?

Profile  

PostPosted: Sun Jul 24, 2011 10:47 am 

Le vreau in romana pentru ca mi se pare mai relaxant sa le citesc asa.

Profile  

PostPosted: Sun Jul 24, 2011 7:51 pm 

Deedee_d_89 cumva te consideri printre persoanele cu cele mai impure gânduri de crezi că alții vor percepe un mesaj tot atât de puternic precum cel care tu susții că l-ai primit? Chiar și considerându-l puternic asta nu înseamnă că transmiterea sa s-a făcut în maniera cea mai bună posibil și recepționarea sa a fost în cea mai plină de acuratețe formă. Dacă vreți cărțile în format alb negru low quality acceptabil și citibil trimiteți-mi emailurile voastre pe Private Message și vi le voi trimite. Această ofertă o fac în principal pentru acest „o sa incerc sa le scanez ca vreau sa i le trimit si mamei in format pdf... stiti vreun centru de scanare mai rapida? ca sunt 8 carti:D”. Recomandarea mea este să oferiți cărțile doar celor dragi care nu își permit să le cumpere și să le citească în mijlocul naturii. Iar rugămintea ar fi să nu le scoateți pe net. Editurile se luptă în prezent ca mesajul să fie transmis cât mai clar posibil iar energiile negative să intervină cât mai puțin în transmiterea sa. Spiritul uman se luptă momentan din punctul meu de vedere cu o forță malefică puternică dar nu de neînvins, pentru ca să învingă trebuie să ajungă să reia din nou contactul cu Dumnezeu.

Profile  

PostPosted: Mon Jul 25, 2011 10:23 am 

vreau si eu cartile, te rog.

Profile  

PostPosted: Mon Jul 25, 2011 12:52 pm 

@ AndresK - dute mai in padure si citeste cu dumnezeul tau ce vrei...

Profile  

PostPosted: Mon Jul 25, 2011 3:08 pm 

lucaxel evita energiile negative caci nu iti fac bine ba din contra, iar daca cumva vrei sa le transmiti si altora, uita, nu de alta dar cu rau nu scoti decat si mai rau.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 38 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next