It is currently Thu Jun 29, 2017 3:10 am

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Ce si Cat sa mananc pentru a-mi pastra greutatea?
PostPosted: Tue May 03, 2011 1:22 pm 

Buna ziua,

Nu am indraznit sa sciu pana acuma considedrand ca trebuie sa am o oarecare vechime in rawfood pentru a exprima niste pareri.

Problema mea este ca nu stiu ce si cat sa mananc pentru a-mi pastra greutatea si a nu slabi foarte mult.

Din ce am citit de pe forum si din alte parti am inteles ca:

cerealele sunt pentru pasari.
radacinoasele nu sunt pentru consumul uman fiind fibra necomestibila.
leguminoasele boabe contin substante toxice si nu sunt comestibile.(le-am incoltit dar mi-au marit aciditatea corpului) (am reumatism)
sucurile de ierburi trebuie rotite ca alfel sunt toxice.
fructele acide nu sunt bune ca maresc aciditatea corpului. (am reumatism articular)
bananele nu sunt de fapt banane ci corcituri.
fructele dulci maresc glicemia si alte efecte.
nucile trebuie sa fie cat mai putine.
semintele nu mai mult de 1 pumn la o masa ca devin inflamatoare pentru organism.

De asemenea cunosc din legile fizicii si din propria mea experienta ca daca muncesc consum energie care trebuie asigurata din alimentatie.

Va rog sa-mi spuneti ce se poate manca ca sa acopar 1500 calorii zilnic.
Va rog sa-mi dati un exemplu de cantitati la o masa pe care o consumati voi ca sa fac un mic calcul de calorii pentru ghidare.

Am slabit de la 72kg la 62kg in 2 luni la 1.72 inaltime si vreau sa ma opresc aici.

Multzumesc.

Profile  

Post subject: Re: Ce si Cat sa mananc pentru a-mi pastra greutatea?
PostPosted: Tue May 03, 2011 6:32 pm 

Parerile sunt impartite, in ceea ce priveste fructele. http://foodnsport.com/blog.php
Noi suntem pe dieta 80.10.10 a lui Graham si e foarte ok.

Profile  

PostPosted: Tue May 03, 2011 7:34 pm 

Iti recomand sa itiasculti corpul si sa mananci cat mai variat.
Eu am incercat Graham 8:1:1 si ma luau ametelile... Am mancat dupa vreo 4 saptamani salata de spanac cu susan si am simtit instant nevoia de si mai multa... 2-3 zile nu mai mancam altceva decat spanac si pasta de susan. Acum salata verde cu ceapa rosie, sau morcov si telina... Incerc sa mananc doar de ce mi-e pofta.. Ma duc la piata si ma plimb 30 de min printre tarabe si cand vad ceva ce ma face sa salivez cumpar imediat si mananc. Nu conteaza ce e. Ascultati corpul si vei fi ok.

Tot recent am inceput si miere cu polen proaspat (nu uscat, ca nu spune nicaieri temperatura la care se usuca) dar de dulce mi s-a acrit, de polen nu... Vreau sa incerc sa mananc numai verzituri si legume (fara zahar amidon) cu ulei pentru ca vad ca asta e directia in care ma impinge organismul.

Mult succes si te rog revino cu un post sa ne spui ce ai facut pentru ca si eu am trecut prin aceeasi dilema ca si tine.

Profile  

PostPosted: Tue May 03, 2011 10:19 pm 

Lucaxel, de unde cumperi polen proaspat?

Profile  

PostPosted: Tue May 03, 2011 10:54 pm 

lucaxel wrote:
Iti recomand sa itiasculti corpul si sa mananci cat mai variat.
Eu am incercat Graham 8:1:1 si ma luau ametelile... Am mancat dupa vreo 4 saptamani salata de spanac cu susan si am simtit instant nevoia de si mai multa... 2-3 zile nu mai mancam altceva decat spanac si pasta de susan.
.

Dar de ce dupa 4 saptamani ai mancat salata ? Gharam spune ca trebuie sa fie frunze cam 20 % din mancarea noastra !
Noi doi, tinem de 1 an dieta lui Graham, insa respectata exact asa cum spune el ; niciodata n-am avut probleme. Un amic de-al nostru a trecut pe dieta lui Graham , peste noapte, direct de la friptura si carnati. O tine de 6 luni, a slabit doar 5 kg si ii este foarte bine asa, probleme n-a avut.
Esti sigur ca ai respectat intru totul indicatiile lui Graham ?

Profile  

PostPosted: Wed May 04, 2011 8:32 am 

Multumesc de sfaturi

Quote:
2-3 zile nu mai mancam altceva decat spanac si pasta de susan

Am calculat caloriile si a iesit ca pentru aprox 1200 caloriii trebuie mancat 1Kg spanac si 200 grame susan zilnic.
Sau 2 kg spanac si 100 grame susan zilnic.

Ai mancat asa mult susan si spanac?

Scuze pentru calcule dar la mine daca nu compensez caloriile consumate dau jos kilograme.

Profile  

PostPosted: Wed May 04, 2011 12:19 pm 

ioanamarcus: pune mai mult ulei pe salata.

Profile  

PostPosted: Wed May 04, 2011 1:04 pm 

rawramona wrote:
Lucaxel, de unde cumperi polen proaspat?

Din piata de la Crangasi, la parter (la etaj e piata efectiv) e o tantica cu un stand de miere. Gasesti orice: sapun, polen, miere, lapte de matca, propolis...

enter wrote:
Dar de ce dupa 4 saptamani ai mancat salata ? Gharam spune ca trebuie sa fie frunze cam 20 % din mancarea noastra !
Noi doi, tinem de 1 an dieta lui Graham, insa respectata exact asa cum spune el ; niciodata n-am avut probleme. Un amic de-al nostru a trecut pe dieta lui Graham , peste noapte, direct de la friptura si carnati. O tine de 6 luni, a slabit doar 5 kg si ii este foarte bine asa, probleme n-a avut.
Esti sigur ca ai respectat intru totul indicatiile lui Graham ?

Dieta mi se pare ca are prea mult zahar in ea... parerea mea. Am mancat salata ca asta gasisem in piata frunze...(prin salata ma refer la salata verde) , asta si spanac. Nu zic ca graham nu e o dieta geniala, este! si merita incercata!!!!.

Dar mai nou, imi las corpul sa decida ce vrea... si de zahar s-a cam saturat. Imi fac toate poftele, ceapa verde, salata, spanac, susan, mult ulei de masline..mmm asta as manca intr-o veselie. De fructe m-am cam saturat...

Profile  

PostPosted: Wed May 04, 2011 10:04 pm 

lucaxel wrote:
Din piata de la Crangasi, la parter (la etaj e piata efectiv) e o tantica cu un stand de miere. Gasesti orice: sapun, polen, miere, lapte de matca, propolis...

Mersi mult...si tanti asta este producator sau comerciant?
Polenul este congelat? Ce pret are?

Profile  

PostPosted: Thu May 05, 2011 11:01 am 

rawramona wrote:
Mersi mult...si tanti asta este producator sau comerciant?
Polenul este congelat? Ce pret are?

E comerciant nu prea stie ea nimic de marfa ei...
Am intrebat-o ce mai contine sapunul si nu a stiut sa-mi zica decat aromele..
Polenul e proaspat si ea il tine in caserole mici de plastic, eu mi-am luat la 8 lei (cea mai mica) dar are si la 20 de lei (mai mare). Le tine pe stand si nu cred ca le-ar tine noaptea la congelator. Mi-a recomandat sa il bag la frigider cand ajung acasa ca sa se pastreze. Poti sa o intrebi pe ea direct daca treci pe acolo. Eu il mancam amestecat cu miere (tot de la ea cumparata) si se facea un fel de pasta omogenizata nemaipomenita. Recomand sa-l incercati. S-a consumat de 4 ori mai rapid ala proaspat decat ala uscat (nu aveam nici o tragere de inima sa il mananc pe cel uscat dar cel proaspat era prea bun si pofta prea mare :droll: )

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next