It is currently Thu Jun 22, 2017 7:31 pm

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Incarcatura karmica a alimentelor
PostPosted: Sun Jun 12, 2011 7:16 pm 

In viata de zi cu zi ma ghidez dupa principiul filozofiei Ahimsa ( causing no harm) si incerc sa tin cont de acest principiu si in alegerile mele culinare. De exemplu, niciodata nu am mancat lastari, indiferent cat de sanatosi sunt, si nici nu ma mir ca sunt, pentru mine reprezinta insasi viata, proaspata, intensa, vibranta, indrazneata dar si delicata in acelasi timp. Imi petrec destul de mult timp observand lastarii, uneori cresc chiar de la o ora la alta daca ploua, e o adevarata incantare...
Nu m-am simtit niciodata bine nici cand am preparat/mancat plante smulse din radacina.
De aceea cand am citit despre incarcatura karmica a alimentelor, am vazut ca rezoneaza foarte bine cu simtirile mele :tomato:
Alimente cu incarcatura karmica -negativa:-seminte, nuci (distrugi embrionul plantei)
-radacini
-neutra: frunze, verdeata
- pozitiva : fructe ( propaga inmultirea plantei)
Dupa ce mananc fructe, incerc sa plantez cat mai multi samburi ramasi, e o placere :tomato:

Profile  

Post subject: Re: Incarcatura karmica a alimentelor
PostPosted: Mon Jun 13, 2011 3:25 am 

Asa functioneaza lucrurile pe planeta asta : viata se sustine cu alta viata. Cineva trebuie sa moara, pentru ca altcineva sa traisca. Indiferent ca moare lastarul sau moare salata, cineva tot moare. Tot aia e. Si cand respiri, si cand te speli pe maini, cineva tot moare, pentru ca tu sa poti fi sanatoasa. Asta-i realitatea mizerabila a lumii in care traim.
Cat despre karma ... vorbim povesti....fara nici o dovada.

Profile  

PostPosted: Mon Jun 13, 2011 10:57 am 

Si io am asa o jena daca mananc lastari... Totusi, mai mananc din cand in cand, transmitandu-le ca nush cum sa fac inca sa nu supar lumea plantelor cu faptu' ca le mananc. Le-am zis sa ma invete cum sa ma harnesc si io cu lumina solara, poate aflu... :D

Cat despre incarcatura carmica...Mie karma mi se pare o iluzie, asa ca nu acord atentie subiectului. Cred ca ce conteaza e respectul, dragostea transmisa chiar si semintelor, apei cu care sunt udate etc. Nu-i totuna daca mesteci inconstient sau daca te hranesti stiind ca hrana e vie si ca trebuie sa ii multumesti pentru ca participa la experienta ta.

Profile  

PostPosted: Mon Jun 13, 2011 5:50 pm 

Quote:
Indiferent ca moare lastarul sau moare salata, cineva tot moare

Pai asta e ideea, ca daca mananci lastarul ii omori viata din start, pe cand daca mananci frunze de salata, fara a o smulge din radacina, salata continua sa traiasca, ii cresc noi frunze. Eu am o yucca ale carei frunze fusesera mancate integral de catre un catel pe care l-am avut in foster ( mixed43 :mrgreen: ), ramasese doar o biata tulpinuta care nu credeam ca se va mai regenera, dar dupa cateva luni i-au iesit noi mugurasi care acum s-au transformat in frunzulite de cativa centimetri.
Cat despre karma, nici eu nu cred in ea la modul absolut, dar este o idee care merita luata in considerare, fiindca are logica.

Profile  

PostPosted: Mon Jun 13, 2011 7:50 pm 

Daca mananci de la o salata doar cate o frunza doua, ea va face tulpina, si imbatraneste, iar frunzele o sa fie tari si amare. Si apoi ce faci ? Nu smulgi salata, ca o omori, si lasi terenul in paragina ca sa nu omori plantele ? Asta inseamna ca nu iti mai poti folosi gradina ...
In plus, la piata , salatele sunt culese cu totul, la fel ca si alte plante. Cat despre karma, nici macar logica nu are, decat daca crezi in zei ( ca dovezi nu's ).

Profile  

PostPosted: Mon Jun 13, 2011 8:12 pm 

@enter: daca nu ar exista karma, sau altfel spus LEGEA CAUZEI SI EFECTULUI (intr-o situatie data, o actiune are intotdeauna acelasi efect), universul ar fi un haos total. nu stiu cum definesti tu 'dovada', mie mi se pare ca orice fir de praf este o dovada a 'legii karmei'.

@shature: plantele nu au o constiinta proprie, speciile fiind mai degraba 'organe' ale unui organism unic care este totalitatea vietii vegetale de pe aceasta planeta (asa zic inteleptii :) )

Profile  

PostPosted: Mon Jun 13, 2011 9:15 pm 

Chiar daca ceva nu are constiinta proprie, tot trebe tratat cu iubire si respect. Pentru ca intregul din care face parte simte. Oricum...in caz ca s-ar pune problema unei incarcaturi karmice, banuiesc ca se diminueaza atunci cand actiunea de a manca e un act constient. Adica, dupa cum spuneam, recunostinta, iubire etc.
Si de aia vreau io sa ma hranesc doar cu lumina si apa(ca-mi place mie :D ). Scap de problemele astea. :)

Profile  

PostPosted: Fri Jul 22, 2011 10:56 am 

Inteleptii adevarati spun ca tot ceea ce este viata pe acest pamant se afla in stransa legatura si tot ce are viata este perfect si a fost creat pentru om, care este creatia de apogeu a lui Dumnezeu. Dar ce nu se intelege la ora actuala este ca Dumnezeul omului are un inamic, numeste-l cum vrei, Satana, Intuneric, rau etc. Omului zilelor noastre si al ultimilor aproximativ 10000 de ani ii este extrem de greu sa il identifice pe acest inamic, el este cel care distruge armonia si perfectiunea creatiei lui Dumnezeu. Ba in plus acest inamic a lui Dumnezeu non-stop incearca sa il indeparteze pe om de cadourile oferite lui de catre Dumnezeu. Ii ascunde de fapt cat de puternic poate fi atunci cand Il intelege pe Dumnezeu si se foloseste de cadourile pe care le-a primit de la Acesta.

Profile  

PostPosted: Fri Jul 22, 2011 9:24 pm 

Quote:
tot ce are viata este perfect si a fost creat pentru om, care este creatia de apogeu a lui Dumnezeu

Nu tot ce are viata a fost creat pt om, este o idee aroganta dpmdv. Animalele de exemplu, au si ele propria lor individualitate, traiesc pt a celebra frumusetea vietii, nu pt a fi exploatate de noi, se bucura si ele de soare, de hrana, de libertate, la fel cum ne bucuram si noi.

Profile  

PostPosted: Fri Jul 22, 2011 10:51 pm 

Daca gandesti negativ primul tau gand se va indrepta catre exploatare, au fost create pentu om dar nu pentru a fi exploatate ci pentru a-l ajuta pe om sa isi indeplineasca menirea. Raul (satana, intunericul etc) insa il impiedica non stop pe om sa isi afle menirea, ba mai mult il determina sa faca lucruri care il injosesc si il fac sa fie impotriva Dumnezeului sau devenind chiar mai inrait decat poate deveni un animal. Atunci cand omul isi va cunoaste Dumnezeul nu doar prin credinta oarba ci prin actiunile Acestuia si pe deasupra va sti sa defineasca raul paradisul se va intoarce din nou in viata sa. Sper sa nu mai dureze atat de mult. Semne optimiste exista.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next