It is currently Thu Jun 29, 2017 3:14 am

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 34 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: duhul blindetii vs. jihad alimentar
PostPosted: Wed Mar 23, 2011 12:42 pm 

De cand modul de hrana tre sa fie autotortura? Nu mi se pare in regula sa mancam si sa ne simtim rau. Chiar daca e detox, oare nu ar trebui sa fim ceva mai blanzi cu propriul corp? Mai lipseste autoflagelarea dupa ce gresim si ingurgitam cateva alune prajite.
Se gaseste unu'si declara ca toti tre sa mance fructe sau altu'care zice ca toti tre sa manance frunze verzi. Poate asa o fi pentru organismele lor. Daca pentru ei e ok, nu inseamna ca se aplica la toata lumea.
Daca te simti bine mancand doar fructe, foarte bine, continua sa le mananci atat timp cat starea de bine e acolo. La fel, daca o dieta bazata pe frunze verzi iti e prielnica, mananca-le. Cand starea de bine fizic si psihic dispare, inseamna ca trebuie facuta o schimbare.
Actiunea de a manca nu ar trebui sa provoace disconfort. Ok, vrei sa mananci doar hrana vie, cruda. Mananc-o, dar nu iti agresa corpul pretinzand ca tu stii mai bine doar pentru ca ai citit nush'unde cum se face.
Cre ca sunt un pic off topic, da' m-am revoltat, dom'le. :) Ideea e sa ne bucuram de viata, nu sa facem ca popii aia care se flageleaza si traiesc in mizerie poate-poate o sa castige un loc in te miri ce rai. Asa si cu mancarea...ne chinuim cu tot felul de diete, cu speranta o sa fim sanatosi si perfecti. Mno, si pana atunci inseamna ca tre sa suferim?
Io cre ca se poate si detoxifiere, si vindecare, si corp sanatos, fara sa ne agresam corpurile. Asta combinand pacea interioara cu alimentatia care ni se potriveste.
Toxinele nu sunt doar in corp, ci si in psihic.

Profile  

Post subject: Re: 80% pe dieta folivora (frunze verzi)
PostPosted: Wed Mar 23, 2011 12:44 pm 

Pai asta am zis si io :)

PS: Revolta e buna :naruto:

Profile  

PostPosted: Wed Mar 23, 2011 2:07 pm 

Gabriela , asa este, scrie si pe wiki, ketoza e super ok atata timp cat nu este insotita de hiperglicemie, atunci vorbim de cetoacidoza. Ce conteaza e ca te simti bine si ca ai gasit o dieta perfecta pentru tine...
Khaarsha este perfect adevarat ce zici tu daca ne referim la un om SANATOS...
In momentul in care viata iti este amenintata de o boala, suporti toate efectele detoxului chiar daca te simti mizerabil si mananci si ''rahat'', ma scuzi de expresie, daca crezi ca asta iti va aduce sanatate.
E ca si cum i-ai spune unui bolnav de cancer sa manance in fiecare zi 1 kil de carne de porc daca asta ii place si asta il face sa se simta bine in momentul ala....

Profile  

PostPosted: Wed Mar 23, 2011 3:56 pm 

@kharshaa: singura problema cu 'argumentatia' ta este ca se aplica PERFECT tuturor celor care supravietuiesc pe carnati de porc cu cartofi prajiti... asta spune multe despre valoarea ei, dar numai daca vrei sa le 'auzi'.

EVIDENT ca ce e bine pentru unul e bine si pentru tot restul, cu conditia ca 'binele' sa fie calculat pe un termen SUFICIENT DE LUNG. diferentele exista doar pe termen scurt - cine nu vede mai departe de lungul nasului poate sa se minta ca 'adevarul LUI e altul', dar asta arata doar cit de obtuz priveste el lumea.

EVIDENT ca modul de hrana ESTE autotortura atita timp cit te "reeduci". multumeste-i lui maica-ta care te-a invatat ca placerea vine din jeg, intr-o perioada in care erai IN TRANSA. O SA DUREZE sa 'stergi' tiparul ala. si o sa te doara, pentru ca faci operatie pe tine, fara anestetic. am explicat asta de nenumarate ori...

'revolta' ta este indreptata impotriva unei minime autodiscipline, careia nu-i sesizezi valoarea - ma intreb daca ai facut vreodata ceva, in viata ta, care sa necesite un minim efort ? pentru ca toate lucrurile care 'merita' NECESITA efort, si cu cit sint mai 'meritorii' cu atit sint mai GREU de realizat...

atribui 'corpului' o valoare gresita - aceea de PRINCIPIU CALAUZITOR, si nu aceea de INVATACEL. corpul SE ANTRENEAZA, NU 'se asculta'. principiul calauzitor este intotdeauna RATIUNEA. altfel, 'daca nu-i cap, vai de picioare'...

jmo, ofc.

@gec: da, la inceput ti-e frig, pina inveti sa respiri. odata amorsat metabolismul corect, SI purificata limfa de tot jegul pe care acum NU POATE sa-l scoata pentru ca o tii 'pe pauza' (cu nivele de insulina ridicata), o sa suporti frigul MAI BINE ca 'inainte'. jm xp :D (hint: meantime, imbraca-te mai serios, si nu e nici o problema. o caciula pe urechi incalzeste TOT corpul).

Profile  

PostPosted: Wed Mar 23, 2011 4:45 pm 

@ ausar
Tinand cont ca eu nu mananc carnati si ca am ajuns pana aici ghidandu-ma dupa intuitie, ceva oi fi facand bine. Nu m-am documentat, nu am impus nimic, si totusi, am ajuns aici. E adevarat, metoda mea nu e general valabila si nu am probleme de sanatate... Cand spun sa fie urmat corpul nu ma refer la poftele care te pun sa mananci zahar cu lingurita la miez de noapte, ci ma refer la o combinatie intre intuitie si bun simt.
La partea cu autodisciplina si ce am facut in viata nu dezvolt. Veau sa discut despre moduri de a privi lucurile, nu despre mine ca persoana, despre tine sau altcineva. Avem pareri diferite, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne atacam sau sa avem ceva unul impotriva altuia. Nu am nimic cu tine, desi avem opinii divergente. Iti respect modul de a vedea, dar imi insusesc ce mi se potriveste.
Cat despre efort...intr-adevar, lucrurile pot fi obtinute si asa. Am petrecut mare parte din viata luptand. Tot ce imi doream obtineam prin lupta, prin efort sustinut. Cand vroiam ceva, eram in stare sa trec prin foc sa obtin acel ceva. Intr-o zi am descoperit ca se poate trai si altfel. Se poate trai avand inrcedere, lasandu-ma in voia curentului etc. Astea deja sunt lucruri care nu mai tin de mancare neaparat, ci de modul in care este existenta perceputa.
Probabil pentru ca mie imi place principiul nonrezistentei, principiile dupa care ma ghidez in alimentatie difera de ale tale. In final, tot acolo vrem sa ajungem amandoi: la o alimentatie naturala, potrivita pentru corpul nostru.

Profile  

PostPosted: Wed Mar 23, 2011 6:58 pm 

Este absolut ideal sa poti sa ajungi in stadiul de a manca raw doar pe intuitie si esti de admirat Kaarsha....
La mine din pacate nu a mers asa, am citit jdemii de articole pe net, zeci de carti si experimentat nu mai shtiu nici io cate diete, chiar am trecut printr-o faza in care credeam ca morcovii reprezinta alimentatia ideala :lol:...
Instinctul poate fi pacalit f usor daca din pacate se instaleaza o boala tacuta cum e cancerul, care va acapara organismul, iar instinctul va zice ca vrea proteine animale si zahar....

Profile  

PostPosted: Wed Mar 23, 2011 8:27 pm 

Khaarsha,

daca actionam cu duhul blandetii nu ma mai lasam in veci de fumat. Cind am taiat brusc si total doza de nicotina in primele zile, saptamini, chiar luni a fost iad, nu disconfort. Nu m-am simtit rau, ci ingrozitor.

Profile  

PostPosted: Wed Mar 23, 2011 9:04 pm 

Sunt situatii, ca asta cu fumatu', in care se cere fermitate, vointa de neclintit. Exista o diferenta clara intre situatia in care corpul iti cere nicotina, carne sau zahar in exces, si situatia in care iti semnaleaza ca are lipsa de vitamina A- de exemplu.
In cazul unei dependente, simti ca nu este o nevoie reala. De fapt, asta incerc eu sa zic, da' nu m-am exprimat clar. :) Orice om care este atent la el insusi, va sti sa faca diferenta intre dependenta fizica si necesitate.
Desi atat dependenta chimica cat si nevoile reale ale organismului se manifesta prin senzatii fizice, aceste senzatii difera intre ele. Vorbesc din experienta proprie, poate ca la alti oameni se manifesta diferit. De aia insist eu pe asta cu atentia, cu ascultarea corpului si alte asemenea. Pentru ca mesajele transmise sunt foarte clare daca exista suficienta atentie. O senzatie fizica spune si ce trebuie, si din ce cauze trebuie o anumita substanta.
Bineinteles, intuitia are un rol important. Intuitia, nu instinctul. :) Instinct ar insemna ce zicea si ausar: "unde nu-i cap, vai de picioare". Intuitia asigura si capu', si picoarele. :)
Nah, pan' la urma, stie fiecare ce are de facut. :)

Profile  

Post subject: Re: duhul blindetii vs. jihad alimentar
PostPosted: Thu Mar 24, 2011 1:04 am 

Khaarsha wrote:
Tinand cont ca eu nu mananc carnati si ca am ajuns pana aici ghidandu-ma dupa intuitie, ceva oi fi facand bine.

GRESIT.
faptul ca 'ai ajuns pina aici' poate insemna pur si simplu ca AI AVUT BULAN.
eu iti explicam de ce este gresita GINDIREA ta.
iar pina in momentul in care ginderea este PERFECTA, nu putem sa vorbim despre intuitie - care e o capacitate SUPERIOARA ratiunii (mai exact, este ratiunea dusa la perfectiune). ce numesc majoritatea oamenilor 'intuitie' este doar 'feeling' - o chestie pur emotionala, care UNEORI (ca in cazul de fata) se INTIMPLA sa 'nimereasca'... alteori, se intimpla sa te omoare (mi-au murit prieteni in brate pentru ca si-au ascultat 'intuitia'. dar n-are rost sa intram in detalii personale, cum bine zici.)

Quote:
Cand spun sa fie urmat corpul nu ma refer la poftele care te pun sa mananci zahar cu lingurita la miez de noapte, ci ma refer la o combinatie intre intuitie si bun simt.

pai, sorry, dar exact la POFTE te referi...

Quote:
La partea cu autodisciplina si ce am facut in viata nu dezvolt. Veau sa discut despre moduri de a privi lucurile, nu despre mine ca persoana, despre tine sau altcineva.

tu ca persoana esti irelevanta evident, dar te-ai adus singura in discutie cind ai spus ca esti revoltata, eu n-am facut decit sa-ti raspund.
cit despre discutie in sine, nu vad de ce autodisciplina n-ar fi un subiect interesant :P

Quote:
Cat despre efort...intr-adevar, lucrurile pot fi obtinute si asa. Am petrecut mare parte din viata luptand. Tot ce imi doream obtineam prin lupta, prin efort sustinut. Cand vroiam ceva, eram in stare sa trec prin foc sa obtin acel ceva. Intr-o zi am descoperit ca se poate trai si altfel. Se poate trai avand inrcedere, lasandu-ma in voia curentului etc. Astea deja sunt lucruri care nu mai tin de mancare neaparat, ci de modul in care este existenta perceputa. Probabil pentru ca mie imi place principiul nonrezistentei, principiile dupa care ma ghidez in alimentatie difera de ale tale. In final, tot acolo vrem sa ajungem amandoi: la o alimentatie naturala, potrivita pentru corpul nostru.

e misto sa 'plutesti' cum faci tu, been there done that... problema e ca la un moment dat te saturi de lucrurile care 'pica' si vrei si altceva. MAI MULT.
UNELE lucruri, pot fi obtinute si 'fara efort', DACA esti dispus sa astepti ORICIT pentru asta. cum zici tu, 'se poate trai'.
ce ignori tu (inca) este ca exista lucruri care necesita o vointa de taliban, si pe care daca nu le 'ataci' cu atitudinea 'ori reusesc ori mor', este SIGUR ca NU le vei obtine. deci, problema nu este daca 'se poate trai', pentru ca 'se poate trai' cu cirnati, dupa cum ziceam. problema este CUM AR TREBUI sa traim, la modul IDEAL.

Quote:
In cazul unei dependente, simti ca nu este o nevoie reala.

nu cred ca intelegi ce ESTE dependenta.
dependenta este atunci cind SIMTI CLAR CA ESTE o "nevoie reala", si simti CORECT: CHIAR ESTE o "nevoie reala". AI nevoie de substanta aia, ca sa-ti asiguri echilibrul psiho-somatic.

iar rezolvarea consta in a IGNORA aceasta nevoie, REALA, a trece prin SUFERINTA, in mod REPETAT (ea se va micsora cu fiecare iteratie), pina cind corpul se va fi 'adaptat' ("resemnat" ?) la viata FARA 'substanta X'...

Quote:
Desi atat dependenta chimica cat si nevoile reale ale organismului se manifesta prin senzatii fizice, aceste senzatii difera intre ele.

nevoile 'reale' SINT de natura chimica. sint 'dependente', daca vrei.

Profile  

Post subject: Re: duhul blindetii vs. jihad alimentar
PostPosted: Thu Mar 24, 2011 1:40 am 

:lol: Tare titlul topicului.
Si mie imi place autodisciplina. Am cultivat-o de mica, asa cum am facut si cu vointa. Mereu am mers pana in panzele albe, pentru ca mereu am stiut ca orice e posibil si ca pot realiza orice imi propun. Metodele prin care se poate realiza ceea ce imi propun s-au schimbat o data cu schimbarea perceptiei...
E nevoie de autodisciplina ca sa fii capabil sa iti observi corpul cat mai des spre mereu, sa te observi pe tine. Autodisciplina e forta care face mintea sa vada clar, uneori. E nevoie de vointa ca sa iei decizia corecta si actionezi atunci cand trebuie.
"Duhul blandetii" nu exclude nici autodisciplina, nici vointa. Ba chiar s-a intamplat sa le slefuiasca, in cazul meu.
Modul in care gandesc eu este corect pentru mine. Daca aplica altii, s-ar putea ca pentru ei sa fie gresit si sa fie mai potrivita metoda ta. Care nu mi se pare gresita, ci doar diferita de a mea.
Cine vrea, poate aplica linistit djihadu' alimentar daca simte ca i se potriveste. Mie continua sa mi se para nepotrivit si agresiv in ce ma priveste. Dovezi pro si contra sunt de ambele parti. Depinde de preferintele fiecaruia...
Cat despre pofte, nu stiu cum se manifesta la alti oameni, dar, asa cum am mai spus, la mine e clara diferenta intre senzatia fizica ce vine din dependenta si cea fizica ce vine din necesitate. Pentru ca simt si ce imi trebuie, si DIN CE CAUZA.
Nu incerc sa conving pe nimeni de nimic. Nu sustin ca metoda mea e general valabila. Scriu cum vad eu lucrurile pen'ca poate sunt persoane care se folosesc de ceea ce scriu eu, asa cum si eu ma foloesc de ceea ce citesc. Imi folosesc si informatiile pe care le aduci tu, chiar daca nu vedem la fel lucrurile.
Se cheama ca colaboram. :)
Revin maine cu completari legate de alimentatia "relaxata". :)

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 34 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next