It is currently Sun Jun 25, 2017 6:43 pm

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: Recomandare sampon lichid
PostPosted: Fri Oct 18, 2013 10:34 am 

Salut! As dori sa stiu ce sampon lichid natural imi recomandati. Am incercat de ceva timp sampoane solide, dar nu prea ma impac bine cu ele.
Am gasit lichid sampon de la favisan dar vad ca are sls?
Sugestii? Multumesc!

Profile  

Post subject: Re: Recomandare sampon lichid
PostPosted: Fri Oct 18, 2013 11:06 am 

Ceea ce am gasit e samponul de la viva natura. Aici sunt ingredientele: http://2.bp.blogspot.com/-S7At3Ro59Vs/T ... M_2552.JPG Ce parere aveti?

Profile  

PostPosted: Fri Oct 18, 2013 11:33 am 

Si ar mai fi si acesta: http://www.cosmeticplant.com/par/sampon ... ~S0048.htm

Profile  

PostPosted: Tue Nov 11, 2014 10:21 pm 

Eu de mai bine de jumate de an ma spal cu apa cu bicarbonat si ma clatesc cu apa cu otet de mere. Si sunt foarte multumita de rezultate.

Profile  

PostPosted: Sat Nov 22, 2014 8:52 pm 

Produsele de uz extern pentru îngrijirea pielii sunt absorbite în proportie de pâna la 60% prin piele, ajungând în sistemul circulator. Acestea ar trebui folosite cu aceeasi precautie cu care ne alegem cerealele pentru micul dejun.” – Dr. Nancy Lonsdrof, medic primar, doctor în medicina din lowa, extras din revista Women’s Health.

Un principiu sanatos de alegere a cosmeticelor este sa pui pe piele (par) NUMAI ce se poate manca.
Prin urmare, ingredientele cosmetice ar trebui sa fie si 100% COMESTIBILE. Nici macar cosmeticele de casa nu respecta intotdeauna acest principiu, cu atat mai putin produsele industriale. Asa numitele produse naturale, BIO sau nu, au de obicei unul sau mai multe extrase naturale, plus diverse adaosuri chimice ca emulsificatori, conservanti sau parfumuri sintetice.

Un sampon balsam minunat pentru par, folosit si ca masca, poate fi facut ACASA dintr-un amestec de: faina de in (seminte crude de in date la rasnita de cafea), boia de ardei iute, pulbere de mustar, otet de mere, bicarbonat de sodiu, putina sare si miere, bine omogenizate in care se incorporeaza la sfarsit un ou crud batut si 3-5 picaturi de ulei esential de lavanda (sau, mai simplu, se da totul la blender). Se incalzeste usor si se aplica pe pielea capului si pe toata lungimea parului; se lasa sa se usuce intre 1-2 ore dupa care se clateste cu apa din belsug. Parul ramane matasos si lucios. Ajuta si la regenerarea si cresterea parului.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ]