It is currently Thu Jun 22, 2017 7:35 pm

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Pur şi simplu crud - Inversând diabetul în 30 de zile
PostPosted: Fri Aug 05, 2011 1:13 pm 

Simply Raw - Reversing Diabetes In 30 Days (Pur şi simplu crud - Inversând diabetul în 30 de zile) este un documentar pe care îl recomand tuturor acelora care au probleme cu această dereglare a organismului (folosesc această formulare pentru că sunt adeptul conceptului: nu există boală ci doar bolnavi) şi vor să o înlăture. Documentarul şi subtitrarea sa în română le-am introdus într-o arhivă ce poate fi descărcată de la adresa de mai jos:

http://www.megaupload.com/?d=LOCZOAWY

Report this post
 Profile  

Post subject: Re: Pur şi simplu crud - Inversând diabetul în 30 de zile
PostPosted: Tue Aug 23, 2011 5:49 pm 

Am vazut documentarul acum ceva timp. Este PUR SI SIMPLU incredibil! Si este pacat ca prea putini oameni stiu ca exista acesta varianta. Dar de asta suntem noi aici, nu-i asa?

Report this post
 Profile  

PostPosted: Tue Aug 23, 2011 10:22 pm 

Eu sper că de asta sunt mai mulți aici.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Fri Sep 09, 2011 10:23 pm 

Titlul "Reversing Diabetes In 30 Days" si remarca finala "Acest film nu intentioneaza sa sugereze ca diabetul de tip I poate fi vindecat cu regularitate predictibila" mi se par intr-o contradictie teribila. Ce-i drept, remarca finala salveaza filmul de la penibilitatea totala. Nu a fost o idee deloc buna sa arunce valori ale glicemiei rupte de orice context intr-o arie unde controlul asupra a ceea ce mananci este vital.

Un film propagandistic si atat, 'inspirational' pentru oamenii normali, care n-au habar sau au notiuni minime despre subiect si pentru care diabetul e ceva naspa si atat, si dezamagitor, in sensul ca nu aduce nicio informatie noua/utila, pentru oamenii care au diabet si care sint up to date cu informatia la modul real.

Pentru cei interesati de subiect, recomand http://www.bloodsugar101.com/ , poate cea mai competenta resursa despre diabet-zahar-explicatia fenomenelor-ce e de facut/ din tot Web-ul.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sat Sep 10, 2011 12:32 am 

Torin wrote:
Titlul "Reversing Diabetes In 30 Days" si remarca finala "Acest film nu intentioneaza sa sugereze ca diabetul de tip I poate fi vindecat cu regularitate predictibila" mi se par intr-o contradictie teribila. Ce-i drept, remarca finala salveaza filmul de la penibilitatea totala. Nu a fost o idee deloc buna sa arunce valori ale glicemiei rupte de orice context intr-o arie unde controlul asupra a ceea ce mananci este vital.

Un film propagandistic si atat, 'inspirational' pentru oamenii normali, care n-au habar sau au notiuni minime despre subiect si pentru care diabetul e ceva naspa si atat, si dezamagitor, in sensul ca nu aduce nicio informatie noua/utila, pentru oamenii care au diabet si care sint up to date cu informatia la modul real.

Pentru cei interesati de subiect, recomand http://www.bloodsugar101.com/ , poate cea mai competenta resursa despre diabet-zahar-explicatia fenomenelor-ce e de facut/ din tot Web-ul.

O informație care poate nu e nouă pentru tine dar pentru alții exact contrariul. Remarca finală o mai poți corela și cu ideea hrana vie nu e totul, mai contează și mediul, mai contează și cum gândești (un exemplu negstiv ar fi, nu mai am voie plăcinta mea preferată, scumpa mea Cola etc, și astea erau printre puținele mele fericiri în viața asta), ce zic cei care pentru mine contează și atitudinea mea în raport cu ale lor păreri etc. Sau o mai poți corela cu orice e oficial trebuie să treacă de anumite permisii (să nu supărăm totuși chiar atât de tare industriile, sa fim diplomați, să nu ne jucăm cu focul că nu ajută pe nimeni).

Controlul asupra a ceea ce mănânci e vital atunci când te joci cu chestii dovedite clar nocive pentru situația în care te aflii, adică un pnacreas care nu mai funcționează la capacitate optimă.

Pentru cei interesați de subiect chiar nu recomand site-ul http://www.bloodsugar101.com/ (îndoctrinare pură, aceiași veche placă, genetica e de vină, mediul nu contează). Bruce Lipton dacă l-ai ascultat sau citit e cam zero barat pentru tine Torin se pare.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sat Sep 10, 2011 8:29 am 

Recunosc, pe mine Jenny Ruhl, autoarea sitului pe care l-am mentionat, m-a 'indoctrinat pur'. :) Dar nu prin remarci generalisto-stupizele, bune in orice context si de fapt in nici unul, ci prin chestii de bun simt, concrete, legate de subiect. Ca daca e sa batem campii, vorba aia, se termina internetul si noi tot nu sintem gata cu 'dezbaterea'.

Jenny e o femeie de 62 de ani care are diabet de 13 ani si care are rezultate absolut remarcabile in ceea ce priveste 'boala' ei. Deci 5000 de zile, nu 30 + inca 30. O femeie care a inteles despre ce e vorba, nu un exemplu gen Austin din film care in 15 ani nu a invatat sa-si dozeze corect insulina.
In fine, strict la subiectul diabet, Jenny Ruhl imi pare infinit mai competenta decit dr. Cousens care propovaduieste vindecarea de zahar prin zahar.
Ce am invatat de la Jenny. Diabetul nu este o boala, ci un simptom. Acest simptom comun tuturor diabeticilor este un nivel anormal de mare al zaharului in sange. Orice interferenta in mecanismele complexe folosite de corpul uman pentru reglarea nivelului de zahar poate fi cauza diabetului. Si de obicei sint mai multe cauze, nu una singura. Pancreas, glande suprarenale, probleme cu diversi hormoni etc Acest nivel ridicat al zaharului, deseori urias, buleste in timp organe, neuropatie, pierderea vederii, amputari, deci clar nu e de joaca.
Alta chestie, singurul macronutrient care urca glicemia este carbohidratul. Afirmatie usor verificabila, Oricine isi poate cumpara un glucometru si testa valabilitatea ei.
Deci daca imi doresc un control al zaharului post masa, de ce as adopta un regim high carb cind cu unul low carb, high fat are rezultate, si imediate si pe termen lung, net superioare, cel putin din acest punct de vedere?

Pai tocmai, mediul conteaza enorm. Problema e ca 20 de milioane de diabetici nu au acces la acea cabana, lipsa totala a stresului (in afara celui autoindus), pajisti, verdeata, aer curat. Si pina vor gasi 'calea' si vor atinge Nirvana, vor fi decimati de chestii foarte concrete. Aplicand un regim alimentar de bun simt, low carb, au sansa sa iasa din rahat, sa-si imbunatateasca masiv starea de sanatate, sa-si tina sub control glicemia, si ulterior pot citi cit Bruce Lipton le place daca brusc apare aceasta nevoie. Vezi, aici sistemele noastre de gandire se separa. Senzatia mea e ca pui aproape mereu, adica in orice discutie, indiferent de subiect, trasura inaintea cailor si te astepti ca lumea sa accepte extaziata 'solutia'. Eu cred ca oamenii pot fi ajutati si punctual, cu idei pe care le pot aplica pe loc, la nivelul lor de intelegere deja existent. Tu spui ca daca n-au inteles megafilosofia universala n-au decit sa piara. Nu sint de acord cu asta.

In legatura cu vindecarea, din film nu reiese ca s-ar fi vindecat vreunul. Da, oamenii si-au ameliorat starea, asta e evident. Nici nu era greu, la finalul unei luni de sanatate venite dupa o viata de ignoranta si abuzuri extreme. Vindecarea diabetului, adica disparitia simptomului, este usor cunatificabila. Dar chiar in acest punct sensibil filmul a rulat pe repede inainte si a sarit peste detaliile tehnice. Normalitate inseamna
Glicemie dimineata, pe nemancate (8-10+ ore de la ultima masa) => 70-80 mg/dl
Glicemie maxima 125-130 mg/dl la scurt timp (45 min - 1h) dupa o masa bogata in carbohidrati (60-70g carb).

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sat Sep 10, 2011 11:37 am 

Unui diabetic ii face mai bine o dieta low carb (chiar si GATITA) decat una high carb cruda.

Intr-adevar, o dieta low carb cruda ii va fi mai benefica unui diabetic decat una gatita, pentru ca pe termen lung organismul nu mai este atat de solicitat de toxine si se vindeca. La fel de bine poate ca ar ajuta si postul si nu hrana in sine. Chiar zicea ausar la un moment dat "it is what you don't eat that heals you".

Dupa ce mi-a dat Torin glucometrul am facut experimente.
Desi intr-adevar sunt mult mai sanatoase si pe termen lung aduc beneficii, fructele imi cresc glicemia mult mai rapid decat o pizza vegetariana (the dark evil). Deci, pentru o persoana cu rezistenta la insulina, pe termen lung ii face mai mult damage o dieta cu kile de fructe decat o dieta gatita low carb si cu o pizza ocazionala.

Acum nu vreau sa credeti ca mitighez pentru mancarea gatita. IN NICIUN CAZ.
Am simtit beneficiile unei alimentatii preponderent crude pe pielea mea, atat din punct de vedere fizic, cat si psihic si spiritual.

DAR asta nu inseamna ca ORICE este crud, mancat ORICUM, este benefic.

Cand pancreasul este obosit si abia mai secreta insulina si tu bagi fructe multe ca-s bune, ca au vitamine si enzime, degeaba beneficiaza organismul de vitaminele si enzimele alea cand tu i-ai dat un pumn un gura cu atata fructoza. Nesecretand insulina, tot zaharul ala ramane in sange (adica glicemie crescuta).

Se mai poate intampla si altceva. Pancreasul e inca ok, dar esti rezistent la insulina, adica nu isi mai face efectul cum trebuie. Si tu bagi fructe fructe fructe, pancreasul secreta din ce in ce mai multa insulina, pentru ca organismul e din ce in ce mai rezistent la insulina, iar in final pancreasul ajunge la epuizare.

Ce am mai observat in timpul experimentelor cu glicemia a fost ca in primele zile de menstruatie mi-a crescut glicemia de dimineata pe nemancate de la ~90 la 120!!!
De asemenea, cu cateva zile inainte de un examen, cu cat intram mai mult in panica din cauza crizei de timp si ale altor pitici pe creier legate de examen, mi-a crescut glicemia cam cu 10 fata de valorile anterioare (si pe mancate si pe nemancate) - stres => cortisol => glicemie crescuta + tensiune crescuta + altele.

Orice dieta am tine pentru problemele de sanatate pe care el avem, starea psihica este foarte importanta. La fel si documentarea.

Last edited by anca14 on Sat Sep 10, 2011 11:43 am, edited 1 time in total.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sat Sep 10, 2011 11:40 am 

Torin wrote:
Recunosc, pe mine Jenny Ruhl, autoarea sitului pe care l-am mentionat, m-a 'indoctrinat pur'. :) Dar nu prin remarci generalisto-stupizele, bune in orice context si de fapt in nici unul, ci prin chestii de bun simt, concrete, legate de subiect. Ca daca e sa batem campii, vorba aia, se termina internetul si noi tot nu sintem gata cu 'dezbaterea'.

Jenny e o femeie de 62 de ani care are diabet de 13 ani si care are rezultate absolut remarcabile in ceea ce priveste 'boala' ei. Deci 5000 de zile, nu 30 + inca 30. O femeie care a inteles despre ce e vorba, nu un exemplu gen Austin din film care in 15 ani nu a invatat sa-si dozeze corect insulina.
In fine, strict la subiectul diabet, Jenny Ruhl imi pare infinit mai competenta decit dr. Cousens care propovaduieste vindecarea de zahar prin zahar.
Ce am invatat de la Jenny. Diabetul nu este o boala, ci un simptom. Acest simptom comun tuturor diabeticilor este un nivel anormal de mare al zaharului in sange. Orice interferenta in mecanismele complexe folosite de corpul uman pentru reglarea nivelului de zahar poate fi cauza diabetului. Si de obicei sint mai multe cauze, nu una singura. Pancreas, glande suprarenale, probleme cu diversi hormoni etc Acest nivel ridicat al zaharului, deseori urias, buleste in timp organe, neuropatie, pierderea vederii, amputari, deci clar nu e de joaca.
Alta chestie, singurul macronutrient care urca glicemia este carbohidratul. Afirmatie usor verificabila, Oricine isi poate cumpara un glucometru si testa valabilitatea ei.
Deci daca imi doresc un control al zaharului post masa, de ce as adopta un regim high carb cind cu unul low carb, high fat are rezultate, si imediate si pe termen lung, net superioare, cel putin din acest punct de vedere?

Pai tocmai, mediul conteaza enorm. Problema e ca 20 de milioane de diabetici nu au acces la acea cabana, lipsa totala a stresului (in afara celui autoindus), pajisti, verdeata, aer curat. Si pina vor gasi 'calea' si vor atinge Nirvana, vor fi decimati de chestii foarte concrete. Aplicand un regim alimentar de bun simt, low carb, au sansa sa iasa din rahat, sa-si imbunatateasca masiv starea de sanatate, sa-si tina sub control glicemia, si ulterior pot citi cit Bruce Lipton le place daca brusc apare aceasta nevoie. Vezi, aici sistemele noastre de gandire se separa. Senzatia mea e ca pui aproape mereu, adica in orice discutie, indiferent de subiect, trasura inaintea cailor si te astepti ca lumea sa accepte extaziata 'solutia'. Eu cred ca oamenii pot fi ajutati si punctual, cu idei pe care le pot aplica pe loc, la nivelul lor de intelegere deja existent. Tu spui ca daca n-au inteles megafilosofia universala n-au decit sa piara. Nu sint de acord cu asta.

In legatura cu vindecarea, din film nu reiese ca s-ar fi vindecat vreunul. Da, oamenii si-au ameliorat starea, asta e evident. Nici nu era greu, la finalul unei luni de sanatate venite dupa o viata de ignoranta si abuzuri extreme. Vindecarea diabetului, adica disparitia simptomului, este usor cunatificabila. Dar chiar in acest punct sensibil filmul a rulat pe repede inainte si a sarit peste detaliile tehnice. Normalitate inseamna
Glicemie dimineata, pe nemancate (8-10+ ore de la ultima masa) => 70-80 mg/dl
Glicemie maxima 125-130 mg/dl la scurt timp (45 min - 1h) dupa o masa bogata in carbohidrati (60-70g carb).

De fapt ce ar trebui să se înțeleagă este că nu există boală ci doar simptome ale unei slăbiri a imunității organismului nostru, lipsa armoniei (punctul meu de vedere). E adevărat că 20 de milioane de diabetici nu au acces la un mediu mai nepoluat ca cel oferit de clinica doctorului Cousens dar tot metoda sa prin hrană vie este mai eficientă decât ce se recomandă a se consuma pe site-ul specificat de tine (punctul meu de vedere) iar în plus ideea de bază ar fi că acei oameni chiar dacă acum nu dispun de acel mediu mai puțin poluat din preajma cabanei ar trebui să tindă către el pe măsură ce starea lor se îmbunătățește. De fapt noi toți ar trebui să tindem către un asemenea mediu și să realizăm că lipsa acestuia ne duce la simptomele de care vorbeam (punctul meu de vedere). Există o mare diferență între zahăr artificial și fructoză naturală, așa cum există o mare diferență între un fruct tratat cu chimicale și unul netratat, așa cum există o mare diferență între un fruct hibrid și unul nehibridizat, de cele modificate genetic în laborator deja nu mai comentez. Diabetul nu este un simptom datorat numai zahărului ci a unui cumul de factori nocivi pentru organism (stres, mediu poluat, alimentație cât mai puțin naturală) care de fapt produc toate simptomele numite boli la ora actuală. Pentru diabet un fruct cu rezultate minune este afina.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sat Sep 10, 2011 12:52 pm 

AndresK wrote:
De fapt ce ar trebui să se înțeleagă este că nu există boală ci doar simptome ale unei slăbiri a imunității organismului nostru, lipsa armoniei (punctul meu de vedere).

Pe principiul asta nu mai era nevoie de acest film despre diabet.
AndresK wrote:
Există o mare diferență între zahăr artificial și fructoză naturală

Nu e nicio diferenta, otrava e primul, fructoza din fructele organice nepatate, nepoluate, nepesticizate, e tot otrava. Si daca as fi obligat sa aleg, oricind as prefera zaharul artificial sub forma de tablete de glucoza fructozei naturale. Pentru simplul motiv ca glucoza in cantitati mici-moderate nu produce probleme, ajunge direct in sange pentru a folosi drept combustibil celulelor care au nevoie si aia e. Fructoza in schimb, este preluata direct de catre ficat pentru a fi metabolizata in grasimi. Pentru ca organismul interpreteaza fructoza drept otrava, acest proces (a elimina otrava) are prioritate in fata oricarui alt proces, este lent si consumator de resurse. Si de parca n-ar fi destul, fructoza are prostul obicei sa reactioneze cu grasimile polinesaturate (omega6 de ex) creandu-se compusi toxici. Vezi combinatia 'genial' de naturala fructe + seminte, nuci.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sat Sep 10, 2011 1:23 pm 

Torin wrote:
AndresK wrote:
De fapt ce ar trebui să se înțeleagă este că nu există boală ci doar simptome ale unei slăbiri a imunității organismului nostru, lipsa armoniei (punctul meu de vedere).

Pe principiul asta nu mai era nevoie de acest film despre diabet.
AndresK wrote:
Există o mare diferență între zahăr artificial și fructoză naturală

Nu e nicio diferenta, otrava e primul, fructoza din fructele organice nepatate, nepoluate, nepesticizate, e tot otrava. Si daca as fi obligat sa aleg, oricind as prefera zaharul artificial sub forma de tablete de glucoza fructozei naturale. Pentru simplul motiv ca glucoza in cantitati mici-moderate nu produce probleme, ajunge direct in sange pentru a folosi drept combustibil celulelor care au nevoie si aia e. Fructoza in schimb, este preluata direct de catre ficat pentru a fi metabolizata in grasimi. Pentru ca organismul interpreteaza fructoza drept otrava, acest proces (a elimina otrava) are prioritate in fata oricarui alt proces, este lent si consumator de resurse. Si de parca n-ar fi destul, fructoza are prostul obicei sa reactioneze cu grasimile polinesaturate (omega6 de ex) creandu-se compusi toxici. Vezi combinatia 'genial' de naturala fructe + seminte, nuci.

Sigur era nevoie de film, omul din ziua de azi are mare nevoie să cunoască toate metodele de tratament și să aleagă singur care îi este potrivit, căci dacă suferă o fi existând și o cauză. În privința zahărului e opțiunea ta, prefer oricând combinația genială fructe + semințe decât zaharul artificial sub forma de tablete de glucoza fructozei naturale + grăsimi vegetale artificiale pentru simplul fapt că nu îl cred pe omul suferind mai inteligent decât Creatorul său care îi oferă sursa pentru a-și obține el glucoza magică sau grăsimea în stare ideală și chiar dacă combinația naturală nu e cea ideală oricând e mai bună decât combinația surogatelor artificiale , asta trecând peste faptul că ignori rezultatele hranei vii (care e mai aproape oricum ai lua-o de natural decât de artificial) care se oglindesc în prezența existentă pe acest forum cu diverse mărturii de mai bine după renunțarea la prelucări asemănătoare celor indicate de tine. Continuă să vezi laboratorul artificial mai inteligent decât cel natural și o să fi pe același calapod cu cei ce azi suferă pe același considerent.

Report this post
 Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next