It is currently Thu Jun 29, 2017 3:20 am

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 
Author Message
 Post subject: eu, inya
PostPosted: Wed Dec 23, 2015 1:00 am 

bun, sa ma prezint pe scurt deci... am crescut cu un tata care a trecut destul de repede de la o dieta carnivora la o dieta lacto-vegetariana inainte de revolutie urmand regimul lui valeriu popa (probabil destul de cunoscut printre voi: lapte crud, grau incoltit, tarate, legume si fructe uscate sau crude cat cuprinde consumate ca atare, in salate sau in sucuri). eu am crescut cu carne fiarta/fripta si mancare gatita prin fierbere, dar pe langa asta am avut parte si de mult lapte crud de vaca, legume si fructe crude, sucuri. anii au trecut si nu m-a preocupat in mod deosebit alimentatia pana cand am decis sa elimin carnea, lactatele si oualele din motive pur etice. a durat cam un an si am ramas insarcinata asa ca le-am inclus din nou in alimentatie din motive evidente. bebe s-a dezvoltat minunat pana in jur de 7 luni cand a primit un diagnostic brusc de sindrom west (o forma de epilepsie). in fine, sub tratament cu corticosteroizi, simptomele au incetat. totusi, acum la varsta de 1 an, i s-a descoperit alergie la laptele de vaca, intoleranta moderata la histamina, anemie moderata si o incapacitate a organismului de a metaboliza amidonul, acizii grasi si celuloza. am vazut multi medici in ultimele luni (de la neuro, la endocrino si pana la alergo) si concluzia mea de pana acum este ca prea putin ies din tiparele medicinei clasice, care medicina isi declara totusi singura limitele in a trata o astfel de boala lasand viitorul in seama statisticilor. astfel, am inceput o investigatie pe cont propriu, suspectand o deficienta metabolica a copilului drept cauza a diagnosticului initial. asa ca, iata-ma-s, straduindu-ma sa navighez printre termeni tehnici, studii, trend-uri la moda si infinite pareri ca sa gasesc o cale echilibrata de intoarcere la "origini", la "proiectul initial", la stilul de viata in cadrul caruia am evoluat ca specie. cred cu tarie ca nu ne putem apara de poluare, radiatii, etc., dar avem la indemana arma alimentatiei prin care ne putem ajuta. ma bucur sa gasesc oameni care isi pun intrebari, se informeaza, testeaza. sa aveti sarbatori senine! :)

Report this post
 Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 1 post ]