It is currently Sun Jun 25, 2017 6:28 pm

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Knock, knock!
PostPosted: Fri Apr 25, 2014 4:26 pm 

V-am descoperit in urma citirii pe diferite bloguri raw si m-am gandit sa intru si eu. Pana acum 4 zile eram o omnivora destuul de convinsa ca am o alimentatie cat de cat corecta, pentru zilele noastre. Dupa Pasti m-am simti greoaie, inceata si fara vlaga, am decis sa ma detoxific putin si sa "tin post". Dupa prima zi m-am simtit deja foarte bine asa ca am inceput sa studiez de ce ma simt asa chiar daca am mancat doar cruditati, de ce nu ma simt infometata (mancasem mult mai putin decat de obicei dar primul gand a fost: "sunt plina dupa Pasti"). A mai trecut o zi, tot cruditati, smoothie-uri de fructe combinate cu legume, pe urma inca o zi si iata-ma in pragul deciziei de a deveni vegan sau raw vegan, in masura in care pot.
Am citit si pe aici cateva postari, unele bloguri de raw sunt abandonate, probabil toata lumea e pe Fb, observ ca ceea ce inseamna raw pentru mine e total diferit fata de ce inseamna raw vegan pentru unii dintre voi.
Eu consum dulciuri raw vegan (practic pentru aceste sarbatori doar asta am avut dulce) cu acestea am cochetat de ceva vreme, le comandam dar, in urma participarii la un atelier raw am decis sa incerc si eu. De mancat raw vegan, vegan sau vegetarian nu-mi trecea prin cap.
Am tinut secret fata de cei din jurul meu, deja stiu reactiile, sunt convinsa ca toata lumea a trecut prin asta, eu mai aman "anuntul" pana cand voi fi sigura ca pot sa pastrez un stil de viata crudivor... sau cat mai apropiat.
Nu consum zahar dar consum miere, nu tin cont de combinarea alimentelor, in deserturile mele am folosit caju, migdale, miere, stiu ca nu sunt considerate raw dar pentru mine sunt mai "raw" decat multe alte alimente consumate pana mai ieri.
Cred ca am o alimentatie destul de echilibrata, sper sa o imbunatatesc si mai mult, mi-am propus sa germinez tot ce se poate, sa mananc salate, consum ulei de masline, de cocos, de dovleac, fructe, legume, am o mica gradina pe care nu am exploatat-o suficient, vreau sa schimb asta.
Ieri am mancat 2 felii de paine, in rest totul nepreparat termic, am simtit nevoia de paine langa un piure de spanac crud, sper ca in timp sa mi se schimbe gusturile, mai mult decat pana acum.
Am 35 ani, mama a 2 copii, greutate normala, fara probleme stiute de sanatate, doresc sa devin o "sectanta" action36 din ce in ce mai convinsa si sa nu dau inapoi.
Mi-am comandat Studiul China, am evitat ani de zile sa citesc, nu vroiam sa existe posibilitatea sa ma "convertesc", acum de-abia astept.
Salut pe toata lumea, as vrea sa-mi tin un jurnal al meniurilor zilnice, primesc comentariile cu draga inima.

Report this post
 Profile  

Post subject: Re: Knock, knock!
PostPosted: Mon Apr 28, 2014 9:07 am 

Am trecut de primul weekend, cu exceptia unui porumb fiert totul a fost crud.
Diminetile le incep cu Oil Pulling unde folosesc ulei de cocos.
Meniu azi:
-smothie din: 1 mana migdale hidratate, 1 portocala, 1 mana spanac, 2 lingurite cu varf de Spirulina pulbere, 1 banana;
-supa de rosii cu mazare (din congelator - am adaugat si o bucata de dovlecel, frunze de patrunjel, usturoi, frunze de cimbru si marar);
-pentru felul 2 mi-am pregatit quinoa alba hidratata, ciuperci, dovlecel, ardei si verdeata, am adaugat si ulei de masline, nu stiu daca o sa fie comestibil.
-mandarine;
-diseara fie o salata fie tot supa de rosii.

Cum ma simt dupa aproape o saptamana de cruditati:
-am o piele mai catifelata;
-sunt mai odihnita desi dorm mai putin, azi-noapte abia am reusit sa-mi opresc "calculatorul" din cap;
-parca am slabit ceva, mi s-a retras burta sau ceva schimbare de genul;
-am mai multa energie, per total, sunt mai receptiva la stimulii exteriori, nu pot sa explic cum.

In weekend am mancat corect, in general cate un aliment la o masa sau combinatii foarte simple: ridichi, castraveti, ardei, rosii, dovlecei, avocado, m-am aprovizionat cu seminte de canepa, quinoa, hrisca, mi-am germinat grau si l-am papat ieri asa simplu.
O zi frumoasa tuturor!

Report this post
 Profile  

PostPosted: Mon Apr 28, 2014 11:40 am 

Alte doua schimbari pe care le-am observat:
-mi-a scazut apetitul si ma satur mult mai repede, senzatia de foame apare mult mai tarziu fata de cand mancam "porkerii";
-nu mai am pofte. De aproximativ 2-3 ani, de cand credeam ca mananc sanatos, poftele mi s-au diminuat mult insa acum e o reala schimbare, inteleg acum ca poftele mele erau create de ceea ce mancam.

Daca pana acum cautam doar retete de deserturi raw acum am inceput sa caut retete de mancare si am fost surprinsa cate feluri de mancare se pot crea, pentru maine sunt decisa sa fac o "ciuperci cu maioneza".

Report this post
 Profile  

PostPosted: Mon Apr 28, 2014 1:46 pm 

Aveam o presimtire ca felul 2 de mancare nu o sa-l pot manca, asa a fost, am gustat, m-am straduit dar nu a mers. Noroc ca supa de rosii cu mazare a fost destul de satioasa si multa (o sa dureze o vreme pana o sa se mai micsoreze si stomacul meu).
Sper ca in timp sa ma obisnuiesc sa fac cat mai multe feluri de mancare, e important sa le fac si sa arate bine, altfel nu vor fi gustate de ceilalti membri ai familiei. Sotul meu este un carnivor, foarte greu am reusit sa-l fac sa manance si legume sau fructe, pe langa cartofi cu carne nu prea accepta mare lucru. Am avansat destul de mult dar nu prea am sperante ca o sa vrea si altceva. Cei mici nu sunt prea mancaciosi, i-am ferit, cat s-a putut de produse ambalate, fetita alege mereu legumele de pe masa, dar cele in stare cruda, cred ca o sa-mi fie usor cu ea. Baietelul e mai pretentios, nu prea accepta sa guste orice, sper totusi ca incet, incet sa se obisnuiasca amandoi.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Tue Apr 29, 2014 9:04 am 

Cina ieri: salata de cruditati cu seminte de floarea soarelui si ulei de masline: ridichi, salata verde, ceapa verde de la mine din gradina iar ardei si rosii de la o familie care are solarii.
Meniu azi:
-la ora 6: smoothie cu o mana de spanac, un gref mare, 2 lingurite varf Spirulina pulbere;
-la ora 8.30 (dupa sala): budinca de chia cu lapte de cocos;
-pranz: salata de ciuperci crude cu maioneza din mustar, ulei, zeama de lamaie, asezonat cu marar;
-pe la 15-16: portocale;
-diseara posibil tot o salata, in timp ce mancam aseara salata ma gandeam ca am uitat sa savurez mancarea, inainte mancam doar ca sa umplu stomacul, mi s-a parut ca am facut o salata extrem de delicioasa desi nu era prima de genul.
Azi voi implini o saptamana de mancat raw (cu acele exceptii: feliile de paine sapt trecuta la o masa si porumbul fiert), urmeaza 1 Mai, la mine era ziua cand mancam din tot ce se punea pe gratar, de data aceasta o sa-mi pregatesc salate, fructe si sunt sigura ca nu o sa-mi lipseasca nimic. Se pare ca vom avea o zi ploioasa asa ca dupa-masa voi avea timp sa pregatesc cateva borcane pentru germinat, am pregatit locul, le voi face in borcane, acoperite cu tifon si culcate la 45%, voi incerca diverse.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Tue Apr 29, 2014 1:20 pm 

Citind prin forum, am gasit un subiect despre cereale, se pare ca voi renunta la germinat, trebuie sa mai studiez problema. Zilele trecute citeam la dna Ibrian, la M. Walter, pe bunsisanatos si in alte locuri despre germinare, vlastare, acum totul a devenit o nebuloasa. Pana acum ma gandeam: "o sa mananc: legume, fructe, frunze, cereale, seminte si oleaginoase" dar cu cat citesc mai mult cu atat se triaza mai mult. Oare gasesc undeva un rezumat a ceea ce e ok sa se manance, nu sa dau cu "capul de pragul de sus"?

Report this post
 Profile  

PostPosted: Wed Apr 30, 2014 8:56 am 

Aseara eram oarecum demoralizata, ma gandeam ca poate am luat totul prea in viteza, poate nu sunt pregatita. Dar nu renunt! Nu eram o mare mancatoare de cereale asa ca nu am pierdut nimic, asa cum mereu ma gandeam ca la carne pot renunta dar la lactate nu... sigur se poate orice.
Meniul meu pe azi:
-smothie din salata verde din gradina mea, spirulina si o felie mare de ananas.
-gustare dupa sala: o mana de alune hidratate peste noapte;
-pranz: salata cruditati: ceapa, castraveti, ardei, salata verde, ridichi, seminte de floarea soarelui hidratate peste noapte;
-gustare dupa masa: kiwi;
-cina probabil tot salata, dar de varza.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Fri May 02, 2014 9:01 am 

Am trecut de ziua de 1 Mai simplu si usor, multe fructe si salate, nimeni nu a sesizat ca mananc altfel, fiecare era prea ocupat cu farfuria lui.
Meniu azi:
-smoothie gref, legatura frunze patrunjel, spirulina;
-varza a la Cluj raw vegan;
-avocado cu portocala;
-diseara mai vad eu daca o sa mai consum ceva.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Mon May 12, 2014 3:09 pm 

Au trecut 10 zile de la ultima postare aici, alimentatia mea este tot vegana, am zile cu 100% raw si 2 zile cu 80-90% raw, am ajuns sa am nevoie de mult mai putina mancare, mi-au scazut poftele incredibil, unele alimente pe care le consumam inainte cu placere nu-mi plac nici macar cum miros. Mi s-a curatat tenul foarte mult... fara sa aplic nimic, pielea este mai luminoasa si sunt intrebata ce am facut sau ce folosesc pe fata, altfel eu nici nu as fi observat dar chiar se vede. Am dat jos 3,5 catre 4 kg fara sa-mi dau seama cum. Aveam cativa ganglioni pe gat si in spatele urechilor, nu mai gassc decat unul la palpare, acesta era atat de mare incat mereu mi se parea ca se vede, acum a devenit mult mai mic si abia astept sa dispara.
Am inceput sa respect frunzele pe care le aruncam pana recent: de la gulie, ridichi, morcovi, etc, le pun in smothie-uri acum.
Ma gandesc sa particip la un workshop la Cluj, al Doinei Oprea, sa vad daca reusesc si daca vor mai fi locuri, cred ca as putea invata multe. Oricum merge totul bine, sunt la fel de entuziasmata si voi continua.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Mon May 19, 2014 9:48 am 

Sambata am fost la o nunta, nu vroiam sa ies din evidenta asa ca nu am solicitat meniu "de post". Am mancat rosiile, castravetii, maslinele si feliutele de ardei din aperitiv, am gustat salata de la felul principal dar am suspectat-o de adaos de zahar asa ca nu am mancat-o. Au avut insa fruit bar asa ca am mancat din fructele prezente si nu mi-a lipsit nimic.
Ieri am fost la cineva in vizita si au facut gratare, eu am mancat doar salata si aveau legume gatite, am mancat si astea desi nu era raw.
Mi s-au copt capsunile in gradina, ciresele probabil in cateva saptamani, ma simt bine si cu nivel ridicat de energie.

Report this post
 Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next