It is currently Thu Jun 29, 2017 3:17 am

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Buna tuturor!
PostPosted: Sun Sep 18, 2011 6:55 pm 

Ma numesc Laura si de cand ma stiu am incercat sa adopt un stil de viata cat mai natural. Am crescut la bunicii mei, la tara, iar asta m-a ajutat sa am un start sanatos.
Din pacate, odata reintrata in "lumea orasului" am inceput sa cred in reclamele de la TV si alte prostii, mi-am schimbat putin stilul, nu exagerat dar destul de mult.
In general mananc sanatos, dar la un moment dat incepusem sa consum extrem de putine fructe si legume, in schimb mancam aproximativ o ciocolata pe zi, pe langa alte dulciuri(fast-foodareala, sucurile si alte porcarii nu m-au atras niciodata). Intr-un timp incepusem sa ma ingrijorez de oboseala exagerata pe care o simteam si de faptul ca pielea mea devenise uscata, unghiile-casante, parul se despica la varfuri si cadea un pic cam mult, raceam destul de des, cand ma ridicam brusc vedeam stele verzi etc. Pe langa asta, incepusem sa cumpar diverse produse, de la o multime de sampoane-minune si masti, balsamuri, uleiuri de par la geluri de dus, sapunuri si lapte de corp, machiaj; in fiecare luna aveam ceva de platit la Avon sau Oriflame :)) Cu toate acestea, orice produs mi-as fi cumparat, tot degeaba... Nu m-a ajutat cu adevarat niciuna dintre porcariile incercate, asa ca m-am potolit, am luni de zile de cand n-am mai comandat nimic de la Avon(cu exceptia unei perii cu par natural de care sunt foarte multumita :D) si ma simt foarte mandra de asta!
Primul pas spre "trezirea la realitate" l-am facut prin iarna, cand, observand ca nimic nu ma ajuta sa scap de matreata, am cautat pe "goagal" un sampon natural. Am gasit o sumedenie de produse si am trecut la un sampon bio, de care am fost destul de multumita, dar nu suficient. Continuam sa mananc destul de prost (sunt studenta, stau la camin si cam greu cu mancarea, conservele-s baza), dulciuri si cafele, ba chiar incepeam sa exagerez cu 3 in 1 in lipsa timpului necesar prepararii unei cafele naturale (si a colegilor care ma invatau numai tampenii).
In primavara am mancat pentru prima data o salata mediteraneeana, de care am fost atat de incantata incat acum a devenit mancarea mea preferata. Am gasit si un site pe care am citit cate ceva despre stilul de viata raw, asa ca am renuntat treptat la dulciuri, am inceput sa mananc fructe si legume in cantitati cat mai mari, am renuntat la produsele cosmetice cu tot felul de ingrediente nocive(singurele pe care le mai am sunt antiperspirantul si sapunul, dar le voi inlocui cu unele naturale curand) si am ajuns sa ma simt mult mai bine si plina de viata!
Nu cred ca am sa adopt vreodata un stil de viata 100% raw, dar imi doresc sa traiesc cat mai simplu si natural, chiar daca in acest secol dominat de tehnologie si sintetic este destul de dificil. Sper ca acest site sa ma ajute si sa ma sprijine cu informatii in decizia mea pentru ca mai tarziu si eu sa le pot impartasi altora din experienta mea.

PS: Imi cer scuze ca am scris atata; vad ca-s cam singura care s-a prezentat sub forma unui "roman autobiografic" :))

Report this post
 Profile  

Post subject: Re: Buna tuturor!
PostPosted: Sun Sep 18, 2011 11:17 pm 

Bine ai venit ! Cosmeticele alea chimice unt de groaza, dar toate femeile sunt super incantate de ele (-am inteles de ce ). Intrebare pentru tine : cu ce ai inlocuit samponul ? eu tot caut o varianta naturala de spalat parul, si tot n-am gasit decat cu otet ( da' imi vine sa vomit cand ii simt mirosul, si nu pot nici sa-l tin in casa, daramite sa-l mai si folosesc ! )

Report this post
 Profile  

PostPosted: Mon Sep 19, 2011 4:15 pm 

Multumesc, bine v-am gasit, pe tine si pe toti userii de aici ! :D

Pai eu...am parul negru, ondulat, destul de des, dar uscat la varfuri si .. matreata, uraaa... :-L Indiferent ce am folosit, scalpul meu tot se descuama in prostie, si ca si cum asta nu era de-ajuns il, mai ajutam si eu cu un tic idiot(scarpinat in momentele de concentrare)...
Am incercat toate porcariile din comert si m-am lamurit care-i treaba cu ele(porcarii 100%!!). In iarna mi-am cumparat un sampon bio de la Logona(cu aloe si verbina -30 de lei) care a fost bun, dar nu suficient pentru parul meu, pentru ca il lasa destul de aspru si terbuia sa folosesc si balsam ca sa nu se incurce pe unde era mai degradat (neavand ceva bio foloseam tot o porcarie de la avon...).
L-am mai spalat apoi cu solutie de bicarbonat de sodiu(o lingura la o dana de apa sau 2 linguri la 2 cani de apa, in functie de cat de lung e parul) si l-am clatit cu solutie de apa si otet de mere(desi tre' sa recunosc ca nici eu nu ma dau in vant dupa mirosul de otet, mai ales in par). E foarte bun, curata bine, il lasa lucios, dar mie nu imi prieste pentru ca tot imi usuca scalpul. E recomandat pentru parul gras cu fir puternic, desi nu prea stiu cat e de raw :)) In orice caz, e o alternativa buna la sampoanele pline de toate prostiile...
Ultima data mi-am facut o masca din ulei de masline si ricin, mi-am pus o caciula de mos-craciun in cap(singura de sacrificiu) si am dormit cu parul asa. A doua zi l-am spalat cu galbenus de ou cu zeama de lamaie. Am fost foarte multumita de rezultat, aveam un scalp hidratat, nici urma de matreata, insa pentru ca nu am fost atenta si nu am curatat suficient de bine parul s-a ingrasat destul de tare... Azi am sa incerc sa-l spal mai intai cu solutie de bicarbonat si la a 2-a spalare sa folosesc galbenusul de ou. Am sa-ti comunic rezultatele :D
Daca nu ai incercat galbenusul de ou(desi ma indoiesc), chiar il recomand cu caldura, dar ai grija sa clatesti parul cu apa calduta spre rece, pentru ca altfel ramai cu ou in par si greu il mai dai jos... Iar daca ai parul gras, la sfarsit de tot il clatesti cu ceai de brusture, e chiar eficient.
Numai bine! :D

Report this post
 Profile  

PostPosted: Mon Sep 19, 2011 5:10 pm 

Am incercat sa-l spal cu galbenus de ou cu suc de lamaie dau nu il spala, ci doar il naclaieste : murdaria ramane tot in par. Am incercat deja si bicarbonatul ; nu curata de nici un fel parul.
Dar totusi, cum s-a dus uleiul din par, numai clatit cu apa cu bicarbonat ?

Report this post
 Profile  

PostPosted: Mon Sep 19, 2011 6:52 pm 

Din pacate nu, doar bicarbonatul nu are putere suficienta sa scoata uleiul din par, asa ca am folosit si un strop de sampon bio in combinatie cu el. Data viitoare nu voi mai folosi ulei de masline inainte si am sa incerc doar cu bicarbonat si ou, sa vad ce rezultat o sa aiba.
Ciudat ca nu te-a multumit felul in care curata bicarbonatul, mie mi se pare destul de bun, daca nu fortez nota obligandu-l sa-mi curete uleiul de masline din par(din CLAIA mea de par, ca am o capita intreaga in cap), ca probabil mi-ar trebui un lighean intreg de solutie :)) Totusi pe par murdar si atat a dat rezultate bune, desi scalpul meu ramanea uscat.
Ai incercat cu nuci de sapun? Eu am sa incerc si metoda asta cat de curand, ca am de gand sa-mi cumpar un saculet sa vad ce minuni mai sunt prin lumea asta :D Traiasca internetul :)

Report this post
 Profile  

PostPosted: Mon Sep 19, 2011 8:00 pm 

N-am incercat nuci de sapun : n-am gasit de vanzare la magazinul indian. Imi trebuie o solutie concreta de spalat parul, si nimeni nu stie. Samponul bio e la fel de chimic ca si cel normal, are exact aceleasi chimicale, doar ca, cantitatea de chimicale e ceva mai mica ( teoretic... ). Nu-i nici o smecherie ; in loc de SLS, folosesc un derivat al lui, la fel de toxic, dar e ...bio !

Report this post
 Profile  

PostPosted: Tue Sep 20, 2011 2:10 pm 

Da, din pacate asa este, si samponul BIO e cam tot acelasi lucru, e destul de mica diferenta, chiar daca e oarecum mai bun si lipsit de atatea ingrediente stupide. Totusi parul meu stie el ce stie de nu-l agreeaza.
Abia astept sa incerc nucile, cand am sa-mi fac curaj sa comand de pe vreun site, ca la mine in oras nu exista magazine indiene sau mai stiu eu de care :)) Iar daca intreb vanzatoarele de produse bio, cel mai probabil ma scuipa-ntre ochi ca de ce le-am injurat de mama :-j .

Ah, am vazut pozele tale cu ratoni si veverite, adorabile animalute :X

Report this post
 Profile  

PostPosted: Tue Sep 20, 2011 10:48 pm 

nici eu nu stiu cu ce sa ma spal, am incercat cu sapun de alepp dar ramane imbacsit, nu se clateste bine de pe par. Legat de acesta am vazut ca e mai bine daca nu dau cu el pe par si doar cu spuma pe care o obtin in palme.

Am incercat sa obtin ceva mai light, si am dizolvat sapun de alepp in apa, la fiert, am amestecat cu otet de mere, distilat de trandafiri, si uleiuri esentiale de lamaie arbore de ceai si geraniu si a iesit ceva mult superior, asemanator cu un sampon din comert. Nu se simte otetul deloc, chiar ramane in par un miros placut si e greu de aplicat pentru ca e lichid. In fine, pentru parul meu nu e suficient nici asta.

Nu am incercat sa ma spal doar cu otet, cum il folosesti mai exact, gol, diluat? Daca ar fi amestecat cu ceva uleiuri esentiale, distilat de trandafiri poate s-ar mai rezolva cu mirosul. Cum lasa parul?

Report this post
 Profile  

PostPosted: Wed Sep 21, 2011 6:22 am 

Si eu am incercat cu tot felul de sapunuri, si ramane cleios ( inclusiv cu sapun special pentru spalat parul, de la indieni ).
Mirosul de otet nu dispare, orice as face : in drum spere casa, trec pe langa terasa unui restaurant, care pune pe mese ketchup. Iar canadienii mananca ketchup la orice ( chiar si la pizza ) : pute a otet ( din ketchup ) pe trotuar, pe vreo 50 de metri de la terasa mai incolo, astfel incat trebuie sa traversez pe partea cealalta intotdeauna.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Wed Sep 21, 2011 12:20 pm 

Hmm, e foarte posibil ca metodele astea sa nu functioneze la voi din cauza apei foarte dure. Sapunul natural nu spala in apa dura, doar "naclaieste", de asta bunicile noastre care se spala cu sapun de casa folosesc apa de ploaie. Si probabil tot de asta a iesit bine samponul lui iuli dupa ce a adaugat si niste otet in el. Cel putin asa tind eu sa cred.

Report this post
 Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page 1, 2  Next