It is currently Thu Jun 29, 2017 3:22 am

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Buna si bine v-am gasit!
PostPosted: Fri Sep 09, 2011 10:16 am 

Buna si bine v-am gasit! hello2

Acum cateva luni cand am aflat prima data de dieta raw m-am bucurat foarte mult sa gasesc acest forum, ca pe o comoara plina de informatii pe care nici pana in ziua de azi nu le-am epuizat si "digerat" complet : ) Va invidiez pentru accesul la produsele locale, inca naturale, care exista in Romania. Eu locuiesc de mult timp in Portugalia unde viata nu este deloc roz nici macar pentru un vegan, daramite pentru un raw fooder.
Dupa o perioada de tranzitie de cateva luni, in momentul de fata incerc sa fiu cat mai aproape de o dieta completa raw, cu toate ca inca mai am scapari pe care deocamdata prefer sa nu le cuantific :P
Ce m-a facut sa-mi schimb modul de viata? In mod sigur ar fi trebuit sa o fac de mult... in principal problemele de sanatate pe care l-am tot avut in ultimii ani si experiente foarte proaste cu doctorii si spitalele din Romania, de care as vrea sa stau cat mai departe posibil.

Luna aceasta sunt in tara si as vrea sa vin si eu la intalnirea de duminica sa va cunosc!

Cu drag :)

Theo

Report this post
 Profile  

Post subject: Re: Buna si bine v-am gasit!
PostPosted: Fri Sep 09, 2011 10:38 am 

Bine ne-ai gasit, Theo! :) Si succes in cercetarea informatiilor de pe forum, in filtrarea si aplicarea acestora la ceea ce ti se potriveste tie.
In ceea ce priveste produsele noastre locale, din pacate nu prea mai sunt asa naturale, s-au smecherit si taranii/producatorii si le stropesc din plin; numai daca ai avea vreo sursa sigura ai sta cu inima impacata. Dar sunt sigura ca fiecare facem tot ce ne este posibil, in situatia data, ca sa ne hranim natural.
Care sunt schimbarile pe care le-ai detectat dupa trecerea la o alimentatie preponderent cruda?
Sigur, primim si cu prospaturi la intalniri :droll: :D

Report this post
 Profile  

PostPosted: Fri Sep 09, 2011 3:35 pm 

Multumesc pentru primire! :)

Da, asa este. Sunt convinsa ca si taranii nostri stropesc la greu dar pentru mine cel mai incurajator lucru este ca fructele si legumele de la piata chiar au gust. Probabil ca inca nu sunt la a n-spea generatie crescuta artificial. In plus, in RO exista o piata zilnica (nu saptamanala...) unde de bine de rau mai vine si cate o babutza bine intentionata : ) eu asa sper!

Deocamdata efectele pe care le-am simtit in urma dietei sunt cresterea energiei si imbunatatirea conditiei fizice, disparitia depresiilor, vindecarea constipatiei cronice, pierderea in greutate (6 kilograme) si - cel mai important lucru pentru mine - ameliorarea unei alergii de care sufar de multi ani de zile. Nu stiu daca o sa scap vreodata definitiv de ea dar daca o pot tine sub control este perfect.

Am avut si o experienta negativa in ceea ce priveste green smoothies care imi placeau foarte mult si inca nu inteleg exact ce s-a intamplat pentru ca la un moment am inceput sa ma simt rau de la ele - imi produceau un fel de arsuri si o senzatie puternica de nod in gat, f neplacut. Banuiala mea este ca nu digeram cum trebuie celuloza din frunzele verzi (ori poate nu blenduiam amestecul destul de bine?) Din pacate de atunci am renuntat la ele si am continuat numai cu sucuri obtinute la storcator.

In rest... astept cu interes si restul schimbarilor in bine :)

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sat Sep 10, 2011 11:56 am 

Bine ai venit :)

Toate smoothieurile aveau acelasi efect, indiferent de ce fructe sau verzituri foloseai?

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sat Sep 10, 2011 4:56 pm 

Buna Anca!

Da, de la toate smoothieurile ma simteam rau. Foloseam varza kale, spanac sau frunze de telina in amestec cu banana sau mai rar cu mango. Ingredientele astea le-am folosit prin rotatie timp de vreo luna de zile si beam o data sau de doua ori pe zi. Apoi am inceput sa ma simt rau, si a trebuit sa mai treaca vreo saptamana pana sa-mi dau seama exact de la ce, timp in care simptomele se tot inrautateau. Spre final aveam aceasta senzatie si nodul in gat pe durata intregii zile, chiar si noaptea, indiferent ce mai mancam. Mi-a trecut incet incet dupa ce am renuntat la smoothies, dar pe moment, speriata de simptome, am adaugat in meniu niste cartofi copti si orez. Ai idee ce sa fie.. oare ce faceam gresit? Nu sufar de nici o afectiune la stomac, din cate stiu eu!

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sun Sep 11, 2011 6:22 pm 

Din cate stiu eu, combinatia frunze / fructe nu e ok pentru stomac.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Thu Sep 15, 2011 4:56 pm 

Buna Anca,

S-ar putea sa iti fie rau de la green smoothie din cauza acidului oxalic prezent in cantitate mare in spanac si in cantitate mai mica in kale.
Corpul tau a inceput sa dezvolte o reactie de "nod in gat" pentru ati atrage atentia ca nu mai vrea. Suparari ale stomacului este o reactie la acidului oxalic.
Incearca green smoothie cu frunze ce nu contin acid oxalic.

Da-ne un feedback dupa ce ai incercat.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Thu Sep 15, 2011 8:41 pm 

Multumesc pentru informatii!

Despre combinatia frunze / fructe exista, asa cum stiti, mai multe pareri. Am sa fac un experiment sa elimin fructele, sa vad daca se simte vreo diferenta. Nu stiu cum o sa ma imprietenesc cu gustul de smoothie fara banana... dar am sa ma gandesc la o solutie, vreo frunza de busuioc ceva pentru parfum.

Continutul de acid oxalic din plante e o ipoteza interesanta, vreau sa ma documentez mai mult despre asta. Am observat ca salata, leurda, rucola, loboda si alte verzaturi nu-mi fac nici un rau si le mananc zilnic in salata.

Testez si raportez! mixed43

Report this post
 Profile  

PostPosted: Fri Sep 16, 2011 11:16 am 

Eu nu suport smoothi-urile doar cu frunze... mi se par atoase si neplacute la gust...
Defapt eu am renuntat la smoothi-uri de ceva vreme... pe la inceput imi faceam pt ca nu stiam ce altceva sa mananc.... Acum mananc frunzele in salate. Imi fac o salata cu tot soiu de frunze si un sos special (zeama de lamaie, sare de mare, ulei de masline, spirulina) si bag mare cu multa pofta. Si fructele le prefer intregi cat mai netaiate :)

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sat Sep 17, 2011 11:12 am 

Lucaxel, si reusesti sa mananci destule verzaturi in salata intr-o zi? Acum le mananc si eu doar asa, problema mea e ca nu pot sa mananc cantitati mari de salata deodata, si smoothie-urile asta rezolvau... scapam de 'mestecat' o cantitate mare de frunze relativ rapid. Acum fac suc din frunze uneori, amestecat cu mere de exemplu e f bun, dar cu raportul munca la spalat / cantitatea obtinuta / cantitatea aruncata e dezamagire mare...

Hei, si-am incercat si eu cu spirulina in salata de ieri seara, a fost chiar bun! yummy :droll:

Report this post
 Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ]  Go to page 1, 2  Next