It is currently Thu Jun 29, 2017 3:17 am

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Hey!
PostPosted: Sun Aug 28, 2011 2:46 pm 

Salutare!

Eu sunt Bogdan :D
De loc sunt din Hunedoara, dar locuiesc de 2 ani in Timisoara, fiind student. Trebuie sa recunosc faptul ca inca nu sunt raw-ist...
De curand am ajuns la informatii legate de raw si altele. Incerc sa imi schimb stilul alimentar, dar gradual. Deocamdata mananc de toate, de la mancare "normala" la legume, fructe, seminte, nuci etc.
Sper sa nu imi fie prea greu, financiar vorbind, avand in vedere ca sunt student.

Voi avea nevoie atat de sprijin cat si de informatii despre retete simplu de realizat :)

PS: Astazi mi-am pus niste susan la inmuiat, deocamdata, si vreau sa vad daca incolteste si ce gust are. Sper sa imi iasa si sa nu fac prostii :lol:

Report this post
 Profile  

Post subject: Re: Hey!
PostPosted: Sun Aug 28, 2011 7:00 pm 

Bine ai venit. :)
Acest mod de alimentatie e scump daca vrei tu sa fie asa. Daca mananci in principal alimente ce cresc in zona noastra, nu ar trebui sa ai probleme.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sun Aug 28, 2011 7:18 pm 

Mi se pare extraordinar ce ai decis sa faci, mai ales pentru ca esti student! Eu cand eram studenta eram adepta mac, kfc si vodka si foarte inconstienta in general la ce bagam in mine si cum imi bateam joc de sanatatea mea.
Si eu consider ca poti iesi foarte convenabil la pret (poate chiar mai convenabil) daca nu te arunci la ingrediente fancy - iar din cand in cand poti sa-ti cumperi un "treat".
Felicitari pentru alegerea facuta!

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sun Aug 28, 2011 10:07 pm 

ralucarer wrote:
Mi se pare extraordinar ce ai decis sa faci, mai ales pentru ca esti student! Eu cand eram studenta eram adepta mac, kfc si vodka si foarte inconstienta in general la ce bagam in mine si cum imi bateam joc de sanatatea mea.
Si eu consider ca poti iesi foarte convenabil la pret (poate chiar mai convenabil) daca nu te arunci la ingrediente fancy - iar din cand in cand poti sa-ti cumperi un "treat".
Felicitari pentru alegerea facuta!

Merci Raluca(presupun) pentru mesaj!
Repet si recunosc: inca mai mananc prostii :( ; de exemplu acum 2 zile am manca o shaworma... dar incep sa introduc in alimentatia mea: legume, fructe, usturoi, etc, care pana acum nu existau DELOC; iar in 1-2 saptamani sper sa trec complet pe raw food...

Khaarsha wrote:
Bine ai venit. :)
Acest mod de alimentatie e scump daca vrei tu sa fie asa. Daca mananci in principal alimente ce cresc in zona noastra, nu ar trebui sa ai probleme.

Multumesc pentru sfat! Sincer asa si vreau sa fac tranzitia, de la ce mananc in prezent la legume si fructe autohtone, ca mai apoi daca imi permit si vreau sa iau si altele mai 'exotice' :)
Problema cu care ma confrunt acum e faptul ca in multe retete ai nevoie de blender... :(

Report this post
 Profile  

PostPosted: Mon Aug 29, 2011 8:17 am 

Un blender e o investitie care merita, din punctul meu de vedere. Eu am unul de putere mica, a costat aprox. 150 ron, dar sunt multumita. Totusi, pana sa il am, m-am descurcat bine cu un cutit si o razatoare. Chiar si acum, il folosesc mai mult pentru amestecuri de fructe sau pentru lapte(de nuci, migdale). In rest, tot cutitul e baza. :)

Report this post
 Profile  

PostPosted: Mon Aug 29, 2011 10:15 am 

Khaarsha, multumesc pentru sfaturi :)

Sper sa gasesc retete simple si atractive(pt mine) ca ma descurc destul de bine cu cutitul :P

Report this post
 Profile  

PostPosted: Mon Aug 29, 2011 6:56 pm 

Bine-ai venit, Bogdan! :) Si felicitari pentru intentii si incercari.
Retete simple cred ca gasesti destule prin sectiunea "Culinar", dar cele mai bune ies tot alea inventate de tine din ce gasesti prin frigider :droll:
In legatura cu cheltuielile, cele mai proaspete si mai hranitoare produse se gasesc tot in piata pe la babute (daca ai o sursa sigura cu atat mai bine). Verdeturi + legume + fructe = love, restul sunt mofturi :D
PS daca ai inmuiat susan decorticat, n-o sa-ti incolteasca. Incearca din cel cu bobul intreg, dar e amar (ai fost avertizat ;) )

Report this post
 Profile  

PostPosted: Mon Aug 29, 2011 10:00 pm 

Buna Gabriela!

Eu sper ca am susan bun, ne-decorticat... L-am cumparat din Carreffour de aici din TM. La gust simt si eu ca e amar dar imi e ok, ma refer la seminte.
Din cate spui tu, daca am bafta si incolteste, sa ma astept sa fie si mai amar? :-s

Report this post
 Profile  

PostPosted: Mon Aug 29, 2011 10:26 pm 

Nu stiam ca se gaseste susan nedecorticat in Carrefour, eu il iau de prin Plafar. Scrie pe el nedecorticat, e mai inchis la culoare?
E la fel de amar si incoltit si ne, dar conteaza cum il "dregi". Eu obisnuiesc sa fac un fel de tahini din el, adaugandu-i ceva zeama de lamaie, sare si chimen, apoi il bag la blender cu apa cat sa-l cuprinda si, eventual, putin ulei de susan sau orice ulei presat la rece ai chef. Il mananc cu lingura :droll:

Report this post
 Profile  

PostPosted: Mon Aug 29, 2011 10:34 pm 

Pe el nu scrie decat susan... m-am uitat. Culoarea e dechisa, aurie.
Sper sa fie bun si sa imi incolteasca :D
Deocamdata nu am blender asa ca trebuie sa ma orientez doar dupa retete fara blender :) salate

Report this post
 Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next