It is currently Sun Jun 25, 2017 6:42 pm

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Ce scuze aveti?
PostPosted: Sat Feb 26, 2011 1:24 pm 

Salutari,

Sunt nou in lumea raw.. Am inceput pin a vrea sa slabesc si mancam numai salata (rosii, castraveti, ardei, salata verde, masline.. etc) si apoi am inceput sa evit carnea (porc, pui, vita) dar raman in continuare un mare fan al pestelui: imi place somonul prea mult :) ! Apoi am exclus din dieta si grasimile, uleiul (acum consum ff rar ulei OLISANA din secara si samburi de struguri - are foarte multe grasimi nesaturate si putine saturate). Si brusc am inceput sa ma simt fenomenal si sa am o energie de imi venea sa zbor pe strada. Dar asta mi-a redus dieta numai la legume si fructe, si cum e iarna nu mananc decat rosii, ardei, salata verde, ciuperci, morcovi, ceapa, usturoi si cam atat... :)

Am descoprit forumul asta si brusc mi s-a largit dieta, d-abia astept sa incerc niste sarmale raw sau o supa de spanac. Am cateva sfaturi si o intrebare:
-> Cand mancati usturoi sau ceapa, taiati in doua (capatana sau ceapa intreaga) si scoateti partea verde din mijloc. Usturoiul ramane la fel de bun dar nu mai pica greu la stomac si nici respiratia nu mai e asa afectata si ceapa e mult mai buna fara partea din mijloc.
-> Ce scuze oferiti oamenilor care va intreaba de dieta?

Pe bune m-am saturat .. toti prietenii mei imi spun ca arat bine si ca am slabit (12 kile in 1 luna, ce-i drept) dar toti imi spun ca nu e sanatos/bine ca mananc numai legume crude. Innebunesc si daca initial am vrut sa le explic ce si cum, am renunatt cand am vazut cat de incapatanati sunt. O iau razna cand ii aud ca laptele de vaca e sanatos si bun (da pentru tine e ca doar esti cat o vitzel) sau ca am nevoie de carne ca proteina animalica e necesara(da frate baga tu in tine carne de porc la gratar cu smoala si grasimi saturate si lasa-ma pe mine sa rod morcovul din garnitura).

Ca scuze folosite am asa:
-> Tin o dieta sa mai dau jos cateva kilograme
-> Am probleme cu colesterolul si incerc sa mananc mai sanatos

Problema e de slabit am slabit, si asta cu colesterolul nu o pot tine toata viata.. Voi ce scuze folositi?

Report this post
 Profile  

Post subject: Re: Ce scuze aveti?
PostPosted: Sat Feb 26, 2011 2:02 pm 

Salutare :)

Și bine-ai venit.

După un timp se obișnuiesc oamenii și nu te mai întreabă nimic. Nu e nevoie să oferi vreo scuză - nu faci decât să prelungești o discuție inutilă din care nimeni nu se alege cu nimic. Mormăie ceva și schimbă subiectul, prefă-te că n-ai auzit etc :D. Dacă insistă (în general nu insistă) eu le mai zic că o să mănânc carne când o să mă îmbolnăvesc de la lipsa ei. Poți incerca chiar adevărul, că te-ai apucat de dietă să slăbești dar te simți așa bine că nu vrei să renunți.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sat Feb 26, 2011 3:58 pm 

odata trezit interesul pentru corpul fizic (felicitari, apropo !), pasul urmator vrind-nevrind este educarea "corpului emotional".
asta se traduce prin (in ordinea crescinda a dificultatii):

1. a REFUZA sa discuti PROBLEME INTIME cu cei pe care ii consideri incapabili sa aprecieze anumite subtilitati. optiunile tale in ce priveste dieta nu sint ceva NEGOCIABIL, nici macar cu prietenii.

2. a fi capabil de suficienta persuasiune incit sa "remorchezi" dupa tine o mare parte din cunoscuti. asta e o arta si se invata uneori in ani de zile. un prim pas ar fi sa le dai link la acest site, in felul asta beneficiezi gratis de "munca de convingere" prestata deja de altii, si arhivata pentru posteritate :). multi vor arunca un ochi dupa care vor incerca continuarea discutiilor CU TINE (ceea ce arata de fapt nivelul lor de interes pentru subiect) - trimite-i inapoi, sa comenteze aici - refuza sa te angrenezi tu personal in activitatea inutila si stupida de a le REPETA ce e deja scris aici, dar le e LENE sa citeasca.

2. in fine, cel mai "dureros" initial, a fi dispus sa-ti "pierzi" unii prieteni (posibil majoritatea), sau mai exact, sa realizezi ca cei pe care ii considerai prieteni sint de fapt doar "cunoscuti", si nu va leaga mare lucru, pentru ca in realitate aveti valori foarte diferite.

evident, lista e doar o schita provizorie si constituie doar o opinie.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sat Feb 26, 2011 4:07 pm 

Bine ai venit. :D
Io nu folosesc nicio scuza. :) Nu trebuie sa conving pe cineva de ceva. Las oamenii in pace. Nu le zic de carne si mancarurile gatite ca-s nasoale sau alte astea. Pur si simplu fac ce simt ca e bine pentru mine, pe restul ii las sa faca cum cred ei ca li se potriveste. Cei din jur accepta stilul meu si inteleg. Atat familia, cat si prietenii. Ba mai mult, pentru ca nu le-am bagat informatii pe gat si pentru ca au vazut ca ma simt bine, au inceput si ei sa manance mai multe "cruditati".
Daca te accepti pe tine asa cum esti, vei sti sa ii accepti pe ceilalti asa cum sunt ei. Cand ii acepti pe ceilalti asa cum sunt, te vor accepta si ei asa cum esti.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sat Feb 26, 2011 10:19 pm 

N-am nici o scuza ; nu ma simt datoare sa discut nutritie cu oameni care nu au studiat subiectul si n-au nici cea mai mica notiune de nutritie. Totul se rezuma : eu te accept pe tine asa cum esti, fa si tu acelasi lucru. Daca nu ma poti accepta, pentru ca nu imi pun in farfurie ce vrei tu, atunci rupem relatiile si fiecare cu farfuria ma'sii .
Nu ma simt datoare sa le dau lor raportul de ce manac diferit, cum manac si alte chestii care sa le dea lor motive sa ma ridiculizeze.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sun Feb 27, 2011 3:41 am 

Pai si cum raspundeti la intrebarea: Dar de ce mananci numai salate? Sa stii ca nu e bine cefaci iti trebuie si carne!
Ma simt exasperat!!!!! Azi am fost la un coleg de facultate si au mancat, va jur, slana cu ceapa numai pt ca eu le-am zis de grasimi saturate... Ma tot stresau sa mananc putina slana si eu ca un varf de suna nu imi face rau.... Oribil....

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sun Feb 27, 2011 4:18 am 

Raspund politicos si zambind cu toti dintii, ca nu doresc sa discut subiectul, pentru ca e o chestie personala. Si le spun ca nici eunu-i intreb de ce mananca carne si de ce au anumite preferinte culinare, motiv pentru care astept de la ei sa imi respecte alegerile. Ca nu-i priveste pe ei.
Iar daca ei dau dovada de nesimtire si lipsa de respect, continuand sa ma streseze cu mancarea, le multumesc pentru masa, companie,etc, ma ridic si plec. Ca nu mai am nici un motiv sa mai raman, ca sa fiu ridiculizata sau batjocorita de niste retarzi.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sun Feb 27, 2011 5:07 pm 

Eu spun ca am probleme de sanatate.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sun Feb 27, 2011 5:46 pm 

Io le zic ca nu mai tolerez proteinele animale, glutenul si mancarea gatita, pentru ca s-a obisnuit organismul fara...si nu mai au ce sa comenteze...Cu dieta lui fiu-miu e mai complicat, deocamdata toate explicatiile se bazeaza pe inventii: carne nu vrea sa pape, de la oua ii apar bube, lactatele ii provoaca colici...reactia? stupoare......

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sun Feb 27, 2011 7:48 pm 

Numai romanii au mania si lipsa de educatie de a se baga cu bocancii in sufletul omului si de a-l ridiculiza pentru ca e diferit. In 5 ani de cand am plecat din Romania, nimeni din cei intalniti nu s-a luat de mine ca sunt altfel : pur si simplu au acceptat-o ca atare si gata. In cel mai rau caz, ma intebau daca pot sa ma intrebe de ce mananc diferit. Si le spuneam "healthy reasons" si cu astase incheia orice discutie.
Fara isterciale, demonstratii, circ si interogatorii, sau incercarea de a demonstra ca ma aflu in eroaore.

Report this post
 Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ]  Go to page 1, 2  Next