It is currently Sun Jun 25, 2017 6:46 pm

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: post de 40 zile sau cum mi-am inceput anul
PostPosted: Mon Feb 03, 2014 7:15 am 

Pe 23 decembrie 2013 m-am pus pe postit si pe 1 februarie 2014 imi sorbeam fericita prima supa verde... Am ajuns la 40 kg de la 55; cu adevarat grele au fost ultimile 7 zile, cand deja imi digerasem cam toata grasimea depozitata pe sub piele si s-a petrecut o lichefiere a mucusului din plamani si limfa, eveniment in urma caruia am invatat sa scuip (sa flegmez).

In primele 30 de zile am mai sorbit ocazional ceaiuri (coada calului si menta), vitamina C in apa (L acid ascorbic) si am fost surprinsa sa vad cata energie aveam (ma plimbam fara probleme, imi placea sa fac mici treburi fizice prin casa cum ar fi sa dau cu matura, sa spal de mana haine usoare, sa ma fugaresc cu cateii....).

De mentionat ca pe tot parcursul postului am fumat tutun varsat (nu mult) mixed43 mai putin in ultimile 7 zile cand am lasat plamanii sa se curete si de atunci nu am mai fumat. Retrospectiv, m-a ajutat.

Redau mai jos jurnalul asa cum l-am tinut de-a lungul postului:

24 dec. dimineata ma trezesc vesela; s-ar putea sa contribuie la asta faptul ca stiu ca nu am treaba de facut...fasting privileges, deh.
23.20 : m-am cuplat la pamantare cu doua degete si dupa cateva minute de la contactul prelungit cu pielea, am inceput sa simt furnicaturi in ambele maini si o pulsatie; senzatia a disparut dupa o vreme. Misto! Le trebuie musai si la plante!

25 dec. batai neregulate de inima dimineata, poate si pe fond emotional. Energia e in crestere, salt enema awesome! Pe seara a inceput sa ma doara genunchiul problematic si persista. Am stat impamantat toata noaptea si m-am trezit pain free!

26 dec. diminetile observ ca inima bate usor neregulat si respir mai greu; ceaiul il beau dimineata si ma calmeaza.

27 dec. dureri minore in articulatii, la cotul si genunchiul stang.

28 dec. dureile au disparut, poate si datorita impamantarii. Acum am o zona sensibila in cerul gurii care doare cand il ating cu limba. Energia e pe plus. Seara ma mai gandesc la mancare. E prima noapte in care visez mancare.

29 dec. Am baut ceai de patrunjel, buuun. Pe la 5 dimineata m-am trezit cu dureri ascutite in stomac care s-au retras dupa vreo 40 min. timp in care am stat in capul oaselor si am baut o gura de apa cu bicarbonat de sodiu. Dureri, durei : )

30 dec. 1 ian. Energia se mentine pe plus, greata ocazional si foarte rar, in rest all is peechy! Happy new 2014!

2 ian. Drum pana in oras si la baie, not a good idea, m-am intors mai nervoasa si baia prea fierbinte intr-o camera fara geam mi-a taiat respiratia. Am slabit dar energia se mentine.

3 ian. Low energy. M-am intors din oras cu pofte. Muzica +fum vad ca ma incarca misto.

4 ian. Energia a revenit la normal. A tecut dururerea din cerul gurii, care banuiesc ca era candida.

5 ian. Imi simt muschii gambelor un pic slabiti, ca dupa o febra musculara. Beau ceaiuri de coada calului, ocazional menta; iau bor si magneziu. Mi-au aparut cateva cosuri in zona fetei. In rest energia se mentine surprinzator pe plus (pot sa ridic chestii mai grele de exemplu).

6 ian. Azi nivelul de energie e mai scazut. Au mai aparut cosuri, m-a insotit somnolenta toata ziua.

8 ian. 50 kg. Stare buna, claritate, secretul este sa dorm scurt pe parcursul zilei pentru a regla nivelul de energie.

9 ian. Detox in zona genitala, ceva scurgere rosu-maro + herpes.

10 ian. Ningeee! Dureri scurte si ascutite pe la ovare; good energy!

11 ian. Ma insoteste in permanenta un gust dulce in gura. Clisma cu bicarbonat si sare; all good.
12 ian. 45 kg, energy up! Simt nevoia de un ceai amar; ma simt mai bine dupa clisma.

13 ian. Am capatul colonei inflamat si dureros; am mai patit asta mai demult si a trecut de la sine in cateva zile; suspectez ca e de la dormit direct pe os, de cand nu mai am grasime ca si coating; adica nu mai pot dormi in nici o pozitie dar azi mi-am pus perne peste tot sub mine si e mult mai ok. Am mirosul mai sensibil; energie mai low azi, dorm mai mult si sunt usor demotivata sa actionez vs. sa conserv energia.

14 ian. Intepaturi in ficat, minore dar intinse pe parcursul zilei de ieri seara. Am baut vitamina c si am gasit-o tonica si mi-a curatat gatul. Nu mai vreau ceaiuri.

18 ian. De doua zile cand ma trezesc respir cu dificultate; de ieri am incetat sa mai fumez tutun si am inceput sa flegmez mai des.

19 ian. Ma odihnesc in cicluri scurte pe parcursul zilei. Devin din ce in ce mai indiferenta la stimuli. Umflatura de la baza colonei aproape a disparut.

21 ian. Azi am pus germeni la incoltit si in rest m-am odihnit; dupa fiecare activitate trebuie sa ma odihnesc. Mici intepaturi pe la ficat, la inima, nimic de durata. Inca respir cu dificultate uneori, m-ar ajuta sa expectorez si sa scuip ce rezulta.

22 ian. 43 kg. Fumul imi da energie.

24 ian. Daca ma ridic mai brusc mi se innegreste privirea si trebuie sa ma sprijin de ceva cateva secunde pana trece. De cateva zile simt ca s-a acumulat mucus pe esofag in jos; initial credeam ca e acumulare de la plamani dar cred ca are mai mult legatura cu bila, pancreasul. Azi am simtit nevoia sa beau ceva amar si ceaiul de rozmarin parca m-a mai curatat.

25 ian - 1 feb. Flegmez foarte des, mai ales dimineata cand ma ridic in capul oaselor. Am baut apa cu sare si mi-am indus voma, ceea ce mi-a curatat stomacul si esofagul de flegma dar m-a last cu un reflux de acid care imi provoaca durere de stomac si senzatie de voma. Il calmez scuipand si band putina apa cu bicarbonat. Zile grele.

1 feb. PRIMA MASA!!! Supa verde (patrunjel, marar, frunze de morcov) + galbenus de gasca + un strop de smantana + clementina, mar, kiwi + o gura de miere. Toate au un gust indescriptibil de bun (nu sunt chiar optime dar deh!!)

Grija de acum la orice bag in gura. Prioritatea este sa mentin o dieta keto cat mai lipsita de toxine, of course! Am in plan un mic acvariu cu spirulina vie imbogatita cu minerale (zinc, germaniu, argint etc). Postul mi-a schimbat perceptia despre gust iar 'dialogul' mental ce l-am avut cu POFTELE in momente cheie din timpul postului a fost foarte revelator; un moment de purificare si apoi reconstructie CONSTIENTA echivaleaza cu un soi de nastere, adica exact asa cum ma simt acum!! Va recomand!

Report this post
 Profile  

Post subject: Re: post de 40 zile sau cum mi-am inceput anul
PostPosted: Fri Feb 07, 2014 3:53 am 

Data viitoare ar fi bine să ții post doar cu apă și fără tutun.

Prima masă a fost cam copioasă, mă bucur că nu ai pățit ceva ținînd cont de lungimea postului și de consistența și complexitatea mîncării.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Mon Feb 10, 2014 11:42 am 

.ushna. te rog sa pui si la acest link http://cirys.wordpress.com/ marturia ta pe fiecare zi de post
Multumesc.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Wed Feb 12, 2014 7:57 pm 

Intrebarea mea este cum ai reusit sa te conditionezi mental pentru o asemenea realizare? Si cum ai reusit sa NU cedezi si sa treci peste momentele de ispita? Sunt foarte interesata de raspuns. Oricum, felicitari.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Fri Feb 14, 2014 9:00 pm 

A fost un test de vointa si pentru mine :)) Motivatia principala a fost dorinta de a 'scapa' prin post de straturi de toxine acumulate de-a lungul vremii printr-o alimentatie inconstienta si nici o ispita nu poate sa se substituie unui astfel de scop. Aveam momente cand ma gandeam intens la mancare, am rememorat chiar anumite retete ce mi le facea mama in copilarie si pe care, de altfel, le uitasem; semn clar ca am o minte nedisciplinata inca... Recunosc ca m-a ajutat si tutunul. Laura, te gandesti sa tii si tu?

Report this post
 Profile  

PostPosted: Tue Feb 18, 2014 4:19 pm 

Ha ha, eu ma gândesc la un post de durata o data la 2-3 săptămâni dar nu-mi reușește niciodată. In a treia zi am o stare de slăbiciune extraordinara, simt voința cum se prelinge pur si simplu din mine si ma transform într-o leguma. Nu renunț insa, mai incerc. Ceea ce ai reusit tu mi se pare extraordinar. Felicitari.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sat Jul 26, 2014 7:51 pm 

Reply la propriul meu post dar deh. Si eu sunt in ziua 11 de post negru dar fara ceaiuri doar cu apa.

Intrebarea mea este - pentru acvariul cu spirulina, daca ai realizat proiectul de unde ai luat cultura de spiruluina/ clorella de inceput? Ca eu nu sunt 100% sigura ca spirulina pe care mi-o iau de la magazinul naturist nu e prelucrata termic peste 40 grade si moarta. Ceva sugestii?

Report this post
 Profile  

PostPosted: Mon Jul 28, 2014 3:28 pm 

Felicitari pentru progres, mai esti in post? Sunt de acord cu posturile intermitente, ca principiu, o zi pe saptamana promoveaza sanatatea; nu ma pronunt cand vine vorba de un post de durata la 2-3 saptamani asa cum sugerezi, trebuie sa mai citesc.
Cultura de spirulina de care vorbeam este vie si am luat-o de pe internet. La scurt timp a murit insa, luminile ce le aveam nu au fost pe frecventa potrivita; voi incerca din nou curand.
Stiu ca fermele artizanale din sudul Frantei practica o forma de uscare a spirulinei prin ventilatie, sub 40 grade. Un exemplu: http://www.spiruline-fr.com/BOUTIQUE/tarifs.php

Report this post
 Profile  

PostPosted: Fri Nov 07, 2014 12:03 am 

Vreau sa va intreb si eu cei care tineti post. Voi in acest timp mergeti si la servici? Tare mult mi-as dori sa tin si eu 40 de zile de post. Dar mereu intrerup doar dupa 2-3 zile. Eu merg la servici si e si stresant. Si ma mai confrunt cu gustul rau din gura si mirosul care-l emana. Eu socializez la servici si n-as vrea sa-mi miroase gura. Ar fi tare neplacu. Vreau sfaturi. Multumesc.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Wed Nov 19, 2014 3:16 pm 

Da, se poate merge si la servici, daca ai job de birou. Grija doar cu ametelile, sa nu faci miscari bruste.

Pentru gustul neplacut ce vine din stomac, poti tine in gura un betzigas de scortisoara cand esti in public.

Report this post
 Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next