It is currently Thu Jun 29, 2017 3:29 am

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: Fara carbohidrati
PostPosted: Sun Oct 27, 2013 8:44 pm 

Am revenit cu cateva semnalari in urma experentelor raw vegan iar in ultima vreme mai putin vegan si cat de cat raw.Precum scrisesem in ultimul post ca ma doare rau in partea dreapta fierea dar si mai jos.In urma unui regim raw vegan de maxim 2 sapt durerile se diminuasera insa slabisem la 38 de kile.precizez ca mancam f putini carbo.inainte de asta am fost vegana cu mici intreruperi cativa ani in care am slabit destul de mult.
Din pacate am ajuns la doctor deoarece cele 38 de kile incepuse sa ingrijoreze persoanele din jurul meu.In urma analizelor mi-a iesit fierul ff scazut ,un inceput de gastrita,un intestin subtire iritabil, o bila lenesa si amenoree secundara.Sincer la ce dureri aveam credeam ca este ceva mult mai grav.Mi s-a spus ca nu isi explica acele dureri si s-ar putea sa fie ceva pe fond psihic.Mi-a zis ca trebuie neaparat sa incep sa mananc produse de origine animala dar si gatit.Nu mi s-a interzis niciun aliment cu exceptia celor prajite si condimentelor picante.Mi s-au dat si medicamente si vitamine.Pana la urma am facut cum mi-a zis doctora si am introdus in alimentatie aproape toate alimentele in decurs de o luna.Am luatsi pastilele si totul a fost ok.durerile au disparut aproape complet.M-am mai linistit si psihic, m-am ingrasat cam 12 kile in doua luni.Pot spune ca m-am simtit chiar bine nemaiavand restrictii culinare.Dupa ce nu am mai luat pastile au reinceput durerile.Pot spune ca mancam si carbohidrati cum ar fi fructe cereale dar si dulciuri.Eram destul de constienta ca imi fac rau insa treceam si printr-o perioada mai dificila si cu greu am inceput sa renunt din nou la carbohidrati.De o luna chiar am renuntat la orice fel de zahar.Imi dau seama ca nu ai cum sa renunti putin ci doar total.Cum gusti putin zahar iti vine sa mananci intruna.DIn pacate nu mai sunt raw si mananc alimente si de origine animala.Poate asta nu pare tocmai ok pe acest forum insa este alegerea mea momentana.Poate cine stie nici nu ar mai fi bine sa fiu pe acest forum din aceasta cauza insa simt nevoia sa exprim avest lucru si sa spun ca este probat pe pielea mea.Cu cati carbo mai putin mananc cu atat de bine ma simt.Insa este ffffff greu sa rezisti asa in ziua de.azi.O sa revin cu un alt post in care o sa exprim cum alte aspecte ce nu tin de alimentatie mi-au influentat corpul.

Report this post
 Profile  

Post subject: Re: Fara carbohidrati
PostPosted: Mon Oct 28, 2013 11:31 am 

ti-au spus sa maninci produse de origine animala pentru fier (ma refer la carne).
exista surse vegetale de fier, dar asa functioneaza medicina de turma din ziua de azi :P

Report this post
 Profile  

PostPosted: Fri Nov 01, 2013 1:59 pm 

Mda...doctora mi-a zis ca trebuie neaparat sa mananc carne si mi-a zis ca daca mai slabesc mult
o sa ma " hraneasca" cu un tub .Sincer m-a cam speriat chestia asta.Acum de o luna de zile am incercat pe cat posibil sa mananc cat mai multe grasimi vegetale dar mananc si lactate si carne.Dulce nu mai mananc deloc si nici nu simt nevoia.Pot spune ca greutatea s-a mentinut in toata aceasta perioada, mai mult decat atat am avut si forta necesara de a merge la sala din nou.
Alte aspecte pe care le-am " lucrat" in tot acest timp:
1.Mi-am propus sa fiu cat mai pozitiva indiferent de situatie , sa vad partea buna a lucrurilor si mai ales toleranta fata de alte persoane si obiceiurile lor.Tin sa spun ca este o schimbare majora faptul ca am inceput sa gandesc cat mai pozitiv.
2.Odihna:inainte destul de neglijata chiar foarte...acum o prioritate.Somnul inainte de ora 24 este sfant.Ma simt mult mai bine dormind cel putin 8ore.De asemenea dupa.amiaza cand mai acum mai iau o pastila denumita " pui de somn".Face minuni.
3.Activitatea fizica: exercitiile fizice cu propria greutate, exercitiile de streching ajuta la detensionarea organismului f mult.Cel putin eu daca nu fac ZILNIC nu ma simt bine.
4.Discutia cu cineva care sa te inteleaga si sa te sfatuiasca sa iei cea mai buna alegere pentru moment.Conteaza mult sa ai un sustinator , sa te ajute la nevoie .
5.Informarea: la acest capitol sunt putin in urma insaimi doresc cat mai mult sa o iau pe o cale pozitiva, sanatoasa si benefica pentru fizic si psihic.Durerea e un semn ca trebuie sa schimbi cevaiar boala e un semn ca trebuia sa schimbi ceva, ai avut sansa sa schimbi dar nu ai vrut constient fiind ca poti.
Poate gresesc sau nu urmand acest drum insa ma simt din ce in ce mai bine fizic dar si psihic iar asta da puterea de a merge mai departe sperand ca intro zi sa ii pot ajuta pe altii cu aceleasi probleme.
Sufletul trebuie si el hranit, nu e asa?

Report this post
 Profile  

PostPosted: Thu Nov 07, 2013 9:39 am 

asta vara am avut ocazia sa maninc o luna si jumatate zilnic dimineata prinz si seara salata verde, spanac si stir din gradina, au crescut ca in gradina ursului, practic ne-au invadat gradina si era pacat de ele sa nu le mancam, bio si crescute de noi (salata si spancul), am mincat cit a incaput, aveam impresia la un moment dat ca o sa ne creasca in loc de urechi frunze verzi :))

am facut analizele singelui dupa acea luna si jumatate (control de rutina, pe care il fac de doua ori pe an) si pentru prima data in ultimii zece ani mi-a iesit fierul cu 50% mai mult decit normal! in mod clar verdeturile au fost "de vina" deci nu e nevoie de carne sa scapi de anemie...

Report this post
 Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ]