It is currently Sun Jun 25, 2017 6:37 pm

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: Cum fac sa fie bine?
PostPosted: Sun May 19, 2013 11:09 am 

...ca sa nu fie rau, vorba aia.

As avea si eu niste nelamuriri, intrebari.
In urma dietei ketogenice(sau aproape)tinuta aproape doua saptamani mi-am dat seama
de beneficii in ceea ce priveste starea de sanatate insa m-am si cam speriat, ce-i drept si
am renuntat.Am renuntat in sensul ca m-am speriat ca am slabit si mai mult decat eram deja
adica 42 de kile(160cm) aveam, ajunsesem la 39 si continuam vertiginos scaderea spre 38.
Eu inteleg intr-un fel ca trebuie eliminat,,jegul,, cum ziceti voi insa chiar a fost ciudat sa slabesc mai mult.
Nu am avut vreo pofta de dulce sau ceva de genul insa chestia asta cu slabitul ma da peste cap.
As vrea sa tin un post negru insa iar mi-e frica ca o sa slabesc si cine stie ce se intampla cu mine.
Sincer, daca tin post negru...cred ca slabesc la 25 de kilograme....??? :|

Am niste pietre la fiere care as vrea sa le elimin insa cred ca prin aceasta dieta nu ar fi posibil(desi
cand eram in cele doua saptamani crizele de bila se ameliorase, culmea, desi consumam mai multe grasimi-ar putea sa imi explice si mie cineva treaba asta?).
Pana la urma cred ca voi ajunge la interventia chirurgicala pentru ca nu am curaj si nici nu stiu ce anume sa mai incerc.

Am introdus in alimentatie legume fierte, la abur, putine leguminoase si f putine fructe acre.
Desi drept sa spun, de fructe, de zahar mi s-a cam luat dupa acest experiment.
De asemenea, problemele cu pielea au reinceput pe fata si maini.Ma mananca pielea
chiar mai rau ca inainte.Acum sunt la fel ca inainte:adica cu pielea cu probleme,crize de bila
insa oarecum confortabil.Mi-e teama sa revin pe keto,
avand in vedere problemele de bila cat si faptul ca voi continua sa slabesc(pana cand???????)
desi ma simteam bine si se vedeau niste rezultate.
As vrea niste sfaturi concludente si la obiect daca se poate,
avand in vedere si problemele de bila de care as vrea sa scap o data.
Ma aflu intr-o situatie foarte urata si fara speranta. :cry:

Daca ati mai trecut si voi prin situatii asemanatoare, astept cu interes un raspuns

Report this post
 Profile  

Post subject: Re: Cum fac sa fie bine?
PostPosted: Sun May 19, 2013 12:00 pm 

dupa cum spui singura, ce s-a intimplat este ca te-ai speriat atunci cind a inceput detox-ul.

dupa cum vad eu lucrurile, ai doar doua optiuni:

1. fie actionezi cum iti dicteaza 'frica' si nu cred ca e cazul sa detaliez unde-o s-ajungi

2. fie aplici tehnica corecta de detoxificare prin ketoza care implica in primul rind o atitudine psihica 'talibana', adica o hotarire de neclintit, caz in care, initial o sa-ti fie chiar mai rau decit ai descris, dar cind se va termina, te vei bucura de efectele pe care iarasi, nu mai este cazul sa le detaliez.

referitor la intrebarea 'cit o sa mai slabesc', raspunsul este: CIT E NEVOIE, asta stie doar organismul tau. ce pot sa-ti spun este ca n-o sa mori, si ca veni cu siguranta momentul in care organismul se va opri din slabit si va incepe sa acumuleze masa, cu conditia sa-i furnizezi atit continutul de nutrienti necesar (proteina in cantitatea ideala, vitamine, minerale, si evident grasimi) cit si stimulul fizic pentru acumularea masei, adica efort care sa 'justifice' din punctul sau de vedere (al organismului) necesitatea de a 'acumula'. de asemeni, permite-ti sa dormi cit de mult 'simti', culcindu-te regulat la apusul soarelui (cum nu mai e lumina pe cer, tusti in pat), si fa ceva pentru oxigen (ori te muti in padure, ori macar achizitioneaza sau construieste-ti un aparat de ozonare a aerului).

cam asta este opinia mea.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sun May 19, 2013 8:59 pm 

Spirala, daca te operezi, iti creezi singura o sursa de complicatii mai mici sau mai mari si.. pe viata. Nemaiexistind colecistul, fierea nu va mai avea unde sa se colecteze si va picura in continuu, picatura dupa picatura, in acelasi loc din intestin. Nu-i greu de imaginat in ce fel va eroda, in timp, si ce se poate intimpla. Plus ca nefiind niciodata suficienta cantitativ (cind exista colecistul, se varsa complet in timpul digestiei, procurind o cantitate mare de fiere), nu vei mai avea in veci digestie completa.
Iata linkul cu procedura prin care elimin pietre inca din decembrie, si am trecut prin toate variantele si complicatiile, inclusiv mi-am blocat complet fluxul biliar. Dar n-am murit, ca sa vezi :) ci doar am repetat procedura si totul a fost ok. Orice intrebari ai, iti raspund cu placere. N-ai nevoie decit de 130 ml ulei de masline, 130 zeama de lamiie strecurata si 4 linguri de sare amara (sfatul meu e s-o cumperi de la farmaciile veterinare, costa infinit mai putin decit la cele umane si e ambalata in pungi de jumatate de kilogram).
the-liver-and-gallbladder-flush-t21.html

Report this post
 Profile  

PostPosted: Mon May 20, 2013 8:12 am 

Va multumesc mult pt raspunsuri.
Sper sa o iau pe calea cea buna , imi doresc.
Cat despre alimentatie, nici macar nu am alta sansa decat o alimentatie spre keto, nu mai suport orice altceva(corpul reactioneaza foarte urat la mancarea gatita oricat de natural, la zaharul natural din fructe nu mai zic).Nici daca as vrea sa revin pe o dieta ,,normala,, nu mai poate organismul.Reactioneaza foarte urat:imi apar bube pe fata ,scalp, si maini(este teroare zici ca am raie), imi crapa buzele(de cand ma stiu am buzele crapate NON STOP ORICE AS FACE),ma doare ingrozitor fierea daca mananc gatit si dulce, agitatie etc.Ce-i drept, de ingrasat, ma ingras nu e problema.
Cat despre dormit: la maxim ora 10 ma culc si asta doar cu ceai de valeriana sau lavanda.Aveam probleme mari de tot si cu somnul insa de vreo luna am reusit sa il reglez.Cred ca si asta si-a pus amprenta asupra sanatatii mele.
O sa va tin la curent in timp cu noile manifestari.
Claude, multumesc, am auzit si eu de chestia asta.Deocamdata imi este teama sa incerc asa ceva.O sa o iau incet, cu documentatie si sper sa reusesc.Vreau sa reusesc.Numai bine va doresc si sanatate la maxim.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Mon May 20, 2013 12:38 pm 

Sigur, documentarea este esentiala. O sursa utila este cartea lui Andreas Moritz, `Scapa de pietre la ficat si bila`, e cel mai complet material din domeniu. Gasesti raspunsuri la orice intrebare care ti-ar veni in cap in legatura cu acest subiect.
Iata un link:
http://www.libris.ro/medicina-pentru-to ... 09692.html
Am gasit chiar acum pe blogul Oliviei Steer ca si ea s-a apucat de procedura asta din luna februarie. Deci se pare ca si crudivorii mai vechi au ce elimina (din moment ce nu i-a fost suficienta o procedura ci inca le face, lunar).
Multa sanatate si s-auzim de bine!

Report this post
 Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ]