It is currently Thu Jun 29, 2017 3:15 am

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 28 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Cum fac tranzitia spre keto?
PostPosted: Wed May 08, 2013 9:53 am 

Am tot citit pe acest forum despre dieta ketogenica si mi se pare cel putin interesanta, mai ales ca in urma experientei personale mi-am dat seama(mi-a luat ceva timp) ca zaharul chiar imi dauneaza.
Sunt raw-vegana intre ghilimele de vreo 2 ani...cu multe intreruperi.Mult prea greu am reuntat la mancarurile nocive precum fast-food, dulciuri comert etc.Apoi greu am renuntat la lactate.Apoi a fost greu sa renunt la cereale.Mi s-a parut cel mai greu sa renunt la cereale. :cry: Apoi a urmat mancarea gatita vegana gen: fasole, cartofi, linte, mazare, legume la aburi etc.De asemenea am ajuns la limita si cu tot felul de retete raw: combinatii de dulciuri raw de tot felul(mi s-a luat), tot felul de combinatii ciudate.In ultimele luni am mancat preponderent raw vegan, alimentele cat mai simple, exact asa cum sunt de la natura fara prea multe condimente si combinatii cel putin ciudate.Mai mananc , ce-i drept rar, cate ceva vegan, gatit la abur.In ultima vreme am consumat foarte multe fructe(orice fel de fructe:mai des: portocale, gref, banane, ananas, fructe padure etc)
Avand si niste probleme de sanatate cu bila, stomacul si ovarele mi-am dat seama ca problemele s-au ameliorat cu dieta raw-vegan insa nu au disparut in totalitate, insa de la prea multe fructe mi-am dat seama ca o iau iar de la inceput cu problemele iar crizele de bila apar.
Ideea este cu fructele: cu cat mananc, cu atat mi-e mai foame, dupa 2 ore te lesina stomacul, simti ca nu mai ai deloc energie si iar bagi dulce.Energie iti dau imediat, chiar o energie atomica care mie una nu prea imi foloseste avand in vedere ca muncesc pe scaun.
De altfel in timpul liber fac multa miscare sa consum aceasta energie.De altfel sunt si prea slaba:42 kile la 160cm.Mi se pare prea putin si nu ma simt deloc bine in pielea mea. medium12
Am experimentat in mai multe zile(cate o zi, nu mai mult) sa nu gust chiar deloc zahar.Mi s-a parut imposibil si de neconceput.
Lipsa de energie totala si moleseala totala.Drept urmare, am renuntat desi in interior ma simteam bine.

De vreo saptamana aproape am inceput sa nu mai mananc fructe sau orice inseamna dulce(gen morcov,sfecla, miere,gulie etc), desi legume am mai consumat(gen castravete,ridiche, rosie, insa prea putin).
si tin sa spun ca m-am simtit TERIBIL de lipsita de orice forma de energie. :?
Alte constatari:
-simteam si inca mai simt un somn non-stop, la orice ora din zi
-durere de cap aproape continua, la un mod la care nu am mai simtit in viata mea: nu este o durere mare insa e un fel de durere ca si cum fizic ceva se intampla in capul meu, un fel de tensiune care se descarca
-abia mai puteam sa ma misc in unele momente pentru a face lucruri simple :cry:
-constipare.e normal sa te constipi?
-nu mai simteam senzatia aceea dubioasa de foame la fel cand mancam fructe, chiar ma si miram cum se nu simt ca imi este foame, de exemplu dupa vreo 5 ore
-ciudat(mult prea ciudat) dar nu simteam vreo nevoie de ,,ceva dulce,, desi eu ma asteptam sa poftesc imediat la dulce
-vroiam sa mananc cat mai multa lamaie(desi si inainte mancam insa acum s-a dublat cantitatea)
-durerile de bila s-au diminuat considerabil.aparent am o bila prea lenesa
-ma simt mai bine in interior
-in exterior nu vad schimbari majore, desi as vrea sa stiu daca pot scapa o data de acnee care ma macina de ani intregi
-nu mai fac miscare prea multa, energia incerc sa o canalizez cat mai util(sper)
-in primele zile m-am simtit chiar teribil: eram prea lesinata, nu mai puteam sa ma misc, aproape am zacut si am simtit greata,
dupa vreo saptamana am inceput sa mai prind putina energie si simt ca imi intru intrun normal, oarecum.Acum nu stiu ce ,,normal,, o sa ma astepte mai departe. :shock:

Ce anume am mancat(a se tine cont ca am trecut brusc de la zile intregi in care consumam doar fructe):
-lapte de seminte canepa inmuiate
-lapte de nuci inmuiate
-lapte seminte de dovleac inmuiate(tin sa precizez ca imi pica mai bine sub forma de lapte decat consumate asa)
-avocado cu lamaie
-frunze verzi la greu si variate:spanac, stevie,frunze ridichi, salata verde, salata romana etc(le fac in salata sau suc verde).chiar imi plac frunzele verzi
-salatele cu frunze verzi le-am preparat cu multa zeama de lamaie, ulei masline sau floarea soarelui, sare si mult patrunjel
-am introdus si cateva galbenusuri de ou(deocamdata fiert pe jumatate-am mancat intr-o zi si albusul si imi venea sa vars).
-ulei de cocos: maxim 3 lingurite pe zi si consumat separat de orice altceva: mi se pare prea gretos.apropo eu il prepar in casa: este bine sau trebuie luat din comert(nu de alta dar mi se pare prea costisitor)
-cateva alge-nu prea imi plac(mai deloc)
-am mai strecurat si cateva ridichii, castraveti si rosi insa in cantitati f mici
-ceapa verde

Am si eu nistre intrebari(chiar as aprecia sa ma ajutati cu sfaturi mai detaliate daca se poate)
1.Ce alimente sa mananc concret?Vreau exemple cat mai multe si variate.
2.Ce inseamna dieta ketogenica si ce beneficii imi poate aduce daca o urmez sa zicem cel putin cateva luni?
3.Ce ar trebui sa elimin din alimentatie cu desavarsire?
4.O sa ma pot ingrasa?
5.Este sustenabila pe o alimentatie cruda vegana?Chiar nu pot sa introduc niciun fel de produse animale, mai mult decat galbenusul(am oua de la bunici, de tara).Mi se face efectiv sila de produsele animale.
6.Pot sa fac cu timpul miscare: gen plimbat bicicleta, role, sala, gimnastica?Chiar imi place sa fac miscare si ador sentimentul de dupa insa de cand ,,fara zahar,, aleg sa merg mai mult pe jos ca miscare.

Daca mai vreti sa veniti in completare cu orice altceva, mi-ar fi de un real ajutor si chiar imi cer scuze ca am scris un adevarat roman.(nu e roman, e viata unui om care se afla in cautari sa afle ce este mai bine pentru a ajunge la o impacare cu propriul organism) medium100

Report this post
 Profile  

Post subject: Re: Cum fac tranzitia spre keto?
PostPosted: Wed May 08, 2013 1:46 pm 

O salata de marar + patrunjel + seminte canepa + suc lamaie + eventual si spanac + uleie masline.
In general chestiile verzi sunt cele mai bune, fiind cel mai aproape de soare.
Spirulina si chlorela...polen (crud...ala de la congelator)...

PS:Pentru greutate Brian Clement recomanda obligatoriu exercitii cu greutati pentru oase sanatoase si cresterea masei musculare de 3 ori pe saptamana.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Wed May 08, 2013 5:34 pm 

spirala wrote:
Lipsa de energie totala si moleseala totala.Drept urmare, am renuntat desi in interior ma simteam bine.

pai, dureaza...

celula animala are 2 tipuri de metabolism, MUTUAL EXCLUSIVE (ori e laie, ori balaie, nu se amesteca): fie zaharos, fie ketogenic.
ca sa treci la metabolism keto, trebuie sa EPUIZEZI ZAHARUL. asta dureaza 3 zile in conditiile in care nu maninci (post). daca maninci, poate dura citeva saptamini.

DUPA CARE INCEPE GREUL: muschii trebuie sa invete sa arda grasimi, ceea ce poate dura 3-4 luni. la mine atit a durat , in conditiile in care caram la 4-5 zile rucsace de 30-60 kg cam 2 km in sus la 45 de grade (more or less, cifre scoase din burta).

de asemeni, trebuie sa iei in considerare ca metabolismul ketonic, nefiind fermentativ, necesita OXIGEN. eu m-am mutat la munte, cei care nu se pot rupe de oras ar trebui sa ia in considerare MACAR un ozonator si un filtru HEPA pentru aer conditionat.

Quote:
-simteam si inca mai simt un somn non-stop, la orice ora din zi

asta e bine, corpul se construieste in somn. sugestia mea e sa-ti FACI SOMNUL. chit ca dureaza o saptamina, doua, 3 luni. nu te scula din pat pina nu te plictisesti de somn.

Quote:
-durere de cap aproape continua, la un mod la care nu am mai simtit in viata mea: nu este o durere mare insa e un fel de durere ca si cum fizic ceva se intampla in capul meu, un fel de tensiune care se descarca

si asta e 'de bine', odata terminat detoxul o sa ai 'alt cap' :)

Quote:
-constipare.e normal sa te constipi?

da. maninci chestii mai 'asimilabile', prin urmare n-ai de eliminat chestii 'inutile' ca inainte. totusi, pentru un tranzit corect sint necesare fibrele, e unul din motivele pentru care se consuma frunze verzi cu nemiluita.

Quote:
-vroiam sa mananc cat mai multa lamaie(desi si inainte mancam insa acum s-a dublat cantitatea)

vit C...

Quote:
-in exterior nu vad schimbari majore, desi as vrea sa stiu daca pot scapa o data de acnee care ma macina de ani intregi

acneea e grasime care iese prin piele, iar grasimea ajunge acolo doar din zahar. grasimea mincata nu ingrasa.

Quote:
-am introdus si cateva galbenusuri de ou(deocamdata fiert pe jumatate-am mancat intr-o zi si albusul si imi venea sa vars).

albusul nu se maninca. doar galbenusul crud. si nu-l mai fierbe ca nu schimbi gustul DELOC. pur si simplu pune sare dupa gust. are exact acelasi gust ca oul fiert 'moale'.
Quote:
-ulei de cocos: maxim 3 lingurite pe zi si consumat separat de orice altceva: mi se pare prea gretos.apropo eu il prepar in casa: este bine sau trebuie luat din comert(nu de alta dar mi se pare prea costisitor)

separat, normal ca e gretos. condimenteaza-l din belsug (sare, piper, mustar, chimen, cimbru, busuioc, ce vrei tu), si amesteca-l cu 2-3 galbenusuri. iese un sos excelent pentru salate.

Quote:
2.Ce inseamna dieta ketogenica si ce beneficii imi poate aduce daca o urmez sa zicem cel putin cateva luni?

s-a raspuns la asta...

Quote:
3.Ce ar trebui sa elimin din alimentatie cu desavarsire?

in ordinea importantei:
1 paine, cereale, lactate, carne
2 seminte si fructe
3 produse cu 'e-uri'

Quote:
4.O sa ma pot ingrasa?

sport, si de asemeni post de 40 de zile urmat de regim 'superfood'.

Quote:
5.Este sustenabila pe o alimentatie cruda vegana?Chiar nu pot sa introduc niciun fel de produse animale, mai mult decat galbenusul(am oua de la bunici, de tara).Mi se face efectiv sila de produsele animale.

nu numai ca este sustenabila, este SINGURA sustenabila.

Quote:
6.Pot sa fac cu timpul miscare: gen plimbat bicicleta, role, sala, gimnastica?Chiar imi place sa fac miscare si ador sentimentul de dupa insa de cand ,,fara zahar,, aleg sa merg mai mult pe jos ca miscare.

e chiar recomandat, pentru ca ce nu folosesti, pierzi (muschii). dar n-o fa in fum de esapament, ci in padure.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Wed May 08, 2013 5:49 pm 

Quote:

Quote:
separat, normal ca e gretos. condimenteaza-l din belsug (sare, piper, mustar, chimen, cimbru, busuioc, ce vrei tu), si amesteca-l cu 2-3 galbenusuri. iese un sos excelent pentru salate.

Este OK sa combinam 2 tipuri de grasimi, in acest caz uleiul de cocos si galbenusul de gaina?

Report this post
 Profile  

PostPosted: Wed May 08, 2013 6:30 pm 

nikkky wrote:
Este OK sa combinam 2 tipuri de grasimi, in acest caz uleiul de cocos si galbenusul de gaina?

chiar si 10 tipuri, e foarte ok.
ultima maioneza a continut cocos, galbenus de gaina, galbenus de gisca, si ulei de mustar. :)

Report this post
 Profile  

PostPosted: Wed May 08, 2013 7:48 pm 

Quote:
DUPA CARE INCEPE GREUL: muschii trebuie sa invete sa arda grasimi, ceea ce poate dura 3-4 luni. la mine atit a durat , in conditiile in care caram la 4-5 zile rucsace de 30-60 kg cam 2 km in sus la 45 de grade (more or less, cifre scoase din burta).

...pai si in cazul meu de femeie ce ar trebui sa ,,car,, in spinare sa imi antrenez muschii?

Quote:
de asemeni, trebuie sa iei in considerare ca metabolismul ketonic, nefiind fermentativ, necesita OXIGEN. eu m-am mutat la munte, cei care nu se pot rupe de oras ar trebui sa ia in considerare MACAR un ozonator si un filtru HEPA pentru aer conditionat.

eu chiar nu am vreo posibilitate de acest gen!Ce ar trebui sa fac mai exact in bucurestiul asta mizerabil?
e prima oara cand aud de acest filtru, ce este mai exact?la o adica ce poti pati ...? medium12

Quote:

Quote:
vit C...

ar trebui multa vitamica c?

Quote:

Quote:
albusul nu se maninca. doar galbenusul crud. si nu-l mai fierbe ca nu schimbi gustul DELOC. pur si simplu pune sare dupa gust. are exact acelasi gust ca oul fiert 'moale'.

o sa incerc treaba cu galbenusul, chiar am incercat azi cu unul singur, e ok cu sare, deocamdata nu ma risc sa combin.... :)

Quote:

separat, normal ca e gretos. condimenteaza-l din belsug (sare, piper, mustar, chimen, cimbru, busuioc, ce vrei tu), si amesteca-l cu 2-3 galbenusuri. iese un sos excelent pentru salate.[/quote]

dar e bun facut de casa?

Quote:
4.O sa ma pot ingrasa?

Quote:
sport, si de asemeni post de 40 de zile urmat de regim 'superfood'.

sport da pot sa fac si imi place dar post mi se pare ideal si ....prea departe pentru mine.
insa ma provoaca ideea, dar mi-e frica sa nu slabesc ...pana la descompunere. medium12
as vrea niste exemple concrete de superfoods.please

mersi mult pentru raspunsuri :D

Last edited by spirala on Wed May 08, 2013 7:54 pm, edited 1 time in total.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Wed May 08, 2013 7:51 pm 

Quote:
chiar si 10 tipuri, e foarte ok.
ultima maioneza a continut cocos, galbenus de gaina, galbenus de gisca, si ulei de mustar. :)

...apropo care uleiuri sunt ok de consumat?
as vrea si eu o lista completa daca se poate sau exista vreun link.

...galbenusul de rata, gasca, bibilica, prepelita sunt ok?

Report this post
 Profile  

PostPosted: Thu May 09, 2013 11:10 pm 

toate galbenusurile is ok. ideale sunt cele de curte nu din magazin
uleiurile de cocos si palmier nu tre sa fie musai crude pt ca rezista la temperaturi mai mari. gasesti la supermarket cu 10 lei kilu. sau pe net pt cantitati mai mari. ar mai fi ghee, shea si restul uleiurilor presate la rece. uleiul pe care il faci in casa ar trebui sa fie bun daca-l strecori si ramane doar ulei.
pe keto poti consuma orice frunza verde (profita si de cele salbatice ca au mai multe minerale) + varza, telina radacina, ridiche, ardei verde, rosii, andive, castraveti
in cantitati moderate vei consuma proteina pe care trebuie sa ti-o cantaresti si s-o iei in fiecare dimineata din: galbenus, spirulina, seminte canepa, pudra proteica din canepa, oua murate (galbenus+albus), nuci
canepa si nucile sunt singurele seminte care n-au amidon. de la restul trebe doar ulei sau le murezi.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Thu May 09, 2013 11:42 pm 

Am si eu niste nelamuriri, "canepa si nucile sunt singurele seminte care n-au amidon. de la restul trebe doar ulei sau le murezi." daca le murezi scapi de amidon ...?
Nucile romanesti nu au amidon?
Uleiul din supermaket stim ca e presat la rece pe pretul asta?

Report this post
 Profile  

PostPosted: Fri May 10, 2013 7:47 am 

Quote:
uleiurile de cocos si palmier nu tre sa fie musai crude pt ca rezista la temperaturi mai mari. gasesti la supermarket cu 10 lei kilu. sau pe net pt cantitati mai mari. ar mai fi ghee, shea si restul uleiurilor presate la rece. uleiul pe care il faci in casa ar trebui sa fie bun daca-l strecori si ramane doar ulei.

uleiul de cocos il fac asa: pun pulpa alba de cocos cu apa in blender pana devine f alba si iese ca un lapte, strecor si arunc pulpa, pastrez lichidul si las la frigider minim 3-4 ore iar untul iese deasupra, se face un strat alb destul de tare iar jos ramane apa.iau untul si il mai pun pe un servetel sa se duca toata apa cateva ore.iar apoi ramane doar unt.e tare, il tin in frigider.tine maxim 7 zile.in market am gasit ulei palmier dar cocos nu.nu stiam ca si cel de palmier este bun.ai putea sa imi zici ce alte uleiuri mai sunt ok?cel de samburi struguri este ok?

Quote:
in cantitati moderate vei consuma proteina pe care trebuie sa ti-o cantaresti si s-o iei in fiecare dimineata din: galbenus, spirulina, seminte canepa, pudra proteica din canepa, oua murate (galbenus+albus), nuci
canepa si nucile sunt singurele seminte care n-au amidon. de la restul trebe doar ulei sau le murezi.

de ce dimineata?cum ar trebui sa calculez proteina pt corpul meu si activitatea desfasurata?
am inteles ca prea multa proteina nu e ok...
spirulina cum se consuma mai exact?
ce se poate mura si cum?
ai putea sa imi dai un exemplu de meniu zilnic?

muna iti multumesc mult pentru raspunsuri, numai bine

Report this post
 Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 28 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next