It is currently Thu Jun 29, 2017 3:20 am

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Jurnal de raw vegan
PostPosted: Sun Feb 10, 2013 8:20 pm 

Salutare, in speranta ca ar putea fi utila, aici este experienta mea de raw-vegan:

Eu mananc doar raw vegan, nu gatesc nimic, nu consum carne, lactate, oua, miere. Nu consum niciun fel de ulei, practic nu cumpar nimic de mancare care a fost procesat in vreun fel, indiferent de temperatura de procesare.
Singurele lucruri pe care el consum si pe care le cumpar procesate sau ambalate sunt apa (apa plata - este imbuteliata) si sarea (este impachetata si procesata intr-o oarecare masura).
Nu consum cereale, iar boabe doar foarte putin. Odata la cateva luni cumpar cate un kilogram de linte rosie pe care o consum inmuiata in apa, cu usturoi si sare. In rest nu consum fasole, naut, sau alte boabe (leguminoase).
Nu consum nici cartofi sau alte produse ce contin mult amidon, ca de exemplu Manioc (numit si Cassava) sau cartof dulce. Aceste produse trebuiesc fierte/prajite oricum pentru a fi consumate.
Varza consum foarte rar, iar conopida si broccoli mai rar de odata pe luna. Am inteles ca sunt depozite de amidon si de aceea nu prea ajuta. Oricum, cand am pofta de o conopida sau un broccoli, nu ma dau inapoi.
Ciuperci consum putin, si doar crude, evident. Cand am pofta cumpar ciuperci Champinion si le consum crude sau cu ceapa. Am observat ca au un efect destul de puternic purgativ pe mine.
O vreme am consumat miere dar am inteles de pe acest forum ca produsele ce contin zaharuri nu sunt recomandate. Asa ca am renuntat la miere, impulsionat si de faptul ca este un produs procesat. Iar produsele procesate pot fi si falsificate ("imbunatatite") cu tot felul de adaosuri nesanatoase. De exemplu unii adauga zahar invertit in miere, ca sa scoata profit mai mare. In plus, orice produs procesat produce tot felul de deseuri, adica da mai multa bataie de cap cu reciclarea (ambalajelor).
Practic tot ce cumpar de mancare cumpar de la aprozar.
Condimente sau mirodenii nu folosesc.
Nu gatesc alimentele ci le consum cam asa cum sunt. Nu am rabdare in primul rand sa stau sa fac tot felul de preparate, sa dehidratez sau sa hidratez la loc.
Consum fructe - in general mere si ocazional banane, portocale si mandarine, dupa cum am pofta.
Consum zilnic rosii, ardei, ceapa si Avocado, pe care le consum impreuna. Aproape zilnic adaug castraveti si salata - atunci cand am pofta si nu uit de ele.
Morcovi consum foarte rar, cand am pofta, am inteles ca oricum sunt depozite de amidon.
In schimb mai consum ridichi si nap, in functie de cum am pofta. Sa zicem cam 2-3 zile pe saptamana.
In rest mai consum porumb crud (stiulete - cand boabele sunt moi si laptoase), vara cand se gaseste de cumparat. Dar asta se intampla sa zicem de 4-5 ori pe an.
Pe langa asta mai consum arahide si alune - crude, evident, cumpar 1-2 kilograme cam odata la 2 luni. Consum si nuci, ocazional. Si nuca de cocos, sa zicem 2-3 pe luna. Mai ales in sezonul rece, cand sant proaspete. Vara am nimerit numai nuci de cocos stricate.
Migdale nu consum pentru ca sunt preparate termic. Hrisca imi place dar cea maro, care are gust bun, este preparata termic, asa ca nu consum. Hrisca in stare cruda (are culoare alba) si un gust destul de insipid.
Foarte rar mai cumpar boabe de mazare crude si le consum asa.
Nu consum vreun supliment de Vitamina C sau altele de genul - vitamine, oligo-elemente, etc.
Spirulina nu consum pentru ca nu am posibilitatea sa-mi produc. Iar spirulina din comert este procesata si nu am de unde sa stiu daca este procesata si termic, asa ca nu ma bag.
Nu consum niciun unt de cocos sau alune sau nuci sau alte de genul acesta.
Cam in asta consta regimul meu raw vegan. Am eliminat tot ce este procesat sau produs animal. Am facut-o la un mod natural, fara sa fortez, am renuntat pe rand la ele, impulsionat si de considerente ecologice, si nu doar din considerente de sanatate. Daca am consuma toti mancare neprocesata, ar disparea suferinta atator animale si s-ar produce mult mai putine deseuri.
Sport nu practic, in schimb fac plimbari, uneori cu orele. Cand am timp si dispozitie.

Ca observatie extrem de importanta trebuie sa subliniez ca fructele si legumele nu imi prea asigura energie suficienta. Fara Avocado nu stiu cum ar trebui sa procedez (contine multa grasime si tine 6-8 ore de foame). Probabil ca ar trebui sa mananc mai des, nu stiu, si deocamdata ma bucur ca nu trebuie sa incerc asa ceva.
Am o viata destul de calma si fara "bumps" si asta ma ajuta sa mentin acest regim. Mi-ar fi foarte greu sau probabil imposibil sa mentin acest regim alimentar daca as cara saci cu moloz toata ziua sau daca as face sport de performanta.

Iar ca observatie si mai importanta trebuie sa mentionez faptul ca alimentatia pe care o am acum este permisa de nivelul scazut de stres pe care il am. Practic alimentatia este un EFECT al modului de viata, si in primul rand al stresului generat de modul de viata.
Cand aveam mult stres (locul de munca, anturaj), NU PUTEAM sa mananc natural, indiferent cat ma strofocam. Pur si simplu imi venea mancarea inapoi (vomitam). Iar mancarea nesanatoasa (gatita) actiona asupra mea ca un calmant.
Astfel ca mi se pare pripit sa recomanzi cuiva un regim anume pentru a se vindeca de o boala. IN PRIMUL RAND TREBUIE SA-SI ALEAGA UN MOD DE VIATA CARE SA-I PERMITA SA MANANCE NATURAL (RAW VEGAN). Trebuie ca omul sa aiba un mod de viata propice unei alimentatii sanatoase, iar asta depinde numai de el (pe termen lung si foarte lung), dar din nefericire depinde si de mediul in care traieste pe termen scurt si mediu (iar cateodata din pacate chiar si pe termen lung). Sunt situatii in care un om nu se poate vindeca pentru simplul fapt ca nu are cum sa-si asigure existenta decat lucrand intr-un mediu stresant. Este foarte trist dar adevarat.

Cam asta este experienta mea raw vegan, am trimis mesajul acesta in speranta ca poate fi util cuiva. Daca am uitat vreun aspect important, voi reveni.
Daca aveti intrebari sau sugestii, va rog sa va exprimati !

Report this post
 Profile  

Post subject: Re: Jurnal de raw vegan
PostPosted: Sun Feb 10, 2013 8:43 pm 

De cat timp mananci in felul asta?
M-ar interesa detaliile tehnice: inaltimea, greutatea pe care le ai la ora actuala si cum stai cu masa musculara. Apoi, ai facut recent un set complet de analize pentru a vedea daca nu cumva ai carenta de vitamine, minerale sau daca e indicata vreo problema?

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sun Feb 10, 2013 9:16 pm 

As vrea sa detaliez putin subiectul stres: Termenul l-am folosit in sensul de disconfort, adica stresul care te macina, te consuma, sau care chiar te face sa suferi.
Lipsa de stres nu inseamna inactivitate, ci din contra. Exista destule situatii stresante pe care nu le percepem negativ, nu ne genereaza disconfort, ci dimpotriva, ne impulsioneaza sa fim activi, sa gasim solutii, etc.
Lipsa stresului (disconfort) nu inseamna o viata traita ca o leguma. Dimpotriva, trebuie sa gasesti acel mod de viata care iti genereaza confort interior si chiar efervescenta interioara, care te vor ajuta sa devii (hiper)activ. Pentru a realiza acest lucru este foarte important sa desfasori activitati care te pasioneaza. Locul de munca trebuie sa fie un loc unde iti practici pasiunea, nu un loc unde te duci fara tragere de inima. Stiu ca ar putea suna idealistic, dar nu este deloc asa. Este absoult firesc sa ai un loc de munca unde sa mergi cu placere. Daca inca nu l-ai gasit, atunci inca ai de rezolvat cam cea mai mare problema a vietii tale. Odata rezolvata aceasta problema, multe altele se rezolva natural si firesc, inclusiv problema alimentatiei.

De exemplu oamenii bogati au o viata sexuala mai bogata si de multe ori traiesc mai mult decat altii. Asta pentru ca tot ce fac ei fac cu placere.

Daca am o viata fara prea mult stre si nu fac efort fizic asta nu inseamna ca sunt o leguma. Sunt destul de (hiper)activ in domeniul in care lurez, si pe care il practic cu pasiune.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sun Feb 10, 2013 9:23 pm 

Khaarsha wrote:
De cat timp mananci in felul asta?
M-ar interesa detaliile tehnice: inaltimea, greutatea pe care le ai la ora actuala si cum stai cu masa musculara. Apoi, ai facut recent un set complet de analize pentru a vedea daca nu cumva ai carenta de vitamine, minerale sau daca e indicata vreo problema?

Cam de un an de zile mananc asa. Am slabit mai mult de 25 de kilograme de cand mi-am schimbat alimentatia. Greutatea este una absolut ok pentru inaltimea mea, adica ma incadrez intre limita superioara si cea inferioara. Masa musculara arata perfect ok, cum eram la 18 ani. Nu ma simt deloc slabit.
Analize nu am facut si nici nu am de gand sa fac, decat doar daca voi fi nevoit.
N-am facut analize nici macar cand mancam junk food, asa ca n-am niciun motiv sa fac acum.
Nu simt sa am vreo problema de sanatate asa ca nu am nevoie de analize.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sun Feb 10, 2013 10:00 pm 

Eu asteptam totusi niste numere relevante, sa-mi fac o idee. Merci oricum pentru raspuns. :)

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sun Feb 10, 2013 10:08 pm 

Bravo tie pentru ca ai gasit alimentatia perfecta. Am o intrebare, citi avocado mananci de tin de foame 6-8 ore? Te intreb pentru ca mie, pe timp de iarna cel putin, mi se face foame intr-un timp mult mai scurt, INDIFERENT ce as manca.

edit: Inteleg ca mananci asa de 1 an, acum cit timp ti s-a stabilizat greutatea (in sensul ca nu mai scazi)?

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sun Feb 10, 2013 10:28 pm 

Khaarsha wrote:
Eu asteptam totusi niste numere relevante, sa-mi fac o idee. Merci oricum pentru raspuns. :)
Imi cer scuze insa datele mai precise duc spre "profiling".

Torin wrote:
Bravo tie pentru ca ai gasit alimentatia perfecta. Am o intrebare, citi avocado mananci de tin de foame 6-8 ore? Te intreb pentru ca mie, pe timp de iarna cel putin, mi se face foame intr-un timp mult mai scurt, INDIFERENT ce as manca.
In general cred ca mananc mai des, odata la 4-5 ore - n-am stat sa cronometrez, insa daca este nevoie, ma tine si 6-8 ore. Sau cand mi se intampla sa uit sa ma aprovizionez, pana ziua urmatoare bag mere / alte fructe sau legume.
De obicei consum cam 4-6 Avocado odata.
Este un fel de "aliment complet" / "aliment minune" pentru mine

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sun Feb 10, 2013 10:51 pm 

Completare: Nu consum alcoolice, nici bere, nici vin, nici nimic altceva de gen.
Sucuri nu consum, decat ocazional cand imi fac suc de mere sau morcovi (rar).
Nici seva de copac, nici oţet, nici drojdie, nic kefir de apa, nici muraturi. In muraturile din comert nu am incredere oricum, cine stie ce aditivi au in ele. Iar sa-mi fac singur muraturi - e prea multa bataie de cap.
Asa ca nu consum organisme unicelulare, care s-ar parea ca sunt cea mai indicata hrana. Mi-ar placea sa incerc spirulina, dar deocamdata nu am ocazia..

Report this post
 Profile  

PostPosted: Mon Feb 11, 2013 1:13 pm 

Salut,

Inca putin si se face anul de la ultima ta postare aici. Ce mai faci? Cum te simti?
Mananci la fel?
Multumesc pentru raspuns.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Mon Feb 11, 2013 3:20 pm 

georgep wrote:
Salut,

Inca putin si se face anul de la ultima ta postare aici. Ce mai faci? Cum te simti?
Mananci la fel?
Multumesc pentru raspuns.

La mine te referi? Pai tocmai despre asta am scris mai sus - cum mananc si cum ma simt.

O mica completare: mai consum seminte de floarea soarelui si de dovleac, insa foarte rar. Odata la cateva luni le cumpar de la un magazin unde se vand varsate.
Trebuie sa incerc si in si canepa si eventual susan, ca pana acum nu le-am incercat.

Report this post
 Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page 1, 2  Next