It is currently Thu Jun 29, 2017 3:20 am

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: ketoza ca stil de viata din experienta voastra
PostPosted: Sat Nov 24, 2012 9:44 pm 

Din unele discutii am prins ideea ca sunt cateva persoane pe forum care sunt in mare parte a timpului in ketoza. Sunt curioasa sa stiu de cat timp faceti asta, cum va simtiti si, mai ales, ce mancati :)

Report this post
 Profile  

Post subject: Re: ketoza ca stil de viata din experienta voastra
PostPosted: Sun Nov 25, 2012 5:46 pm 

anca14 wrote:
cateva persoane pe forum care sunt in mare parte a timpului in ketoza

Despre ce persoane ai inteles asta? Nominalizari te rog. :)

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sat Dec 01, 2012 11:36 pm 

Dragoste in vremea holerei (sau ketozei)

Bun, vad ca n-a sarit nimeni ca ars sa povesteasca despre aspectele practice. Asa ca voi incepe eu, desi nici vorba sa fiu printre cei aflati in ketoza cea mai mare parte a timpului. Dar cand si cand, ma apuca 'nebuneala' asta. Si sint un bun, cred eu, observator.
Prima observatie, desi ketoza este intens promovata ca o nutritie optimala si naturala, partea cu naturalul nu este tocmai corecta. In primele saptamini cel putin, trebuie sa casti bine de tot ochii ce, cum, cand si de ce mananci, adica sa ai un plan si sa-l respecti cu sfintenie. Nu o faci? Vei da de belele, si repede. Nu sint deloc de acord cu ideea simplista ca perioada de 'belele' e de fapt un sevraj in care creierul tanjeste dupa zahar. Ar fi frumos sa fie asa, dar nu e. Belelele sint semnul ca faci ceva prost. Pentru ca despre asta e vorba, ketoza este ca mersul pe sarma, ai pasit un pic pe langa, esti jos.
Despre belele am sa enumar cateva pe care mi le amintesc, anxietate, depresie, lipsa de elan, senzatie de pierdut in spatiu, iritabilitate, toleranta proasta la lumina si zgomot, low energy, apetit sexual scazut, dureri articulare, constipatie, dureri de spate difuze si inexplicabile, urechi infundate, puls marit, de exemplu 90 batai pe minut in stare de relaxare, neuropatie periferica. Si da, le-am experimentat pe toate.

Planificarea la nivel macro. Asta e partea usoara.
In primul rand trebuie sa te asiguri ca realizezi necesarul caloric corelat cu nivelul de activitate fizica, cu anotimpul si, de ce nu, cu rezervele proprii de grasime stocate pe cur sau burta. :mrgreen: Ketoza in sine este o schimbare suficient de mare, nu e nevoie sa stresezi suplimentar organismul mancand prea putine calorii. Grosul caloriilor vine evident din grasimi. Grasimile sint coloana vertebrala a acestui tip de nutritie si in jurul lor trebuie sa crosetezi toata dieta. Logistic e destul de enervant, daca pui pe hartie, vei vedea ca nu e chiar simplu sa aduni zi de zi 1100 - 1400 calorii din grasimi. Sa existe si variatie etc Eu am folosit ulei de cocos, ulei de masline, galbenus, masline, unt si uneori avocado sau branza cu % mare de grasime din surse sigure, parmezan. Nuci si seminte doar ocazional, nu mi se par deloc optime.
Alt ochi trebuie sa stea pe proteina. Prea multa, nu-i buna. Prea putina, e dezastru.
Carbohidrati: ceapa, usturoi, limes, muraturi.
Verdeata, frunze, la discretie as zice, te limiteaza oricum bunul simt, nu poti manca un balot de frunze fara sa ti se ia.
Ketoza 100% din timp (adica inclusiv iarna) si 100% vegana, si in acelasi timp sa eviti zombificarea, mi se pare ceva extrem de complicat pentru ceea ce pot eu acum ca resurse, stil de viata, mediu urban aglomerat si nu altul etc Vorbesc desigur de functionalitate pe termen mediu-lung.

Asta a fost una dintre abordari.

In alta abordare, am facut unele schimbari, am adaugat alimente gen fasole mung/azuki, orez si cartofi/yams. Avand grija sa nu depasesc 50-60g carb/zi, evident.

In alta abordare am scazut caloriile totale tocmai pentru ca nu aveam chef sa mananc zilnic atata grasime. Am incercat sa fac un semi-post. N-a fost bine.

Planificarea la nivel micro. E, aici e nebunia, si greselile de aici sint cauza a probabil 90% dintre simptomele enumerate mai sus.
Cand treci de la medium-high carb la ketoza, treci practic de la o dieta water-retaining la una diuretica.
Mai putin glycogen => mai putin apa retinuta => mai mult pipi din ceea ce bei (la inceput). Prin urinari frecvente pierzi minerale vitale => ai un necesar de minerale mai mare decit in afara ketozei => e o idee foarte buna sa ai grija sa mananci constant alimente bogate in minerale.
Din experienta mea, cea mai mare atentie trebuie acordata tripletei sodiu - potasiu - magneziu, daca n-ai suficient din ele sau ai stricat rapoartele, n-ai nici cea mai mica sansa sa functionezi in parametri. De exemplu la ultimul keto am neglijat potasiul. A fost super naspa! si mi-a dat peste cap toate socotelile. Cei care considera sarea rea pentru sanatate si o evita din principiu, n-au de ce sa-si bata capul cu ketoza, esecul e garantat.
Cum stii ca ai mancat suficiente minerale si proportiile sint corecte? Efectele 'nasoale' se lasa asteptate.
Alte idei proaste pe timp de ketoza ar fi sa bei diuretice, ceai verde sau cafea. Bineinteles ca am facut-o si pe asta :))
Apropo de pofte, eu in ketoza n-am pofta de dulce, imi vine sa ling sare. :)

Imo, este dificil de pus pe roate o dieta ketogenica. Necesita multiple incercari, rabadare, perseverenta si capacitatea de a identifica si corecta greselile. Cum orice greseala conduce la un simptom foarte usor identificabil cu starea de boala, e evident de ce lumea fuge de ketoza ca dracu' de tamaie. :)
Da, aia in Matrix erau in ketoza si aveau toate cele necesare si proportiile corecte in 'terciul' ala. Dar acel terci sufera de ... indisponibilitate. Cel putin in anul 2012.

Edit1: daca ai un organism sanatos, el are mecanisme sa mentina singur echilibrul electrolitilor. Asta inseamna ca daca ai deficit de sodiu, corpul va elimina din potasiu, pentru a reface echilibrul. In acel moment normal ca te trezesti ca nu mai ai de nici unele si incepe nebunia. :mrgreen:

Edit2: considerente practice si care merita citite imo asupra ketozei http://tntman.wordpress.com/tnt-is-the- ... n-phinney/

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sun Dec 02, 2012 2:20 pm 

Eu am incercat o dieta ketogenica 2 zile. Simteam nevoia, dar a trebuit sa intrerup pentru ca atunci cand m-am trezit a 3-a zi, imi venea sa cad din picioare. In astea 2 zile am mancat oua, alge, peste, niste branza, ceva muraturi, salate...nu mai retin exact. Stiu doar ca a 3-a zi tot ce vroiam era un pateu din ala cu branza, de cumparat, sa-mi revin. Am mancat unul si in scurt timp am fos ca noua.

Am mai avut experiente de genul, in urma carora am concluzionat ca atat timp cat nu fac exces de carbohidrati sau dulciuri, functionez bine.
O dieta ketogenica am observat ca e potrivita persoanelor care au probleme de sanatate pe care le pot rezolva urmand temporar astfel de regim. O persoana sanatoasa se poate dezechilibra daca supune organismul unui astfel de stress.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sun Dec 02, 2012 5:00 pm 

Torin, cam cate proteine /kgcorp crezi ca sunt optime?

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sun Dec 02, 2012 6:01 pm 

Consider optim [Inaltimea_in_cm - 100] grame de proteina /zi, + - 10%
In cazul meu, as fi extrem de multumit cu 60-70g proteina, hai, 50 macar. Dar am zile, deloc putine, cand nu fac nici 30 probabil ...

Report this post
 Profile  

PostPosted: Wed Dec 05, 2012 3:53 am 

avind in vedere ca io-s ala cu gura mare in privinta asta, am zis sa nu ma arunc primul, sa vad daca mai e cineva care are ceva de zis.

aparent, nu :P asa ca hai sa fac un efort, desi avind in vedere atit interesul suscitat de subiect cit si seriozitatea si coloana vertebrala a majoritatii userilor :( , mi se pare inutil. probabil o sa vorbesc iarasi singur, efectele practice rezumindu-se exclusiv la sintetizarea unor idei in capul meu. in fine.

in primul rind, trebuie inteles foarte bine ca acest regim ESTE RAZBOI. in traducere: nu este pentru meduze. cine prefera sa se minta ca 'isi asculta corpul' si sa se lase ca o leguma in voia placerilor, NU ARE CE CAUTA la razboi. 'incercarea cu degetul' nu are decit consecinte negative, iar efectele nu pot servi drept criteriu pentru a judeca eficienta regimului. acest regim e o investitie pe termen LUNG, iar beneficiile cresc desi sigur si constant, totusi INCET.

practic, ce se realizeaza este un POST (a se citi threadul respectiv) INCETINIT, simultan cu 'reconstructia' care ar fi trebuit sa vina ULTERIOR postului. in loc sa rezistam pe apa chioara 40 de zile si apoi sa mincam super-foods, simulam postul si furnizam nutrienti in acelasi timp. evident ca va dura mai mult. de asta, ideal este sa se inceapa acest regim chiar cu un post, regimul keto fiind astfel o continuare naturala a postului, pe termen lung si foarte lung.

EVIDENT ca un drogat (zaharul ACTIVEAZA RECEPTORII OPIOIZI - e greu pentru majoritatea sa inteleaga semnificatia acestui fapt, studiul cazuisticii dependentilor de heroina fiind o necesitate sine-cva-non pentru asimilarea notiunilor care sa permita evaluarea critica a transformarilor psihice care apar in ketoza) nu poate experimenta atunci cind isi elimina doza, decit un SEVRAJ, cit se poate de autentic si veritabil. practic, ce inseamna asta, este ca centrii motivationali din creier sint 'piratati' de catre 'tiparul' respectiv, ajungindu-se astfel la justificari pe cit de imbecile ('fac ce-mi spune corpul') pe atit de eficiente (nu este NEVOIE de logica, ci doar de APARENTA ei - persoana aflata in sevraj pierzindu-si capacitatile de gindire critica - lucru cu atit mai grav cu cit ele nu erau prea dezvoltate oricum, in cazul unora). asta explica toate problemele de ordin psihic aparute. din experienta mea, ele dureaza citeva saptamini. din pacate experienta mea este IRELEVANTA, ea aplicindu-se doar organismului meu, la virsta mea, avind istoria mea alimentara, neuroplasticitatea mea, si asa mai departe - mine, mine mine!.

in ce priveste mineralele, evident ca ele sint o componenta esentiala a reconstructiei organismului, dar asta nu este o problema cauzata de ketoza, ci una REVELATA de ea. hrana din zilele noastre este demineralizata, de asta se recomanda utilizarea FRUNZELOR VERZI, si in special a MUGURILOR, si in special a mugurilor ARBORILOR (radacina mai adinca = minerale mai rare). alternativ, se pot crea suplimente, dar este o operatiune laborioasa si necesita o minima aplecare spre chimia de laborator (acizi, baze, sticla borosilicat, pH-metru, etc).

in caz ca exista intrebari, o sa caut sa raspund la ele, e misto sa intrebi chestii generale si sa astepti sa ti se scrie romane, dar eu personal prefer sa discut cu cei care CHIAR APLICA acest regim si se confrunta cu probleme practice. si cum astia nu exista... :P

Report this post
 Profile  

PostPosted: Wed Dec 05, 2012 12:03 pm 

Cel mai bine cred ca putem invata de la cineva care este permanent in ketoza. Cineva care ne poate spune ce a observat pe propria piele. Dupa cum sublinia si bhairava mai sus, ceea ce spune el se aplica organismului sau, dar putem invata si noi din asta, incercand sa gasim corespondente.

Bhairava, din cate am inteles eu, tu esti tot timpul in ketoza, nu consumi carbohidrati, nu consumi nimic dulce. De cat timp esti in ketoza? Cand ai mancat ultima oara ceva dulce(fructe, miere sau alta sursa de zaharuri)? Judecand dupa vehementa si modul de argumentare al afirmatiilor, ma astept sa fi trecut cel putin 2-3 ani de cand nu ai mai consumat nimic dulce si as vrea sa aud cum reusesti. Ce dificultati ai intampinat si cum le-ai depasit?

Apoi, nu putem nega faptul ca corpul are o inteligenta a lui, dincolo de mofturi si sevraje. Cum se impaca asta cu ketoza?

Report this post
 Profile  

PostPosted: Wed Dec 05, 2012 11:36 pm 

carbohidratii nu se pot evita complet, decit cu aparatura de laborator: exista o cantitate de carbohidrati in orice celula vegetala. personal mi se pare 'overkill'. asta nu pentru ca sint 'ok' ci pentru ca exista mecanisme de reparatie pentru acea cantitate infima. depasind-o insa, pagubele nu mai pot fi reparate, iar in cele din urma devin afectate chiar mecanismele de reparatie insele. asta numim 'imbatrinire'.

in ketoza am inceput sa intru 'serios' de asta primavara. dupa cum se poate calcula, nu a trecut nici macar un an :P dar NU PERSOANA MEA este argumentul pentru ketoza, ci intelegerea mecanismelor biochimice.

(ca sa-ti raspund totusi: evident, fara o atitudine 'talibana', nu se poate, asta consider eu esenta reusitei - LIPSA 'moderatiei'. cine vede vreo virtute in 'moderatie' va ceda in fata tentatiilor OMNIPREZENTE si a presiunii de grup IMENSE care se manifesata practic peste tot in societatea actuala. de asta se retrageau 'sfintii' in pesteri: altfel e aproape imposibil sa te redefinesti ca personalitate. intr-o lume in care starea 'normala' este de fapt o stare patologica cronicizata, EXTREMISMUL devine o virtute.)

corpul nu are nici o inteligenta, inteligenta este capacitatea de a recunoaste tipare, si este o facultate psihica. corpul este o masina. complexa, geniala, minunata, dar atit: O MASINA. si ca orice masina, se supune unor REGULI. intelege regulile si vei intelege masina.

aceasta masina este compusa din mecanisme de locomotie, senzori pentru diverse frecvente electromagnetice sau sonore, senzori de pH, piese pentru manipulat obiecte, si asa mai departe. printre altele, este inclus si un calculator, pe care ruleaza programe. inteligenta este unul din aceste programe. emotiile sint alt gen de programe. la fel si reflexele.

exista un program 'supervizor' care se ocupa chiar de evaluarea si up-datarea celorlalte programe, inclusiv a inteligentei: de asta inteligenta se poate 'antrena' si poate 'creste'. la fel si orice alta abilitate.

cea mai mare problema este updatarea insusi programului de up-date. cind acesta nu-si face treaba (si e usor sa nu si-o faca, cu atitea programe de up-datat), anumite programe utile in trecut, ramin 'in executie' intr-o forma care nu mai este utila, si poate fi chiar daunatoare. aceste programe pot fi chiar transmise, intre generatii, in forma lor daunatoare, ca niste virusi.

concret, in cazul nostru, incepem sa asociem 'dulcele' cu 'placerea' inca dinainte de a ne fi nascut. astfel, zaharul, care este un combustibil VEGETAL (plantele isi construiesc peretii celulari din el, spre deosebire de animale care folosesc GRASIMI), devine asociat cu centrii placerii din creier, care preiau controlul motivational asupra fiintei, cu consecinte catastrofale.

alte nelamuriri ? :)

Report this post
 Profile  

PostPosted: Thu Dec 06, 2012 12:14 am 

bhairava, stai asa, discutia de aici nu e despre cum sa indulcim pelteaua in lipsa tariei de caracter. :mrgreen:
Cum bine zicea tipul ala intr-un link ( nu mai care, nici tip, nici link), ketoza ori e, ori nu e, nu exista semi. Si daca nu e ketoza, inseamna ca esti intr-un regim carbo controlat, nimic mai mult.

Tu spui ca in ketoza, la inceput cel putin, va fi iadul, orice_ai_face. Si ca trebuie sa adopti o atitudine 'talibana', adica sa-ti blestemi ziua in care te-ai nascut, eventual sa te legi cu lantu' de calorifer si sa astepti sa treaca orele, zilele, saptamanile.

Nu e asa. Cred ca unele dintre simptome pot fi 'mitigate'. Reduse ca frecventa si amplitudine. Si nu ma refer aici la a degusta cubuletul de zahar, ci la tips & tricks autentice. Sa dormi 14 ore pe zi de exemplu. Sa lingi sare. Sa mananci 800 mg /zi de magneziu daca e nevoie. Poate sa bagi un paharel de palinca, nu stiu. Chestii din astea. Eu la asta ma refer cand spun ca un plan ajuta.

alte nelamuriri: pizda cum e, e dulce sau nu? :)

Report this post
 Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page 1, 2  Next