It is currently Thu Jun 29, 2017 3:23 am

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 28 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: A mâncat 15 ani numai fast-food, iar acum e pe moarte
PostPosted: Fri Jan 27, 2012 7:36 pm 

sursa: http://www.realitatea.net/a-mancat-15-a ... 08108.html

O adolescenta de 17 ani din Marea Britanie se afla in pragul mortii din cauza felului in care se alimenteaza. Medicii au aflat socati ca fata, Stacey Irvine, a mancat de la varsta de doi ani doar nuggets de pui, de la fast-food-uri.

Adolescenta a ajuns sa fie dependenta de acest fel de mancare. Ea a ajuns in stare de inconstienta la spital, incapabila sa respire singura. I s-a descoperit o anemie severa, care ar fi putut sa o ucida in cateva zile.

Cand si-a revenit, Stacey le-a spus medicilor ca nu s-a atins niciodata de legume sau fructe, in ultimii 15 ani de viata, scrie bzi.ro, citând dailymail.co.uk.

Tanara a fost externata din spital ieri, iar acum se recupereaza acasa, urmand un tratament cu vitamine, care a inceput in spital cu injectii.

Insa, in ciuda avertizarilor primite de la medici, Stacey nu si-a schimbat modul de alimentatie si continua sa manance nuggets. “Incep sa realizez ca asta nu-mi face bine”, a spus ea.

“Doar nuggets pot sa mananc. Cele de la McDonald’s sunt preferatele mele, dar imi plac si cele de la KFC si din supermarket-uri”, a spus Stacey. Singura variatie in dieta adolescentei este cate o portie de cartofi prajiti din cand in cand.

Mama fetei este disperata si nu mai stie ce sa faca sa o convinga sa urmeze sfaturile medicilor: “Stie ca daca va manca asa in continuare, va muri. Ea spune ca nu poate sa manance altceva”.

Report this post
 Profile  

Post subject: Re: A mâncat 15 ani numai fast-food, iar acum e pe moarte
PostPosted: Fri Jan 27, 2012 7:40 pm 

de la 2 ani... inca un exemplu de 'parinti responsabili'...

Report this post
 Profile  

PostPosted: Fri Jan 27, 2012 10:53 pm 

Eu ma intreb cum de a apucat varsta asta...

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sat Jan 28, 2012 11:50 am 

a avut gena buna :P

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sun Jan 29, 2012 9:12 am 

E cel putin penibila disperarea mamei.. evident ca acum nu o mai poate convinge, ca doar n-are.. doi ani!

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sun Jan 29, 2012 5:13 pm 

Mie toata povestea imi pare o reclama pe cat de subtila pe atat de perversa la fast-food-uri.
Ideea care razbate printre randuri e: "a mancat de cand s-a nascut exclusiv cacaturile noastre si n-a murit, ce exemplu mai bun de atat vreti ca produsele noastre sint safe?"

In afara de cazul in care parintii au tinut-o legata cu lantul de calorifer nu vad cum un copil poate manca exclusiv nuggets si ocazional cartofi prajiti. Ce draq, in copilarie mai mananci si la gradinita, scoala, joaca, prieteni, in vecini etc. Doar n-a trait in orasul Chicken McNuggets unde toata lumea mananca Chicken McNuggets dimineata la pranz si seara.

Eu in copilarie am mancat si bucati de plastic, din greseala, desigur. Sau frunze din gardul viu, sa nu simta 'educatorii' vremii mirosul de tigara. :mrgreen:

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sun Jan 29, 2012 7:06 pm 

Eu ii cred ca a mancat numai fast food ( in principal ). Aici la noi, exista cursuri gratuite pentru adolescenti, in care ii invata sa foloseasca tacamurile. Nu va ganditi ca ii invata eticheta si alte mofturi aristocratice : pur si simplu ii invata sa utilizeze furculita ! Pentru ca sunt multi adolescenti care au crescut numai cu fast food : si asta se mananca cu mana !

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sun Jan 29, 2012 8:47 pm 

enter, e vorba cumva despre persoane cu dizabilitati?
Pentru ca altfel nu vad cum ar putea avea cineva nevoie de un curs pentru a invata sa foloseasca obiecte gen lingura, furculita, cutit. Ce urmeaza apoi?! cursul de folosire pieptene? cursul de tras apa la wc? cursul de suflat nasul (cu batista)? cursul de deschis umbrela? cursul de legat la sireturi?
La sfarsit primesc diploma? lol3

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sun Jan 29, 2012 11:50 pm 

Nu ! E vorba despre cursuri pentru copiii canadieni. Nu vreau sa fiu rea, insa un copil canadian, daca il duci in tarile normale, poate pfi luat usor , drept un copil cu dizabilitati. Din cauza ca au fost continuu dresati la scoala, sa urmeze regulile. Si cand se trezesc intr-o situatie pentru care n-au instructiuni, trebuie sa mearga la o autoritate de orice fel, si sa intrebe " Eu ce trebuie sa fac in situatia asta ? " . De multe ori, ne-am trezit in situatii hilare, cand vine la munca, canadianu' si iti pune celebra intrebare, iar tu trebuie sa-i dai instructiuni ( chiar daca el este pe acelasi job ca si tine ). Numai in Canada vei intalni ingineri care merg sa-si intrebe muncitorii, ce-i aia o dioda si cum functioneaza.
Numai in Canada, intalnesti manageri canadieni, care se mira sincer, ca ai putut sa faci o fundita ( dupa ce l-ai pus sa tina 2 degete intinse ) : si te intreaba unde ai invatat sa faci asta ? Si iti multumeste ca l-ai scos din kkt, ca funditele gata facute se terminasera, iar magazinul avea nevoie sa decoreze buchetul clientului, si era problema ... E simplu : daca n-au fundite de-a gata, pe ei nu-i duce capul sa faca singuri fundite, pentru ca nu i-a invatat nimeni. Iar ei sunt handicapati si nu pot gandi singuri ( si nici improviza ).

Caz concret : Student canadian, anul 2 la medicina, 24 de ani. Seara tarziu, disperat ca nu are ascutitoare, magazinele sunt inchise, iar a doua zi dimineata, la prima ora, avea examen la care trebuia sa scrie cu creionul. Iar creionul lui ave avarful rupt. Mi-a batut la usa disperat sa-i dau oa scutioate, ca altfel nu se va putea prezenta la examen, pierde examenul, drama. N-aveam ascutioare, insa aveam cutit.
I-am scutit creionul, el cu ochii cat cepele. Mi-a zis siderat, ca nu stia ca se poate si asa. Si ca unde am invatat sa fac asta ? Pai stii, la noi in Romania, avem cursuri pentru scolari, in care ii invatam sa foloseasca obiectele din casa ( cutite, aparatura electronica, etc ). El s-a luminat la fata si mi-a zis ca asta e o idee foarte buna...ar trebui sa faca si in Canada asa ceva !
Asa ca eu am fost prevazatoare, si i-am zis cat se poate de serios, ca acuma, daca a invatat sa-si ascuta creionul cu cutitul, sa aiba grija sa NU cumva sa isi ascuta creioanele cu bisturiul ! Iar el a fost bucuros ca i-am zis !

Da, stiu : nu va vine a crede ca-i adevarat. Nimeni, dintre cei aflati in Romania, nu m-a crezut. Dar e adevarat. Astia chiar sunt handicapati : are grija sistemul educational sa-i faca sa devina asa.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Mon Jan 30, 2012 1:08 am 

Torin, verifica si asta : e tot din ciclul parintilor cretini, cum numai in Occident vei intalni http://www.dailymail.co.uk/health/artic ... drive.html

Report this post
 Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 28 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next