It is currently Thu Jun 22, 2017 7:28 pm

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 28 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Dupa un an de raw
PostPosted: Fri Jun 17, 2011 11:05 am 

De curand am implinit un an de cand am descoperit acest regim de viata.
Nu m-am apucat sa mananc cruditati de placere, recunosc.Daca imi spunea cineva sa mananc doar cruditati radeam cateva minute bune.
M-am apucat sa mananc deoarece am avut niste probleme cu bila si ovarele.
Dupa un an problemele de sanatate s-au atenuat vizibil insa nu complet.
Dieta aceasta mi se pare extraordinara.Aduce numeroase beneficii.
Am avut probleme pe maini si intre degete; am avut niste bubite de vreo 10 ani.Acum s-au atenuat simtitor, aproape complet.
Am slabit de la 65 de kile am ajuns la 47 la o inaltime de 160cm.
Si cel mai important l-am convertit si pe sotul meu.A slabit si el cam 20 de kilograme.
Acum tot ce imi doresc este sa ma mentin pe dieta aceasta toata viata si sa nu mai pun in gura niciodata orice mi-ar dauna organismului.Daca mananc ceva gatit sau procesat in vreun fel sau altul(caci pe parcusul acestui an am mai cazut in ,,ispita,,) ma doare in partea dreapta , imi reapar bubitele pe maini.Cu cat mananc mai natural cu atat ma simt mai ok.Insa sunt momente de slabiciune in care ,,mananc emotional,, ce stiu ca imi face rau dar imi creeaza placere mancand.
Am observat ca organismul meu ,,face urat,, cand ii dau orice dulce.Adica pur si simplu ma doare burta de la orice dulce.Insa imi saliveaza ochii cand vad dulcele.De vreo luna de zile incerc sa nu mai mananc fructe.Chiar mi-a iesit pana la un punct cand......incep sa dau din colt in colt ca un titirez cautand o lingurita de miere.
Au existat zile in care nu am mancat nimic dulce, ma simteam fizic extraordinar dar psihic eram oarecum tulburata: imi vroiam drogul ,,dulce,, sa ma linisteasca.La fel cand ma enervez ma doare burta, indiferent ce mananc.De ceva timp incerc din rasputeri sa nu ma mai stresez din orice si chiar se simte asta pe organismul meu: nu mai am dureri.Am inceput de vreo saptamana sa spun in fiecare seara ,,Sunt o fiinta perfect sanatoasa psihic si fizic,,.
As avea nevoie de cateva sugestii sau chiar mai mult de atat la urmatoarele:
1.Cum as putea sa renunt la ,,ceva dulce,,?
2.Cum sa fac sa nu mai cad in ispita consumand ce nu trebuie atunci cand am o problema mai serioasa incep ca nebuna sa mananc ceva non-raw?
3.Ce sa fac sa gandesc mai pozitiv?

Report this post
 Profile  

Post subject: Re: Dupa un an de raw
PostPosted: Fri Jun 17, 2011 1:31 pm 

de fiecare data cind cedezi, acel circuit neuronal care iti spune tie ca 'dulce' este 'placere', devine mai puternic.
de fiecare data cind refuzi sa-ti satisfaci dependenta, el devine mai slab. daca refuzi de suficiente ori, intr-un final el va disparea complet (o sa 'uiti' pur si simplu gustul respectiv).

poti sa suspenzi manifestarea acelui lant cauzal care duce de la gindire la actiune in mai multe puncte:
a) rezistind pur si simplu prin puterea propriei vointe
b) asociind respectiva placere cu elemente negative, respingatoare (de cite ori iti vine in cap 'dulcele', recapituleaza toate efectele negative ale acelei substante, cautind sa 'simti' emotiile negative generate de acele posibilitati; de asemeni constientizeaza faptul ca te comporti ca o drogata si efectele pe care le are aceasta imagine asupra propriului respect de sine)
c) stopind pur si simplu fenomenul la nivel de gindire - refuza sa cazi in contemplatie cind iti aduci aminte de acel gust (ca sa nu amplifici emotia, etc). cu timpul acest 'refuz' va deveni mecanic, in final nemaifiind necesar deloc.

de asemeni, cauta sa NU UITI motivele pentru care urmezi un regim, exact in acele momente de tentatie - de obicei, pofta suspenda 'seriozitatea' hotararii, doar pentru citeva (dar suficiente) momente.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Fri Jun 17, 2011 5:18 pm 

Spirala, si eu ma confrunt cu pofta de dulce asa ca as putea sa-ti dau si eu niste sfaturi in completare. Sper sa-ti fie de folos.
1 - Incearca sa gasesti cat mai multe activitati care te fac fericita, care iti plac atat de mult incat te fac sa uiti de dulce, care fac o ciocolata sa para neinsemnata in comparatie. De exemplu, cand ma joc cu copiii in aer liber, cand pictez, nu mai imi sta gandul la mancare, mi se pare neimportanta.
De asemenea, fructele si ciocolata sunt foarte senzuale, si multe persoane le asociaza cu dragostea. Daca faci in asa fel incat sa existe multa dragoste in viata ta (si fizica si sufleteasca) atunci nu mai ai nevoie de dulciuri pt a umple acest gol.
2 - am observat ca atunci cand am zile mai sedentare, atunci imi vine sa mananc mai mult. Daca am activitate fizica, atunci dispare si pofta de dulciuri sau mancaruri mai "grele". Am inceput sa practic tai-chi si ma simt foarte bine, ma ajuta sa beau mai multe lichide si sa mananc mai putin. Cand sportul este practicat in aer liber este cu atat mai benefic (intervine si soarele, si aerul curat, si privelistea etc)
3 - yoga si meditatia te ajuta sa scapi de toate poftele si sa te indrepti spre taramuri spirituale.
4- dupa cum a spus si Ausar, trebuie sa incetam sa mai asociem dulcele cu placerea, cu starea de bine. Obiceiurile noastre culturale sunt foarte adanc inradacinate , de exemplu, cand sarbatorim ceva obisnuim sa mergem la cofetarie, cand avem o intalnire tot asa, trebuie neaparat sa iesim la o inghetata, la o prajitura etc. De ce trebuie tot timpul ca starea noastra de bine sa depinda de mancare ? Sunt multe alte moduri in care iti poti petrece timpul mult mai placut si mai substantial.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Fri Jun 17, 2011 6:28 pm 

As mai avea ceva de adaugat :)
In legatura cu stresul : incearca sa-ti faci timp sa te indepartezi cat mai des de problemele de zi cu zi, si sa-ti petreci timpul in natura, in locuri linistite si frumoase, care iti ofera o stare de beatitudine, seninatate, calm, o liniste care iti invadeaza toata fiinta si te asigura ca totul va fi bine. Daca esti credincioasa, poti vizita si manastiri, sunt locuri rupte de realitate, unde timpul parca sta in loc.

In legatura cu gandirea pozitiva : constientizeaza in mod rational toate lucrurile frumoase din viata ta, (eventual noteaza-le), toate persoanele dragi care sunt prezente in viata ta, gandeste-te o clipa cum ar fi daca ele nu ar exista, daca ai pierde tot ce ai.( te ajuta sa le apreciezi mai mult ). Am observat insa ca in cazul momentelor de gandire negativa sau de depresie, argumentele logice nu ajuta foarte mult, asa ca tot contactul cu natura, admirarea unui rasarit sau apus de soare te ajuta atat sa constientizezi la nivel spiritual toate lucrurile pozitive din viata ta cat si sa apreciezi mai mult frumusetea care te inconjoara, frumusetea lumii in care traiesti.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Fri Jun 24, 2011 10:18 pm 

Draga Spirala exista o multime de retete EXTRAORDINARE (raw)care cu siguranta iti vor satisface atat pofta de dulce,omeneasca de altfel,cat si papilele gustative!

Tarta de lamaie

Blat

- 2 cani nuci braziliene

- 1/2 cana fulgi de cocos

- 1/2 cana miere

- 1 praf de sare

Se mixeaza toate in robot si se preseaza compozitia intr-o forma de tarta. Se da la rece pana se prepara crema.

Crema de lamaie

- zeama si coaja de la 3 lamai mari BIO

- 2/3 cana miere/sirop agave

- 2 1/2 caju inmuiat peste noapte in apa rece si scurs

- 3/4 cana unt de cacao/cocos, topit pe baie de aburi

1.
Se mixeaza toate in blender pana rezulta o crema omogena.
2.
Se toarna crema peste blat si se da la congelator pana la intarire.
3.
Inainte cu cateva ore de servire se pune tava la frigider.
4.
Se serveste rece, decorata cu fasii de coaja de lamaie.

Publicat de Ina
Etichete: dulciuri raw -reteta ina tudoran
N.B. sugestie urmareste blogul inei
Z

"The realm of consciousness is much vaster than thought can grasp. When you no longer believe everything you think, you step out of thought and see clearly that the thinker is not who you are."-Eckhart ToLE

Report this post
 Profile  

PostPosted: Mon Jul 04, 2011 10:55 am 

In primul rand multumesc pentru fiecare comentariu si sfat in parte.Nicio alta persoana nu ma putea intelege mai bine decat ,,cineva din domeniu,,.
Si imi cer scuze pentru raspunsul destul de intarziat.
Insa am incercat sa pun in practica cele de mai sus.

1.Propria vointa am incercat sa o manifest pe cat posibil de mult insa mai am ceva de lucrat pana ajung la capacitatea maxima.Mi-am dat seama ca daca VREI chiar POTI.Daca te sugestionezi chiar reusesti sa ajungi la telul tau fara sa cazi pe laturi.

2.Am incercat sa asociez respectiva placere cu elemente dezgustatoare si chiar mi-au taiat pofta.Am memorat si rememorat acele senzatii neplacute pe care el am ,,dupa consumarea drogului dulce,,.

3.Inca mai cad in contemplatie...din pacate... insa nu este pentru un timp indelungat.

4.Chestia cu activitatile care imi fac placere o stiam si inainte.Este foarte valabila.Cand fac ceva care imi place am uitat de orice dulce si chiar de foamea in sine.Insa din pacate nu pot face activitati placute toata ziua.Singura solutie> orice activitate a zilei trebuie sa o fac placuta pentru mine chiar daca nu este.

5.Asta cu sedentarismul o stiam de asemenea.Si am observat ca imi face o foame de lup.Insa mereu fac exercitii fizice de orice fel atunci cand se ingroasa gluma ori mai ies afara, ma misc.

6.Yoga si meditatia chiar as vrea sa fac ceva genul.Insa deocamdata nu cred ca sunt pregatita pentru acest nivel.

7.Asta ma enerveaza si pe mine.De ce mereu cand sarbatorim ceva trebuie sa ii punem capac cu mese intinse.Mai mereu cand merg pe undeva trebuie sa fiu tratata cu ,,ceva,,: mancare ori bautura.Bineinteles non-raw.Am invatat sa refuz foarte categoric.Deja lumea s-a obisnuit.Insa ma enerveaza ca de fiecare data cand cunosc o alta persoana trebuie sa imi iau speach-ul la mine sa ii explic ce si cum.

8.Natura intotdeauna ma relaxeaza.Insa oriunde te vei duce iei toate problemele dupa tine cu tot stresul.Schimbarea principala pe care trebuie sa o fac este in principiu in mintea mea.Eu trebuie sa lucrez cu mine.Restul sunt elemente de detaliu si de completare.Am invatat asta si inca mai invat.

9.Optimismul: m-am obligat ca sa zic asa sa gandesc pozitiv.De fapt inainte si dupa culcare am un text destul de detaliat prin care ma autosugestionez ca voi reusi in tot ce imi propun, in vindecarea corpului, mintii si sufletului.

10.O sa va tin la curent cu postari.Imi doresc , vreau si pot si chiar cred ca voi reusi.Imi doresc ca pana la ziua mea(30 iulie) sa ating diverse scopuri prin care vointa mea va fi pusa la grea incercare.O calatorie care abia incepe.Sper sa primesc in continuare comentariile voastre.Chiar imi sunt de mare ajutor.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Thu Jul 21, 2011 5:28 pm 

Oh my g ... daca eviti dulcele atunci ce mananci?
zaharul este combustibilul omului ... si atunci cand corpul iti cere dulce nu este o ispita, el iti cere sarmanul combustibil ca sa mearga mai departe.
Ce fel de mancare raw mananci?

Report this post
 Profile  

PostPosted: Thu Jul 21, 2011 6:19 pm 

Corpul se hraneste cu grasimi, sistemul nervos se poate hrani direct si cu zahar.... Cand zaharul lipseste creierul transforma grasimile in chetoze(? nu-s sigur ca asta e denumirea lor exacta) si se hraneste si el din grasime, desi prefera zaharul pe care il foloseste direct. Dar in rest.. toate organele nu prea au ce face cu zaharul, deci nu prea ai nevoie de el desi recunosc in sesiune ciocolata nu imi lipsea din casa :)

Report this post
 Profile  

PostPosted: Thu Jul 21, 2011 8:02 pm 

lucaxel wrote:
Corpul se hraneste cu grasimi, sistemul nervos se poate hrani direct si cu zahar.... Cand zaharul lipseste creierul transforma grasimile in chetoze(? nu-s sigur ca asta e denumirea lor exacta) si se hraneste si el din grasime, desi prefera zaharul pe care il foloseste direct. Dar in rest.. toate organele nu prea au ce face cu zaharul, deci nu prea ai nevoie de el desi recunosc in sesiune ciocolata nu imi lipsea din casa :)

Ti-as sugera sa citesti o carte ... 811 de Doug Graham. Nu incerc sai convertesc pe nimeni, dar la ai mei 3 ani de raw am citit deajuns ... si cea mai buna metoda este sa-i asculti pe toti si sa faci cum crezi si simti :)

Report this post
 Profile  

PostPosted: Thu Jul 21, 2011 9:04 pm 

"There are two kinds of fuel that your body can use with minor exceptions, sugar and fat. We mentioned earlier that the body is going to store excess energy as fat. Why does the body store it as fat? Because that is the body‘s desired fuel that will sustain you and allow you to live. The body can store only a little bit of sugar.

In an active day you would die if you had to rely 100 percent on sugar.

Why doesn‘t your body store more sugar if it is so needed? Sugar was never meant to be your primary energy source, it is meant to be your body‘s turbo charger.

Everybody right here, right now should be burning almost all fat with minor exceptions. Your brain will burn sugar, though it doesn‘t have to, by burning by-products of fat metabolism called ketones. That is what it has to burn when you fast for any length of time. It has been shown that if your brain was really good at burning ketones from fat that you can get enough sugar from eating 100 percent fat.

You can make a little bit of sugar out of the glycerol molecule of fat. Take two glycerol molecules and you have a molecule of glucose. Two triglycerides will give you a molecule of glucose. The brain can actually exist without a whole lot of sugar, contrary to popular belief. Glucose was meant to be fuel used in an emergency situation if you had to expend an extreme amount of energy, such as running from a saber tooth tiger.

It is a turbo charger, a very hot burning fuel. If you need fuel over and above what fat can provide, you will dig into your glycogen and burn sugar. But your primary energy source as we are here right now should be almost all fat.

What happens if you eat sugar?

Your body‘s main way of getting rid of sugar, because it is toxic, is to burn it. That which your body can‘t burn your body will get rid of by storing it as glycogen, and when that gets filled up your body stores it as fat. If you eat sugar your body will burn it and you stop burning fat."
- extras din postul "Insulina si durata vietii" de la Principii. Va recomand sa cititi tot articolul, daca nu ati facut-o deja :)

Report this post
 Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 28 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next