It is currently Thu Jun 22, 2017 7:29 pm

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 31 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Jurnal de post / 7 zile.
PostPosted: Tue Mar 29, 2011 9:18 pm 

Au trecut 2 saptamani de la un post scurt de 3 zile, acum imi propun sa tin unul de 7 zile. Practic ultima masa a fost la 7 seara, azi 29 Martie 2011.

In principiu am pentru asta mai multe agumente motivationale:
- m-am simtit grozav in cele 3 zile de post (si in special dupa) in conditiile in care nu l-am tinut "ca la carte", adica fara clisme si activitate zilnica normala, insa fara efort fizic;
- detoxifiere mai buna ca la precedentul post;
- am eu pasarica mea cu o cicatrice de pe un picior (cafea oparita);
- consum de combustibili grasi, sper sa renunt la vreo 4 kg de grasime;
- motivatie spirituala / nu intru in detalii;
- nu am tinut niciodata un post cu clisme, vreau sa vad diferenta.

In mare cam atat. Plec de la vreo 108Kg.

Ce imi propun:
- zilnic minim 3 litri de apa / am sa consum dedurizata pt ca nu am acces la distilata;
- macar o clisma pe zi / am argila, musetel, rostopasca;
- sa fac zilnic 30 de minute pe zi miscare de voie, fara a forta. Probabil asta se traduce printr-o plimbare de placere prin padure;
- sa imi vad de activitatile zilnice ca si pana acum, fara sa lancezesc in pat stilul "om bolnav".

Daca totul decurge ok si toxinele vor fi eliminate (impreuna cu niste blocaje mentale, evident) fara "dureri", am sa tin peste ceva timp un post de 14 zile. Daca voi avea probleme, tentatii, etc si voi intrerupe, imi propun sa revin ulterior tot un post de 7 zile. Nu vreau sa sar etapele, mai ales ca nu am vreo boala grava care sa impuna un post radical.

pace si lumina tuturor nature16

Report this post
 Profile  

Post subject: Re: Jurnal de post / 7 zile.
PostPosted: Wed Mar 30, 2011 10:34 pm 

Terminat prima zi. Pe scurt, usoara senzatie de ameteala, lipsa foame. Clisma dimineata cu 1/2litri argila, apoi imediat una de 1,5 litri argila. Acum (10:30PM) planuiesc o a doua sarja, probabil musetel.
Mintea e limpede, insa am eliminari de toxine la nivelul gurii.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Wed Mar 30, 2011 11:44 pm 

Io as fi curioasa ce se intampla cu aspectul pielii.
Merci ca scrii evolutia postului.... :)

Report this post
 Profile  

PostPosted: Thu Mar 31, 2011 10:24 am 

Pielea e un pic uscata, in special la maini. Nu stiu daca e musai de la post, dar eu asa am mainile in ultima vreme.
Am sa folosesc crema de galbenele sau spirulina pt un pic de hidratare.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Thu Mar 31, 2011 8:14 pm 

Ziua nr.2
Ieri seara am facut o clisma cu musetel. Concluzia: e super, mai ales ca lichidul e cald, nu ca la argila. In plus, te simti mai "usor".
Azi dimineata:
- clisma cu rostopasca, am eliminat ultimele (marunte) materii din colon. Am introdus aproape fara efort peste 2.5 litri de lichid si am putut sa ii retin fara probleme atat cat mi-am propus.
- Matinal, am facut purificarea cu ulei (o lingura de ulei se plimba in gura 10-15 min, apoi se arunca, nu se inghite), m-am simtit f.ok de la ea. Cred ca o sa fac mai multe "sedinte" pe zi, simt in permanenta nevoia sa scuip si sa curat limba.
- Apa beau minim 3 litri pe zi, fara efort. Am observat ca e ok sa o beau in cantitati mici. Ieri am facut greseala sa beau apa inainte de clisma si am destupat tot "circuitul".
- Foame: nu am, de obicei in momentul in care ma montez mental sa tin post, senzatia de foame nu apare deloc. (simt doar ca stomacul s-a restrans) In plus, fac de mancare copiilor mei in fiecare dimineata, iar azi am fost in market sa cumpar de'ale gurii pt toata familia. Nu am pofte alimentare, din fericire.
- Ameteala: sunt in trecere de la glucide la energie din grasimi, am usoare ameteli, din fericire usor de suportat
- Miscare: am facut azi peste 30 de minute miscare prin padure, a fost o zi frumoasa. M-am simtit ulterior revigorat.

Realizez ca e o perioada propice pt post, nu e foarte cald afara. In plus, e postul Pastelui si multi au renuntat temporar la hrana fizica. Asa ca pana acum, sunt in grafic. Sper sa il pot duce la bun sfarsit.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Fri Apr 01, 2011 6:58 pm 

Ziua nr.3

Clisma ieri seara (musetel), clisma azi dimineata (rostopasca). Am inceput sa fac Nauli (http://www.youtube.com/watch?v=uPCnf65_OcQ) la evacuarea lichidului, masajul a generat o eliminare de culoare maro inchis spre negru. Tipul din clip e meserias, nu pot sa fac ce face el, mai ales cu 2 litri de lichid la bord :)
Una peste alta, tot raul spre bine, eliminam mizeriile acumulate in timp.

Azi am fost toata ziua extrem de irascibil, m-am certat cu oricine mi-a oferit sansa :-(

Stomacul se face din ce in ce mai mic. Foame nu am, poate doar niste pofte vagi.

Am facut 2 purificari cu ulei (am incercat cu floarea soarelui si masline), cred ca e mai ok cel de floare.

Ma simt mai usor (am ajuns la 105.2kg dimineata asta) si nu ma simt foarte bine daca ma ridic brusc (usoara ameteala).

Am fost activ toata ziua, asa ca se poate spune ca ziua nr.3 s-a dus cu bine. Urmeaza sa mai lucrez la atitudine si la nervozitate.

Weekend placut tuturor.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sat Apr 02, 2011 6:58 pm 

Ziua nr.4

Una linistita si fara certuri. Am mers azi pe clisma cu argila. Am avut blocaj la 1.5 litri, probabil fiind rece. Am reusit totusi sa retin lichidul si apoi presiunea s-a disipat. Nu a fost o placere , dar eliminarea a fost mai "murdara" ca la musetel sau rostopasca. Nu mai elimin material ci numai lichid murdar si cu un miros neplacut.

Am consumat inca 1 kg de combustibil gras, am ajuns la 104.2Kg.

Am energie ok, zilele astea o ajut pe fiica mea sa invete sa mearga pe bicicleta, am avut ceva de alergat :)
Am facut si o plimbare matinala in mers agil prin padure, a fost absolut ok.

Ieri si azi am avut mici sangerari gingivale si parca m-au "deranjat" cativa dinti pe care ii stiu bolnavi. Am tot evitat stomatologul, insa dupa acest post am sa rezolv problema.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sun Apr 03, 2011 8:19 am 

Ieri seara am vazut un film pana tarziu si nu am mai facut clisma. Somn foarte usor, fara vise. Dimineata 103.2 Kg.
Clasic, terapia cu ulei. Rezultatul este ceva de o consistenta semi-solida si f.spumoasa, de culoare alba se pare ca elimin prin cavitatea bucala "la greu". Mintea e f.limpede, cu siguranta merg numai pe consum de grasimi.

Una peste alta mi-am facut un mare bine, am renuntat in ultimele 2 luni la peste 10kg. O simt in tot ce fac, cum ma misc, cum urc scarile, etc. Cu siguranta inima mea e mult mai fericita ....

Mental incet-incet renunt la gandurile grosiere, ma preocupa aspecte mai fine, mai "adanci". Incerc sa fiu activ si sa nu ma rup de viata "obisnuita", pana acum reusesc. Oricum, efectele postului se vad in general dupa ce il termini, cand introduci in organism energie proaspata (buruieni, verzituri, etc). mixed43

Cine a practicat postul stiu despre ce vorbesc. Tot secretul e sa il faci gradat, mai ales daca nu ai o boala grava care impune sa intri un post stilul "tank" adica pe o perioada lunga, indiferent daca poti sau nu sa suporti efectele de purificare generate.

pace tuturor

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sun Apr 03, 2011 8:51 pm 

Ziua nr.5

Au venit in vizita rude pe neanuntate, a trebuit sa alerg de colo-colo, ceea ce mi-a produs o stare de disconfort. A fost ca un rau interior, le-am simtit vibratia joasa si asta nu mi-a facut bine, ma simt ok in sanul familiei. Cred ca sunt prea receptiv sau simt foarte usor nivelul energetic al celorlalti.

Dupa ce au plecat mi-am revenit rapid.

Despre clisma: cele cu argila sunt cele care genereaza o eliminare extrem de murdara, ma si mir ca dupa aproape 10 clisme tot elimin un lichid inchis la culoare si urat mirositor. Culmea e ca imi simt corpul foarte curat, probabil reducerea greutatii l-a facut sa functioneze mai bine.

In rest nimic special, plimbarea de rigoare in padure de 30 de minute. Somnul este profund si nu am nevoie de multe ore, ma ridic odihnit din pat. Doar limba are foarte multe impuritati, parca fierbe. Scuip intruna ;-(
Transpiratia nu miroase deloc, oricum fac 2 dusuri pe zi odata dupa clismele.

Una peste alta au mai ramas 2 zile, si apoi urmeaza revenirea, adica etapa cea mai importanta. Generarea sucului gastric trebuie sa se faca lent.

Ma rog, toate la timpul lor, mai intai de trec de cele 2 zile ramase. Deja am incredere ca il pot duce la bun sfarsit.

Eu as putea asemui postul negru cu o ceapa, ajungi la miez strat dupa strat. Tocmai de aceea eu tin post gradual (1, 3, 7, etc) si nu a la long fara o pregatire prealabila. Practic la urmatorul post, primele 7 zile vor fi mult mai lejere.

pace tuturor.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sun Apr 03, 2011 9:08 pm 

Multumim pentru descrierile detaliate, le citesc cu interes. Ma mira si ma bucura ca ai avut o zi a cincea atit de.. normala (cu exceptia venirii rudelor), pentru ca la o prima vedere neavizata ar trebui sa fie mai greu, insa la tine pare tocmai invers. Frumos. Ultimul meu post lung a fost acum vreo doua veri, insa nici nu-l pot numi asa, atit de firesc a fost. S-a intimplat asta pentru ca vreo 2-3 saptamini inainte am consumat doar salata de rosii cu usturoi si apoi alte 2-3 saptamini doar pepene verde. De aceea postul de dupa, de 7 zile, a venit de la sine. Asa cum ai spus si tu, trecerile gradate fac procesul infinit mai usor. Succes si tine-ne la curent pina la final, este foarte interesant si pentru cei mai vechi dar si pentru incepatorii care se pregatesc pentru `acordaje` de acest gen.

Report this post
 Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 31 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next