It is currently Thu Jun 29, 2017 3:14 am

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Mini post de incalzire
PostPosted: Fri Mar 11, 2011 10:25 am 

Sunt relativ nou pe aici, pe scurt dupa citirea threadului despre post si ketoza am decis sa tin si eu post. Am mai tinut posturi acum vreo 10 ani, cel mai lung a fost de vreo ~11 zile.

Acum vreu sa tin un post scurt (sper un 3 zile), "de incalzire". Daca totul decurge firesc, peste cateva saptamani am sa incerc unul de 7 zile. In functie de cum ma simt voi merge sau nu mai departe.

Am mancat ieri la 8 seara, de atunci, apa si .. .cam atat.

Am un mic business, nu trebuie sa ma deplasez foarte mult, office-ul meu e acasa. Sper ca asta sa ma ajute sa ma relaxez in perioada postului. Stiu ca voi avea nevoie....

Ce vreau de la post:
- sa ma simt curatat, am senzatia de mizerie in interior, uneori imi apar niste gusturi oribile in gura, de parca ar fi urina
- am o arsura pe un picior (cafea) de care sper sa scap in timp
- sa reduc masiv din greutatea in exces (slava, am "rezerve" la greu)

Deocmadata atat. Revin cu impresii pe seara.

Report this post
 Profile  

Post subject: Re: Mini post de incalzire
PostPosted: Fri Mar 11, 2011 5:22 pm 

Mult succes! sper sa o tii cat mai mult. La mine cea mai grea zi a fost a 3-a, in a 4 a fost multa mai bine (asta dpdv al ametellilor). Sa nu uiti sa ne scrii!

Report this post
 Profile  

PostPosted: Fri Mar 11, 2011 8:08 pm 

Multumesc, lucaxel.

Am cam incheiat cu prima zi de post, a trecut fara incidente importante. Am avut o foarte vaga senzatie de foame, insa apa face minuni :)
Stiu ca a treia zi este mai dificila, la mine (sper) va fi ultima din acest prim post. O sa ajungem noi si acolo, toate la timpul lor.

weekend placut tuturor.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sat Mar 12, 2011 10:45 pm 

Ziua a doua.

Simt o usoara slabiciune, nu mai am "vlaga" pe care o am in mod normal. Tubul digestiv s-a contractat, daca beau prea multa apa se genereaza o mini diaree. Mintea e ok, insa e un pic mai lenta. Obiectul atentiei se focalizeaza gradat pe lucruri mai subtile, cele grosiere nu prezinta un interes dominant. Limba e foarte incarcata. Colonul e inca murdar, scot tot soiul de mizerii. Am incercat sa fiu mai linistit azi, insa nu am reusit 100%, probabil maine o sa "stau ijn banca mea".

M-am mai documentat despre post, cel de-al doilea vreau sa il tin mai strict. Prin asta intelegand un post asa cum recomanda Valeriu Popa: 2 litri de apa distilata zilnic, doua clisme pe zi (dimineata musetel, seara rostopasca). Acum nu am nici ustensile pentru clisma, nici apa dedurizata. Insa o instalatie de facut tuica trebuie sa faca minuni :)

Una peste alta e un post usor, nu am senzatie de foame chinuitoare. Sa vedem maine cum va fi si mai ales finalizarea postului. Pace tuturor.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sat Mar 12, 2011 11:26 pm 

[quoteM-am mai documentat despre post, cel de-al doilea vreau sa il tin mai strict. Prin asta intelegand un post asa cum recomanda Valeriu Popa: 2 litri de apa distilata zilnic, doua clisme pe zi (dimineata musetel, seara rostopasca). Acum nu am nici ustensile pentru clisma, nici apa dedurizata. Insa o instalatie de facut tuica trebuie sa faca minuni :)][/quote]

apa dedurizata e instabila, si va avea calitatea sa te detoxifice si de minerale necesare unei bune functionari a organismului. In general se considera ca la baza oricarei boli sta o acumulare de toxine dar si lipsa de nutrienti esentiali, mai ales minerale. De aici sunt doua directii si in medicina, cea conventionala: te simti rau...ai lipsa de nush ce, totul se vindeca prin a mai lua ceva si varianta spre care tinde rawfoodismul, cu detoxifierea...te simti rau...ai prea multe toxine, uneori merge pana intartat de ex cum sustine frederic patenaude...esti foarte slabit ...cauza...doar toxinele! Cred ca trebuie sa fim cu discernamant, printr-o atitudine cat mai "raw", inteleg firescul lucrurilor, de cele mai multe ori forma cum se gasesc ele in natura, nu cred ca e bine sa fortam nota cu chestii gen ape dedurizate, in procesele de detoxifiere, oricum pierdem si din chestile bune odata cu cele rele, mai ales intr-un post cu multa apa. O alternativa care sa abosarba toxinele si sa ofere si minerale poate fi si apa de argila.

parerea mea...

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sun Mar 13, 2011 7:00 am 

iuli, tu ai tinut post de curand si stii ce simti si in special dupa.

Eu am sa incerc in al doilea post sa vad diferenta intre postul simplu (cel de acum) si cel cu apa distilata/clisme. Simt acut nevoia unei "revizii generale" a organismului, sunt ca un animal care simte nevoia sa schimbe ceva in alimentatie si sa ia o pauza. Ma simt rau fara sa acuz ceva anume, ma doare fara sa pot localiza, etc. Postul curent, asa cum am scris, este unul "de incalzire", totusi vreau sa duc lucrurile mai departe insa toate gradat si la timpul lor, cu pregatirea necesara.

Nu am mai facut o clisma de ani de zile si regret asta. Mai ales ca cele cu argila te fac sa ai un ten frumos love15

In fine, asta e doar teorie si decarcarea mintii de diferite angoase. Ce am mai remarcat: ma trezesc extrem de matinal (ieri la 6:30, azi la 5:30 AM). Azi am avut parte de o limba foarte incarcata, mai mult ca ieri. Parca am namol in gura...

Greutatea:
- la inceputul zilei a doua sunt pe minus cu 2.1Kg
- in inceputul zilei a 3-a sunt pe minus cu alte 1.1 Kg

Am o groaza de deseuri si elimin tot ce pot, pe unde pot. Sper sa pot duce cu bine acest post si apoi sa trag linie ca sa vad efectele.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sun Mar 13, 2011 11:09 pm 

Am terminat postul cu bine dupa cele 3 zile propuse, simt ca ar mai fi cale lunga pana la o detoxifiere profunda.

Am intrat pe energie din grasimi cam dupa 2 zile si jumatate. Atunci claritatea mentala a revenit, la fel si energia, doar ca de o alta natura, nu atat de "bruta". Probabil ca ar fi trebuit sa tin post inca vreo 2 zile ca sa simt o eliminare masiva a deseurilor, insa am preferat sa ma opresc la intervalul propus. Urmeaza revitalizarea si procurarea ustensilelor pentru postul de 7 zile. Probabil ca o sa il tin peste 1-2 luni.

Pace tuturor.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sun Mar 13, 2011 11:36 pm 

Merci de informatii. :) O sa tin si io post, ca mi-ati facut pofta. :D Nush care e treaba cu clismele si ce ustensile trebe...

Report this post
 Profile  

PostPosted: Tue Mar 15, 2011 8:31 pm 

Pofta vine mancand, sau in acest caz, postind.
Mona a tinut post destul de mult, ea poate sa zica din experienta ce si cum cu clismele in post. Ustensilele sunt simple, un irigator si ceva buruieni, fiecare recomanda altceva ....

Report this post
 Profile  

PostPosted: Tue Mar 15, 2011 8:39 pm 

exista un aparat pe la magazinele de constructii, conceput special pentru a pompa apa, se numeste hidrofor. nu stiu la ce pret e unul ieftin dar poate daca se cumpara in grup...

Report this post
 Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ]  Go to page 1, 2  Next