It is currently Thu Jun 29, 2017 3:17 am

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 26 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Jurnal - Postul si ketoza
PostPosted: Tue Mar 08, 2011 12:27 am 

Salutari,

Dupa ce am citit topicul POSTUL si ketoza, m-am decis sa tin post negru. Deschid topicul asta pentru a va descrie ce simt si prin ce trec in fiecare zi de post.
Sunt raw de 5-6 saptamani si duc un still de viata destul de linistit. Nu fac mult sport: in week-end dansez 3-4 ore si in timpul saptamanii, maxim de 3 ori, alerg pe bicicleta eliptica 30 min. O sa incerc sa nu imi schimb deloc tabieturile. Beau numai apa de la robinet dar filtrata si energizata cu PiMag. Fara nimic altceva!
Si ca sa nu va mai plictisesc, incep cu prima zi:

Ziua 1:
M-am trezit si dus la munca am fost. Nimic nou pana acum - nu obisnuiesc sa mananc de dimineata. Pe la 13-14 m-a luat putin foamea... Am stins-o repede cu apa din belsug. Pe la 17 am iesit la soare in pauza. Am ajuns acasa putin flamand dar am continuat sa beau apa.. multa apa caci surprinzator mi-e foarte sete. Am alergat pe bicicleta 30 de min, din nou multa apa bauta.
Si acum cand va scriu mi-e foarte sete, nu foame ci sete. Azi am baut lejer 3 litri de apa - poate cat e si normal defapt, dar de obicei nu beau atat de multa. Si incontinuare am gura uscata...

La baie - o sa tratez si acest subiect! daca nu vreti, nu cititi in continuare - urina are inca culoarea galbena, ma asteptam sa fie transparenta; Treaba mare nu s-a intamplat azi, poate maine. In orice caz daca nu vrea in urmatoarele zile o sa apelez la o clisma.

Cam atat in prima zi, totul e la fel numai setea puternica e neobisnuita... dar banuiesc ca e oarecum normal daca pana acum imi luam apa din fructe si legume.

Report this post
 Profile  

Post subject: Ziua 2
PostPosted: Tue Mar 08, 2011 9:28 pm 

M-am trezit de dimineata cu un gust oribil in gura, imi mirosea respiratia teribil. M-am spalat repede si am baut multa, multa apa ca sa imi treaca gustul. Apoi fuga la munca unde am baut 3 litri de apa. Setea a continuat si azi; Teribil de sete, imi simteam gura uscata, urat mirositoare si buzele deshidratate. Pe la pranz cand m-am ridicat de pe scaun am avut o mica senzatie de ameteala ce a persistat cat timp am fost la munca. Pe la 15 m-a apucat foamea, am baut apa dar nu a trecut asa usor. Dupa ce mi-a mai trecut senzatia de foame m-a luat o mica durere de cap - impreuna cu senzatia de ameteala nu a fost prea placut. O colega mi-a zis ca sunt putin palid. Azi nu prea a fost soare :( . Am ajuns acasa acompaniat de aceeasi respiratie si gust oribil in gura si aceeasi sete de nesaturat.

La baie - o sa termin fiecare post cu aceasta sectiune pentru a fi mai usor de sarit de persoanele neinteresate - de dimineata, desi m-am chinuit putin, a iesit si treaba nr2. Chiar mult! Urina a ramas in continuare colorata desi e putin mai transparenta ca ieri. Mi se pare ca beau mai multa apa decat elimin.

Report this post
 Profile  

Post subject: Ziua 3
PostPosted: Wed Mar 09, 2011 9:51 pm 

Azi dimineata m-am trezit foarte greu. Imi era asa de somn si tot vroiam sa mai stau in pat. Intr-un final (21 de snooze-uri mai tarziu) ma ridic din pat si ma loveste o respiratie ce putea dobora si un dinozaur. Ingrozitor, ma spal si seara si dimineata pe dinti si tot imi pute gura (cand nu tineam post nu avea probleme deloc, defapt cu dantura nu am probleme deloc in ciuda faptului ca nu ma spal regulat pe dinti). Am incercat o gargara cu apa sarata si ajuta mult dar ii dispare efectul in cateva ore - macar la munca am apa si sare din belsug. Am plecat repede la munca (de obicei pe scari alerg si la urcare si la coborare ca sa treaca mai repede - fac asta in special de cand mananc raw) si am realizat cu stupoare ca am obosit cand am alerg pe scarile de la metrou de la Pipera - de jos de pe peron pana sus pe strada - eram epuizat, imi batea inima tare si aveam respiratia sacadata. Toata ziua am avut ameteli cand ma ridicam de pe scaun ce se transformau in dureri de cap de scurta durata(15 secunde). Aveam de gand sa fac putina bicicleta dar m-am razgandit avand in vedere experienta cu scarile statiei de metrou. Am mintea putin mai clara ca ieri (dar nu mai clara ca de obicei). Acum realizez defapt ca ieri eram putin aerian si nu prea ma puteam concentra (slava domnului ca la munca trec printr-o perioada mai usoara). M-am bucurat teribil caci azi a fost soare afara. Am iesit de vreo 2 ori doar sa stau cu ochii inchisi, cu fata la soare, sa simt ca ma incalzeste. Cand eram afara ma simteam mai fresh si mai bine (aer curat, soare) - la birou e multa lumina artificiala si aer recirculat. Acum - seara - ma simt obosit si somnoros. Cred ca o sa incep sa dorm mai mult zielel astea.
Desi in continuare beau multa apa, setea s-a mai domolit - daca zilele trecute am consumat pe putin 4 litri de apa, azi cred ca au fost putin sub 3 litri. S-a mai lasat pielea pe mine, d-abia astept sa ma apuc din nou de sport (multe multe abdomene).

La baie - cred ca incep sa ma repet :) - urina mai transparenta dar tot galbena (de acum inainte o sa scriu cand ceva se schimba) si in cantitati normale. De cealalta treaba nu mai vb decat daca e cazul, desi daca nu mananc nu cred ca va fi.

Report this post
 Profile  

Post subject: Re: Jurnal - Postul si ketoza
PostPosted: Thu Mar 10, 2011 8:22 am 

daca-mi permiti niste observatii, nu cu intentia de a "demoraliza" (e de admirat ceea ce faci, majoritatea n-au coaiele necesare, excuse my french :P) dar care consider ca sint importante (eu le-am invatat pe pielea mea, si n-are rost sa faci si tu la fel daca poti beneficia din tampeniile mele :D)

ziua 3 e cea mai grea (se face trecerea de pe un metabolism pe altul). de acum ar trebui sa observi o crestere a energiei, dar nu-ti imagina ca o sa revina la nivelul "normal" cind esti beat de la zahar :). AI energie cit sa-ti bata inima, sa poti misca plamanii, si sa nu-ti trebuiasca plosca la cur (idealul e sa ai wc cit mai aproape, nu in capatul celalalt al casei de ex), deci O SA TRAIESTI. dar e de preferat sa dedici TOT "restul energiei" CURATENIEI (care nu e treaba usoara - abia atunci ne dam seama cit jeg avem in noi)...

ce lipseste din articolul cu pricina este descrierea MEDIULUI in care se face postul negru:

dpdv FIZIC, se recomanda LINISTE COMPLETA (orasul este complet contraindicat prin zgomotul continuu de "fundal" al "circulatiei"), AER CIT MAI CURAT, SEMIOBSCURITATE cu posibilitatea de a face intuneric complet (daca simti nevoia), CALDURA suficienta cit sa nu ai nevoie de nici o haina pe tine (dar nu cit sa fie inconfortabila), APA din belsug (_usor_ sub temperatura corpului, cit sa nu fie gretoasa) si RELAXARE cit mai profunda (sa poti sa dormi 40 de ore daca ti-o "cere" corpul, e ceva absolut "normal"), in apa e ok sa pui niste sare marina, dar atit (e un complex de minerale, nu contine "nutrienti" dar iti reface electrolitii). in fine, masajul cu ULEI ajuta mult pielea sa elimine grasimile subcutanate.

dpdv PSIHO-MENTAL se recomanda LIPSA TOTALA A ORICAREI RESPONSABILITATI ("griji") - "serviciul" e complet interzis :), si o atitudine optimista, lipsita de 'indoieli', de 'acceptare' a ceea ce se petrece cu corpul, si de 'curiozitate' (entuziasta, nu de genul "testat marea cu degetul" avind "garda sus" - atitudine care provine din frica). in fine, in traditiile antice se recomanda "rugaciune"/"meditatie" pentru relaxarea mintii si focalizarea ei catre o idee "nobila".

postul negru nu se tine facind sport, iti poate afecta inima. ridicarile si asezarile in/din pat, se fac lent, pentru ca 1) muschii 'obosesc' mai repede; si 2) inima 'pompeaza' mai usor singe (pt ca fiind mai 'curat', e mai 'subtire') - acesti 2 factori combinati duc la pulsatii in timple. ameteli, etc.

poate par nesemnificativi acum (pt ca in mod "normal" chiar sint), dar pe masura ce avanseaza postul o sa vezi cit de importanti devin fiecare din acesti factori (apa, caldura, intuneric, relaxare, aer, liniste si stare psiho-mentala).

hope this helps...

Report this post
 Profile  

Post subject: Ultima zi
PostPosted: Fri Mar 11, 2011 12:24 am 

Ziua 4 si ultima medium100

M-am trezit cu respiratia urata ca de obicei. M-am simtit mai bine azi, ametelile si durerile de cap erau mult mai scurte si mai usoare. In schimb m-am speriat rau cand am alergat pe scarile de la Pipera ca sa prin masina si mi-am revenit foarte greu. Respiram sacadat si imi simteam pulsul cum imi bate in gat.... Eram absolut epuizat. M-am decis sa termin postul pe loc. La munca nu am mancat nimic, am asteptat sa fac piata si sa ajung acasa ca sa mananc fructe si legume fresh. Nu puteam sa car sacosa de cumparaturi (vreo 5-6 kile) inspre casa. Simteam ca ma dor oasele cand caram de ea. Mi-am facut suc (morcovi, mere, sfecla rosie, castraveti toate bagate in juicer) si pe langa am mai mancat 2 mere si jumate de morcov intregi. Dupa 30 min am simtit nevoie urgenta de wc. Diarie, putina dar m-am speriat - neagra. Nu vreau sa stiu ce am eliminat, am tras apa repede.

Report this post
 Profile  

Post subject: Concluzii
PostPosted: Fri Mar 11, 2011 12:37 am 

Imi pare rau ca am renuntat dar nu aveam energia necesara. O sa repet postul intr-o perioada de liniste (concediu?). M-a ajutat enorm faptul ca sunt raw. Am mai tinut odata post negru 10 zile dar asta cand mancam carne oua lapte gatite.... Nu ma puteam ridica din pat in perioada aia. Acum totul a fost ok, ametelile mai usoare, efectele mai mici. Iata cateva concluzii la care am ajuns.

- In primul rand recomand oricui experienta, intradevar te purifica
- Ajuta mult soarele: toate efectele negative nu se manifestau cat timp stateam la soare si nici dupa. Defapt cateva ore ma simteam foarte energic.
- Foamea nu e asa mare/puternica poti trece usor peste
- Organismul se adapteaza trebuie doar sa il asculti
- Zaharul cu care ne hranim de obicei nu e asa grozav...

Sper ca macar v-ati facut o idee despre ce va asteapta daca incercati postul, Eu va recomand. Sigur o sa-l mai tin dar intr-un concediu sau ceva ca sa pot dormi cat vreau, sa pot sa zac cat am nevoie.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Fri Mar 11, 2011 1:05 am 

felicitari! :) se pare ca fiecare are o experienta diferita, eu numai post...si de detoxifiere nu pot numi ce-am facut :) Mai mult o curiozitate sa vad cum pot trai fara mancare.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Fri Mar 11, 2011 4:00 pm 

felicitari pentru experienta si multumim pentru relatari !

Report this post
 Profile  

PostPosted: Thu Nov 24, 2011 5:09 pm 

eu tin post negru de pe 15 noiembrie... pana acum ma simt extrem de bine. e foarte interesant sa observi ce se intampla cu tine. tot de atunci am renuntat si la tutun :)) am fost extrem de irascibila o perioada. sper sa reusesc sa-l tin 40 de zile

Report this post
 Profile  

PostPosted: Thu Nov 24, 2011 10:09 pm 

felicitari! poti sa ne dai mai multe detalii?

Report this post
 Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 26 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next