It is currently Thu Jun 22, 2017 7:32 pm

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 
Author Message
 Post subject: Dus cu apa cu nitrati
PostPosted: Tue Apr 08, 2014 12:05 am 

Salut. Daca ai o sursa de apa de la put care contine nitrati, si faci dus cu ea, te speli pe diniti, etc, fara sa bei, cat de periculos e? E mai nasol decat cea cu clor din oras?

Report this post
 Profile  

Post subject: Re: Dus cu apa cu nitrati
PostPosted: Thu Apr 10, 2014 12:32 pm 

De multe ori, apa cu clor din oras are si nitrati, dar nu ni se spune, chiar daca se depasesc normele... ;)

In cazul in care lacurile de acumulare orasenesti depasesc normele de nitrati mai multe zile, baietii incearca sa bage in compensare alte surse de apa, gen puturi de adancime, alte izvoare etc. Dar alea sunt in mod evident mai scumpe, asa ca nu prea le convine sa faca treaba asta si uneori mai "uita" sau mai amana sa o faca.

Iar asta o stiu din surse interne, de la Brasov, unde se zice ca avem apa buna in oras, care vine in principal dinspre munte si cu infiltratii reduse, exceptand primavara. Nici nu vreau sa-mi imaginez ce se intampla prin Baragan sau alte zone unde nitratii aruncati pe zeci de mii de hectare sunt la ordinea zilei.

Deh, agricultura industrializata, ca permacultura cica nu-i "eficienta" si atunci platim in rate: avansul il dam la piata cand cumparam rosiile "ieftine" facute cu nitrati si restul il platim la doctori, spitale, farmacii, la filtrele de apa, bidoanele imbuteliate etc... :)

Report this post
 Profile  

Post subject: Re: Dus cu apa cu nitrati
PostPosted: Fri Apr 11, 2014 12:10 am 

Ma refer la Bucuresti. Deci si cea cu clor de la robinet are nitrati... E eficient vreun filtru din ala? Cat de periculosi sunt pt dus?

Report this post
 Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ]