It is currently Sun Jun 25, 2017 6:31 pm

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 33 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Despre terapia Bowen + raw
PostPosted: Mon Jul 08, 2013 2:49 pm 

Nu o sa descriu ce si cum se face la terapia asta, deoarece google poate informa mult mai detaliat pe cei interesati. O sa descriu experienta mea doar. Am auzit de bowen de vreo patru ani, cind din aceeasi sala de asteptare a unui cabinet de homeopatie unde mergeam eu cu fiica-mea, se intra si intr-un cabinet de terapie bowen. Prima impresie a fost dezastruoasa, pentru ca terapeuta tot iesea pe hol si povestea, intentionat sa auzim si noi, ce beneficii extraordinare sunt.. Asta mi-a facut o impresie proasta. Ba mai si vedeam, printre usile intredeschise, oamenii intinsi, si chiar auzisem ca era si o mama cu un copil autist, si imi spuneam `ce disperati sunt unii, incearca toate timpeniile..` , crezind ca e vorba de ceva bioenergie de prost gust.

Anii au trecut si am mai auzit diverse info, cum ca ar fi vorba de niste miscari usoare care doar transmit semnale la creier, care initiaza proceduri de vindecare. Din nou nu m-a convins, pentru ca aveam senzatia ca vindecarea initiata va incepe in cine stie cit timp de la sedinta (atunci eram in perioada lui `acum, aici`), si fara ca eu sa simt concret ceva.

Primavara asta, prin aprilie, m-a sunat o amica (cu care vorbesc foarte rar) si-mi zice c-a avut nu`s ce accident de ski la revelion, ca si-a sucit putin glezna si cind a ajuns acasa a aflat ca exista bowen si la noi in oras, si i-a trecut durerea in doar citeva sedinte. Pe scurt, am facut o cautare de citeva zile pe net, am vazut ca exista anumite rezultate si la copiii cu probleme (fiica-mea), dar si la chisturi ovariene (eu am unul), asa ca m-am programat la prima sedinta pe 25 aprilie. Ba am mai convins-o si pe sora-mea , care are spondiloza cervicala si careia, de fapt, medicul ii recomandase bowen inca de anul trecut, plus inca o doamna cu hernie de disc confirmata. Deci patru persoane, fiecare cu afectiuni complet diferite.

Trec, in sfirsit, la subiect. Imediat din timpul primei sedinte m-am relaxat atit de tare incit era aproape sa adorm. Daca nu ar fi trebuit sa o mai cert pe fiica-mea ca sa stea linistita, cu siguranta as fi adormit. Am mers toate patru cu masina mea, iar la intoarcere simteam ca mi se inchid pleoapele, parca aveam nisip in ochi. Au mai fost in ziua aia citeva faze pe care le rememorez cu oaresce jena, atit de ciudate au fost.. Nu reuseam sa calculez in cap, cite zile mai erau pina la pasti, desi stiam datele.. Apoi am fost in piata si am cumparat ceva, si nu puteam , pur si simplu, sa inteleg cit inseamna 16 lei, cit costau cumparaturile mele.. M-am inrosit la fata de jena, pina la urma i-am dat 3 hirtii de cite 10 lei, gindindu-ma ca asta e, nu-mi functioneaza creierul si basta. Ala a crezut probabil ca fac o poanta si mi-a zimbit, apoi mi-a dat inapoi o hirtie, plus restul.. M-am mai intilnit apoi, tot in piata, cu o doamna care ma tot intreba una-alta si eu ma bilbiiam de numa` si-I vedeam ochii din ce in ce mai mariti.. Am spus la revedere si-am zbughit-o rapid acasa, conducind cu foarte multa atentie. Acum privind inapoi, era ca si cum creierul facea un switch pe alt modus operandi, si m-a cam lasat in pana in prima faza.

Dupa urmatoarele sedinte nu mi s-au mai intimplat asemenea trebi rusinoase, insa a ramas acea stare fenomenala de relaxare si somnolenta de dupa. Toate sedintele le-am facut (si le fac inca) in ziua de vineri (una pe saptamina), asa ca weekendul era o adevarata serenitate in suflet la mine. Calm, pace si nu m-ar fi putut scoate nimic din seninatatea mea. Somn lung si dormeam si la prinz, ma trezeam bine-dispusa si seara adormeam iarasi fara probleme.. Insa asta a tinut doar primele sedinte.
La urmatoarele am intrat cu capul fix in furcile caudine ale detoxifierii, ca sa zic asa. Pe toate planurile si nivelurile. Nu c-ar fi fost neaparat greu, dar erau semne clare de curatare care –abia alea m-au convins ca terapia asta face si mai mult decit relaxare profunda. Nu mai tin perfect minte ordinea simptomelor si mai ales numarul lor (pentru ca au fost multe, si sunt si acum) insa o prima manifestare importanta a fost o criza de expectorare foarte puternica, m-a tinut aproximativ 10 zile (dupa una sau doua sedinte cind mi-a facut proceduri respiratorii, in zona toracelui). Adica o raceala fara simptome clasice, doar ca suflam nasul de `nspe ori pe zi, diverse chestii urit colorate si foarte dense. Culmea e ca eu n-am racit deloc iarna asta si eram mindra nevoie mare..

Fiica-mea a facut exact in aceeasi perioada cu mine aceeasi criza de curatare a plaminilor, doar ca la ea a fost mult mai serios. A facut brusc, intr-o simbata de dupa una din sedinte, febra care crestea din ce in ce. Spre seara a facut 40 cu 2, adica o temperature uriasa pentru un copil –de fapt, n-a facut asa mare niciodata pina acum! Nu i-am dat nici un antitermic din farmacie (pentru ca nu-I dau nimic de genul, in ultimii 4-5 ani) ci am tratat-o doar cu ceaiuri sudorifice si antitermice, multa apa si comprese reci. Nu stiu cit i-au ajutat astea, pentru ca nici lichide nu mai suporta sa bea la un moment dat.. Cert e ca in noaptea respectiva n-am dormit deloc, imi puneam ceasul din ora in ora ca sa vad ce temperatura mai are.. Spre jumatatea noptii a inceput sa-I scada, prin fortele ei proprii, si a adormit foarte linistita pina tirziu, dimineata. A doua zi ma asteptam sa mai fie ceva febra insa nimic, foarte mica si in scadere. In schimb a inceput marea expectoratie. Ii spun asa pentru ca la ea a iesit si pe nas, si pe gura, si pentru ca nu prea stie sa tuseasca tare, mai avea din cind in cind si niste reprize de stranutat de-I arunca mucii pina-n barbie.. A fost foarte interesant, ce sa mai.

Faza e ca la celelalte doua paciente nu a fost la fel. La cea cu hernia de disc incepuse sa I se mute durerea dintr-un loc in altul dar era la fel de puternica. La un moment dat –dupa mai multe sedinte, o simteam destul de dezamagita, insa noroc c-a fost la un medic sa-I ceara o parere despre felul in care migreaza durerea (fara sa-i spuna de bowen), iar respectivul i-a spus ca alternanta asta este semn de ameliorare!

Apoi au inceput tot felul de alte manifestari, dupa absolut fiecare sedinta. Se dusese pe copca starea de serenitate de la inceput :P Ba ma durea spatele in zona lombara (o durere veche de-a mea), ba undeva in umar, ba in zona pieptului, ba aveam stari de nervozitate (eu care credeam ca-s blinda si buna ca o piine calda :roll: ) , ba dureri in.. calciie (probabil ceva calcifieri..).

Nu scapasem bine de prima expectoratie, c-a urmat a doua, la amindoua. Daca prima am fi putut-o pune pe seama coincidentei, acum era prea clar –mai ales ca aparea iarasi dupa aceeasi procedura respiratorie. Aceasta a fost mai scurta si cu mai putine eliminari.

Inca o manifestare foarte interesanta au fost niste dureri in zona capului, insa ceva gen ca si cum as fi avut tensiunea prea crescuta. Ma durea imediat capul daca faceam vreun efort si imi pulsau venele de parca se pregateau sa-mi explodeze. Asta a tinut trei saptamini la rind, insa doar citeva zile dupa fiecare sedinta. M-am ferit in zilele alea de iesit chiar si la piata, pentru ca imi facea foarte rau sa merg prin soare.
Am avut si scurgeri vaginale timp de aproape doua saptamini, cu pauze de citeva zile intre sedintele respective, de culoare perfect alba si o consistenta brinzoasa. Ma gindesc c-or fi fost ceva resturi de candida din era mezozoica.. Spun asta pentru ca eu n-am mai avut NICI UN FEL de scurgeri sau dureri in zona genitala in ultimii (cel putin) 15 ani! In alta saptamina am avut dureri puternice de sini.

Au fost si multe simptome pe plan emotional, inclusiv la fiica-mea (in primele nopti de dupa unele sedinte avea somnul nelinistit, se trezea de multe ori si verifica daca sunt linga ea –deci ieseau din subconstient ceva temeri ascunse). In fine, prea multe ca se le detaliez pe toate. Cert e ca m-am dus acolo pentru un amarit de chist si m-am trezit ca trezesc tot corpul spre vindecare, inclusiv emotionalul! Amuzant e ca terapeuta nu-si prea da seama ca e normal sa fie asa, adica o cam speriau multitudinea de simptome, aproape ca se jena cind ii povesteam de fata cu alte paciente.. Mi-a si spus, de altfel, ca a avut pacienti care au renuntat, spunind `apai, doamna, terapia asta imi stirneste tot corpul..`, nefiind nici pe departe asa de incintati ca mine..

Interesant e ca sora-mea n-a avut aceeasi gama de manifestari, cea mai importanta si singura fiind expectoratia –dar nu asa prelungita ca la noi, si se manifesta mai ales dimineata la trezire. In schimb, i s-au ameliorat simtitor problemele cu spatele si noaptea doarme mult mai linistita –ba e si mai bine-dispusa (lucru rar, ea fiind o interiorizata de felul ei).
Protocolul meu pentru chist s-a terminat acum doua sedinte, insa pentru ca al fiica-mii este de 22 de sedinte, am rugat-o pe doamna sa-mi continue si mie ce-i face ei. Pentru ca acum mi-e clar ca in orice zona a corpului ar lucra, exista corespondente si cu multe alte puncte deci in mod sigur nu-mi strica. Asa a si fost. Acum sunt dupa a 12-a sedinta, iar duminica am avut toata ziua dureri de cap, tiuituri in urechi si o stare de oboseala destul de prezenta in orice activitate mai sustinuta.
Am intrebat-o pe terapeuta ce face cu persoanele in virsta, daca apar asa simptome puternice. A zis ca nu face atit de multe miscari, ci mult mai putine, in functie de persoana. Si sora-mii, si doamnei cu hernia de disc (deja nu mai vine, se simte mult mai bine si, ca orice rumin neaos, daca-i o idée mai bine, repede si degrab` paraseste terapia care a pus-o pe picioare, nu carele cumva sa se vindece de tot..) le-a facut specific pe problemele lor, la ele fiind mai acute si mai dureroase.

Pe linga asta, sunt sigura ca un mare bonus in cazul meu si al fiica-mii a fost faptul ca incepusem (undeva de pe la sedinta 4 sau 5) sa mincam doar crud, si asta a facut ca detoxifierea sa fie mai puternica. Plus ca toate astea s-au intimplat pe fondul unui ficat (aproape) perfect curat, deci acum e ca si cum exalta de fericire si-a trecut la detoxifiere pe repede-inainte. Sora-mea, desi vegana, maninca la greu gateli, plus piine, iar doamna cealalta povestea mereu ce fripturi a mai facut.. Deci sa zica mersi ca a avut fie si un efect de ameliorare.

Iar cireasa de pe tort, sa zic asa, a aparut dupa o procedura in zona stomacului/abdomenului, pe care mi le-a facut in timpul a trei sedinte la rind. Imediat dupa prima, aproape ca mi-a pierit pofta de mincare. N-am inteles foarte bine semnalul si-am continuat in acel weekend sa maninc mult (eram pe la inceput cu salatele si aveam un rest din subconstient ca-i musai sa fie cantitati mari..) si bineinteles ca m-am simit rau, balonata,etc. Insa odata cu urmatoarele doua proceduri in aceeasi zona, m-am clarificat. NU mai am aproape deloc pofta de mincare, oricit de cruda ar fi ea. Asta banuiesc ca-i un efect al faptului ca organismul lucreaza la ceva nivele mai profunde si nu doreste sa fie deranjat cu digestia. Insa-i fantastic de interesant, e ca si cum mi-as fi pus un inel gastric, ma satur cu putin si senzatia de satietate dureaza foarte mult. Scurt exemplu de menu zilnic, in ultimele saptamini: pina la prinz beau doar apa cu vitamina C, iar pe la 12 salata. Asta mi-ar tine de foame toata ziua, insa intr-o zi am facut experienta si n-am mincat deloc pina la culcare, sa vad daca totusi mi se va face foame. Si mi s-a facut (foarte putin, doar ca o usoara arsura..) cind deja eram in pat, dupa orele 22. Deci mai maninc pe seara diverse chestiute, ori ceva zarzari cazute prin gradina, ori citeva seminte, ori o lingura-doua de ulei de nuca, ori ce-i ramine fiica-mii din smoothie.. Insa aviz amatoarelor de mijloace de slabire rapida: terapeuta mi-a spus ca atunci cind si-a facut si ea procedura la abdomen, a apucat-o o pofta nebuna de.. carne! Deci, cu siguranta, conteaza mult terenul individual si starea de curatenie interioara a organismului. Si, ca o completare, nu slabesc aproape deloc, ci doar alura generala a corpului mi se modifica usor.

Uf, I did it! Mi-a luat o saptamina sa compun mesajul asta.. Daca mai aveti careva experiente interesante cu terapia bowen, scrieti-le aici, mai aflam una-alta. Eu sunt asa multumita de efecte, ca ma si interesasem de costurile invatarii ei. Insa cind am vazut ca-i 400 de euro doar primele doua module (si sunt multe), am renuntat la idee. Prefer sa merg ani la rind la terapeuta mea, avind in vedere ca ia un pret mai mult modic (20 lei pe sedinta!). Am o prietena in Constanta care chiar m-a intrebat cum oare gasesc eu doar terapeuti altruisti si cu preturi mici, ca la ea sunt preturi de `nspe ori mai mari.. Ce sa-i faci, sunt putini astfel de oameni, si se pare ca cei mai multi dintre ei s-au concentrat in zona Moldovei hello2 O zi faina s-aveti!

Report this post
 Profile  

Post subject: Re: Despre terapia Bowen + raw
PostPosted: Tue Jul 16, 2013 4:31 pm 

Am modificat titlul topicului, pentru ca se pare ca faptul ca mincam exclusiv crud (eu si fetita mea) are o importanta covirsitoare in traseul general al manifestarilor. Si le deosebeste net fata de cele ale altor persoane.

Joia trecuta am observat ca incepuse sa ne mai revina pofta de mincare, pentru ca la prinz am mincat o salata mult mai mare decit in zilele precedente, iar vineri dimineata chiar am mincat si mic dejun (o lingura de polen cu una de unt de cocos). Mi-am dat seama ca apetitul redus din zilele anterioare fusese efectul sedintei cu nr. 12. Vinerea asta, observind ca ne face aceleasi miscari ca si in cea precedenta, am intrebat despre ce e vorba si-am aflat ca ni s-a facut procedura pentru terminatii limfatice.

Am decis sa fiu mult mai atenta la efecte. Nici nu a fost greu, pentru ca de data asta au fost si clare si mai puternice, insa mai scurte. Azi, marti, deja ne reapropiem de normal. Dar sa revin la vineri.. Ni s-au aplicat miscarile generale din zona lombara si restul spatelui, picioare, genunchi si apoi cele specifice terminatiilor limfatice de la git si ceafa, plus un soi de masaj facut exact pe carotida, usor urcind in sus spre ureche. Parca TMJ i-a zis.

Imediat ce am iesit din cabinet am simtit ca parca mi se ferecase iarasi stomacul cu sapte lacate.. Nu stiu cum o fi fost si la cea mica, insa cert e ca n-am mincat nici una nimic in acea dupa amiaza. Orice ii ofeream, ma refuza si cerea doar apa. Iar noaptea respectiva a fost una lunga si neplacuta pentru amindoua. Mai ales pentru Briana, care s-a trezit de multe ori si a baut apa, a facut pipi de vreo 6-7 ori, si plingea fara motiv (nu s-au mai intimplat lucruri din astea de cind era bebelus..), imi spunea ca nu vrea sa mai doarma la 2 noaptea.. Desi pe mine nu ma durea atit de rau capul incit sa nu pot dormi, daca tot eram treaza din cauza fetitei, imi contemplam propriile manifestari. Ma durea capul in zona crestetului dar era parca o durere in miscare, inspre zona frontala si pina in spatele ochilor.

A doua zi a continuat durerea de cap, dar si inspre zona cefei. Am avut si dureri in zona superioara a sternului, cu aceeasi senzatie pe lungime, de sus in jos. Cu fiica-mea a fost de-a dreptul urit, de-a atras atentia si celorlalti membri ai casei. S-a trezit moale ca o cirpa, a baut apa toata ziua si-a mincat doar niste pepene verde. Si-a mai revenit dupa somnul de prinz insa tot n-a mincat nimic pina a doua zi. Ca si mine.

La fel si duminica, doar ca atunci am mincat amindoua putine afine si am baut apa cu suc de urzica si de lucerna si multa vitamina C (am facut in primavara, l-am pus in pungi de gheata la congelator si acum scot cite cuburi am nevoie). Spre seara am facut un castron mic de salata din care fiica-mea a mincat maxim 5 linguri, iar eu la fel.

Ieri a inceput sa ne revina pofta de mincare cit de cit, la prinz am mincat putina salata si seara 2 linguri de afine amestecate cu ulei de nuca si fulgi de cocos. Azi e si mai bine, chiar i-am pus fiica-mii un galbenus in salata de prinz. N-a terminat-o pe toata, dar tot a reusit sa manince vreo 2-300 de grame, ceea ce este infinit mai mult decit ieri.

Ieri inca m-a durut capul, inclusiv aseara cind stateam intinsa in pat. Azi foarte putin. Inca o chestie interesanta a fost faptul ca imediat dupa sedinta din vinerea asta si cea trecuta am urinat mult mai des. Mai ales in primele zile de dupa ziua de vineri.
Pentru ca retinusem ca procedura asta cu terminatiile limfatice ii fusese facuta si sora-mii, am sunat-o s-o intreb ce manifestari a avut ea. NIMIC altceva decit urinatul des. A si fost, de altfel, la noi in vizita si-a ramas foarte surprinsa de aspectul nostru suferind din ziua de duminica. Briana avea ochii pe jumatate inchisi si umflati, ca si cum se afla in convalescenta dupa o boala serioasa, iar eu eram fara vlaga si cu dureri de cap.. A, si inca ceva de-a dreptul amuzant. Sora-mea n-a simtit deloc ca i-ar fi scazut pofta de mincare. Pas du tout! Au intrat in ea fara probleme toate ciorbele si pastaile pe care si le-a gatit zilele alea..

Ma bucura ca toate aceste simptome vin gradat, e mai greu la inceputul saptaminii pentru ca mai apoi sa se reduca. Dar nici cind e greu nu ma deranjeaza ci din contra, ma bucur ca organismul meu s-a pus serios pe treaba. S-au intilnit toti factorii favorabili inceperii unui proces serios de curatare. Estimez ca pina la sfirsitul anului viitor (cind vom avea trei protocoale a cite 22 de sedinte terminate) se vor fi incheiat ceva procese de baza (detoxifiere si restructurare), pentru ca mai apoi sa urmeze reglaje mai fine, care vor dura mai mult. Vom vedea.

Ca prim scop e sa facem primele doua protocoale cu pauza de 6 saptamini intre ele. Asta inseamna pina la sfirsitul lui aprilie 2014. Dupa al doilea voi vedea, in functie de ce se va mai scoate la suprafata, cita pauza vom face inainte de al treilea.

Terapia asta mi se pare asemanatoare cu alimentatia crudivora, in unele aspecte. Ca si la raw, atunci cind incepi, totul pare extraordinar, mirific, energie, claritate a mintii,etc. Dupa care incepi sa dai cu capul de pragul de sus, moment in care multi renunta sau considera terapia ineficienta. Am citit `n` comentarii pe net care spuneau ca in 2 sedinte s-au vindecat de nu stiu ce, sau ca se simteau extraordinar..

Chiar terapeuta mea are tendinta de-a lauda efectele primelor sedinte, iar eu ii spun sa-si avertizeze clientii ca nu se vor face bine cit ai clipi din ochi, ci e vorba de capacitatea propriului organism de a se vindeca. Si cum orice vindecare este precedata de o detoxifiere, este de asteptat sa apara si simptome neplacute.. Ea, saraca, imi si spune, rizind, cind ma vede: `nu vreau sa aud de dureri ci doar spune-ti-mi daca per total va e bine..` Tare, nu?

Ma mir de numa` ca fiica-mea nu a slabit bat, am cintarit-o azi si are 26.5 kg la 118 cm si 7 ani. Zilele trecute, cind nu a mincat mai nimic, cu siguranta cintarea mai putin, chiar parea intr-adevar mai trasa la fata insa cum a mincat ieri putin si azi o salata mai consistenta, gata, si-a revenit. Asteptam sa vedem cum va fi si vinerea asta.

A, inca ceva. Durerile mele de cap nu trebuie sa descurajeze pe nimeni, cred ca doar la mine se intimpla asa, pentru ca am o sensibilitate extraordinara in zona asta. Din octombrie si pina-n martie port mereu ceva in cap, altfel ma ia o durere cumplita daca merg prin frig cu capul descoperit. Am avut o sinuzita trenanta acum vreao 5 ani si de atunci am ramas cu sensibilitatea asta.. Deci e clar ca am multe de scos afara si de curatat.. Proba de foc va fi, de altfel, la iarna. Atunci voi evalua clar rezultatele.

Report this post
 Profile  

Post subject: Re: Despre terapia Bowen
PostPosted: Wed Jul 17, 2013 8:31 am 

Eh, am crezut ca pot modifica titlul topicului, insa.. sperante desarte. :P Ma gindeam ca-i mai potrivit `Despre terapia bowen + raw`, pentru ca de fapt asta-i elementul care potenteaza enorm efectele terapiei. Si n-am gasit nicaieri pe net povesti de oameni care sa fi combinat cele doua. Iar daca mai adaug si factorul ficat/bila curate, devine un triunghi de-a dreptul rarisim. :P

Report this post
 Profile  

PostPosted: Wed Jul 17, 2013 5:29 pm 

Fetita ta sufera de asm? Sau stii pe cineva care a tratat asmul cu terapia bowen?

Report this post
 Profile  

PostPosted: Wed Jul 17, 2013 7:54 pm 

Khaarsha : stiu eu pe cineva care si-a vindecat fetita de astm ( era pe steroizi, inhalator ), dandu-i megadoze de minerale si vitamine. Femeia incercase cam toate terapiile existente pe piata, si cand i-am zis sa-i dea nutrienti din pastile, n-a facut mofturi. Si a functionat.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Wed Jul 17, 2013 9:22 pm 

Fetita mea nu sufera de nimic, s-a nascut cu sindrom Down, atita tot. Dar asta nu-i o suferinta, e doar un alt fel de a fi. Ea se simte super ok in pielea ei, are multa incredere in sine (asta si urmaresc sa-i dezvolt) si e bine integrata intre copiii de la gradi. Se dezvolta mai incet pe toate planurile (are virsta mentala a unui copil de 2,5 ani, desi biologic are 7) din cauza acelui cromozom in plus, nu e ancorata in spatiu si timp (ceea ce nu-i neaparat rau), are sanse mai mari de a dezvolta tulburari de personalitate (tendinte pe care i le stapinesc fara probleme), insa una peste alta, pentru mine este perfecta asa cum este si habar n-am daca i se va modifica ceva prin terapia asta. Ce sper eu este sa i se imbunatateasca mai mult sistemul imunitar, pentru ca am avut o groaza de probleme cu ea cind era mica. Pe care le-am redus, rind pe rind, pe masura ce ma desteptam eu in diverse aspecte. De astm, insa, am citit ceva comentarii pe net ca sunt rezultate, nu stiu mai multe.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Tue Jul 23, 2013 3:12 pm 

Cind mi-a spus terapeuta acum, vineri, ca tot terminatiile limfatice ni le face (si la fel va fi inca vreo citeva sedinte de acum incolo), mi-am zis ca, ok, asta e, vom mai avea inca ceva de tras.. Insa lucrurile se modifica usor. In dupa-amiaza zilei de vineri n-am mai avut aceeasi senzatie de `stomac satul`, sau in orice caz, nu la fel de pregnant ca alte dati, asa ca spre seara mi-am zis sa fac o proba. Mare greseala! Felia de pepene verde pe care am mincat-o mi-a cauzat balonare si un greu la stomac persistent, care m-a tinut pina am adormit.. Care somn s-a desfasurat fara nici o peripetie (ca saptamina trecuta), ci ne-am trezit amindoua foarte odihnite si mai devreme decit de obicei, pe la 6.

Simbata am putut minca, amindoua, o salata la prinz, chiar daca mica, deci n-am mai tinut post. Ba am avut chiar si cina, doua linguri de fulgi de cocos cu doua linguri de ulei de nuca. Nici n-am mai urinat atit de frecvent, e ca si cum vezica mea urinara s-a marit iarasi, la dimensiuni normale, si nu mai este necesar sa ma trezesc in timpul noptii. Asta e o mare realizare, nici nu mai tin minte de cind n-am mai dormit o noapte intreaga, fara drumuri la toaleta.

Imediat dupa sedinta, in primele ore mi-a tiuit zgomotos urechea dreapta si am avut o stare foarte ciudata in cap, de ameteala nu neaparat neplacuta.

Am decis sa maresc numarul de zile dintre sedinte. Terapeuta imi tot spunea la inceputuri sa nu-mi fixez clar aceeasi zi in fiecare saptamina, pentru ca organismul va lucra in mod diferit, si sa venim la ea doar cind corpul se linisteste. Evident ca n-am ascultat-o si mi se parea ca timpul de sapte zile este ideal, pentru ca observam ca spre joi-vineri se diminuau mult simptomele. Nu insa intotdeauna, doar ca ma faceam ca nu observ..

Vinerea asta chiar mi-a fost foarte clar ca trebuia sa mai amin citeva zile sedinta. Am avut stari de oboseala si dureri de cap pe la prinz, plus ca mi-a aparut si un herpes la gura, toate astea inainte de sedinta. Asa ca de acum imi voi observa cu atentie corpul si mergem cind simtim ca s-au incheiat miscarile initiate in sedinta precedenta. Herpesul mi s-a extins spre interiorul gurii, plus mi-au aparut citeva cosuri pe fata. Ca tot vorbesc de cosuri, si fiica-mii i-a aparut o eruptie pe fundulet, iar in ultima saptamina se extind pe miini si picioare. Nu sunt mari, dar multe. Inca de cind era bebelus avea multe puncte minuscule pe membre, care acum se transforma in mici cosulete.

Vineri dupa-amiaza am mai avut, timp de citeva ore, o durere puternica in… cotul sting. Mai exact, intr-un punct foarte apropiat, care ma durea asa cu multi ani in urma, cind invatam si stateam foarte mult cu coatele pe suprafete tari (birou, masa).

Simbata dimineata, inca de cind m-am trezit, mi-am salutat inca un simptom. O veche durere, in bazin, pe care mi-am contractat-o la nastere si care m-a insotit multe luni dupa aceea. Era atit de persistenta si deranjanta incit incercasem atunci s-o vindec cumva. Insa cum tratamentele n-au avut nici un efect, tot ce-am realizat a fost ca macar am inteles de la medici ce mi se intimplase. In procesul firesc al nasterii, incepuse sa mi se modifice structura bazinului, insa pentru ca imediat s-a descoperit ca fetita venea cu funduletul inainte, mi s-a facut cezariana. Procesul natural al nasterii fiind intrerupt, si probabil starea psihica deplorabila care i-a urmat (am aflat de problema fetitei cind mi-am revenit din anestezie) a facut ca oasele bazinului sa nu se mai realinieze corect. Am dus acea durere luni de zile, pina am uitat de ea si s-a atenuat de la sine. Dar se pare ca nu se vindecase, ci doar astepta un moment propice sa-si definitiveze procesul. Ma bucur c-a iesit acum la iveala si am mai dat la spate o problema.

Remarc ca durerea deja clasica de cap incepe sa se atenueze. In ziua de simbata m-a durut cel mult o ora-doua, si in rest cite o sageata destul de puternica dar foarte scurta. Am mai simtit vagi miscari in zona vezicii biliare, ca si saptaminile trecute. Am decis sa amin procedura de curatare a bilei dupa ce terminam sedintele cu terminatiile limfatice (pentru ca am inteles ca miscarile pentru limfa activeaza si acest meridian), si nu vreau sa o fortez. Deci probabil voi trage betia cu ulei cindva prin august.

Duminica a fost si mai bine. M-a durut capul doar la efort fizic. Am iesit cu fiica-mea cu bicicleta (alt prognostic sumbru rasturnat cu poalele-n sus.. cum ca copiii cu sd n-ar putea invata sa mearga pe bicicleta)) si tot alergind pe linga ea mi-am dat seama ca incep sa ma doara timplele, dar a tinut cel mult doua ore. Luni a fost o zi de-a dreptul mirabila, energie cu toptanul si activitate non-stop pina seara. Se pare ca organismul incepe sa-mi arate crimpeie din viata mea viitoare. Energie multa si de lunga durata, plus un calm interior greu de perturbat (ma refer aici la peer pressure-ul de care am parte aproape zilnic vizavi de alimentatie).

Despre fiica-mea voi scrie mai spre sfirsitul protocolului, acum voi spune doar ca si la ea sunt schimbari. Nu mai face deloc pipi in pampers noaptea ci se trezeste si se cere la toaleta . Reincepuse aceasta problema in ianuarie 2013, cind eu am stat internata o noapte in spital, deci am lipsit de linga ea doua zile. E foarte fragila emotional, nici eu nu credeam ca e chiar asa, pt. ca de atunci, imediat ce m-am intors a inceput sa faca in pampers, sa se bilbiie si in fiecare dimineata cind o duceam la gradi (absolut in fiecare zi, pina a luat vacanta in iunie!) ma intreba daca vin s-o iau la prinz.. In ultimele saptamini, pe linga ca nu mai foloseste pampersul (decit in acea noapte ciudata, de dupa sedinta trecuta), este evident ca se bilbiie mai putin, si nici nu se mai trezeste noaptea ca sa se asigure ca sunt linga ea. Daca ar fi doar atit si tot sunt extraordinar de multumita cu rezultatele ei de pina acum!

Chiar si acum cind scriu, marti, am o usoara greutate in cap, insa e bine, nici pe departe durerile anterioare. Banuiesc ca la urmatoarele sedinte va fi si mai usor, vom vedea. Mi-au iesit inca doua cosuri pe timple, in schimb herpesul da semne ca incepe sa se diminueze. Mai avem 8 sedinte, astept cu curiozitate asa-numita sternala (vor fi doua, mai aproape de sfirsit) care deblocheaza mai multi centri si activeaza (si) mai intens memoria celulara.

Meniul crudivor mi se pare cel mai satios stil alimentar, ma mir acum, cind imi amintesc, cum de reuseam sa maninc si ceva gatit pe linga salata. Bine ziceai, Muna, ca se modifica cerintele corpului atunci cind trecem la o dieta mai usoara. Dar nu-mi inchipuiam ca e chiar asa evident si mai ales, brusc. De-dulcifierea e si ea o etapa prin care trecem mai rapid decit inainte. Briana refuza orice fruct inafara de pepene verde, duminica am incercat sa-i dau o bucata de banana si nici n-a vrut sa auda. N-am avut ce face si am mincat eu vreo jumatate din ea (de fapt ma indreptasem cu ea spre gaini s-o arunc, insa m-am prins la timp ca eram privita..), pentru ca mai apoi sa ma simt balonata toata ziua. Maninc, zilnic, mult mai mult ardei iute si usturoi.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Wed Aug 07, 2013 3:18 pm 

Marti, 30 iulie, am facut sedinta cu nr. 15. Tot limfatice, insa in plus si niste miscari numite est-vest, pe spate, sub ambii omoplati. Miscarile in sine au fost foarte usoare (ca de altfel toate ce tin de bowen), insa in partea stinga am simtit ca a durut in mod evident mai tare, desi s-a apasat cu aceeasi intensitate slaba.

De miercuri a inceput dansul simptomelor.. Ce-o sa ma fac cind nu vor mai fi? Au inceput sa faca parte din cotidian, m-am imprietenit cu ele si le monitorizez cu un respect de-a dreptul sfios, de parca as fi eu insami un musafir in corpul meu. Dar sa revin.. Miercuri am avut o stare de oboseala inclusiv mentala, care s-a accentuat bine de tot joi. Dimi am fost la piata cu fiica-mea, si desi de obicei eu sunt cea care o grabesc, acum era invers. Corpul imi era greu, de parca alergasem toata noaptea anterioara la maraton (asta-i un alt detaliu, am atirnat de mult in cui aerobicul meu, imi e prea solicitat corpul ca sa-l mai fortez in plus) si fiecare pas era un efort. Pe toata lungimea picioarelor aveam o usoara durere ca de febra musculara, si toata ziua apoi am profitat de fiecare moment liber ca sa stau intinsa cu picioarele ridicate cit mai sus.

Tot joi mi-a curs singe din gura la toate 3 spalaturile pe dinti. Nu mi s-a mai intimplat asta inainte, de aceea chiar nu am putut sa identific de la care dinte/masea mi s-a tras. A doua zi, vineri, in prima parte a zilei mi-a curs singe din nas, de mai multe ori, cu pauze. Tot cam atunci a inceput o durere in partea stinga a spatelui, sub omoplat (zona corespondenta cu punctul care duruse cind fusese apasat la sedinta). Aia a fost cea mai deranjanta, a evoluat in toate felurile si intensitatile. Ba se retragea intr-un junghi atit de puternic incit ma forta sa respir `in soapta`, cu jumatate de capacitate, ba se extindea ca un soi de potcoava care cuprindea toata partea stinga, din spate pina in fata, la citiva centimetri mai jos de inima.

Nu prea mi-a ajutat nimic, nici repausul la pat, nici salurile infasurate in jurul mijlocului. Se reducea de la sine uneori, apoi reaparea iar. Inclusiv noaptea era un efort sa ma intorc de pe o parte pe alta. Intr-un astfel de moment s-a nimerit si procedura de ficat.. Crezusem ca-s gata cu spatele, cind colo, a inceput din nou, cu intensitate maxima, tocmai simbata dimineata, cind ma simteam deja ca naiba, de la uleiul ingerat cu o seara inainte.. Evident ca a trecut, acum doare foarte putin si doar ca amintire.

Luni am eliminat niste cheaguri de singe micute, credeam ca-mi vine ciclul cu o saptamina mai devreme insa nu a fost asa. Am inceput sa transpir, in schimb, mult mai usor si mai mult. Am mai avut episoade de acest gen de cind cu bowenul insa acum e clar acea transpiratie specifica dinaintea menstruatiei. E ca si cum simptomele pe care inainte le aveam buluc (dureri de burta, de spate, stari de nervozitate, dureri de cap, oboseala excesiva), acum s-au disociat si apar doar cite una-doua pe luna. De data asta, transpiratia si o durere puternica (incepind de ieri) exact in mijlocul fruntii dar putin mai jos, pe linia sprincenelor. Adica exact zona celui de al treilea ochi. Sper sa nu incep sa fac profetii sau sa citesc in stele.. Sunt foarte curioasa cite zile va dura ciclul luna asta, pentru ca deja de luna trecuta am observat ca s-a redus de la 6 la 4 zile.

Fiica-mii i-a aparut, inca de la sedinta 14, un urcior la ochiul sting. Dupa sedinta 15 i-a aparut si la celalalt ochi :P dar asta nu s-a mai marit atit de tare. Usor-usor s-au retras ambele, dar a avut citeva zile destul de enervante, caci o dureau.
Cosuletele de pe fund si coapse s-au inmultit, arata mai mult ca o eruptie. Are acum grupuri de cosuri de toate categoriile si stadiile, unele abia inflamate, rosii si dureroase, altele in culmea ingimfarii iar altele deja cicatrizate.
Asta e de-a dreptul impresionant pentru mine, n-am crezut ca poate ascunde atitea toxine in trupul ei mic. Si cind ma gindesc ca majoritatea sunt cadou de la noi, dragii ei parinti, ma responsabilizeaza si mai mult sa tin piept celor din familie care-mi contesta metodele si dieta.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Tue Aug 27, 2013 3:57 pm 

Nu s-au intimplat lucruri deosebite la ultima sedinta, de aceea n-am mai scris.. Dar sunt citeva detalii interesante, totusi. Scriam in postarea trecuta ca eliminasem citeva cheaguri mici de singe si credeam ca-mi va veni menstruatia cu o saptamina mai devreme. Nu mi-a venit, intr-adevar, insa in absolut fiecare zi a acelei saptamini (pina mi-a venit pe bune) am eliminat citeva picaturi de singe, nu mai mult. Doar cit sa ma dezorienteze si sa nu stiu ce tip de tampoane sa folosesc. Apoi mi-a venit normal, cu mai putine dureri dar destul de abundent. Si tocmai pentru ca si aceasta perioada este o poarta de iesire a toxinelor, am mincat mai mult ardei iute decit de obicei -ceea ce a facut ca eliminarile sa dureze destul de mult. Nu durata ma intereseaza acum, ci doar sa evacuez cit mai multe toxine.

Pentru ca spre sfirsitul saptaminii urma sa plec intr-o excursie, am facut a 16-a sedinta luni, pe 12 august. Pe linga limfatice, ni s-au facut toate punctele cardinale. Deja ma intrebam daca voi avea aceeasi durere enervanta si in partea dreapta, asa cum avusesem pe stinga la sedinta anterioara. Nu a fost asa, din contra, tot in partea stinga a spatelui m-a durut, insa mult mai putin.

Starea de oboseala de dupa a fost mult diminuata, am fost apta de plecat in plimbari fara nici cea mai mica problema.
Am avut, multi ani, o acumulare de limfa sub genunchiul drept (un mic accident de snowboard) care s-a diminuat putin cind am inceput bowen, insa acum, de vreo saptamina-doua, observ ca aproape a disparut. Sa zicem, mai am maxim 20 % din ce fusese initial (era foarte vizibil, ceva gen ca un sfert de minge de tenis iesita inafara piciorului, imediat sub genunchi, spre interior). E doar putin vizibil uneori spre seara, insa dimineata piciorul arata perfect, exact ca inainte. Din asta fac o observatie: sunt necesare MULTE sedinte de drenaj limfatic pentru rezultate notabile! Cel putin asa a fost in cazul meu.

Procesul de slabire continua, insa este la fel de lent ca si inainte. Ceva se intimpla, e ca si cum maninc mai mult decit imi trebuie.. Daca ar fi dupa cum imi spune apetitul meu prezent, ar trebui sa maninc o frunza la prinz si o lingura de polen seara.. Stiu de unde vin toate astea, din mentalul meu care o ia inainte fara a tine cont si de celelalte nivele.. Insa nu ma grabesc, vreau sa fiu o crudivora tipica pentru cel putin inca un an. Dupa ce-mi simt si emotiile perfect acordate cu noul statut, ma voi gindi la pasul urmator..

Am avut si prima calatorie raw, asta a fost un soi de prag psihologic. Mereu mincam, inainte, total aiurea atunci cind calatoream, pe motiv ca nu e usor de organizat o masa sanatoasa.. Ba e foarte usor, am vazut acum! Nu intru in prea multe detalii pentru ca nu e topicul potrivit, insa vreau sa spun ca indiferent unde am calatori, in absolut fiecare seara ajungem la un frigider sau un beci unde sa ne depozitam vegetalele (evident, cele dure, nu rosii..), iar pe timpul zilei stau bine-mersi intr-o sacosa termica (doar sa aiba musai si fermoar, nu din alea tip Kaufland, care au niste capse ce se desfac foarte usor).. Si chiar daca se merge pe munte cite 2-3 zile, tot se pleaca dintr-un oras/tirg/sat care are o piata sau un magazin cu ceva legume de vinzare si tot intr-un loc de acelasi gen se ajunge la coborire. Pentru expeditii prelungite e si mai simplu, se pot lua doar prafuri in recipiente bine inchise, care se amesteca un-doi cu apa rece de munte.. Pe scurt, am fost singura care am avut scaun regulat tot timpul. Doar o prietena (din 9 persoane, citi am fost) stia de stilul meu alimentar si in felul asta am trecut cu totul neobservata.. Acceptam ceea ce mi se oferea cu insistenta (cred ca stiti cu totii cum e cu amabilitatea asta exagerata..) si apoi pasam prietenei salvatoare. In felul asta absolut nimeni n-a stiut ce si cum.. Altfel, toata lumea ar fi fost cu ochii pe gogosarii meu din farfurie, cu `nspe intrebari si ochi mariti..

Ar fi fost normal sa merg ieri-azi la bowen pt. a 17-a sedinta, insa am racit putin duminica noapte. Au fost 13-14 grade noaptea, eram invelita doar cu o patura si geamul e mereu deschis la noi.. Ciudat e cum duc racelile, mai nou.. Vagi dureri musculare, ceva mucozitati, in schimb scaune indecise (ba diaree, ba normal, in timpul aceleiasi sesiuni), si azi cam gata, totul e in regula. Evidement, n-am inchis deloc geamul, pe timp de noapte. Doresc sa-mi maresc rezistenta la temperaturi scazute, mie si fiica-mii. Interesant e ca ea n-a racit deloc, doar in prima noapte rece avea nasul cam inghetat, acum e absolut ok. Daca ma simt la fel de bine si miine, probabil vom merge la bowen.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Wed Sep 11, 2013 3:46 pm 

A 17 a sedinta, joi 29 august. Sternala. Cind un terapeut bowen se refera la aceasta procedura, o numeste in general `retrezirea memoriei celulare`, iar d-na mea mi-a zis ca putina lume ajunge la etapa asta, din simplul motiv ca se face dupa multe sedinte de pregatire (are efecte puternice) si cei mai multi vin doar 2-3 sedinte pt. relaxare sau vindecarea unei suferinte acute.. Introducerea asta suna asa fascinant ca m-a relaxat de tot, eram sigura ca eu sunt pacientul perfect pregatit de experiente senzationale..

Senzatii au fost, chiar mult mai multe decit mi-as fi dorit. MULTE sentimente contradictorii si nu din cele mai pozitive.. A doua zi dimi, durere de cap dar nu cu presiune, ca in trecut, ci ca atunci cind nu beau apa suficienta. Seaca si persistenta.
In zilele urmatoare, aproape o saptamina, am trecut prin aproape toata gama emotiilor negative CUNOSCUTE, pe care le-am mai trait in diferite etape ale vietii mele. Era atit de clar tiparul unora dintre ele incit imi si spuneam `acum ma comport ca atunci..`

Stari de stres, ca si cum ar fi urmat sa se intimple ceva al carei final nu il prevedeam. Nerabdare in tot ce faceam, senzatia aia de urgenta fenomenala ca si cum niciodata nu imi ajungea timpul sa fac ce imi propusesem in ziua respectiva . Mai multe izbucniri nervoase, una de toata frumusetea, cu spart farfurii si tipat in stinga si-n dreapta absolut inutil.

Interesant e ca si la exterior era foarte evident ca sunt intr-o perioada de detox emotional puternic. Inca de a doua zi dupa sedinta am observat ca am cearcane, fata trasa si un aspect al fetei pamintiu-galbui. Toate astea s-au accentuat in zilele urmatoare si abia ce parea ca-mi revin la o saptamina si ceva, cind mi-a venit ciclul si-am luat-o de la capat cu alura tip Morticia. Numai bine sa-i dau apa la moara matusa-mii sa ma gratuleze (`tata esti galbana!`), asa cum oricum face periodic de cind sunt cruda de tot.

Simteam la un moment dat ca sunt secatuita de puteri si totusi inca mai aveam o stare de nervi si irascibilitate fara absolut nici un motiv. E greu si sa descriu, ceva gen usoara depresie amestecata cu sentimentul ala puber de om neinteles. Ceva reminiscente adolescentine, probabil.
Sentimente de graba nebuna, parca eram mereu in criza de timp. Lipsa completa de rabdare cu cei din jur, ajungeam foarte usor la limita de toleranta.
Seara nu reuseam sa-mi calmez gindurile ca sa pot adormi, aveam chiar usoare zvicniri in picioare. Exact aceleasi manifestari ca in vremurile cind beam red bull si nu reuseam sa ma opresc din munca desi programul era demult terminat..

Am simtit clar, zile la rind, cum imi pulseaza vezica biliara. Asta inseamna ca ficatul producea multa fiere, deci probabil macina mizerii la greu. Andreas Moritz zice, ca si multi altii, ca emotiile negative se lipesc si ele, exact ca orice mizerie, de diverse organe, si cu predilectie ficatul este un loc preferat de acestea. Poate de aceea am simtit miscari in zona respectiva.
Nu mi-am inchipuit vreodata ca si toxinele emotionale pot iesi la suprafata asa, tip calup, la pachet! Asta a fost, in mod cert, cea mai interesanta perioada de detox de cind am inceput raw si bowen.

Intr-o dupa amiaza m-am trezit ca maninc varza calita, vreo 2-3 linguri (pline). N-a fost bai, pentru ca n-am frustrari alimentare si nici nu mi-am propus vreodata sa ma insemn cu fierul rosu daca maninc ceva ne-raw. Sunt libera de oprelisti mentale si sentimente de vinovatie. Tocmai de aceea mi-a luat asa mult sa ajung la etapa asta. Pentru ca am inaintat cu toate tinichelele dupa mine si m-am privit in ochi cu fiecare dintre ele.
A doua zi dimineata m-am trezit cu un balon in stomac si cu ochiul sting umflat si deasupra si dedesubt. Plus ca m-am trezit de doua ori pentru toaleta, pe timpul noptii (deshidratare provocata de ceva greu de digerat..). A doua zi am avut diaree, toata ziua. C-o fi, ca n-o fi de la varza aia, nici nu conteaza. Sunt acum in cu totul in alta barca alimentara, nu am cum sa ma reintorc la gatit. E cam acelasi lucru daca as incerca sa-mi imaginez invers procesul: nimeni nu m-ar fi putut convinge sa devin raw acum 3 ani, sa zicem, cind mincam gratare si vinuri din belsug.. La fel e si acum. Corpul nu mai accepta nimic din trecut, iar exceptia care s-a intimplat zilele astea (sau care poate se va mai intimpla), e doar parte componenta din momentul de dizarmonie pe care l-am parcurs saptamina asta (sau pe care il voi mai parcurge, cind si daca va mai fi necesar).

In fine, per total, am fost vreo saptamina ca un taur furios, boncaluind toata ziua prin casa in cautare de provocari. Prin orice gest si cuvint transmiteam mesajul `ei, se mai pune careva cu mine?`.. Nu-i deloc dulce procesul prin care am trecut, insa si emotiile negative sunt ale mele si neglijindu-le sau reprimindu-le, n-am facut decit sa le stochez si mai adinc in mine.

Noptile, doua la numar, am avut dureri in stern. Puternice dar nu insuportabile. Si doar in a doua jumatate a noptii, cind ma trezeam din cauza disconfortului. Stiu exact de unde mi se trag, le-am mai avut o perioada destul de lunga acum 7-8 ani.
Si acum, pe timp de zi, ma doare putin cind incerc sa respir adinc. Sa ma doara, merit cu prisosinta. Nu prea mi-am menajat corpul, abia acum incep sa ma comport civilizat fata de el.

Modificari la ciclu. Exista un aspect pozitiv demn de mentionat. In ultimii ani incepuse sa-mi vina la mai putin de 28 de zile. Scadea din ce in ce, pina ajunsese chiar la 22 de zile, uneori, dar niciodata la mai mult de 24. O ginecoloaga imi spusese ca nu-i nimic anormal, asa se modifica metabolismul uneori.. Dar mie nu mi se parea deloc ok, mai ales ca sunt departe de virsta menopauzei.. Iata ca de vreo trei luni a inceput sa creasca din nou perioada dintre cicluri, iar la ultimul, pe 6 septembrie, mi-a venit la exact 28 de zile!! Deci modificarile alea metabolice de care zicea doctorita nu erau deloc normale, din moment ce acum am revenit la frecventa unei persoane tinere si sanatoase.. Sunt schimbari notabile si in fluxul menstrual, care este cert mai scazut decit a fost lunile trecute. Am eliminat in prima zi cit eliminam inainte in a patra sau chiar a cincea zi.

Alimentatia, cu exceptia mentionata, este la fel de cruda si de putina.. La prinz salata si seara niste nuci verzi sau un strugure sau ceva pepene verde, sau un morcov sau citeva nuci brazilinie sau.. nimic. Am mai avut un drum fulger pina la Bucuresti zilele astea, timp in care n-am prea avut cind sa maninc, asa ca de fapt am tinut post doua zile. Doar la intoarcere am cumparat niste struguri din zona Vrancei, aia a fost prima masa de la plecarea de acasa.. Nu-mi fusese deloc foame, doar beam apa cu vit. C si ceva pulberi verzi. Nivelul de energie l-am avut ridicat bine de tot, am fost rapida si eficienta in tot ce am avut de facut. Am observat totusi un aspect. Cind sunt putin mai obosita, simt nevoia de ceva fructe.. de aici si strugurii de care ziceam. Dar putini cantitativ, nu merge nici pe departe ca inainte.
Una peste alta, n-am avut cam nici un simptom fizic in urma acestei sedinte, ci doar emotionale. Puternice de numa`!
Sunt curioasa cum va fi la urmatoarea.. A 18 a sedinta e coccis (si acolo sunt multe terminatii nervoase), iar a 19-a este din nou sternala. Abia o astept, macar acum stiu cu ce se maninca, nu ma mai prinde nepregatita..

Report this post
 Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 33 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next