It is currently Sun Jun 25, 2017 6:46 pm

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 22 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Floaters/Flocoane
PostPosted: Mon Feb 25, 2013 1:52 pm 

Salut. De cand eram mic vedeam niste puncte care plutesc in fata ochilor.
Acum, dupa ce am crescut s-au inmultit si vad ca niste panze de paianjen negre, linii si puncte.
Am fost la oftalomolg si a spus ca nu vede nimic in ochi ca sunt bine si ca mai sunt oameni care le vad si ochii par ok.
E cineva care are aceasta problema sau stie cum se poate trata, si cauza acestora?
Multumesc!

Report this post
 Profile  

Post subject: Re: Floaters/Flocoane
PostPosted: Tue Feb 26, 2013 4:12 pm 

Nicio solutie? :(

Report this post
 Profile  

PostPosted: Tue Feb 26, 2013 7:22 pm 

Eu il cred pe oftalmolog de data asta: n-ai nici pe draq. :P

Report this post
 Profile  

PostPosted: Tue Feb 26, 2013 7:33 pm 

Nu stiu ce sa zic, nu stii cum e sa ai in fata ochilor un fel de panze negre de paianjen, punte si linii care se plimba in fata ochilor...
Daca se vedeau doar cateodata si erau mici, nu le bagam in seama, dar cand ne confunzi cu muste prin casa si interfereaza cu ceea ce vezi, nu mai e o gluma

Report this post
 Profile  

PostPosted: Wed Feb 27, 2013 8:12 am 

daca iti focalizezi privirea in mod adecvat, e posibil sa 'vezi' scamele si firele de praf din lichidul ocular. am invatat si io sa fac asta, cind eram mic ;)

chiar mai mult decit atit, printr-o miscare brusca a globului ocular, poti da un impuls acestor scame, care vor in cepe sa se deplaseze in directia imprimata de tine.

esti perfect sanatos.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Wed Feb 27, 2013 1:27 pm 

Eu le vad mereu, sa ma ma chinui si sunt foarte pronuntate. Chiar acum cand scriu mesajula sta se plimba prin fata mea, fara sa ma concentrez asupra lor, e ca un desen cu creion foarte bine pronuntat.
Ideea e ca de cede inmultesc si sunt din ce in ce mai pronuntate cu timpul...?

Report this post
 Profile  

PostPosted: Wed Feb 27, 2013 7:09 pm 

Plus ca vad si luminite care apar si dispar. Unele ca niste fulgere, atunci cand ma enervez.
Chiar si cand sunt calm(majoritatea timpului) vad pete luminoase si tot felul de luminite.
Uneori ca si cum mi-ar ramane imprimat forma lucrului la care ma uit sub forma de lumina.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Mon Apr 15, 2013 8:57 pm 

Florin, asa se manifesta si la tine?
http://www.youtube.com/watch?v=UGj5tRzQIU0

Report this post
 Profile  

PostPosted: Mon Apr 15, 2013 10:44 pm 

Foarte interesant topicul. Si eu am invatat de mic sa vad aceste impuritati. Prima oara cand le-am observat eram la strand si priveam cerul. Am focalizat privirea intr-un mod anume (cred ca trebuie sa de-focalizezi de fapt) si le-am vazut.
Videoclipul postat de Torin este foarte relevant. Exact asa se misca aceste flocoane - unele mai repede, unele mai incet - numai ca au alte forme, nu de fulgi, ci de de puncte, fire sau "celule". Intr-un fel este ca si cum te-ai uita la microscop. Partea nasoala este ca atunci cand vrei sa observi o asemenea particula, te focalizezi pe ea, si ca rezultat, lichidul din ochi se misca, iar flocoanele "fug". Frustrant!
Ca sa le observi, cel mai bine este ca in fata ochilor sa ai cerul sau un fundal alb.

Confirm si lumintele. Aici este mai greu de descris. Cand am ochii obositi, apar asemenea punctulete si luminite. Daca inchid ochii, "vad" astfel de luminite iar cand privesc spre un fundal alb apar punctulete negre. Fenomenul este similar punctuletelor care iti apar daca te uiti la imaginea aceasta:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Grid_illusion.svg
punctele apar daca te uiti de la o distanta de cam 1 metru sau 1,5 metri de ecran.
Sau vedeti articolul, unde punctele apar in imagine fara sa te departezi de ecran, pentru ca imaginea este mai mica.
http://en.wikipedia.org/wiki/Grid_illusion

Un fenomen asemanator apare in cazul meu, atunci cand citesc pagini de web in care scrisul este de culoare alba si pe fundal negru. Cum ar fi si acest forum, unde a trebuit sa schimb culorile din preferinte.
Dupa ce citesc asa ceva, si revin la o pagina cu fundal alb, nici nu mai pot citi pentru minute bune, asa de tare imi "palpaie" imaginea.
Daca totusi insist, simt ca imi afecteaza foarte mult ochii. Asa ca cel mai bine fac o pauza dupa ce citesc ceva scris pe fundal negru. Sau eventual copiez textul Notepad sau Word ca sa-l citesc.
As fi foarte curios daca a mai remarcat careva un asemenea fenomen.

Stiu ca suna "scarry" dar uite ce spune un articol gasit pe Google:
http://www.allaboutvision.com/condition ... floats.htm
If you see a shower of floaters and spots, sometimes accompanied by light flashes, you should seek medical attention immediately.

Asa ca problema ar cam trebui studiata.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Mon Apr 15, 2013 11:09 pm 

Inca ceva: atunci cand fac post negru (repaus alimentar complet), aceste flocoane se inmultesc. La fel si punctuletele negre se inmultesc.
N-am stat sa le numar (ar fi si foarte greu) dar am senzatia ca nu prea pleaca dupa ce ies din post negru. Sau daca pleaca, atunci o fac foarte incet (in timp de luni)

Report this post
 Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 22 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next