It is currently Sun Jun 25, 2017 6:42 pm

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 67 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Next
Author Message
 Post subject: Cateva intrebari
PostPosted: Wed May 15, 2013 2:00 pm 

Dupa ce am rasfoit intreg forumul pentru cateva zile am cateva nelamuriri:
1. Rosiile sunt bune de mancat, vad pe cronometrer ca nu au asa mare cantitate de zahar, sunt acide sau alcaline?(gasesc si si pe net)
2. Fasolea pot sa o mananc doar pastai murata, sa nu contina amidon si lectine?
3. Porumbul tanar, dulce merge mancat sau tot aia e ca si cel copt?(murat, cumva?)
4. Am vazut in sectiunea de combinare alimente ca nu e bine sa combini grasimi+grasimi iar in alt topic, intr-un post tot de bhairava, spune ca poti sa combini toate grasimile.
5. Muraturile sunt bune sau nu? Am vazut ca unele persoane vor sa le scoata
6. Sarea(desigur, cea marina sau de salina bulgari) e buna sau nu? Sau luam sarea doar din alimente?
7. Faina de canepa area carbo, nu?
8. Dovleacul, vad ca are amidon 3,24gr si zahar 2,76gr la 100 de grame e mult?
9. Catoful tanar, dulce, are amidon, nu?
10. Semintele, de orice fel, am vazut ca au amidon, merita mancate sau deloc?
11. Care e diferenta dintre faina de caneapa naturala si certificata ecologic de pe canah-shop?
12. E buna ciocolata amara de aici http://www.amaruideciocolata.ro/?
13. Am vazut ca luati migdale de undeva din prahova - tohani, de unde fac si eu rost de date de contact?
14. Pot sa mananc ciocolata dn cacao cruda la greu?
15. Cum fac chestiile murate? Pun sare in apa, pun acolo ce vreau de murat si gata?
16. Am inteles ca omega 6 nu e asa bun pt noi si nucile si semintele au omega 6. Deci de ce le mai manacam? Sau nu ar trebuie sa le mai manacam?
17. Usturoiul si ceapa sunt bune de manacat? Nu cele verzi ci bulbul matur, am vzut ca are amidon ca toate radacionoasele, sau mergem moderat?
18. Cum stii ce e salbatic bun ca si planta?
19. Care e faza cu colesterolul si bolile de inima. Ei spun ca toata carnea infunda vasele cu colesterol. E adevarat, nu? carnea are colesterol rau
20. Pot sa plantez un arbore de cacao la noi in Romania?

Multumesc! :D

Report this post
 Profile  

Post subject: Re: Cateva intrebari
PostPosted: Thu May 16, 2013 9:31 am 

18. Daca apuci sa mananci si a doua oara, s-ar putea sa fie ok. :P

Amidonul nu e dracul in persoana si nu inteleg obsesia asta in ce-l priveste, asa cum nu o inteleg nici pe cea legata de eliminarea din alimentatie a tot ce e dulce(ma refer la fructe in special, nu la zaharul rafinat).
Studiile facute in domeniul "ce ar trebui sa mancam" inca nu sunt reprezentative din cauza ca nu sunt facute pe un esantion reprezentativ de oameni care sa fi mancat suficient timp intr-un anumit fel.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Thu May 16, 2013 10:12 am 

Khaarsha wrote:
Amidonul nu e dracul in persoana

OTRAVA OTRAVA OTRAVA

Khaarsha wrote:
si nu inteleg obsesia asta

nici eu. de ce o fi asa de greu de renuntat la el? :mrgreen:

Khaarsha wrote:
asa cum nu o inteleg nici pe cea legata de eliminarea din alimentatie a tot ce e dulce(ma refer la fructe in special, nu la zaharul rafinat).

poti studia/testa pana intelegi

Khaarsha wrote:
Studiile facute in domeniul "ce ar trebui sa mancam" inca nu sunt reprezentative din cauza ca nu sunt facute pe un esantion reprezentativ de oameni care sa fi mancat suficient timp intr-un anumit fel.

nu-ti trebuie decat o luna pe ketoza si dupa aia o sa intelegi de la prima inghititura de zahar ce se intampla cu corpul.
experienta e la fel de reprezenativa ca trecerea de la gatit pe crud

Report this post
 Profile  

PostPosted: Thu May 16, 2013 10:43 am 

1. Sunt nightshades o categorie in care intra toate solanaceele + tot ce este iute (ceapa, usturoi..) si care dau alergii celor cu imunitatea scazuta.
2. Leguminoasele n-ar trebui mancate crude. Poate germinate/congelate/murate dar e de studiat. Am incercat sa murez pasta de linte si nu mi-a iesit insa germenii de mung au fost ok. Pt lectina trebe un thread separat
3. Amidon. Eu am murat in amestec cu alte legume si e ok.
4. Pe dieta keto se schimba digestia. Mananci mai putin si suporti altfel amestecurile de grasimi.
5. Sunt acide si trebuiesc alcalinizate.
6. E ok daca nu faci exces dar cea mai buna sare e aia murata.
7. Da
8. Da
9. Ca toate tuberculoasele
10. Ce are amidon se mureaza.
11. Pretul. Eu mananc necertificata si n-am detectat probleme pana acum.
12. Ingrediente: masa de cacao (Peru si Republica Dominicana), zahar brun brut de trestie (Paraguay), unt de cacao, zahar brun integral de trestie, grasime de lapte, boabe prajite de cacao 6%, pastaie de vanilie macinata (Madagascar).
Tu ce zici?
13. Te duci in sat si vei fi surprins ca toata lumea lumea vinde migdale culese din padure toamna prin septembrie parca. Eu nu mai am nr de tel.
14. Nu. Are proteina si trebe portionata. Excesul se transforma in zahar.
15. Cauti pe net retete fara conservant si te inspiri.
16. Omega 6 trebuie sa fie intr-un raport anume cu omega 3. Canepa este singura care se incadreaza in regula asta. Daca mananci alimente bogate in omega 3 trebui sa echilibrezi cu altele bogate in omega 6. gugal gugal
17. Moderat dar frunza e mai buna pt ca are minerale in loc de amidon.
18. Te documentezi. Exista situri/carti care prezinta plante salbatice comestibile. Mergi in natura si le cauti, faci poze. Intrebi lumea de pe la sate pt ca ei mai folosesc si le stiu dupa denumiri populare. Te intorci la net si verifici denumirile/pozele/testimonialele. Te asiguri ca nu s-a otravit nimeni cu ele inaite sa le consumi. Cauti plante asemanatoare cu planta care te intereseaza ca sa nu le confunzi. (Macrisul salbatic poate fi confundat usor cu o versiune otravitoare). Daca ai posibilitatea urmareste ce plante consuma gainile. Etc
19. Exista colesterol rau si colesterol bun. gugal it
20. Daca ai sera si-i creezi toate conditiile

Report this post
 Profile  

PostPosted: Thu May 16, 2013 11:54 am 

Khaarsha wrote:
18. Daca apuci sa mananci si a doua oara, s-ar putea sa fie ok. :P

Amidonul nu e dracul in persoana si nu inteleg obsesia asta in ce-l priveste, asa cum nu o inteleg nici pe cea legata de eliminarea din alimentatie a tot ce e dulce(ma refer la fructe in special, nu la zaharul rafinat).

pai, asta e problema, ca nu intelegi. ai exprimat-o corect.
studiile sint extrem de relevante dar preferi sa ai atitudine de strut ca sa poti sa simti placere-n gura. atita timp cit ORICE CELULA ANIMALA se degradeaza DIRECT PROPORTIONAL cu cantitatea de zahar metabolizat, nu vad ce studii ti-ar mai putea fi necesare.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Thu May 16, 2013 12:33 pm 

Multumesc Muna pentru raspunsuri!
Din raspunsurile tale au rezultat cateva alte intrebari:
1. Tu mananci rosii, ceapa, usturoi?
2. Deci tu mananci in momentul de fata porumb murat? Merge sa-l mananc asa?
3. Cum alcalinizezi muraturile?
4. Deci nici dovleacul nu e prea ok? Tu mananci dovleac?
5. Ce cantitate de zahar e acceptabila/100 grame?
6. Deci tot ce are amidon, merge mancat murat?
7. De unde pot lua o ciocolata amara, fara alte ingrediente, dintr-un magazin online, fara sa-mi fac acasa?
8. Catorfii poti sa-i murezi sa scapi de amidon? :)) Dar ma gandesc ca daca ei contin >70% amidon nu cred ca rezolvi ceva, nu?

Report this post
 Profile  

PostPosted: Thu May 16, 2013 1:11 pm 

1. Da
2. Am murat acu 3-4 ani si a iesit bun. N-am mai facut de atunci pt ca e cereala si are gluten, dar am inteles ca exista si varietati fara.
3. Daca ele's acide tre sa le pui ceva f alcalin. Cu lesie am incercat si a iesit o chestie indescriptibila. Dar murturile turcilor is cu lamaie si trebe studiata/testata metoda lor.
4. Nu dar frunzele tuturor curcubitaceelor sunt comestibile si pot da dovlecii la gaini.
5. Noi ne-am facut un barem de 5 gr zahar+amidon la 100 gr mancare ce ar trebui sa scada cat mai aproape de 0 dupa un timp. Facem teste cu cantitatea de proteina pt ca sunt mai multe idei despre cum trebuie calculata.
6. Teoretic da, practic n-am reusit sa murez lintea. Dar nu e musai sa consumi toate chestiile cu amidon indiferent de forma de preparare. te vei obisnui sa-ti scoti definitiv din alimentatie diferite chestii si nu va fi asa de "dureros" cum iti inchipui acum.
7. N-am idee. Dar ce-i asa greu sa amesteci cacao cu unt de cocos?
8. Am incercat sa murez in sare si a iesit o chestie imputita rau. Dar se inoculeaza cu bacterii din cereale si se fermenteaza o vreme pt painea coapta. Insa crud no way.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Thu May 16, 2013 1:22 pm 

muna wrote:
Khaarsha wrote:

nu-ti trebuie decat o luna pe ketoza si dupa aia o sa intelegi de la prima inghititura de zahar ce se intampla cu corpul.
experienta e la fel de reprezenativa ca trecerea de la gatit pe crud

Dupa 1 luna de ketoza se intampla ca corpul s-a setat sa functioneze in alt fel, iar readaptarea poate crea probleme.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Thu May 16, 2013 1:23 pm 

Multumesc pt raspunsuri. Eu mancam cartofi copti sau ferti dar am vazut ca se digera greu si parca nu-mi faceau bine... Deci in loc de sare pun cereale si cartofi in borcan impreuna cu apa?

Am inteles ca in stiilul asta de viata/dieta vegana nu ai cum sa te saturi cum o faceai inainte ci doar sa mananci mai des, dar totusi intreb, tu ce mananci care te satura cumva mai mult decat verdeturile?
Cam in ce consta meniul tau zilnic?

Report this post
 Profile  

PostPosted: Thu May 16, 2013 1:29 pm 

Khaarsha wrote:
Dupa 1 luna de ketoza se intampla ca corpul s-a setat sa functioneze in alt fel, iar readaptarea poate crea probleme.

Da, doar ca problemele sunt exact alea de care ai scapat fiind in ketoza iar cand treci inapoi pe zahar reapar mai puternice.

Report this post
 Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 67 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Next