It is currently Thu Jun 22, 2017 7:21 pm

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 83 posts ]  Go to page Previous  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Author Message
 Post subject: Re: cerealele
PostPosted: Sun Jul 06, 2014 2:32 pm 

bhairava wrote:
ah si btw, pasarile, CA SI ORICE ALT ORGANISM ANIMAL DE PE PLANETA PAMINT, beneficiaza imens de pe urma unei diete ketogenice.

asta pentru ca acele caracteristici care fac dieta ketogenica benefica sint comune TUTUROR CELULELOR DE TIP ANIMAL, fie ele apartinind unui vierme inelat, dinozaur, peste, papagal, cimpanzeu, tigru, capra sau om.

atit logica (intelegerea biochimiei metabolice celulare) cit si experienta (gainile, gistele, ratele, curcile, cainii si pisicile 'mele' :D) confirma aceasta asertiune.

motivul pentru care pasarile IN NATURA ciugulesc seminte, este ca NU AU DE ALES. daca prezinti unui animal un castron cu porumb si unul cu grasime de palmier (been there - done that), reactia sa iti va arata clar ca inteligenta animala este uneori deasupra celei manifestate de unii din semenii nostri.

Apropo de asta, am avut niste musterii nepoftiti - soricei.
Am pus capcana si i-am ademenit cu carne. N-au venit. Dupa care am incercat cu branza. Tot degeaba.
Dar cand am pus o bucatica de avocado (care este bogat in grasime), rezultatul nu s-a lasat asteptat :)
In cateva ore i-am prins.

Profile  

PostPosted: Wed Feb 03, 2016 11:02 pm 

enter wrote:
Eu am inteles ca daca semintele contin toxine pentru oameni, atunci nu sunt hrana destinata speciei noastre. Granivorele, sunt dotate cu gusa in care germineaza cerealele, semintele si sunt ok : e hrana destinata speciei lor, toxinele nu ii afecteaza. Dar noi n-avem gusa. Asa ca n-am sa insist in a manca ceva care nu imi este destinaat.

O mica lamurire:
Aici e vorba de pipota (gizzard), nu de gusa, nu-i asa?

Are cineva vreun link spre o lucrare in care se arata faptul ca grauntele germineaza in interiorul pipotei?
Nu am nevoie pentru mine, dar "mi se cer dovezi".

De asemenea nu gasesc lucrari care sa arate ca pasarile poseda un acid gastric mult mai puternic decat oamenii, si ca acest acid este important pentru procesarea grauntelor (sau a amidonului).
Daca gaseste cineva asa ceva, raman recunoscator.

Profile  

PostPosted: Fri May 19, 2017 1:17 pm 

Imi cer scuze, in mesajul anterior facusem confuzia intre gusa si pipota. Gusa este numita in engleza "Crop"
Pasarile, neavand dinti, folosesc pipota pentru a mesteca hrana. Pipota contine si pietre, care ajuta la macinarea alimentelor.

Intre timp am descoperit o informatie destul de relevanta referitoare la cereale:

The Omnivore's Dilemma: A Natural History of Four Meals is a nonfiction book written by American author Michael Pollan published in 2006

The author highlights that of everything feedlot cows eat, the most destructive is corn, which tends to damage their livers. Corn-fed cows become sick as a matter of course, a fact accepted by the industry as a cost of doing business.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 83 posts ]  Go to page Previous  1 ... 5, 6, 7, 8, 9