It is currently Mon Jun 26, 2017 3:09 am

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: Jurnal de raw vegan
PostPosted: Sat Mar 30, 2013 12:49 am 

Acum vreo 3 zile mi-am cumparat alune, seminte de floarea soarelui si de dovleac si linte rosie.
Simteam ceva pofta de alune, asa ca m-am aprovizionat cu cate un kilogram din fiecare.
Dar rezultatul a fost dezamagitor.
Dupa ce am mancat doi pumni de alune deja m-am saturat.
Poate este si anotimpul de vina sau poate bioritmul meu este mai nustiu cum in perioada asta, dar pur si simplu nu am chef de toate aceste amidonoase.
In ziua in care am mancat alune si linte (inmuiata in apa si cu usturoi), scaunul mi-a iesit asa, cumva .. spumos.
In plus, in intestine simteam cumva ca o presiune ce intindea intestinele de parca vroia sa le rupa. Senzatia era de durere sau cel putin neplacuta, desi nu pot zice ca am avut dureri cumplite. Probabil era de la spuma care se umfla. Oricum, o senzatie pe care nu mi-o doresc sa o mai simt inca odata.
Cert este ca desi am in fata kilograme de seminte din care n-am mai mancat demult, nu mi-e pofta de ele.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Wed May 01, 2013 6:11 pm 

Felicitari.
Eu de cand am aflat de chestia asta cu raw vegan mi-a fost foarte greu sa devin raw vegan.
Nici acum nu sunt in totalitate.
Mi-a fost si inca imi este foarte greu sa renunt la toate mancarurile gatite.
Acum sunt vegana insa am zile si saptamani in care sunt raw-vegana.
Beneficiile sunt enorme insa este greu sa ma adaptez acestui stil de alimentatie dupa atatia ani de abuzuri alimentare.
Interesant este ca nu folosesti condimente si nici nu prepari retete sofisticate.
Eu aveam mania de a realiza diverse retete cu o mie de ingrediente...ce-i drept raw vegane
insa ce este prea mult strica.
Mai bine mananc ceva gatit din doua alimente in locul a o mie de retete raw vegane la deshidrator cu o mie de combinatii....
Ideea e ca am invatat cam tarziu ca nu poti combina o mie de alimente doar ca sa iti aduca aminte de
mancarurile de care ai fost depedent o data.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Tue Jun 04, 2013 8:12 pm 

si mie imi este foarte greu sa trec de la vegan la raw vegan. hai sa ne ajutam reciproc

Report this post
 Profile  

PostPosted: Wed Jun 05, 2013 9:29 am 

mancarea gatitia e in stransa legatura cu dependenta de zahar. nu-i asa ca de obicei mananci amidon fiert?
pacaleste-te cu amidon crud gen seminte si repet: cand esti satul nu exista pofte

Scopul combinarilor care sa imite gusturile gatite nu-s pt a-ti aduce aminte cum era odata (nu mai venera trecutul) ci pt a te dezvata de acele vremuri. In toata experienta asta ideea e sa te prinzi ca gustul nu conteaza, ca-l poti lucra si tu pe el asa cum incearca el sa te lucreze pe tine tragandu-te in jos de fiecare data cand cedezi tentatiilor. Solutia e sa-ti propui obiective pt depasirea problemei si evolutia dietei ca sa nu te mai ia valul pe sus si sa tot cedezi. Si dupa ce ai inteles ca n-ai nevoie de o mie de combinari redu-ti efortul la alimente simple gen ardei cu sare. Nu-ti trebe salata de ardei. Prolema nu este ca nu mai ai chef sa combini ci ca te intereseaza mai mult sa fructifici placere din amidon fiert decat din constientizarea propriei evolutii. Vezi ce face zaharul din mintile noastre?

Report this post
 Profile  

PostPosted: Wed Jun 05, 2013 9:39 pm 

cum e cu amidonul:

What Are Sugars And Starches (amidon)?
http://www.carbsmart.com/whataresugars.html

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sat Aug 03, 2013 12:13 am 

pai in primul rand ca ciupercile negatite sunt toxice pt organism. ma refer la ciupercile obisnuite cultivate in mediu controlat. si apoi corpul dezvolta o intoleranta la alimentele consumate zilnic. nu stiu daca se intampla la toti care se limiteaza la cateva alimente... trebuie sa iti faci testele de alergie in caz ca te simti obosit fara motiv. si apoi prin gatirea usoara sau suc proaspat sunt absorbite mai usor. nu m-am ingrasat band suc de legume sau mancand quinoa gatita si fructe in catitati mari. ma duc uneori in piata si iau diverse fructe "de padure" si fructe de sezon. sau primesc de la rude o cantitate mai mare. si le mananc destul de repede si nu ma ingras de la ele. bine nici nu slabesti dar daca asta e scopul legumele ma ajuta in orice forma fie si usor gatite. si e nevoie sa fie mancate cu o forma de ulei/nuci deci vitamina E, A pt o mai buna absortie si poti fi in the low carbs diet. bine nici toate amidonoasele nu sunt egale si nu zic doar din ce am citit ci din ce am observat eu mancand. mentin dieta la 70-80% raw si diversa si ma simt foarte bine urmand lista cu alimente ce au cei mai multi antioxidanti, vitamine, minerale si cum se si absorb, calitatile lor in vivo nu in vitro. Am nevoie de nuci si seminte de canepa pt calciu si magneziu. E destule de mare cantitatea de care are nevoie organismul .. si mai este si Omega 3. Astea nu si le poate sintetiza corpul singur.
adica ma intreb cum iti sunt analizele sau daca ti le-ai facut. Poate mananc eu prea mult :)
Am grija de ce mananc in primul rand din motive medicale pt ca altfel nu mi-as bate capul. ia destul de mult timp sa citesti si sa mai si obtii si sa pregatesti "ce trebuie". In prezent imi ies bine analizele dar "nu poti sti niciodata". Ma intreb cum stai cu feritina.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sat Aug 03, 2013 12:23 am 

rawtomato wrote:
Khaarsha wrote:
De cat timp mananci in felul asta?
M-ar interesa detaliile tehnice: inaltimea, greutatea pe care le ai la ora actuala si cum stai cu masa musculara. Apoi, ai facut recent un set complet de analize pentru a vedea daca nu cumva ai carenta de vitamine, minerale sau daca e indicata vreo problema?

Cam de un an de zile mananc asa. Am slabit mai mult de 25 de kilograme de cand mi-am schimbat alimentatia. Greutatea este una absolut ok pentru inaltimea mea, adica ma incadrez intre limita superioara si cea inferioara. Masa musculara arata perfect ok, cum eram la 18 ani. Nu ma simt deloc slabit.
Analize nu am facut si nici nu am de gand sa fac, decat doar daca voi fi nevoit.
N-am facut analize nici macar cand mancam junk food, asa ca n-am niciun motiv sa fac acum.
Nu simt sa am vreo problema de sanatate asa ca nu am nevoie de analize.

aaa ok.am vazut raspunsul asta dupa ce am postat. vroiam sa stiu de analize pt ca eu daca mananc asa ma simt foarte slabita si nu imi ies bine analizele. eu nu aveam nici un simptom inainte de avea o problema majora la o varsta la care nu te astepti.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sun Feb 14, 2016 3:59 am 

dana. wrote:
aaa ok.am vazut raspunsul asta dupa ce am postat. vroiam sa stiu de analize pt ca eu daca mananc asa ma simt foarte slabita si nu imi ies bine analizele. eu nu aveam nici un simptom inainte de avea o problema majora la o varsta la care nu te astepti.

Daca te simti slabita asta se intampla pentru ca nu mananci Avocado. Punct.
Avocado contine o gramada de grasime vegetala foarte sanatoasa si care iti da energie din plin. In plus, poti consuma oricat demult avocado si nu te vei ingrasa.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sun Feb 14, 2016 5:17 am 

Si acum vin cu actualizarea jurnalului meu de raw vegan.

Intre timp dieta mea s-a simplificat, asa cum probabil ca era normal sa se intample. Am deja aproape 4 ani de raw vegan.

Pentru mine alimentul de baza este avocado, pe care il consum zilnic, undeva pe la doua kilograme, uneori chiar mai mult decat atat. Pe langa avocado, mai consum zilnic verdeturi precum ardei, rosii, ceapa (sau usturoi), pe care le combin cu avocado. Aproape zilnic mai consum si ridichi si salata, tot pe langa avocado. Oleaca mai rar si castraveti. Uneori (rar) adaug putina lamaie.

Varza, broccoli, conopida, morcovi, nap nu mai consum deloc sau aproape deloc - pur si simplu nu simt nevoia de ele.

Stiu ca frunzele sunt considerate o hrana excelenta dar nu prea consum asa ceva, motivul principal fiind probabil lenea. Uneori adaug in mancarea de avocado putin patrunjel sau coriandru iar in ultima vreme am adaugat frunze de rdichi care sunt chiar bune si pot fi consumate singure. Spanac nu consum deloc.

Sucuri imi fac doar din mere si tomate, folosesc din 2012 un storcator Hurom slow juicer care este foarte bun. Nu am vreo regula sau limita dupa care fac sucuri - anul trecut nu am facut deloc iar anul acesta am facut deja de vreo patru ori.

Consum fructe cat am pofta, in special mere, banane, struguri. In medie, cred ca mananc fructe odata la doua zile, chiar putin mai des. Mai rar consum kiwi, pentru ca tot uit de ele. Tot rar portocale si mandarine. Pere, prune sau alte fructe nu consum deloc. Foarte rar cumpar fructe de padure - afine, zmeura.

Linte rosie consum cam doua kilograme pe an, cand imi fac vizita anuala la magazinul de seminte. Tot atunci cumpar si un kilogram de alune si un kilogram de fistic. Toate sunt crude, evident. Nu mai am pofta de porumb crud, ca inainte. Insa probabil dintr-o ramasita de dependenta de amidon, cumpar odata la doua luni cam un kilogram de alune americane (peanuts). Se pare insa ca pofta de ele se cam reduce in timp.

Muraturi nu consum pentru ca nu am incredere in ceea ce nu-i facut de mine si nu am conditii ca sa-mi fac eu muraturi.

Nu consum nimic facut din soia. Nici spirulina sau drojdie. Nici unt de cocos sau de nuci sau de mai stiu eu ce. Nici uleiuri de nici un fel. De fapt, cred ca este mai sanatos sa consumam alimentele intregi, adica in stare de "whole foods", fara sa separam grasimea de restul componentelor dintr-o planta. Iar aici nu respect acest principiu atunci cand consum sucuri.

Sunt foarte multumit cu aceasta dieta, imi place foarte mult ceea ce mananc si nu simt deloc nevoia de mancare gatita. Cateodata pe strada simt miros de tot felul de mancaruri gatite care chiar daca miros foarte bine, nu ma tenteaza deloc. Acel miros "bun" nu-mi declanseaza pofta de asemenea mancaruri. In concluzie nu trebuie sa fac vreun efort pentru a evita anumite mancaruri.

Inaltime mea este 168 cm si am 65 kg. Am aceasta greutate de mai mult de 3,5 ani. Inainte de aceasta dieta am avut chiar 102 kg. Nu ma simt deloc slabit, din contra - am ceva grasime consistenta pe burta, pe care vreau sa o dau jos candva, insa deocamdata nu ma grabesc.

Nu am de gand sa-mi fac vreo analiza pentru ca nu vad sensul. Odata ce mananci sanatos, starea generala de sanatate este mult imbunatatita, si chiar daca as avea un nivel usor scazut de X, am un nivel crescut de A, B, C, D,E, F, G.. Z, in comparatie cu persoanele care consuma mancare gatita. Puneti in loc de acele litere orice vitamine sau minerale.

Numa grabesc in ce priveste nemurirea fizica. Deocamdata sunt foarte multumit pentru ca pot sa ma mentin in aceasta dieta fara efort si cu placere si deocamdata am de rezolvat chestiuni mai prioritare chiar si decat nemurirea.

Daca am omis ceva important, o sa vin cu adaugiri. Daca aveti intrebari, va rog sa intrebati.

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sun Feb 14, 2016 3:37 pm 

Ar mai fi de adaugat:

Nu am niciun program regulat de a manca. Consum ce am pofta, cand am pofta sa mananc.
In principiu, mananc salata cu avocado cam de doua ori pe zi, dar uneori chiar si doar odata pe zi, daca nu imi vine pofta sa mai mananc odata.
Bineinteles ca mananc fructe cu ceva timp inainte de salate sau dupa cateva ore dupa salate. Uneori insa, destul de rar, mananc fructe dupa salate daca mi se trezeste o pofta foarte mare de ele, chiar daca stiu ca nu este foarte indicat sa faci asa ceva.

Inca o data vreau sa subliniez faptul ca starea de spirit, sau psihologia individului, este mult mai importanta decat dieta. De milioane de ori mai important decat o dieta sanatoasa este sa ai o stare de spirit buna, sa nu ai stres, sa te simti bine, sa nu lasi pe nimeni sa-ti f..rece sistemul. Recomand oricui sa-si faca ordine in viata, sa-i fie clar ce doreste in viata, ce doreste sa faca, sa isi planifice cum vrea sa traiasca, si sa faca in asa fel incat sa ajunga in situatia in care isi traiasca viata asa cum doreste. Daca locul de munca te streseaza, incearca sa-l gasesti un loc de munca mai adecvat pentru tine. Daca familia, prietenii, vecinii, cunostintele, colegii de lucru sau altcineva te streseaza si iti genereaza disconfort, atunci apara-ti integritatea individuala si pune-i la punct sau schimba acest anturaj cu altul care nu-ti creaza probleme. Cauta-ti prieteni adevarati, care te ajuta sa treci peste momentele dificile si te sprijina ca sa poti trai in demnitate. Sigur ca aceste lucruri nu se rezolva peste noapte dar cu efort si cu rabdare, se poate ajunge la rezultate foarte bune.

Atunci cand ai o stare de spirit buna sau puternica, poti sa mananci chiar si junk food si sa nu te ingrasi, sa ai energie si o sanatate de fier. In plus, iti va fi mult mai usor a te mentine in orice dieta, aproape oricat de restrictiva ar fi aceasta. Este, din pacate, cazul atator "bautori de sange", afaceristi cu origini comuniste/securiste care au afaceri prospere, se simt foarte bine in pielea lor, sunt activi sau hiperactivi, plini de energie, cu pofta de viata, le este foarte simplu sa mentina diete vegetariene sau vegane, si le mai dau si lectii angajatilor pe care-i exploateaza despre mancarea sanatoasa. In plus, traiesc mult peste media de viata a oamenilor de rand. Acum cativa ani imi povestea cineva faptul ca locuieste langa un bloc plin de pensionari care au avut pozitii inalte in securitate/armata/partidul comunist, care traiesc pana peste 90 de ani. Un alt exemplu ar fi tortionarul Alexandru Visinescu, care a ajuns la 91 de ani fara sa tina vreo dieta, in timp ce alti vegani crapa de cancer sau traiesc mult mai putin. Si in Occident exista destule asemenea persoane, care, chiar daca nu au trecut comunist/kgb-ist sau ceva de gen, sunt tot bautori de sange, traind toata viata prosperi, exploatatand oamenii de rand sau pur si simplu furand de la acestia.

Aceasta este trista realitate, insa nu fara lectii de invatat. Cei care vor sa aplice diete sanatoase trebuie sa invete sa isi apere demnitatea si de asemenea sa se apere unii pe altii in fata marilor rechini, daca vor sa supravietuiasca si daca vor sa isi pastreze starea de sanatate.

Daca nu ai starea de spirit adecvata, nu poti sa te pastrezi o dieta sanatoasa - vesnic vei avea probleme de slabiciune, de disconfort general, vei avea pofte incontrolabile sa mananci ceva nesanatos si asa mai departe. Mancarea sanatoasa pe care o consumi nu se absoarbe in lipsa unei stari de spirit sanatoase. Uneori, mancarea sanatoasa iti poate irita stomacul si char poti sa ajungi sa o vomiti. O spun din proprie experienta, pentru ca multi ani de zile nu am putut sa incep aceasta dieta desi mi-am dorit foarte mult sa o practic. A trebuit sa astept multi ani pana cand stresul din mine s-a redus la un nivel care mi-a permis sa incep aceasta dieta. In toti acesti ani, mancarea sanatoasa pur si simplu nu se ducea din stomac, ramanea acolo ore intregi si imi venea inapoi, impreuna cu o secretie amara generata de stomac.

Asa ca as recomanda tuturor sa rezolve (sau macar sa incerce sa rezolve) problemele de la cauza. Dieta si absorbtia nutrientilor din mancare este doar un efect al cauzelor psihologice. Degeaba incerci sa ameliorezi efectele daca nu mergi la cauza. Indiferent ce mananci, corpul nu poate sa absoarba nutrientii daca nu ai o stare psihica buna. In acelasi timp, corpul poate sa absoarba nutrientii de milioane de ori mai eficient chiar si din junk food, daca ai o stare de spirit buna.

Nu am nicio idee despre nemurire, dar pot spune cu certitudine ca organismul uman contine, pe langa programul de imbatranire, si un program regenerativ. Pentru a folosi acest program regenerativ, acesta trebuie sa fie insa deblocat in primul rand. Iar a incerca sa deblochezi acest program regenerativ doar prin dieta este o mare eroare. Nu stiu daca acest program regenerativ poate duce la nemurire, insa sunt convins ca poate duce la efecte greu de imaginat si de crezut in acest moment.

Report this post
 Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page Previous  1, 2