It is currently Sat Apr 29, 2017 4:26 pm

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: Sere "subpamant" / Cum poti produce legume si iarna, fara cu
PostPosted: Mon Sep 19, 2011 11:09 am 

http://stirileprotv.ro/stiri/social/ide ... u-gaz.html

Daca afla careva unde se afla sera il/o rog sa imi dea un msg sau sa dea pe grup. Multumesc.

Profile  

Post subject: Re: Sere "subpamant" / Cum poti produce legume si iarna, far
PostPosted: Mon Sep 19, 2011 11:26 am 

Am aflat. Este la intrarea din satul Ghergheasa. Am sunat la primarie si in principiu se vine dinspre Ramnicu Sarat cu microbuzul (harta http://g.co/maps/m3ntd). Soferii stiu unde este seara si pot sa opreasca in dreptul ei.

Acum... daca cineva vrea sa treaca pe acolo sa zica la lume. Poate se strange un grup mai mare sau o lista cu intrebari.

Profile  

PostPosted: Sun Sep 25, 2011 1:10 am 

EXCELENT ! multumim pentru link !

Profile  

PostPosted: Sun Oct 09, 2011 4:31 pm 

In acelasi stil este construita si sera familiei mele, doar ca nu atit de adinc in pamint. Insa este (aproape) la fel de eficienta. Nu s-ar preta la rosii fara sa fie incalzita, insa este excelenta pentru plantele rezistente la frig (patrunjel, salata, marar, ridiche) si singurul adaos necesar este o folie de plastic peste acoperisul de sticla deja existent. In latura dinspre soare peretele de sticla pleaca direct din pamint, iar latura opusa se ridica maxim un metru deasupra solului.
Din pacate nu prea este folosita decit pentru ceva patrunjel si citeva flori pe timp de iarna (iar primavara pentru rasaduri), iar linkul vostru cu sera in pamint parca m-a trezit la realitate! M-am hotarit s-o seman eu la capacitate maxima, deja m-am aprovizionat cu seminte si zilele urmatoare ma pun pe treaba. Am mai facut o inovatie anul asta, inspirindu-ma de la o femeie de la piata de la care am cumparat varza verde toata iarna trecuta.. ma tot miram eu cum de ii sta asa bine in beci pina in luni avansate de iarna, pina la un moment dat cind mi-a zis `dar nu, doamna, eu nu o tin in beci, ci direct in pamint, in solarul acoperit cu folie!` Hopaa.. si noi care avem solare si gradina mare, mai mare rusinea sa cumpar iarna varza de la piata.. Asa ca am semanat un solar urias de varza mai tirziu, pe la mijlocul verii (abia recent a inceput sa lege capatina) si in curind ii voi pune folia in cap si cam asta va fi tot..

Profile  

PostPosted: Thu Oct 13, 2011 9:58 am 

Cum sa construiesti o sera subterana
Attachment:
Walipini[1].pdf [3.49 MiB]
Downloaded 480 times

Profile  

PostPosted: Sat Dec 17, 2011 11:48 am 

A reusit cineva sa ajunga in satul cu sera ?

Profile  

PostPosted: Thu Mar 20, 2014 5:47 pm 

Da, io, anul trecut.

Am facut niste poze dar mai de la distanta, ca nu aveam timp sa caut proprietarii, sa le cer voie, sa ma duc pe campii pana acolo.
Ca de la drum pana la serele "underground" propriuzise mai era si oleaca de camp impanzit cu sere "clasice".

Ca de fapt cam de acolo isi scot majoritatea productie, majoritatea anului, astea "clasice" erau incomparabil mai mari ca suprafatza decat cele "underground".

Care de altfel erau in acel moment dezafectate, folia indepartata, cam haotic, probabil puse "la incarcat" sau un experiment esuat?

Nu stiu daca functioneaza smecheriile astea la clima noastra si mai ales pentru rosii ordinare (poate cu o specie mai rezistenta la frig) si care ar fi randamentul (in mod sigur ff. scazut) iar un dezavantaj major este lipsa soarelui, pamantul extras este depozitat pe margine, ca un fel de val (inmagazinand caldura din cursul anului) si practic cred ca jumatate de zi tine practic umbra la culturi.

Adica serele astea aratau ca zid de pamant, cu un sant la baza, ceva de genul, iar santul ala, acoperit cu folie, este sera.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ]