It is currently Sat Apr 29, 2017 4:18 pm

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 
Author Message
 Post subject: Seminte nemodificate genetic
PostPosted: Wed Apr 03, 2013 1:53 pm 

Salut. Vine timpul de plantat si vreau sa-mi cumpar multe seminte pentru legume, verdeturi etc.
Daca ma duc in piata gasesc la tarani seminte nemodificate genetic? Daca sunt la plic de unde stiu ca sunt ok? - Cred ca majoritatea sunt la plic :-?
Vreau sa-mi cumpar seminte sa am si pentru anii viitori de plantat. Adica de ex: sa cresc usturoi dar sa nu-l mananc pe tot si sa pun in pamant si anul viitor.
Astept raspunsurile voastre! Multumesc!

Profile  

Post subject: Re: Seminte nemodificate genetic
PostPosted: Fri Apr 05, 2013 10:36 am 

Semintele modificate genetic sunt mai scumpe decat cele obisnuite pt ca tre sa amortizeze cheltuielile de cercetare motiv pt care vin din "fabrica" cu un "mic defect": nu se pot propaga. Adica vor face fruct dar nu vor face samanta, ori fac si cateva seminte care n-au putere de germinare pt ca nu-s dezvoltate complet. In felul asta producatorul e sigur ca in fiecare an tu vei cumpara seminte de la el pt recolta sezoniera. Semintele astea le recunosti dupa pret si dupa nume care de obicei au cod (de nava spatiala) gen ER302 whatever. Unii scriu mare pe pachet; nu se ascund; tre sa-si justifice pretul astronomic.
Semintele obisnuite vandute in magazine la plic is ok doar ca unele vin stropite cu insecticid. Le recunosti dupa culoarea verde sau rosie si praful colorat pe care-l lasa in plic.
Cele mai bune seminte is alea adunate de bunica an de an. De obicei gasesti primavara prin piete. Sunt mai adaptate la clima din zona respectiva dar fac productie mai mica.
Exista si o banca de seminte in ro care incearca sa pastreze si sa ofere gratis seminte autohtone. Intr-o vreme renuntasera a mai distribui seminte probabil nu faceau fata cererii dar nu stiu in ce situatie se afla acum. Ii gasesti pe net.

Profile  

PostPosted: Fri Apr 05, 2013 11:22 am 

Si daca iau seminte din alea la plic si apoi pastrez seminte din ce cultiv e ok?

Profile  

PostPosted: Fri Apr 05, 2013 2:44 pm 

aham. dar acu e perioada cand gasesti prin piete.

Profile  

PostPosted: Fri Apr 05, 2013 3:16 pm 

ok, Multumesc mult pentru raspunsuri!

Profile  

PostPosted: Fri Apr 05, 2013 3:38 pm 

si, din pacate, prin piete ai sanse sa dai peste babute certate cu cinstea.. de ex, sa cumperi seminte de-un fel si sa-ti iasa de altul, vreun soi mai umil si implicit mai ieftin, deci profit pt vinzator. ideal este sa tii minte babuta (fa-i o poza mai de la distanta :) si eventual cumpara de la mai multe.. toate se vor lauda ca-s seminte ancestrale, de la daci si romani, dar daca iei seminte de la fiecare si le si mai pozezi, macar iei teapa doar in primul an!
eu, de exemplu, aproape in fiecare an am cumparat (am crezut ca..) seminte de sfecla rotunda si de fapt imi iesea de-aia lunguiata si mai putin dulce (nu c-ar fi ceva rau in asta.. :)
aidoma si cu ridichea, cica rosie dar mereu a fost alba, lunguiata si mai mult frunza de ea (ok, sa zicem, da-i cam iute..)

Profile  

PostPosted: Fri Apr 05, 2013 4:29 pm 

pai nu stii sa cumperi. tre sa intrebi ce fel de ridichi are. nu daca are ridichi rosii :mrgreen:

Profile  

PostPosted: Fri Apr 05, 2013 6:10 pm 

pai are `di tati`. ici rosii, colo albe.. cu tot cu eticheta in fiecare punguta, nu tre` sa-ntreb ni`ca. anul asta o sa cumpar invers, albe in loc de rosii, sa vad ce iese :) de fapt, cel mai bine e sa cumpar, cred, fara sa ma uit macar pe etichete.. ar fi si mai palpitant sa nu ma astept la ceva anume :D
nu practic mare agricultura anul asta, din motive obiective, dar macar stau pe-o ureche in ce priveste rasadurile -am lipoveni gradinari in zona si ei chiar ca fac cu saminta din tata-n fiu.

Profile  

PostPosted: Wed Apr 17, 2013 9:16 pm 

Deci:
Am fost in piata Am gasit seminte la plic si la lingurita. Cele la plic sunt cu pesticide. Cele la lingurita sunt cu pesticide si fara.
Babuta de acolo care le vinde la lingurita, le promoveaza pe cele cu pesticide - arata ca si cum ar fi bagate intr-o creta rosie - cum ca sunt mai bune si cresc mai bine fata de cele fara pesticide care nu sunt asa bune. Am intrebat de ce nu mai cresc astea fara pesticide asa bine? Mi-a raspuns din cauza aerului, atmosferei... Posibil.
Am intrebat pe babuta cu cele din plic (de cantitate cate lingurite sunt intr-un plic) si a zis: Nu, nu lua din alea la lingurita nu vezi ca stau in aer, sunt expirate nu le vinde!
Am intrebat pe babuta cu cele la lingurita despre cele de la plic a zis ca nu stie nimic de cele la plic.

Nu am luat nimic.
Intrebarea mea e de care sa iau? La pilculete vad ca vin de la nu stiu ce firma - nu am retinut numele - cele la lingurita nu stiu nimic.
De modificate genetic nu cred ca se pune problema.
Cele la lingurita mi-a spus ca cele "tratate" cum le spune tin pana la a 3-a generatie, dupa, nu mai dau randament bun. Iar cele netratate nu prea sunt bune.
Eu vreau ceva sa ma tina muult, ca n-am chef sa cumpar seminte modificate genetic sterile si "nenaturale" pe viitor.
Nu ma intereseaza sa creasca legume si funze frumoase, ci sa fie cum or fi dar sa fie nutritive.
Vreau sa imi cumpar spanac, sfecla rosie, ridichii chestii de genu'.

Deci va intreb(trebuie sa le cumpar in cateva zile si nu stiu ce sa aleg - sunt cam intr-o criza de timp) De care sa iau?

Profile  

PostPosted: Fri Apr 19, 2013 11:43 am 

Nimeni... ?

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ]