It is currently Sat Apr 29, 2017 4:27 pm

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 39 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4
Author Message
 Post subject: Re: Sala de forta si masa musculara...
PostPosted: Wed Mar 14, 2012 9:43 pm 

Nu prea mi-a placut nici mie niciodata ideea de a merge la sala, insa am stiut ca daca nu imi voi crea o rutina din asta, nu voi reusi apoi s-o consolidez urmind un program acasa. Asa ca am mers un an si ceva aproape zilnic la o sala din apropiere, unde am facut aerobic cu tot ce include (tae-bo,etc), apoi zumba alternativ si la un moment dat am simtit ca sunt destul de consecventa pentru a ma rupe de rutina asta zilnica si a o continua acasa. Si am fost surprinsa ca chiar a mers. Mi-am schimbat de citeva ori momentul zilei pina cind m-am oprit la ora 8 dimineata. Mi se pare cu mult mai eficient si mai placut in cursul diminetii, decit dupa-amiaza -cind corpul deja isi incetineste activitatea. Ce fac eu? Singura chestie constanta e ora si faptul ca la final voi fi transpirata. In rest, cam mereu exersez spre ce ma simt inclinata in acea zi. Uneori am chef sa-mi intind muschii , si-atunci ma inspir dintr-un program de pe youtube, al unei romance (cred ca-i unguroaica, de fapt, pt ca vorbeste cam prost romaneste) sau alte programe de stretching.
Alteori fac cardio intensiv (destul de rar in ultima vreme, probabil e primavara si corpul se pregateste de schimbari climatice, nu are chef de antrenamente intensive -imi dau seama de asta pentru ca si dorm mai mult), alteori fac tae-bo sau zumba si alteori dansez. A inceput sa-mi placa mult salsa, si din putinii pasi invatati pe la zumba improvizez si dansez cu foarte multa placere. Pentru incalzire si invatarea unor pasi simpli, iata un link frumos, cu o tipa superba (parerea mea). E probabil mai potrivit pentru fete/femei dar si pentru baieti (mai mult de privit :) http://www.youtube.com/watch?v=-XX6tZBk ... re=related Enjoy!

Profile  

PostPosted: Wed Mar 14, 2012 9:59 pm 

Claude wrote:
Nu prea mi-a placut nici mie niciodata ideea de a merge la sala, insa am stiut ca daca nu imi voi crea o rutina din asta, nu voi reusi apoi s-o consolidez urmind un program acasa. Asa ca am mers un an si ceva aproape zilnic la o sala din apropiere, unde am facut aerobic cu tot ce include (tae-bo,etc), apoi zumba alternativ si la un moment dat am simtit ca sunt destul de consecventa pentru a ma rupe de rutina asta zilnica si a o continua acasa. Si am fost surprinsa ca chiar a mers. Mi-am schimbat de citeva ori momentul zilei pina cind m-am oprit la ora 8 dimineata. Mi se pare cu mult mai eficient si mai placut in cursul diminetii, decit dupa-amiaza -cind corpul deja isi incetineste activitatea. Ce fac eu? Singura chestie constanta e ora si faptul ca la final voi fi transpirata. In rest, cam mereu exersez spre ce ma simt inclinata in acea zi. Uneori am chef sa-mi intind muschii , si-atunci ma inspir dintr-un program de pe youtube, al unei romance (cred ca-i unguroaica, de fapt, pt ca vorbeste cam prost romaneste) sau alte programe de stretching.
Alteori fac cardio intensiv (destul de rar in ultima vreme, probabil e primavara si corpul se pregateste de schimbari climatice, nu are chef de antrenamente intensive -imi dau seama de asta pentru ca si dorm mai mult), alteori fac tae-bo sau zumba si alteori dansez. A inceput sa-mi placa mult salsa, si din putinii pasi invatati pe la zumba improvizez si dansez cu foarte multa placere. Pentru incalzire si invatarea unor pasi simpli, iata un link frumos, cu o tipa superba (parerea mea). E probabil mai potrivit pentru fete/femei dar si pentru baieti (mai mult de privit :) http://www.youtube.com/watch?v=-XX6tZBk ... re=related Enjoy!

intr-adevar , e foarte frumoasa.... ce sa zic, nici eu nu prea am facut cine stie ce miscare, am fost si la sala dar m-am plictisit repede, ca tot vine caldura, ma apuc de alergat si mai fac (nu prea des din pacate) niste exercitii urmand programul zuzanei light http://www.youtube.com/watch?v=OEv4dGri ... re=related , si eu la fel dorm mai mult si noroc ca ma trezeste fata mea la 7 ca altfel dorm pana la 9 :)

Profile  

PostPosted: Wed Mar 14, 2012 10:15 pm 

AndresK wrote:
Manu, Bhairavah și Torin văd că nu am reușit să vă conving de inulitatea subiectului educație fizică (mai ales pentru cei care consumă hrană vie). Vă las deci să o ardeți aiurea la tastatură (exprimarea lui Torin) pe subiectul acesta, amintindu-vă totuși că pentru cei care aspiră să aibă un trup frumos (conform standardelor societății) există informații mult mai detaliate și exemplificate pe ale site-uri (măcar să ai timp să le aprofundezi pe toate). Însă încă mai sper că vă veți schimba în timp aspirațiile și subiectele vor deveni mai interesante.

Pai e mai mult decit un subiect, e o sectiune intreaga de discutii.
Nu inteleg insa cum ai dedus tu ca orice activitate fizica (sportiva) din lumea asta are un unic scop, si anume a obtine un "trup frumos", adonisiac. Bine, nu ca ar dauna o asemenea carcasa, :D dar nu asta e obiectivul.
Intr-adevar, titlul topicului nu este cel mai nimerit. De discutia e evoluat in alta directie. Nu cred ca isi propune cineva acum sa devina vreun Schwarzenegger sau il are ca model pe psihopatul narcisist (Christian Bale) din American Psycho.
Sau daca da sa ridice 2 degete. lol3

Profile  

PostPosted: Thu Mar 15, 2012 10:02 pm 

E vorba, in primul rind, de a te simti bine in propriul trup, asa cum este el de la natura -mai frumos sau mai putin frumos. Evident, frumusetea sta in ochii privitorului deci e cam greu de setat niste standarde.. A, da, pentru cei/cele care rasfoiesc revistele de moda sau mai stiu eu ce alte prostii, evident ca gasesc niste standarde foarte rigide in care fac tot posibilul sa se incadreze. Dar nu despre ei vorbim, pentru ei sunt create sectiuni potrivite in cu totul alte spatii virtuale.
Antrenamentul zilnic (sau de citeva ori pe saptamina) aduce multa armonie la toate nivelele. Ne creeaza si mentine un ritm, ne intretine starea de bine si ne da o anume siguranta -n-as sti s-o explic foarte in detaliu. E ca si cum `stiu ce pot face cu corpul meu, cit sa alerg sau la cit efort sa-l supun.. `. Ne cunoastem mai bine, stim unde se termina buna-dispozitie si unde incepe efortul `de sala`, ala fortat.. Mie nu o data mi s-a intimplat sa ma opresc brusc, in mijlocul unui exercitiu, zicindu-mi `gata, de-aici nu mai imi place, e destul pentru azi`.
Despre starea de bine s-au scris multe pagini in multe locuri. Este reala si tine continuu, de la o zi la alta. E ca si cum organismul celebreaza mereu faptul ca-l punem la lucru, ca ne pasa si de el.
Si mai interesant e faptul ca dupa ce ne-am `setat` creierul pe acest obicei zilnic, putem sa-l intrerupem fara riscul de a reintra in sedentarism. Mie mi s-a tot intimplat sa calatoresc in ultima jumatate de an (de cind fac miscare acasa), asa ca am rupt ritmul de citeva ori bune. N-a fost nici o problema, pentru ca de fapt niciodata nu mi-am propus ca sportul sa se intimple doar intr-un loc sau doar intr-un mod. Pentru ca locuiesc intr-un oras relativ mic, am renuntat la masina aproape complet, orice cumparaturi le duc in miini si merg foarte mult pe jos. in perioada de iarna mi-am facut portia la curatat zapada din jurul casei si de pe strada, si `n` alte carari spre ciini, spre lemne, etc.. Acum inca e vremea rasadurilor (care se fac in interior), insa cind voi incepe activitatea in gradina, evident ca voi renunta la sportul in casa. Nu mi-as permite sa stau in casa nici 5 minute cind afara plantutele mele ma vor astepta.. Ideea e ca nu conteaza mai deloc ce si cit sport facem, ci doar sa facem. Sigur, ma refer la cei care considera ca asta este firesc si face parte din noi.

Profile  

PostPosted: Mon Mar 19, 2012 10:08 pm 

Claude, am citit ce ai scris. E foarte bine ca faci zumba si dansuri. Acestea ard grasimile si iti induc o stare de bine. Continua tot asa!

Mult succes in continuare, sabrina_me04

Profile  

PostPosted: Thu Feb 14, 2013 11:20 pm 

Eu unul cred ca o plimbare face mai mult decat nustiu ce exercitii fizice. Mai demult imi facea placere sa fac tractiuni, flotari, genuflexiuni. Dar adevarul este ca o plimbare ma incarca pozitiv incomparabil mai mult decat orice exercitiu fizic. Nu fac plimbari la un mod regulat, ci le fac atunci cand imi cere organismul. Daca imi cere sa le fac zilnic intr-o perioada, asa le fac, dar nu imi fac program.
Daca traiesti in mediu urban, este foarte placut sa traiesti intr-o metropola adevarata (mare), unde poti alege cate un traseu diferit de fiecare data, sau daca mergi in acelasi zi pe acelasi traseu nu ai o vreo senzatie de monotonie - nu trebuie sa vezi in aceeasi zi aceeasi oameni.

http://www.descopera.ro/dnews/10561603- ... -sanatatii
Statul în picioare şi mersul pe distanţe lungi sunt mai eficiente decât o oră de exerciţii fizice intense pe zi, în ceea ce priveşte sensibilitatea la insulină şi nivelul lipidelor din sânge, dar cu o condiţie: ca numărul de calorii „arse” în cursul ambelor tipuri de activităţi să aproximativ acelaşi.

Profile  

PostPosted: Fri Feb 15, 2013 6:28 pm 

Daca vrei sa iti modelezi masa musculara sau sa ai un tonus bun, doar o plimbare nu va rezolva ceea ce se rezolva prin exercitii fizice adecvate. (ex. nu o sa ai abdomen plat doar plimbandu-te in sus si-n jos prin oras)

Profile  

PostPosted: Fri Feb 15, 2013 8:26 pm 

o sa ai daca nu maninci jeg. esti ce maninci. daca nu te poti controla, sigur, tre sa 'arzi' jegul depus. si uite-asa trece viata: mai intai bagi porcarii in tine dupa care te chinui sa scapi de ele...

Profile  

PostPosted: Fri Feb 15, 2013 9:07 pm 

Intr-adevar. Insa pentru a avea toti muschii tonifiati, nu e suficienta alimentatia si o plimbare prin oras/zi. Trebuie ceva exercitii fizice adecvate.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 39 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4