It is currently Fri Oct 31, 2014 2:08 pm

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: Post negru 3 zile, pe apa 6.4 zile
PostPosted: Sat Apr 23, 2011 1:36 pm 

Postul negru este un post total, fara apa. Postul negru l-am inceput Duminica de Florii pe la ora 15. Am inceput sa beau apa miercuri pe la 16. Deci dupa ceva mai mult de 3 zile. Astazi este sambata si voi iesi din postul cu apa dupa ora 24.00, deci de Paste. Deoarece de vreo cateva luni sunt pe dieta raw, acest post a fost foarte usor si as putea sa il continui inca multe zile dupa perioada care mi-am propus-o.
Am remarcat ca daca nu beam si apa, ameteam prea rau. Initial am dorit sa nu beau apa decat miercuri seara, dar nu mi s-a parut corect fata de corpul meu care inca nu e antrenat. Oricum am baut rar apa: miercuri seara si apoi vineri seara si apoi... cand voi iesi din post de Paste. Deci pot spune ca am tinut post negru 3+2+1.4 zile. Posibil sa ies din post abia dimineata, nu stiu. Certe sunt doar cele 6.4 zile - posibil mai mult in final.
De remarcat ca dupa a 3-a zi nu mai trebuie facute mari eforturi de vointa. Postul curge si poftele descresc. Toate poftele. Iar vointa se intareste.

Report this post
 Profile  

Post subject: Re: Post negru 3 zile, pe apa 6.4 zile
PostPosted: Sat Apr 23, 2011 11:58 pm 

Alte observatii:
- incepand cu ziua 3 si pana acum am mirosit acetona. adica imi venea o senzatie a acestui miros. nu stiam de ce pana nu am citit pe net ca toate ketonele miros destul de similar (ca acetona) - in consecinta o proba clara ca am trecut pe metabolism ketonic
- postul fara apa 3 zile ma ameteste. cu apa sigur as putea tine chiar si dublu ca perioada
- mintea devine mai clara si faci asociatii esentiale
- cand meditezi iti aduci aminte de lucruri din trecutul indepartat care sunt inca nerezolvate sau sunt importante pt tine

succes la post! se merita!

Report this post
 Profile  

PostPosted: Sun Apr 24, 2011 5:24 pm 

ideallove, cine te-a sfatuit sa tii post fara sa bei apa ? Eu peste tot am gasit acest lucru ca fiind categoric interzis. Apa are rol de a conduce in exterior toxinele (urina, transpiratie, clisme, etc)

Report this post
 Profile  

PostPosted: Mon Apr 25, 2011 4:33 pm 

@Liviu: citeste din traditia ortodoxa a Sfintilor Parinti. De obicei se tine post negru 3.5+3 prima saptamana din Postul Mare si ultima saptamana

Report this post
 Profile  

PostPosted: Mon Apr 25, 2011 4:37 pm 

aditional pt cine e curios: da, am tinut post negru si prima saptamana din Postul Mare, conform cu Traditia: 3.5 + 3 zile, deci cu o masa scurta miercuri seara insotita de apa.

Report this post
 Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ]