It is currently Wed Jul 30, 2014 2:06 pm

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Inmuierea si incoltirea/germinarea
PostPosted: Fri Oct 16, 2009 1:04 pm 

Orice samanta (grau, orez, linte, fasole, samanta de mar sau varza, aluna, nuca etc) contine inhibatori enzimatici care o opresc sa incolteasca atunci cand nu sunt indeplinite toate conditiile (caldura, umiditate si in unele cazuri lumina). Acesti inhibatori ajunsi in stomac ataca enzimele digestive.

Daca digestia nu se face corect mancarea da in putrefactie/fermenteaza, se produc gaze si asimilam acele toxine prin intestin.

Daca lasam semintele/boabele intr-o cana cu apa peste noate, procesul de germinare este declansat, iar inhibatorii sunt eliminati in apa. Acea apa nu este buna de baut. Dimineata clatim semintele si le mancam.

Toate leguminoasele (in afara de fasolea mung, adzuki, linte) au mai multi inhibatori decat celelalte seminte. Fasolea mung, adzuki, lintea se pot manca crude (fara fierbere) dupa ce au fost incoltite. Mazarea noua o puteti manca cruda daca aveti boabe proaspete care nu s-au intarit.

In cartea lui Sproutman despre germinarea semintelor (este tradusa in romana. o gasiti pe net) am gasit o metoda de a elimina cat mai multi inhibatori din leguminoasele ce trebuiesc fierte, adik fasolea obisnuita, soia si posibil nautul. Inca nu stiu daca nautul se poate consuma crud. Metoda valabila pt cei care nu mananca 100% raw:
Congelati boabele peste noapte intr-o punga. A doua zi le scoateti si le lasati la uscat. Dureaza 1-2 zile pana se usuca complet. Dupa care le puneti in apa la incoltit. Lasati 8-12 ore si aruncati apa. Le puneti la fiert in apa proaspata apoi le gatiti dupa orice reteta.

Cei care vor sa manance 100% raw renunta la fasolea obisnuita si la soia. Nu sunt indispensabile.

Profile  

Post subject: Re: Inmuierea si incoltirea/germinarea
PostPosted: Fri Oct 16, 2009 2:03 pm 

METODE DE GERMINARE:
Folositi doar vase din ceramica, sticla.

Inmuierea pt alune, nuci, migdale etc
Lasati boabele 12-24 ore intr-o cana cu multa apa rece dupa care scurgeti apa, le clatiti si mancati.

Inmuierea pt susan, in, amaranth, quinoa si alte boabe mici
Eu le tin peste noapte in cana iar dimineata cand le clatesc tin cana intr-o mana si o strecutratoare de ceai (din plastic) in cealalta mana si torn continutul canii prin sita. Aveti grija ca jetul puternic de apa va rupe boabele incoltite.

Incoltirea pt susan, in, amaranth, quinoa si alte boabe mici
Aveti nevoie de saculeti din materiale textile: canepa, bumbac sau in care nu au fost tratate chimic sau albite. Cautati panza care are culoarea naturala de sac si va puteti confectiona singuri saculetii. Puneti boabele in saculet si strangeti snurul. Tineti saculetul cateva ore intr-un vas cu apa ca sa se inmoaie boabele, apoi faceti clatiri dimineata si seara. Pt asta umpleti un vas cu apa si scufundati saculetul, schimbati apa pana ramane curata. Daca veti clati direct la robinet, jetul puternic va rupe embrionul de cotiledoane iar samanta care nu mai are putere germinativa se strica si le strica si pe cele din jur. Tineti saculetul atarnat mereu ca sa se scurga surplusul de apa.

Incoltirea pt hrisca, cereale si leguminoase (grau, orez, fasole, linte etc)
Lasati boabele peste noapte intr-o cana sau castron cu multa apa rece. Dimineata scurgeti apa si turnati alta apa rece. Daca e cazul clatiti de mai multe ori pana ramane apa curata. Scurgeti apa si lasati boabele in cana acoperita cu o farfurioara. Repetati clatirea dimineata si seara timp de cateva zile pana incoltesc. Semintele incoltite pot fi mancate de cand le-a dat radacina mica de 1 mm pana cand au facut frunze. Daca le lasati pana la frunze tineti-le si cateva ore la lumina in geam (sa nu fie soare direct) ca sa se inverzeasca (sa produca, clorofila)

Pt iarba de tuns din cereale
Daca va intereseaza clorofila faceti inmuierea peste noapte (ca sa grabiti putin procesul) si puneti semintele intr-o tava de plastic in care ati pus un strat de pamant 2-3 cm. Semintele trebuie sa fie intr-un singur strat subtire (sa stea una langa alta inghesuite dar nu una peste alta pt ca daca's multe dau in putrefactie din cauza umezelii). Peste ele turnati alt strat de pamant de max 1 cm. Intre ultimul strat de pamant si marginea tavii sa va ramana min 1 cm liber pt ca pamantul o sa se ridice cand ies frunzulitele. Udati pamantul des dar nici prea des pt ca mucegaieste. Tava o gauriti inainte in mai multe locuri cu un cui incins ca sa se scurga excesul de apa. Tineti tava la lumina langa geam ca sa aveti frunzele verde inchis. Le taiati cu foarfeca de la baza cand au cam 15-20 cm lungime dar nu asteptati sa se ingalbeneasca pana le recoltati. Cerealele sunt monocotiledonate, de asta daca le taiati frunzele ele vor creste in continuare. Faceti maxim 2 taieri la o tava.

Daca boabele nu incoltesc sau se strica (miros neplacut, la clatire se scurge din ele o zeama alba/galbuie, au mucegai) inseamna ca:
- boabele nu sunt crude (au fost tratate pe foc) si nu incoltesc
- sunt decorticate. cautati boabe nedecorticate (de ex orez brun)
- boabele au printre ele foarte multe rebuturi (parti mici de frunze, tulpina sau cotiledoane rupte) care nu incoltesc si datorita umezelii se strica. pt asta trebuie sa cumparati seminte de calitate, speciale pt incoltit sau sa alegeti boabele manual (ca la fasole).
- atmosfera in care faceti germinarea e plina de spori (aer, ustensile, maini) care contamineaza boabele si se formeaza mucegai datorita umezelii. pt asta tineti vasele acoperite si dezinfectati-le cu apa oparita inainte de folosire
- temperatura este prea mare (mai ales vara). incercati sa tineti vasul in frigider
- nu clatiti suficient de des. incercati 3-4 clatiri pe zi

Profile  

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 2:27 pm 

eu mananc si naut incoltit...stiam ca doar de fasole si soia e bine sa ne tinem mai departe. stie cineva ceva despre naut/raw?

Profile  

PostPosted: Mon Nov 09, 2009 12:03 am 

intrebare despre susan - am incercat sa mananc crud si este cam amarui. l-am inmuiat, si parca s-a facut si mai putin gustos...ciudat este ca imi place susanul in batoanele alea cu miere sau ce-o fi. astuia crud/inmuiat i se poate face ceva sa fie mai mancabil? sau se combina cu ceva anume..?

Profile  

PostPosted: Mon Nov 09, 2009 1:22 am 

naut am incoltit doar o data si nu mi-a placut. am mancat insa naut tanar (bobul verde la fel ca mazarea direct din pastaie pana sa se intareasca) si e dulce la gust si moale/zemos. am si congelat putin.

susanul il poti amesteca in salata de legume sau cu usturoi. eu m-am obisnuit cu gustul lui. nu ma deranjeaza ca e amarui. am incercat sa-l fac pasta "la rece" (dupa inmuiere frecat cu pisalogu de usturoi) dar m-am chinuit degeaba ca nu mi-a iesit.

Profile  

PostPosted: Mon Nov 09, 2009 1:13 pm 

Am incercat si eu nautul inclotit, n-am putut sa-l mananc. Muna, tu unde ai gasit nautul verde ?

Susanul poate fi dat crud la rasnita de cafea impreuna cu alte seminte ( de floarea soarelui, de dovleac, canepa, nuci, masline sau ce va mai trece prin cap ), apoi frecati usturoiul " pisalogit " cu ulei de masline ( pana iese o maioneza ) si adaugati putin cate putin din faina ( sau pasta, in functie de cate ati pus acolo ) obtinuta la rasnita, omogenizati bine, eventual adaugati cateva picaturi de zeama de lamaie, un pic de patrunjel si si obtineti ceva foarte comestibil.
Puteti sa-i spuneti pate', tahini, humus sau pur si simplu pasta de seminte...oricum, e foarte delicioasa.

Profile  

PostPosted: Mon Nov 09, 2009 6:10 pm 

merci de raspunsuri! incerc cu prima ocazie:)

Profile  

PostPosted: Tue Nov 10, 2009 2:41 am 

Susanul merge facut pasta, daca il macinati pe rasnita de cafea .Rezulta o pudra fina , pe care o amestec cu miere si un strop de apa, iar gustul este acceptabil.

Profile  

PostPosted: Tue Nov 10, 2009 1:25 pm 

nu am vrut sa folosesc rasnita de cafea pt ca "arde" praful acela. cand se invarte se incinge si pe suprafata lamelelor temperatura e destul de mare incat sa nu mai consider mancarea raw

nautul verde de la mine din gradina

Profile  

Post subject: Motive ca sa incepi germinatul semintelor
PostPosted: Wed Nov 25, 2009 10:06 pm 

Economie
Semintele isi pot multiplica de 5-15 ori greutatea. La 20 ron kilogramul de fasole mung, inseamna 3 ron kilogramul de plantute organice, proaspat germinate si crescute in casa. Tineti cont ca o portie zilnica minima de plantute mung inseamna cam 50 gr si costa 0.15 ron.

Nutritie
Germenii sunt plante tinere. In aceasta etapa din dezvoltarea lor, au o concentratie mai mare de proteine, vitamine, minerale, enzime, ARN, ADN, bioflavonoide, celule T etc, decat in orice alt moment al duratei lor de viata - chiar si comparativ cu leguma matura.

Organic
Fara chimicale, substante fumigante sau probleme legate de certificarea calitatii. Poti sa ai incredere ca totul este pur, deoarece tu insuti te-ai ocupat de cultivare.

Disponibilitate
In orice loc din lume, in ianuarie sau iulie, te bucuri de hrana proaspata oricand, oricunde, chiar si pe o barca sau cand pleci in excursie.

Spatiu si timp necesare
Este usor. Trebuie doar sa clatesti cu apa. Fara pamant, fara insecte. Nu ai nevoie de ingrasaminte sau lumina speciala. 200 gr boabe de fasole mung germinate incap intr-un castron si au nevoie de 2 minute de ingrijire pe zi.

Prospetime
Deoarece sunt culese in aceeasi zi in care sunt mancate, nu se pierd elementele nutritive care s-ar pierde daca ar sta in lazi sau pe rafturile magazinelor.

Digerabilitate
Pentru ca germenii sunt plante mici, peretii delicati ai celulelor elibereaza cu usurinta hrana proaspata. Partile lor nutritive exista in forma elementara si abundenta enzimelor le fac usor de digerat chiar si de catre cei cu o digestie proasta.

Diversitate
Mai multe varietati de salata decat gasesti pe rafturile magazinelor... inclusiv salata de hrisca, floarea-soarelui, cereale, varza, gulie, ridichi, trifoi, lucerna, usturoi, arpagic si multe altele. Salatele tale nu vor mai fi niciodata plictisitoare!

Mese
Poti face sosuri din oleaginoase (alune, nuci etc) germinate pe care le servesti cu usturoi, muraturi, felii de legume. Cerealele (grau, ovaz, quinoa, amatanth etc) si leguminoasele (fasole mung si adzuki, linte) germinate pot fi consumate in salate simple cu ceva condimente sau in salatele de legume, ori sub forma de suc in combinatie cu alte legume sau facute pasta si condimentate dupa gust. Tot din leguminoase germinate puteti face muraturi in saramura simpla (cruda). Semintele de verdeturi/legume (lucerna, hrisca, ridichi, varza, gulie etc) germinate le consumi in salata sau sub forma de suc.

Ecologie
Nu sunt necesare avioane pentru transportul alimentelor si nici nu se consuma benzina ca sa-ti fie livrata aceasta mancare. Nu exista pesticide pe baza de petrol si nici fertilizatori sintetici.

AGRICULTURA DE MAINE ESTE AICI ASTAZI!

Adaptare dupa "Germenii mancarea miraculoasa" - Steve Meyerowitz

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next