It is currently Sat Nov 01, 2014 1:46 pm

Welcome
Bine ai venit pe romaniaraw

In momentul de fata, vezi forumul ca "vizitator", ceea ce iti da un acces limitat. Prin crearea unui cont, capeti dreptul de a posta raspunsuri si a crea noi topicuri, de a raspunde la poll-uri, a upload-a fisiere si a comunica privat cu restul membrilor. Crearea unui cont e gratuita, simpla si rapida, deci inregistreaza-te acum!

Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 
Author Message
 Post subject: aloe vera
PostPosted: Sun Sep 04, 2011 2:09 am 

stiti cum se poate consuma? se poate face smoothie din frunza? se pune si coaja?

Profile  

Post subject: Re: aloe vera
PostPosted: Mon Sep 05, 2011 8:49 pm 

Literatura de specialitate a societății existente susține că frunzele pot fi consumate dacă planta are mai mult de doi ani, altfel susține că sunt otrăvitoare. Dacă planta are mai mult de doi ani frunzele pot fi consumate dar și așa nu se recomandă consumul lor pe o perioadă lungă. Având în vedere că funzele de aloe vera sunt foarte amare o combinație posibilă pe care am încercat-o și mi-a plăcut este următoarea: 500 de grame de frunze aloe vera, un kilogram de miere și 6 lămâi (sucul sau curățate de coaja galbenă de deasupra păstrând cât mai mult din pulpa albă extrem de benefică căci aceasta mărește puterea vitaminei C în organism), toate introduse în blender. De reținut că blenderul nu este soluția ideală ci soluția rapidă. Contactul cu metalul produce oxidare, în cazul de față norocul venind din partea lămâilor și mierii care o încetinesc. Sper să îți fie de folos informațiile pe care le-am avut la îndemână.

Profile  

PostPosted: Mon Sep 05, 2011 10:24 pm 

multumesc

tii amestecul la macerat? cum il utilizezi? il diluezi cu apa? eu nu prea consum miere

Profile  

PostPosted: Tue Sep 06, 2011 1:41 pm 

pt aplicatii externe, e suficienta indepartarea cojii - se foloseste gelul din interior.

Profile  

PostPosted: Tue Sep 06, 2011 9:04 pm 

Dacă consumi pe loc poți folosi și altceva dulce natural drept atenuator de amăreală (dacă ai probleme cu amarul). Altfel altă alternativă eu nu văd decât mierea care ajută mult la conservare. Eu combinația blenduită am ținut-o la frigider și consumam cam trei linguri pe zi din ea. Dar o țineam la frigider nu pentru conservare ci pentru că îmi suna pe creierul de atunci că rece e ma bună. Nu am folosit apă deloc. Literatura de specialitate actuală mai afirmă că această aloe vera ajută foarte mult la regenerarea intestinului subțire (pliurilor care cresc capacitatea de absorbție a nutrienților de către acesta).

Profile  

PostPosted: Tue Sep 06, 2011 11:44 pm 

multumesc inca odata de detalii

o consum pe loc, in smoothie, nu mi s-a parut amara, am pus putin pepene rosu si niste cranberries si a fost ok la gust, usor dulce de la pepene si usor acrisor de la cranberries

nu stiam daca sa pun si coaja, am inteles ca e laxativa, de aceea e de evitat consumul

extern - imi sterg fata cu gelul din frunza, face un ten catifelaaaaaat love15

stiam si o reteta in care se lasa la macerat cu miere si vin rosu, de aceea am intrebat de macerare

Profile  

PostPosted: Tue Sep 20, 2011 3:22 pm 

Banuiesc ca aveti plante de aloe pe-acasa. Daca da, puteti sa ma lamuriti si pe mine cum se planteaza un "pui" de aloe? Eu am primit acum 2-3 ani o aloe, gata plantata, iar acum a crescut mare si a facut vreo 4 "puisori" in jur. Pe 2 dintre ei as vrea sa-i plantez in ghivece separate, ca sa-i daruiesc unor persoane dragi ce vor si ele plantuta miraculoasa in casa, dar mi-a fost frica sa nu-i stric si i-am lasat acolo. Acum realizez ca nici nu stiu cum sa-i desprind de planta-mama :(
Vreo idee? Am mare nevoie de ajutor :) :D

Profile  

PostPosted: Tue Sep 20, 2011 4:46 pm 

Se desprind cu cutitul...

Profile  

PostPosted: Thu Sep 22, 2011 3:30 pm 

Si ce fel de sol ii trebuie? Ce trebuie sa fac ca puii sa aiba o probabilitate mai mare sa prinda radacini si sa reziste? Tare mi-e frica sa nu-i pierd...

Profile  

PostPosted: Thu Sep 22, 2011 6:12 pm 

de ce ti-e frica? Eu am invatat ca natura rezista si fara prea multa grija.. am 3 vlastari de goji in ghivece si au rezistat saracii la 2 atacuri ale pisicii, 2 trante pe jos plus cateva zile fara apa.... Nature rules....

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ]